Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Αστέρης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 15, 2013 5:50 am
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Αστέρης »

Στις αρχές του 2014 πέρασα περιοδεύων αλλά δεν δήλωσα ειδικές δυνάμεις πως μπορώ να το αλλάξω ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αστέρης έγραψε:Στις αρχές του 2014 πέρασα περιοδεύων αλλά δεν δήλωσα ειδικές δυνάμεις πως μπορώ να το αλλάξω ;


Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα (δεν μπορείς άλλωστε παρά μόνο με βύσμα).

Όταν έρθουν στο κέντρο που θα παρουσιαστείς θα σας ρωτήσουν ποιοι επιθυμείτε να υπηρετήσετε στις ΕΔ.

Εσύ θα σηκώσεις το χεράκι σου και όλα τα υπόλοιπα θα στα πουν εκεί.

Πολυβολιτής

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Πολυβολιτής »

Παιδιά δεν είμαι σίγουρος για το τι ήταν το χαρτί που μου ήρθε, πάντως μου ήρθε μέσω της Αστυνομίας και του Δήμου μου (όσο ήμουν 16-17 χρονών!-γεννηθείς στις 25/9/1997) και ηταν σχετικό με την απογραφή των κλάσεων 2018-2019 (λες και είχαν υπολογίσει πιθανή αναβολή σπουδών Εικόνα) και μάλιστα δε δήλωσα που θέλω να πάω. Απλώς έπρεπε αυτό το έγγραφο να παραδοθεί σε κάποιο ΑΤ ή ΚΕΠ, δε θυμάμαι. "Πέρασα περιοδεύων" τώρα;
Δημήτριος

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Δημήτριος »

Αν κάποιος για δήλωσε κατι στο δελτίο απογραφής και το έχει μετανιώσει υπάρχει περίπτωση να γίνεται να το αλλάξει; Για παράδειγμα νούμερο, θρησκεία, ειδικότητα.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μπορείς να κάνεις διόρθωση αλλά θα πρέπει να περάσεις από την Στρατολογία σου για να τους ενημερώσεις και να διορθώσουν το λάθος.
gpriggo
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2015 6:10 pm
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από gpriggo »

Παιδιά έχασα το δελτίο απογραφής στρατευσίμου... Τι κάνω; Και υπάρχουν κυρώσεις;
ΑΝΔΡΕΑΣ

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ »

Καλησπέρα. Είμαι γεννημένος το Ιανουάριο 1998. Πότε περνάω περιοδεύων; Θα μου έρθει κάποιο χαρτί;
Νίκος

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Νίκος »

Αναζητώ εδώ και καιρό το σχετικό άρθρο/υπουργική απόφαση που να αναφέρεται στις ειδικές γνώσεις και ικανότητες και τις ξένες γλώσσες σχετικά με το βαθμό και το επίπεδο γνώσης τους π. Χ: Αν κατά την απογραφή του στρατευσίμου στο ΚΕΠ τεθεί το ερώτημα: "Γνωρίζεις ξένες γλώσσες; " και η απάντηση είναι : "Λίγο", πού αναγράφεται συγκεκριμένα ότι πρέπει να υπάρχει πτυχίο/πιστοποίηση επιπέδου γνώσης πάνω στο αντικείμενο.

Έκανα αναζήτηση στο Stratologia.gr και δεν βρήκα τίποτα εκτός από γενικότητες στην υπάρχουσα νομοθεσία.

Σας Ευχαριστώ

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από dn24 »

Νίκος έγραψε:Αναζητώ εδώ και καιρό το σχετικό άρθρο/υπουργική απόφαση που να αναφέρεται στις ειδικές γνώσεις και ικανότητες και τις ξένες γλώσσες σχετικά με το βαθμό και το επίπεδο γνώσης τους π. Χ: Αν κατά την απογραφή του στρατευσίμου στο ΚΕΠ τεθεί το ερώτημα: "Γνωρίζεις ξένες γλώσσες; " και η απάντηση είναι : "Λίγο", πού αναγράφεται συγκεκριμένα ότι πρέπει να υπάρχει πτυχίο/πιστοποίηση επιπέδου γνώσης πάνω στο αντικείμενο.

Έκανα αναζήτηση στο Stratologia.gr και δεν βρήκα τίποτα εκτός από γενικότητες στην υπάρχουσα νομοθεσία.

Σας Ευχαριστώ



Αυτό υπάρχει, το έχω βρεί και μπορώ να το αναρτήσω να θες, αλλά μόνο για τα στελέχη (πλην ΕΠΟΠ, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει εντός). Δεν βρήκα τιποτε, που να αφορά στρατιώτες ως προς την γλωσσομάθεια.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από Terminator »

Είναι τυπικο το "γνωρίζεις ξένες γλώσσες" δεν αποτελεί υποχρεωτική προυπόθεση για στρατεύσιμους.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από dn24 »

Terminator έγραψε:Είναι τυπικο το "γνωρίζεις ξένες γλώσσες" δεν αποτελεί υποχρεωτική προυπόθεση για στρατεύσιμους.


Καλώστον, να 'σαι καλά για την επιβεβαίωση, γιατί όντως δεν μπόρεσα να βρω τίποτα που να αφορά στρατεύσιμους ως προς αυτό.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΝίκοςSps

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από ΝίκοςSps »

Συμφωνώ, σαφώς είναι τυπικό και δεν είμαι αντίθετος ς'αυτό. Θα το θέσω λίγο διαφορετικά: Αν π. Χ. Κατά την απογραφή ο υπάλληλος του ΚΕΠ ρωτήσει στον στρατεύσιμο "Γνωρίζεις ξένες γλώσσες; " και αυτός απαντήσει "Ξέρω λίγα Αγγλικά", χωρίς να έχει στην κατοχή του κάποιο σχετικό πιστοποιητικό, ο υπάλληλος του ΚΕΠ συμπληρώνει τα Αγγλικά στο αντίστοιχο πλαίσιο στην φόρμα, ή όχι; Με λίγα λόγια, ισχύει ότι η συμπλήρωση μιας ξένης γλώσσας/ειδικής γνώσης στο δελτίο απογραφής συνεπάγεται άμεσα και με την κατοχή ενός αντίστοιχου πιστοποιητικού; Αν ναι, υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο/υπουργική απόφαση που να το υποστηρίζει; Μπορεί ένα παράδειγμα όπως το προαναφερθέν να επιφέρει αρνητικές συνέπειες στον στρατεύσιμο (π. Χ αυτό να ληφθεί ως ψευδής πληροφορία και να επέλθουν συνέπειες) ή απέχουμε πολύ από κάτι τέτοιο;

Ζητώ συγνώμη για την πληθώρα των ερωτήσεων.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την ανταπόκρισή σας.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από dn24 »

ΝίκοςSps έγραψε:Συμφωνώ, σαφώς είναι τυπικό και δεν είμαι αντίθετος ς'αυτό. Θα το θέσω λίγο διαφορετικά: Αν π. Χ. Κατά την απογραφή ο υπάλληλος του ΚΕΠ ρωτήσει στον στρατεύσιμο "Γνωρίζεις ξένες γλώσσες; " και αυτός απαντήσει "Ξέρω λίγα Αγγλικά", χωρίς να έχει στην κατοχή του κάποιο σχετικό πιστοποιητικό, ο υπάλληλος του ΚΕΠ συμπληρώνει τα Αγγλικά στο αντίστοιχο πλαίσιο στην φόρμα, ή όχι; Με λίγα λόγια, ισχύει ότι η συμπλήρωση μιας ξένης γλώσσας/ειδικής γνώσης στο δελτίο απογραφής συνεπάγεται άμεσα και με την κατοχή ενός αντίστοιχου πιστοποιητικού; Αν ναι, υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο/υπουργική απόφαση που να το υποστηρίζει; Μπορεί ένα παράδειγμα όπως το προαναφερθέν να επιφέρει αρνητικές συνέπειες στον στρατεύσιμο (π. Χ αυτό να ληφθεί ως ψευδής πληροφορία και να επέλθουν συνέπειες) ή απέχουμε πολύ από κάτι τέτοιο;

Ζητώ συγνώμη για την πληθώρα των ερωτήσεων.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την ανταπόκρισή σας.

Απο την στιγμή που σε ρωτάει, σημαίνει ότι το πεδίο αυτό, υπάρχει στην φόρμα που έχει μπροστά του ο υπάλληος του ΚΕΠ, το οποίο όμως είναι καθαρά τυπικό. Όχι, δεν μπορεί να ληφθεί ως ψευδής πληροφορία, καθότι δεν καλυπτει ο νόμος τους στρατεύσιμους, μόνο τα στελέχη, πλην ΕΠΟΠ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΝίκοςSps

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από ΝίκοςSps »

Καλύφθηκα Εικόνα Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Δημοσίευση από dn24 »

ΝίκοςSps έγραψε: Καλύφθηκα Εικόνα Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!


Να 'σαι καλά Νίκο!

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες