Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από xristos1925 »

Str vpv έγραψε:Μην αγχωνεσαι. Να εχεις όλες τις γνωματεύσεις και λογικά θα το πάρεις το Ι5Εδώ σε εμας ένας που δεν είχε κανένα πρόβλημα βγήκε Ι5 έτσι. Απλα δεν ήθελε να υπηρετήσει.

Πλεον στον Στρατό περνάνε αυτά. Γενικά σε προσέχουν πολύ περισσότερο σε σχέση με πριν 10-20 χρόνια. Απλα να γνωρίζεις πως όταν θα βγεις Ι5 δεν θα μπορείς να μπεις δημόσιο. Πληροφοριακά πάντα στο λέω!



Αυτο που λες για τον διορισμο στο δημοσιο Δεν ισχυει.

https://www.asep.gr/guide/7K_2021/generalqualifications.html

Γενικά προσόντα διορισμού/πρόσληψης

5. Οι άνδρες, να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις

Οι άνδρες κατά το χρόνο διορισμού πρέπει να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές (άρθρο 5 του Ν.3528/2007 και άρθρο 29 του Ν.4440/2016).

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Απρ 21, 2022 9:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
fsafsa

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από fsafsa »

xristos1925 έγραψε:Αυτο που λες για τον διορισμο στο δημοσιο Δεν ισχυει.

https://www.asep.gr/guide/7K_2021/generalqualifications.- https://www.asep.gr/guide/7K_2021/generalqualifications.html

Γενικά προσόντα διορισμού/πρόσληψης

5. Οι άνδρες, να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις

Οι άνδρες κατά το χρόνο διορισμού πρέπει να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές (άρθρο 5 του Ν.3528/2007 και άρθρο 29 του Ν.4440/2016).


Στα σώματα ασφαλείας και στις ένοπλες δυνάμεις προφανώς και δεν μπορεί να διοριστεί κάποιος με Ι5 παθήσεις, επίσης στις κατηγορίες για την απαλλαγή από τη θητεία δεν είναι μόνο όσοι παίρνουν Ι5 υπάρχουν και άλλες κατηγορίες.

Για τον ευρύτερο δημόσιο τομέα μπορεί να διοριστεί κάποιος με Ι5 αλλά αν κρίνει η υπηρεσία ότι δεν προσφέρει απολύεται λόγω ανικανότητας.

Να είμαστε προσεκτικοί σε αυτά που γράφουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Απρ 21, 2022 9:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από xristos1925 »



fsasa έγραψε:

Στα σώματα ασφαλείας και στις ένοπλες δυνάμεις προφανώς και δεν μπορεί να διοριστεί κάποιος με Ι5 παθήσεις, επίσης στις κατηγορίες για την απαλλαγή από τη θητεία δεν είναι μόνο όσοι παίρνουν Ι5 υπάρχουν και άλλες κατηγορίες.

Για τον ευρύτερο δημόσιο τομέα μπορεί να διοριστεί κάποιος με Ι5 αλλά αν κρίνει η υπηρεσία ότι δεν προσφέρει απολύεται λόγω ανικανότητας.

Να είμαστε προσεκτικοί σε αυτά που γράφουμε.


Σε σωματα ασφαλειας και ενοπλες δυναμεις οντως δεν μπορεις να μπεις αν εχεις Ι5. Στο υπολοιπο δημοσιο δεν υπαρχει προβλημα. Αν καποιον στο δημοσιο τον απολυσουν λογω ανικανοτητας επειδη δεν προσφερει θα ειναι απο αλλα πραγματα οχι επειδη απαραιτητα θα εχει παρει απαλλαγη ή θα εχει κανει εναλλακτικη θητεια οπως π. Χ. Αντιρρησιες συνειδησης κλπ. Αν καποιον τον απολυσουν λογω απαλλαγης απο τον στρατο και μονο αυτο ειναι παρανομο και γινεται διακριση εις βαρος του ατομου. Εξαλλου ζητανε πιστοποιητικο Τυπου Α' να προσκομισει καποιος στο οποιο δεν αναφερεται η αιτια της απαλλαγης η οποια ειναι προσωπικο δεδομενο με εξαιρεση τις ενοπλες δυναμεις και σωματα ασφαλειας που ζητανε αναλυτικο Τυπου Β'. Οποτε στο δημοσιο δεν υπαρχει προβλημα. Απλα καποιος να εχει εκπληρωσει τις στρατιωτικες του υποχρεωσεις ή να εχει νομιμα απαλλαγει απο αυτες ζητανε. Απολυση λογω ανικανοτητας επειδη δεν προσφερει στο δημοσιο μπορουν να κανουν και σε καποιον που εχει εκπληρωσει κανονικα τις στρατιωτικες του υποχρεωσεις... Δεν ειναι η απαλλαγη απο τον στρατο που θα εχει καποιος Κριτηριο για να τον απολυσουν αν δεν προσφερει δεν κανει καλα την δουλεια του δεν ειναι ικανος κλπ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Απρ 21, 2022 9:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Str vpv
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:41 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Str vpv »

fsafsa έγραψε:Στα σώματα ασφαλείας και στις ένοπλες δυνάμεις προφανώς και δεν μπορεί να διοριστεί κάποιος με Ι5 παθήσεις, επίσης στις κατηγορίες για την απαλλαγή από τη θητεία δεν είναι μόνο όσοι παίρνουν Ι5 υπάρχουν και άλλες κατηγορίες.

Για τον ευρύτερο δημόσιο τομέα μπορεί να διοριστεί κάποιος με Ι5 αλλά αν κρίνει η υπηρεσία ότι δεν προσφέρει απολύεται λόγω ανικανότητας.

Να είμαστε προσεκτικοί σε αυτά που γράφουμε.


Για σώματα ασφαλειας μιλουσα

Λάθος μου που δεν το διατύπωσα σωστα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Απρ 21, 2022 9:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Giannis98

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Giannis98 »

Ευχαριστώ σε όσους μπήκαν στον κόπο να ψάξουν λεπτομερώς τις «συνέπειες» του Ι5. Η αλήθεια είναι ότι έχω σκοπό με το καλό να φύγω για εξωτερικό μέσα στον χρόνο όποτε δεν θα με επηρεάσει πιστεύω τόσο πολύ, εκτός από τα σώματα ασφαλείας που είπατε, αλλά εδώ δεν μπορώ τον κανονικό στρατό, θα αντέξω πχ security κλπ; Δεν νομίζω 😓 Απλώς αυτό που με ανησυχεί είναι το ότι στην 2η γνωμάτευση έχει γράψει καταθλιπτική συμπεριφορά κλπ (τα έγραψα και πριν) αλλά επίσης λέει ότι έχω δει μια μικρή βελτίωση στις αϋπνίες και ότι έχω λιγότερες κρίσεις πανικού και φοβάμαι μην μου πουν ότι αφού έχεις δει βελτίωση τότε θα σε κρατήσουμε.

Να πω ότι η έχω κανονικά συνταγογράφηση κλπ.(escitalopram,Xanax,olzapine

Να πω ότι επισης ότι έχω πάρει ήδη 2 χρόνια αναβολή λόγου υγείας από το στρατόπεδο και τώρα λογικά θα με καλέσουν η Ιούλιο η Σεπτέμβριο.

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Devilangel »

Guys μπορείς κ στα σώματα ασφαλείας να μπεις απλά θα πρέπει μέχρι τα 31 να δώσεις 6000 προκειμένου να αλλάξει το "ι". Δεν το μάθατε από εμένα. Για όλα υπάρχει παράθυρο και όταν λέω για όλα το εννοώ.
kotsostns
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:33 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kotsostns »

Καλησπερα μαγκες.Φετος ειναι η δευτερη χρονια που θα παω να παρω αναβολη για ψυχολογικους λογους, με γνωματευση γιατρου κτλπ.

Μου βγηκε σημερα στο σαιτ οτι εχω κατανεμηθει στο πυροβολικο και οτι πρεπει να περασω απο κεντρο εκπαιδευσης στις 12-5.

Παω κανονικα απο φρουραρχειο με τα γνωστα χαρτια 5 εργασιμες πριν η αλλαζει κατι στη διαδικασια επειδη ειμαι πυροβολικο;

IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από IASON »

Ερώτηση, επειδη δεν βλεπω να απανταει κανεις στο θεμα αναβολης μεσω Φρουραρχειου

Οτι ισχυει για αναβολες στον στρατο ξηρας, ισχυει και για το ναυτικο; Με εχουν καλεσει για 12 Μαιου, μεχρι ποτε μπορω να στειλω χαρτι για αναβολη για ψυχολογικους λογους; Εκτος απο ηλεκτρονικα, μπορω και απο κοντα, πχ στο Φρουραρχειο; Ή την ιδια μερα που παρουσιαζομαι;

kital
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kital »

IASON έγραψε:Ερώτηση, επειδη δεν βλεπω να απανταει κανεις στο θεμα αναβολης μεσω Φρουραρχειου

Οτι ισχυει για αναβολες στον στρατο ξηρας, ισχυει και για το ναυτικο; Με εχουν καλεσει για 12 Μαιου, μεχρι ποτε μπορω να στειλω χαρτι για αναβολη για ψυχολογικους λογους; Εκτος απο ηλεκτρονικα, μπορω και απο κοντα, πχ στο Φρουραρχειο; Ή την ιδια μερα που παρουσιαζομαι;



Απ' ότι ξέρω ναι, τα ίδια ισχύουν, πας στο Φρουραρχείο στις 12 ή μέχρι 5 εργάσιμες πριν με τη γνωμάτευσή σου κλπ και μετά θα περιμένεις εμαιλ για να περάσεις από επιτροπή. Τώρα δεν ξέρω αν θα σε στείλουν στο 401 η κάπου αλλού, αλλά θα είναι Αθήνα σίγουρα. Ηλεκτρονικά δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μέσα από Φρουραρχείο σίγουρα μπορείς.
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από IASON »

kital έγραψε:Απ' ότι ξέρω ναι, τα ίδια ισχύουν, πας στο Φρουραρχείο στις 12 ή μέχρι 5 εργάσιμες πριν με τη γνωμάτευσή σου κλπ και μετά θα περιμένεις εμαιλ για να περάσεις από επιτροπή. Τώρα δεν ξέρω αν θα σε στείλουν στο 401 η κάπου αλλού, αλλά θα είναι Αθήνα σίγουρα. Ηλεκτρονικά δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μέσα από Φρουραρχείο σίγουρα μπορείς.


Και απο επιτροπη μετα απο ποσο καιρο περνας; Γιατι εχω σκοπω να μπαρκαρω αμεσα για να μαζεψω χρηματα πριν κανω την θητεια μου και μπορει να εχω φυγει...

kital
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kital »

IASON έγραψε:Και απο επιτροπη μετα απο ποσο καιρο περνας; Γιατι εχω σκοπω να μπαρκαρω αμεσα για να μαζεψω χρηματα πριν κανω την θητεια μου και μπορει να εχω φυγει...


Πάνω-κάτω μετά από 2-3 βδομάδες περνάς στην επιτροπή. Αν δεν εμφανιστείς στην επιτροπή μέσα σε 1 μήνα από όταν σου έρθει μειλ βγαίνεις ανυπότακτος απ' όσο ξέρω, οπότε φρόντισε να είσαι εκεί για να μην έχεις μπελάδες αργότερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Απρ 27, 2022 11:13 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από IASON »

Καταλαβα... Οποτε να κοιτάξω μήπως παρω αναβολή για κοινωνικούς λογους που βγαίνει πιο άμεσα...
Γιωργος

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να παρω αναβολή και εν συνέχεια απαλλαγή για ψυχολογικους λογους, ενώ είμαι στρατιώτης εδώ και 5 μήνες και δεν την παλεύω άλλο
diterman

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από diterman »

Σιγουρα μπορεις, αν εισαι ηδη μεσα ειναι πιο ευκολο. Ζητα να δεις ψυχιατρο πες του πως νιωθεις λογικα θα σου δωσει μια 6μηνη αναβολη. Εχεις αρκετο χρονο να βρεις δικο σου ψυχιατρο αν δεν εχεις ηδη μετα.
Str vpv
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:41 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Str vpv »

Γιωργος έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να παρω αναβολή και εν συνέχεια απαλλαγή για ψυχολογικους λογους, ενώ είμαι στρατιώτης εδώ και 5 μήνες και δεν την παλεύω άλλο


Θα σου πρότεινα να κανεις όσο πιο πολύ υπομονή μπορείς.4 μηνες μείνανε. Για να μην το εχεις στο κεφάλι σου μετα. Αλλά οτι θέλεις εστ φυσικά!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης