Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ap83
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2007 8:08 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ap83 »

Καλημέρα σας. Έχει έρθει το χαρτί κατάταξης μου για τις 7/5/2007. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Πριν από 11 μήνες έχασα την αγαπημένη μου μητέρα. Όπως καταλάβετε δεν είμαι και στην καλύτερη κατάσταση της ζωής μου. Ο Χαμός της ήταν τόσο ξαφνικός που πραγματικά δεν έχω Συνέλθει

. Ο Πατέρας μου είναι 75 ετών και έχει πάθει ένα ελαφρύ εγκεφαλικό. Ζω με τις 2 μεγαλύτερες αδελφές μου στο σπίτι και με τον πατέρα μου. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω: Υπάρχει δυνατότητα αναβολής στράτευσης για μία τέτοια κατάσταση όπως η παραπάνω; Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από yandr »

Επίσημα δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο, οπότε θα πρέπει να το συζητήσεις με το στρατολογικό γραφείο που ανήκεις. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις και αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία εξαιτίας της οικογενειακής σου κατάστασης και τα συλληπητήριά μου για την μητέρα σου.
Anonymous

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα ειμαι καινουργιος στο forum θελω να κανω μια ερωτηση
κανω θεραπεια εδω και 10 μηνες πασχω απο ψυχολογικα προβληματα Οπως ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και ψυχωσικα στοιχεια παρουσιαζομαι στο μεσολογγι στης 18. Εχω χαρτι απο το γιατρο μου θα
μπορεσω να παρω αναβολη λογο υγειας. Δεν θελω να βγω ι4
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Αγγελική »

Καλησπέρα, γιάννη. Είμαι φοιτήτρια ψυχολογίας σε στρατιωτική σχολή, νομίζω ότι μπορείς να πάρεις αναβολή, εξάλλου η θεραπεία σου δεν είναι μακρά. Στο χαρτί του γιατρού σου ποια είναι η γνωμάτευσή ακριβώς;
Anonymous

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα και απο μενα και πολλα μπραβο για το forum Μια ερωτηση εχω αναβολη ως 31/12/09 λογο σπουδων σε ΑΕΙ και απο την στρατολογια με ενημερωσαν οτι δεν μπορω να παρω αλλο ενα χρονο που επιθιμουσα και οτι θα μου ερθει χαρτι να παρουσιαστω τον μαιο διαβασα παραπανω οτι μπορω να παρω 6 μηνη αναβολη για ψυχολογικους λογους μπορειτε να μου πειτε τι διαδικασιες πρεπει να ακολουθησω κ τι χαρτια χρειαζονται

morkinor
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μάιος 17, 2010 8:33 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από morkinor »

Καλησπέρα. Είμαι πολίτης 26 ετών και φοιτητής ΑΤΕΙ. Έχω ψυχολογικά προβλήματα καθώς επίσης και προβλήματα με την ουροδόχο κύστη μου. Μπορώ να περάσω απο ιατρκή και ψυχιατρική επιτροπή ετσι ώστε να πάρω μια περαιτέρω αναβολή?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nassos »

Φυσικά και μπορείς. Ρώτα βέβαια στο Στρατολογικό σου γραφείο για τα περαιτέρω.
dta

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από dta »

Μαγκες καλησπερα. Χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας.
ειμαι Ι1 2010 Β και ολα καλα μεχρι στιγμης.
ειμαι 28 χρονων και ειχα παρει αποφαση να μπω να τελειωσω και να συνεχισω την ζωη μου.
πριν 1 βδομαδα παρουσιαστικα στην νεα μου μοναδα στην αθηνα ως οκταμηνος κι εκει αρχισαν τα προβληματα μου.
οχι οσο αναφορα την μοναδα αλλα την ζωη μου που γυρισε τουμπα!
τον αλλον μηνα ο πατερας μου μπαινει για θεραπεια ακτινοβολιας.
μαθαινω πριν 4 μερες οτι η κοπελα μου ειναι εγγυος.
και το τελειωτικο χτυπημα ερχεται σημερα οταν με περνουν απο την παλια μου δουλεια και μου προσφερουν μια θεση εργασιας που μονο μετα απο 10 χρονια μπορω να την ξαναβρω!
και ολα αυτα εν μεσω οικονομικης κρισης.
τι μπορω να κανω; Σκεφτομαι να χτυπησω αναβολη Η Ι5 αλλα φοβαμαι μην μου γυρισει μπουμερανγκ.
ι5 στην περιπτωση μου εχω ελπιδες να παρω;

Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Hyper »

dta έγραψε:Μαγκες καλησπερα. Χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας.
ειμαι Ι1 2010 Β και ολα καλα μεχρι στιγμης.
ειμαι 28 χρονων και ειχα παρει αποφαση να μπω να τελειωσω και να συνεχισω την ζωη μου.
πριν 1 βδομαδα παρουσιαστικα στην νεα μου μοναδα στην αθηνα ως οκταμηνος κι εκει αρχισαν τα προβληματα μου.
οχι οσο αναφορα την μοναδα αλλα την ζωη μου που γυρισε τουμπα!
τον αλλον μηνα ο πατερας μου μπαινει για θεραπεια ακτινοβολιας.
μαθαινω πριν 4 μερες οτι η κοπελα μου ειναι εγγυος.
και το τελειωτικο χτυπημα ερχεται σημερα οταν με περνουν απο την παλια μου δουλεια και μου προσφερουν μια θεση εργασιας που μονο μετα απο 10 χρονια μπορω να την ξαναβρω!
και ολα αυτα εν μεσω οικονομικης κρισης.
τι μπορω να κανω; Σκεφτομαι να χτυπησω αναβολη Η Ι5 αλλα φοβαμαι μην μου γυρισει μπουμερανγκ.
ι5 στην περιπτωση μου εχω ελπιδες να παρω;

ποσο καιρο θελεις για να απολυθεις; Τωρα που εχουν γινει οι εξετασεις νομιζω λιγο δυσκολο για ι5
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

dta έγραψε:Μαγκες καλησπερα. Χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας.
ειμαι Ι1 2010 Β και ολα καλα μεχρι στιγμης.
ειμαι 28 χρονων και ειχα παρει αποφαση να μπω να τελειωσω και να συνεχισω την ζωη μου.
πριν 1 βδομαδα παρουσιαστικα στην νεα μου μοναδα στην αθηνα ως οκταμηνος κι εκει αρχισαν τα προβληματα μου.
οχι οσο αναφορα την μοναδα αλλα την ζωη μου που γυρισε τουμπα!
τον αλλον μηνα ο πατερας μου μπαινει για θεραπεια ακτινοβολιας.
μαθαινω πριν 4 μερες οτι η κοπελα μου ειναι εγγυος.
και το τελειωτικο χτυπημα ερχεται σημερα οταν με περνουν απο την παλια μου δουλεια και μου προσφερουν μια θεση εργασιας που μονο μετα απο 10 χρονια μπορω να την ξαναβρω!
και ολα αυτα εν μεσω οικονομικης κρισης.
τι μπορω να κανω; Σκεφτομαι να χτυπησω αναβολη Η Ι5 αλλα φοβαμαι μην μου γυρισει μπουμερανγκ.
ι5 στην περιπτωση μου εχω ελπιδες να παρω;



I5 δεν θα πάρεις τόσο εύκολα θα πρέπει να πρώτα να συμπληρώσεις 2ετη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους μετά τα 2 χρόνια και πριν ξαναπαρουσιαστείς φρόντισε να πας σε ψυχίατρο γιατρό και να σου γράφει ότι πάσχεις από κατάθλιψη κτλπ με αυτό τον τρόπο μετά απο 2 χρόνια ίσως πάρεις Ι5

Υ. Γ αναβολή μπορείς να πάρεις όποτε θέλεις κατά την διάρκεια της θητείας σου
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Τετ Αύγ 18, 2010 3:52 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
thanos19

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από thanos19 »

Καλησπέρα. Όταν παρουσιαστώ μπορώ να ζητήσω αναβολή κι εγώ για ψυχολογικούς λόγους; Είναι η πρώτη τέτοιου είδους αναβολή που θα πάρω (είχα πάρει ήδη μία για κοινωνικούς λόγους). Θα μου την δώσουν σχετικά εύκολα αν τους πω ότι έχω άγχος ή κατάθλιψη;
ΣΗΜ: Δεν θέλω να πάρω Ι5, ένας χρόνος ή 6 μήνες αναβολής θα με κάλυπτε. Ευχαριστώ,
Θανάσης.
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Hyper »

thanos19 έγραψε:Καλησπέρα. Όταν παρουσιαστώ μπορώ να ζητήσω αναβολή κι εγώ για ψυχολογικούς λόγους; Είναι η πρώτη τέτοιου είδους αναβολή που θα πάρω (είχα πάρει ήδη μία για κοινωνικούς λόγους). Θα μου την δώσουν σχετικά εύκολα αν τους πω ότι έχω άγχος ή κατάθλιψη;
ΣΗΜ: Δεν θέλω να πάρω Ι5, ένας χρόνος ή 6 μήνες αναβολής θα με κάλυπτε. Ευχαριστώ,
Θανάσης.
θα σου δωσουν
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Rafale »

thanos19 έγραψε:Καλησπέρα. Όταν παρουσιαστώ μπορώ να ζητήσω αναβολή κι εγώ για ψυχολογικούς λόγους; Είναι η πρώτη τέτοιου είδους αναβολή που θα πάρω (είχα πάρει ήδη μία για κοινωνικούς λόγους). Θα μου την δώσουν σχετικά εύκολα αν τους πω ότι έχω άγχος ή κατάθλιψη;
ΣΗΜ: Δεν θέλω να πάρω Ι5, ένας χρόνος ή 6 μήνες αναβολής θα με κάλυπτε. Ευχαριστώ,
Θανάσης.
την αναβολη που ζητας πρεπει να εισαι σε θεση να την αποδειξεις με χαρτια απο γιατρους τα οποια και θα τα παραδωσεις οταν παρουσιαστεις στους γιατρους και μετα οι γιατροι θα κρινουν αν παρεις η οχι. Υπαρχει οντως αγχος και καταθλιψη κλπ; Η ετσι επειδη θελεις να την σκαμπουλαρεις; Ακομα μια φορα;

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rafale την Παρ Αύγ 20, 2010 2:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Rafale »

Hyper έγραψε:
thanos19 έγραψε:Καλησπέρα. Όταν παρουσιαστώ μπορώ να ζητήσω αναβολή κι εγώ για ψυχολογικούς λόγους; Είναι η πρώτη τέτοιου είδους αναβολή που θα πάρω (είχα πάρει ήδη μία για κοινωνικούς λόγους). Θα μου την δώσουν σχετικά εύκολα αν τους πω ότι έχω άγχος ή κατάθλιψη;
ΣΗΜ: Δεν θέλω να πάρω Ι5, ένας χρόνος ή 6 μήνες αναβολής θα με κάλυπτε. Ευχαριστώ,
Θανάσης.
θα σου δωσουν
ας μην ειμασστε τοσο σιγουροι. Ποτε δεν ξερεις τι θα γινει. Και επειτα εμεις δεν ειμαστε αυτοι που θα αποφασισουμε αν θα παρει ο καθενας που ποσταρει αναβολη η οχι. Εμεις απλα λεμε τις γνωμες μας. Ουτε γιατροι βεβαια ειμαστε. Αρα οι απαντησεις του τυπου ναι θα την παρει ειναι πιστευω ριψοκινδυνη.

thanos19

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από thanos19 »

Βασικά πολύ άγχος έχω και ο λόγος της αναβολής είναι καθαρά οικονομικός (και μερικά προβλήματα στην οικογένεια), τι θα τους πω; Οτι δεν έχω λεφτά;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες