Αναβολή στην αναβολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Ilias1985
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μαρ 08, 2013 4:28 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Ilias1985 »

Καλησπερα σε ολους.
Είμαι 27 ετων η αναβολή μου έχει λήξει και πρέπει να καταταγώ 20/3 2013. Το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν μπορώ να καταταγώ αυτην την περίοδο διότι οι σπουδές μου δεν εχουν τελείωσει ακομα. Ειμαι σε ΤΕΙ και Ξεκινάω την πρακτική μου άσκηση αρχές Απριλίου και τελειώνω Σεπτεμβιο. Σε περιπτωση που καταταγω θα διαγραφώ απ΄την σχολη μου διοτι με πιανει ο νόμος. Δυστυχώς δεν μπορώ να κανω διακοπή σπουδών. Τι μπορω να κανω;

Ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Greek_Army »

Διάβασε το ακριβώς από πάνω μήνυμα.
Μανος

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Μανος »

Καλησπερα παιδια και καλες γιορτες σε ολους. Πριν δημιουργισω αυτο το θεμα εκανα μια αναζητηση στο φορουμ αλλα δυστυχως δεν βρηκα ακριβη απαντηση για το θεμα μου (ισως Δεν Κοιταξα καλα) . Λοιπον ειμαι 20 χρονων και σε 2 μηνες παω 21. Πριν ενα χρονο ειχα παρει αναβολη Λογω πανελλαδικων Μεχρι τις 31/12/2013. Το θεμα ειναι πως σε αυτον τον καιρο καταφερα να βρω μια σχετικα σταθερη δουλεια Και τωρα που μου ληγει η αναβολη χρειαζομαι να ξαναπαρω εστω για 1 χρονο. Θα εχω καποιο προβλημα; Η απλα μπορω να ζητησω για καποιον Χ λογο (αν υπαρχει καποιος αναφερεται τον σας παρακαλω)

Dimitris

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Dimitris »

Καλησπερα! Εχω γεννηθει 10/87 και η αναβολη μου ληγει τον 12/14. Ειμαι ακομη φοιτητης, μπορω να παρω αλλη αναβολη; Ευχαριστω εκ των προτερων!
Αναβολικός

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Αναβολικός »

Καλησπέρα σε όλους.

Το Σεπτέμβρη δίνω το τελευταίο μάθημα στη σχολή μου. Πρόκειται να κάνω αίτηση σε ένα μεταπτυχιακό και τα αποτελέσματα βγαίνουν τον Οκτώβρη. Αν δεν με πάρουν θέλω να μπω στο στρατό το Νοέμβρη, ώστε να βγω έγκαιρα για να ξανακάνω αίτηση του χρόνου. Για να μπω το Νοέμβρη όμως πρέπει να κόψω την αναβολή ως τις 31/7, πριν μάθω δηλαδή αν θα με έχουν πάρει στο μεταπτυχιακό.

Υπάρχει κάποια λύση; Μπορώ να κόψω την αναβολή και αν με πάρουν στο μεταπτυχιακό να ζητήσω καινούρια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση.
Σηφης

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Σηφης »

Καλησπέρα,

ειμαι γεννημενος το 87 και πηρα αναβολη λογω σπουδων σε ΑΕΙ μεχρι 31 Δεκ.2014. Την σχολη αυτη δεν την ολοκληρωσα (πηγα σε ιδιωτικο εκπαιδευτικο ιδρυμα) και θελω να παω σε ενα ακομα ΙΕΚ για περαιτερω σπουδες (οχι μεταπτυχιακες). Δικαιούμαι αναβολης και αν ναι ποσο καιρο;

ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν δικαιούσαι άλλη αναβολή για σπουδές, μην ρωτήσεις τι άλλο μπορείς να κάνεις για να πάρεις αναβολή, διάβασε προηγούμενα μηνύματα.
ΓΙΑΝΝΗΣ

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

Καλησπερα,ειμαι γεννημενος το 1987 και εχω αναβολη μεχρι 31/12/2014... Ειμαι φοιτητης κανω την πτυχιακη μου και εχω λιγα μαθηματα για πτυχιο... Μπορω να παρω μια επιπλεον αναβολη;

Leonidas

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Leonidas »

Υποθέτω πως αυτό θα το μάθεις πιο σίγουρα από την Γραμματεία της σχολής σου.
J4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:54 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από J4 »

Καλησπέρα, έχω ετήσια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους η οποία λήγει τον Μάρτιο και θα με καλέσουν τον Μαιο να καταταγώ. Το θέμα είναι πως απο τον Απρίλιο θα βρίσκομαι στο εξωτερικό και δεν μου είναι εύκολο να γυρίσω για να ξαναπάρω την αναβολή.

Σκέφτηκα λοιπόν να διακόψω την αναβολή μου για να με καλέσουν τον Μάρτιο και να ξαναζητήσω αναβολή. Ύστερα απο email στην στρατολογική υπηρεσία με ενημέρωσαν πως αν ζητήσω διακοπή της αναβολής θα πρέπει να περάσω για επανεξέταση στην Επιτροπή Απαλλαγών.

Η ερώτηση είναι εαν μπορεί να λειτουργήσει όλο αυτό για να ξαναπάρω την δεύτερη αναβολή μου και αν γνωρίζεται τι θα μου ζητήσουν στην επιτροπή απαλλαγών;
J4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:54 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από J4 »

Καλησπέρα Nassos,τα έχω κοιτάξει απο πέρυσι που πήγα για την αναβολή και τα ξαναείδα και τώρα αλλά φαίνεται οτι η περιπτωσή μου είναι κάπως σπάνια.

Το θέμα είναι να μπορέσω να κάνω την διαδικασια αναβολής μέχρι και τον Μάρτιο και οπως βλέπω τα πράγματα είτε πρέπει να διακόψω την αναβολή μου τώρα και να παώ χωρις χαρτί γιατρού στην επιτροπή (εφόσον δεν έχω τίποτα) ουτως ώστε να μου διακόψουν την αναβολή και να με καλέσουν με την ΕΣΣΟ Μαρτίου για να τους δώσω τότε το χαρτί γιατρού με την διαδικασία Φρουραρχείο - Νοσοκομείο - Επιτροπή και να ξαναπάρω την αναβολή μου "κανονικά".

Είτε να πάω στην επιτροπή απαλλαγών με το χαρτι γιατρού και να σκεφτώ τι θα τους πω στην ερώτηση "Αφου είσαι άρρωστος γιατί ζητάς διακοπή αναβολής; "

J4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:54 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από J4 »

Ρωτώντας και σε άλλο forum μου πρότειναν ,αφού κάνω την αιτηση διακοπής αναβολής, να πάρω απο τον γιατρό μου χαρτί που να επιβεβαιώνει πως είμαι υγιής και να το καταθέσω στην επιτροπή απαλλαγών.

Ενώ τον Μάρτιο που θα με καλέσουν να ξανακάνω την γνωστή διαδικασία για να πάρω αναβολή.

Αυτά για όποιον ενδιαφέρεται, θα ενημερώσω και για το αν όλα πήγαν καλά.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες