Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Παύλος

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Παύλος »

Καλησπέρα... Την Πέμπτη περνάω περιοδεύων... Θα δηλώσω ειδικές δυνάμεις και θα συμπληρώσω και την ένδειξη ΥΕΑ (αν κάνω λάθος διορθώστε με). Από εκεί και πέρα τι ακολουθεί; Έχω διαβάσει άπειρες σελίδες αλλά δεν πολύ καταλαβαίνω... Μπορώ να κάνω σαν ΥΕΑ στις ειδικές δυνάμεις; Αν κοπώ απο ΥΕΑ και κόβουν και απ τις ειδικές δυνάμεις ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Nassos »

1) Το ότι θα δηλώσεις Ειδικές Δυνάμεις δεν σημαίνει ότι αυτόματα θα καταταχθείς εκεί

2) Την ένδειξη δεν τη συμπληρώνεις. Θα πρέπει πρώτα να τελειώσεις το Λύκειο και μετά το ΓΕΣ επιλέγει για το ποίοι θα είναι ΥΕΑ.

3) Διάβασε το παρακάτω θέμα για ΥΕΑ και Ειδικές Δυνάμεις. Και ναι κόβουν γιατί οι θέσεις είναι πολύ περιορισμένες και οι περισσότεροι καταλήγουν ΔΕΑ Πεζικού.

ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Στο περιοδεύων απλώς καταγράφονται βασικά στοιχεία, τα υπόλοιπα γίνονται με τη κατάταξη.
Παύλος

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Παύλος »

Το λύκειο το τελειώνω τον Ιούνιο... Οπότε πιάνεται σαν να μην έχω τελειώσει; Έχω πιθανότητες για ειδικές δυνάμεις (σαν φαντάρος) πρώτα κι έπειτα σαν ΥΕΑ...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Nassos »

Ειδικές Δυνάμεις το δηλώνεις όταν καταταχθείς, αν δεν σε πάρουν κατευθείαν.

Για ένδειξη ΥΕΑ θα το δεις όταν παραλάβεις το έγγραφο κατάταξης. Για ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις δες το παραπάνω θέμα, και εκεί παίζεται αν θα πάς γιατί όπως είπα είναι περιορισμένες οι θέσεις και είναι κρίμα να καταλήξεις ως ΔΕΑ Πεζικού.
Παύλος

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Παύλος »

Οπότε πότε είναι καλύτερα να περάσω περιοδεύων; Εσείς τι θα επιλέγατε ΔΕΑ πεζικού ή θητεία στις ειδικές δυνάμεις;Απλά διάβασα πιο 'πάνω που λένε κάποιοι ότι και χωρίς να έχουν την ένδειξη το λένε μετά... (θεωρητικά στο ΚΕΕΔ)

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Nassos »

Ειδικές Δυνάμεις στάνταρ, ΔΕΑ στο Πεζικό ούτε για πλάκα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από dn24 »

Παύλος έγραψε:Οπότε πότε είναι καλύτερα να περάσω περιοδεύων; Εσείς τι θα επιλέγατε ΔΕΑ πεζικού ή θητεία στις ειδικές δυνάμεις;Απλά διάβασα πιο 'πάνω που λένε κάποιοι ότι και χωρίς να έχουν την ένδειξη το λένε μετά... (θεωρητικά στο ΚΕΕΔ)



Καλώστον Παύλο. Ο Nassos σε κάλυψε ακριβέστατα.

Μας ρώτησες, πότε ειναι καλύτερα να περάσεις περιοδεύων, που αφορά και τον τίτλο αυτού εδώ του νήματος.

Πότε περνάω περιοδεύων; Δες μερικές σελίδες πίσω, εδώ (μην σε μπερδέψει η χρονολογία, το υπόλοιπο σώμα μηνύματος κράτα).

Ναι, μπορείς να το δηλώσεις και μέσα στο κέντρο, αρκει να έχεις το απολυτήριο του λυκείου μαζί σου (σε απλή φωτοτυπία μή Επικυρωμένη αν έχεις τελειώσει δημόσιο σχολείο) υποχρεωτικά.

Άβαταρ μέλους
aristdim
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 08, 2016 6:21 pm
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από aristdim »

Ξερετε πως μπορω απο τα Κεπ να δηλωσω ελδυκ ως περιοδευων

ευχαριστω εκ των προτερων

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Nassos »

Θα το δηλώσεις όταν παρουσιαστείς στο Στρατό, όχι όταν περάσεις περιοδεύων.
Άβαταρ μέλους
Mossberg
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2016 6:46 pm
Τοποθεσία: Mossberg
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Mossberg »

Ερώτηση: Όταν κάνεις τα χαρτιά για το στρατό κ επιλέγεις το σώμα που θέλεις να πάς, γιατί πολλές φορές όταν σου έρχεται το χαρτί έχει αλλο σώμα κατάταξης; Π. Χ. Άν επιλέξω τεθωρακισμένα (που θέλω κιόλας) , υπάρχει περίπτωση να με στείλουν ακόμα και αεροπορία ή που αλλού ειναι πιθανό να με στείλουν; ΜΙΛΑΩ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΒΥΣΜΑ! Όποιος γνωρίζει περί του θέματος ας μ απαντήσει! Εικόνα
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Μπορεί να συμβεί αυτό, αλλά εντάξει δεν είναι σίγουρο. Πχ μπορεί να δηλώσεις Τεθωρακισμένα και τελικά να πας Πεζικό, Πυροβολικό ή ακόμα και Ειδικές Δυνάμεις (ναι έχει συμβεί κι αυτό) κλπ. Κάτι που γενικά δεν γίνεται είναι να επιλέξεις ΣΞ και να πας ΠΝ, ΠΑ ή το αντίστροφο.
Γιώργος

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Γιώργος »

Έχω χάσει το χαρτί που μου ήρθε για περιοδευων. Πώς μπορώ να το προμηθευτώ πάλι;
kingstylef
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 09, 2017 11:56 am
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από kingstylef »

Παιδιά πέρασα περιοδεύων και δήλωσα ε. Δ πεζοναύτης αλλά εγώ θέλω αμφίβιος μπορώ να το αλαξω ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες