Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kital
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kital »

IASON έγραψε:Καταλαβα... Οποτε να κοιτάξω μήπως παρω αναβολή για κοινωνικούς λογους που βγαίνει πιο άμεσα...


Απλά να ξέρεις πως η αναβολή για κοινωνικούς λόγους κρατάει για 2 ΕΣΣΟ. Αφου είσαι ναυτικό αν την δεχτούν θα σε ξανακαλέσουν Νοεμβριο νομίζω, αν δεν την δεχτουν πρέπει να εμφανιστείς μέσα σε 5 μέρες από όταν έλαβες την απάντηση.
Fsasa

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Fsasa »

Γιωργος έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να παρω αναβολή και εν συνέχεια απαλλαγή για ψυχολογικους λογους, ενώ είμαι στρατιώτης εδώ και 5 μήνες και δεν την παλεύω άλλο
Σε 4 μήνες θα τελειώσεις, για να πάρεις απαλλαγή θα χρειαστείς να περιμένεις τουλάχιστον 2,5 χρόνια, πρέπει αρχικά να συμπληρώσεις 2ετη για αναβολές και μετά να ξαναπάς για την οριστική αναβολή που θα σου δώσει απαλλαγή.
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από IASON »

kital έγραψε:Απλά να ξέρεις πως η αναβολή για κοινωνικούς λόγους κρατάει για 2 ΕΣΣΟ. Αφου είσαι ναυτικό αν την δεχτούν θα σε ξανακαλέσουν Νοεμβριο νομίζω, αν δεν την δεχτουν πρέπει να εμφανιστείς μέσα σε 5 μέρες από όταν έλαβες την απάντηση.


Βρε και για μια ΕΣΣΟ ας ειναι η αναβολη, δεν εχω θεμα! Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να παρω αναβολη οσο πιο γρηγορα γινεται τωρα και με οποιον τροπο γινεται για να κανω ενα μπαρκο πρωτα 4-5 μηνες πριν μπω για την θητεια! Επανερχομαι με ερωτησεις στο καταλληλο θεμα (κοινωνικούς λογους) αυριο, ευχαριστω παντως!

Πολίτης του Κόσμου

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Πολίτης του Κόσμου »

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω συμπληρώσει τους 24 μήνες αναβολών για ψυχολογικούς λόγους, και την τελευταία φορά συμβουλεύτηκα το γκρουπ εδώ και πήγα μέσω στρατοπέδου Θήβας. Εκεί ο ψυχίατρος μου είπε "έλα πάλι του χρόνου με καινούργιο χαρτί απο ψυχολόγο και θα πας για οριστική απαλλαγή". Το χαρτί μου ήρθε ξανά για 10 Μαίου.

Έχω τις εξής ερωτήσεις για την απαλλαγή:
  • Εξακολουθεί να είναι το στρατόπεδο η πιο γρήγορη και σίγουρη μέθοδος για απαλλαγή, ή μήπως είναι προτιμότερο το φρουραρχείο για την προκειμένη περίπτωση;
  • Εαν το στρατόπεδο εξακολουθεί να είναι η καλυτερη επιλογή, είναι σίγουρο οτι θα υπάρχει επιτροπή απαλλαγών στις 10 Μαίου στο στρατόπεδο της Θήβας;

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

fsafsa

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από fsafsa »

Αν διαβάσεις το αντίστοιχο θέμα που αφορά τη διαδικασία μέσω φρουραρχείου θα σου λυθούν οι απορίες μεγάλε.

Πάρε στο στρατόπεδο της Θήβας και ρώτα αν έχει επιτροπή.

Antreas96

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Antreas96 »

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις... Παρουσιάζομαι 12 μαϊου, και θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να πάρω αναβολή μέσω ψυχολόγου γνωμάτευση. Δοκίμασα να πάω σε ψυχίατρο, αλλά ήθελε μήνες πριν και πολλές συνεδρίες, τις οποίες δεν τις προλαβαίνω γιατί εδώ και έναν μήνα κάνω θεραπείες σε ψυχολόγο... Θα μου δώσουνε αν παραδώσω γνωμάτευση ψυχολόγου, η χρειάζεται ντε και καλά ψυχιάτρου; Την τελευταία φορά έδωσα ψυχολόγου, με κοίταξε κάπως ο υψηλόβαθμος στο βανακι και μου είπε, δεν έχεις ψυχιάτρου; Λέω όχι, ωραία, σου γράφω 6 μήνες και ότι σου πούνε στο 401... Εκεί δεν με ρώτησαν τίποτα απλά έδωσα τα χαρτιά και πήρα αναβολή.
kotsostns
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:33 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kotsostns »

Αύριο θα περάσω απο το Φρουραρχειο για να παρω τη δεύτερη αναβολή μου.Έχω γνωμάτευση απο ψυχιατρο και θα παρω μαζι και τα χαπια που ''παιρνω'' σε περιπτωση που χρειαστει να τα δειξω.

Έχει κάποιος να μου δωσει καποια συμβουλη οσον αφορα τη διαδικασια;

Πραγματικα εχω παρα πολυ αγχος οσον αφορα τι να πω και αν θα παρω οντως την αναβολη.

diterman

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από diterman »

Πραγματικα δεν υπαρχει κανενας λογος να αγχωνεσαι. Η διαδικασια του φρουραρχειου ειναι τελειως τυπικη. Ουσιαστικα τους πηγαινεις ενα χαρτι και ζητας να σε παραπεμψουν στην επιτροπη. Δεν ειναι καν η δουλεια τους να τσεκαρουν αν λες αληθεια ή ψεματα. Ειναι σαν να πηγαινεις στο ΚΕΠ να συμπληρωσεις μια υπευθυνη δηλωση. Κανενας δεν θα προσπαθησει να σε τρομαξει. Στην επιτροπη απαλλαγων ισως να σου κανουν 1-2 ερωτησεις, στο φρουραρχειο αποκλειεται.
KostElb

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από KostElb »

Γεια σας παιδιά. Πέρασα προχτές από Φρουραρχείο και τώρα περιμένω να έρθει το χαρτί να πάω να περάσω από την επιτροπή αναβολών. Από ότι θυμάμαι από την πρώτη μου αναβολή μπορούσα να πάω σε ένα μήνα οποιαδήποτε στιγμή από τη μέρα που μου ήρθε το χαρτί στο 401 για την επιτροπή (δεν είχα πάει γιατί δε δεχόντουσταν λόγω κορονοϊού πέρσυ). Φέτος πάλι έτσι είναι; Δηλαδή από όταν σου έρθει το χαρτί στο email μπορείς να πας όποτε επιλέξεις εντός ενός μήνα; Σας ρωτάω γιατί μένω εκτός Ελλάδας και πρέπει να δω πότε θα ξαναέρθω για την επιτροπή. Σας ευχαριστώ!
kotsostns
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:33 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kotsostns »

Οντως ηταν πολυ ευκολη διαδικασια και ο γιατρος μου εκανε ελαχιστες ερωτησεις.Οσον αφορα το 401, πρεπει να παρω καποιο χαρτι μαζι μου; Τη γνωματευση του γιατρου μου πχ;

Str vpv
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:41 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Str vpv »

kotsostns έγραψε:Οντως ηταν πολυ ευκολη διαδικασια και ο γιατρος μου εκανε ελαχιστες ερωτησεις.Οσον αφορα το 401, πρεπει να παρω καποιο χαρτι μαζι μου; Τη γνωματευση του γιατρου μου πχ;



Τα πάντα να εχεις μαζί σου. Ειδικα οτι σου έχει δώσει ο γιατρός

Παναγιώτης

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλησπέρα παιδιά, αύριο το πρωί πάω για την αναβολή μου με την γνωμάτευση του ψυχιάτρου μου και έχω τρομερό άγχος και πανικό, λόγω του ότι δεν έχω ξανά κάνει μέσω φρουραρχειου ξανά αναβολή. Βλέπω τι γράφουν οι άλλοι αλλά που ξέρω εγώ άμα τύχω κανέναν τρελό, χειρότερο από μένα και μου πει δεν με νοιάζει, μπες μέσα; Ευχηθειτε μου καλή τύχη γιατί έχω τρελό άγχος παρακαλώ... Καλό βράδυ.
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Devilangel »

Πήγα σήμερα στο τοπικο Φρουραρχειο (επαρχιακή πολη). Ο δικός μου γιατρός έγραψε ένα μακροσκελές κείμενο που αναφέρει παθηση κ συμπτωματα καθώς και την αγωγή και ο γιατρός τ Φρουραρχειο έγραψε απλά άτυπη συναισθηματική διαταραχή κ ότι θα διαρκέσει πανω απο 4 μήνες. Ρωτάω κ μ είπαν αυτό είναι τυπικο κ ότι θα περασω από γιατρό και Επιτροπή στο 424 (Θεσσαλονίκη), στην στρατολογια κατέθεσα τ χαρτι του γιατρου μου και του γιατρου του Φρουραρχειου. Τώρα έμεινε να δω γιστρο στο 424 να προτείνει αναβολή κ μετα Επιτροπή απαλλαγών. Εσεις είχατε παρει ποτε αντίστοιχο χαρτί απο το Φρουραρχειο; Στην πρώτη αναβολή είχα κάνει την ίδια διαδικασία και είχα πάρει το αντίστοιχο χαρτί ωστόσο δεν μετράει πουθενά από ότι κατάλαβα είναι τυπικο απλά έγραψε ότι θα διαρκέσει πανω απο 4 μήνες και αυτό με προβληματίζει
Mother is only one
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2021 7:51 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Mother is only one »

Καλημερα... Ηθελα να ρωτησω για δευτερη αναβολη πας λιγες μερες πριν ληξει η πρωτη η σε καλουν απο την υπηρεσια; Του γιου μου η πρωτη αναβολη ειναι μεχρι 17/05 και θελει να παρει και δευτερη αναβολη. Ευχαριστω!
kotsostns
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:33 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kotsostns »

Σε λιγες μέρες ειναι να περασω απο την επιστροπη του 401.Εχει καποιος να μου δωσει καποια συμβουλη οσον αφορα τι να παρω και πως να φερθω οταν παω;

Θα εχω μαζι μου γνωματευση ψυχιατρου και καποια χαπια που ''παιρνω''.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες