Ανυπότακτοι εσωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
νικολας

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από νικολας »

Και οσο περνανε οι μηνες τι γινεται; Αλλαζει το προστιμο;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Terminator »

Το πρόστιμο μετά απο ένα χρονικό διάστημα στέλνεται στην ΔΟΥ σαν χρέος και ξεκινάει να προστείθεται τόκος. Επειδή είσαι δηλωμένος ανυπότακτος εσωτερικού θα εκκρεμεί σε βάρος σου και διοικητικό μέτρο απαγόρευσης εξόδου απο την χώρα δηλαδή δεν δικαιούσαι διαβατήριο όπως και το Να νηολογηθείς σε πλοία με δρομολόγιο εξωτερικού.
νικολας

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από νικολας »

Αλλα σε δουλειες δεν θα εχω προβλημα ετσι; Σε δουλειες εκτος δημοσιου δηλαδη ιδιωτικες.
σακηςςςςςςςςςςς
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 04, 2019 9:27 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από σακηςςςςςςςςςςς »

Παιδια δεν εχω καταλαβει κατι. Αν βγεις ανυποτακτος ειναι ποινικο αδικημα η οχι; Επισης αν βγεις αυποτακτος μπορεις να παρεις αναβολη η απαλαγη μετα;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Mparmpas »

Δικηγορος δεν ειμαι αλλα και το πλημεληλα ειναι ποινικο αδικημα. Θα γραφτει στο ποινικο σου μητρωο.
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Mike »

Ρώτησες αν είναι ποινικό αδίκημα, όχι αν είναι κακούργημα. Ποινικό αδίκημα είναι και πλημμελημα ειναι
Σάκης

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Σάκης »

Νε απλά το πλημμέλημα δε δικάζετε έτσι;
ΜΚΕπρωηνανυποτακτος

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από ΜΚΕπρωηνανυποτακτος »

To πλημμελημα δικαζεται και σου επιβαλλεται ποινη η οποια λερωνει το ποινικο σου μητρωο για 5 ετη. Επειδη το αδικημα της ανυποταξιας ειναι διαρκες θα εχεις θεωρητικα λερωμενο μητρωο μεχρι τα 50 σου.45 ετη που τελειωνεις με τον στρατο+5 ετη για να καθαρισει απο το πλημμελημα. Εκτος και αν στο ενδιαμεσο λυσεις το θεμα της ανυποταξιας οποτε διιαγραφονται και αιρονται οι συνεπειες της.
billyvillas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Φεβ 20, 2019 4:11 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από billyvillas »

Καλησπέρα υπάρχει κάποιος που να είναι ανυπότακτος εσωτερικού να μου πει τις επιπτώσεις που έχει βιώσει αυτός;
Ikariotis

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Ikariotis »

Καλησπέρα, ως ανυπότακτος εσωτερικού μπορώ να παω στο ΑΤ να βγαλω καινούρια ταυτότητα; Τσεκαρουν το σύστημα ή δεν διατρεχει κάποιος κίνδυνος; Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Καλησπερα. Ρε παιδια ειδα τυχαια στις ειδησεις οτι υπαρχουν 30.000 ανυποτακτοι, αρνουνται να καταταγουν, τοσοι πολλοι ειναι ξεφτιλα, τι φοβουνται δηλαδη; Οσο και να μην θελουν καποια στιγμη θα μπουν αναγκαστικα. Αλλα ειναι ντροπη τοσοι Ελληνες να μην θελουν να καταταγουν...
Mr.Giannakis

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Mr.Giannakis »

Χαίρεται παιδιά. Έχω κάποιες ερωτήσεις. Ποιες είναι οι κυρώσεις για ανυπότακτους εσωτερικού; Ξέρω για το πρόστιμο 6 χιλιαρικάκια. Υπάρχει κάποια ελάφρυνση σε αυτό το θέμα αν αποφασίσεις να κάνεις τη θητεία σου στο άμεσο μέλλον; Επειδή είναι διαρκή αδίκημα, στην περίπτωση που σε ξανακαλέσουν και δεν ξαναπας, σου ξαναρίχνουν πρόστιμο και πάει 12 χιλιάρικα; Με την αστυνομία και τα στρατοδικεία τι παίζει; Υπάρχει περίπτωση να έρθουν να με σύρουν με το ζόρι από το σπίτι σου στο αστυνομικό τμήμα; Ή ισχύει μόνο αν με συλλάβουν για κάτι άλλο και δουν μετά στο σύστημα ότι είμαι και ανυπότακτος; Επίσης, με τα στρατοδικεία τι γίνεται; Διαβάζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που είναι ανυπότακτοι για δεκάδες χρόνια και δεν έχουν καταδικαστεί ακόμη. Στην τύχη δικάζουν;

Τέλος, το Μάρτιο νομίζω βγήκε ένας νόμος για τους ανυπότακτους που λέει αν παρουσιαστούν μέχρι Δεκέμβριο 2020, διαγράφεται το πρόστιμο. Ισχύει αυτό μόνο για όσους ήταν ανυπότακτοι μέχρι το Μάρτιο 2019 ή πιάνει και αυτούς που θα βγουν ανυπότακτοι μετά από το Μάρτιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
VividentX
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 19, 2019 3:54 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από VividentX »

Ikariotis έγραψε:Καλησπέρα, ως ανυπότακτος εσωτερικού μπορώ να παω στο ΑΤ να βγαλω καινούρια ταυτότητα; Τσεκαρουν το σύστημα ή δεν διατρεχει κάποιος κίνδυνος; Ευχαριστώ


Ναι μπορεις να βγαλεις καινουρια ταυτοτητα οπως και εγω που ειμαι ανυποτακτος. Και ναι... Σε τσεκαρουν στο συστημα και το γνωριζουν οτι εισαι ανυποτακτος.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες