Αναβολή στην αναβολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gt asra

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από gt asra »

Γειά σας,
Ειμαι φοιτητής σε ΑΕΙ του 93 που τώρα θα πάρω πτυχίο. Είδα ότι εγω που έχω βρογχικό άσθμα δικαιούμαι ετήσια αναβολή. Αυτή την αναβολή μπορώ να την πάρω τώρα που τελειώσα τις σπουδές μου; Αν την πάρω όταν λήξει αυτή θα μπορώ να πάρω αλλη αναβολή λόγω μεταπτυχιακών σπουδών?
nikospe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 08, 2019 1:30 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από nikospe »

Καλημέρα. Έχω κόψει την αναβολή που είχα λόγω σπουδών τον Απρίλιο ώστε να μπω τον Αύγουστο. Θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να ξαναπάρω τώρα αναβολή ώστε να μπω τον Νοέμβριο. Είμαι ακόμα φοιτητής. Γίνεται; Αν όχι μπορεί να γίνει για άλλους λόγους πχ ιατρικούς ψυχολογικούς κοινωνικούς κλπ; Πόσο εύκολο είναι; Ευχαριστώ
steam

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από steam »

Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό; Για να είσαι όλο το επόμενο καλοκαίρι μέσα ; Πήγαινε να ξεμπερδεύεις, και εκμεταλλεύσου ολες τις φοιτητικες άδειες, και είσαι κομπλέ!
nikospe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 08, 2019 1:30 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από nikospe »

steam έγραψε:Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό; Για να είσαι όλο το επόμενο καλοκαίρι μέσα ; Πήγαινε να ξεμπερδεύεις, και εκμεταλλεύσου ολες τις φοιτητικες άδειες, και είσαι κομπλέ!
Είχα σκοπό να μπω Αύγουστο και είχα κανονίσει και κάτι δουλειές και διακοπές προς τα τέλη Ιουλίου. Τώρα βγήκε η απόφαση για το ότι θα μας πάρουν Ιούλιο αντί για Αύγουστο και μου χαλάει τις δουλειές. Και αν είναι 29 Ιουλίου δεν έχω πρόβλημα αν είναι 15-20 που έχουν ακούσει κάτι γνωστοί μου καλύτερα να πάω για Νοέμβριο.

Grteo
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 1:01 pm
Τοποθεσία: Glyfada, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Grteo »

Καλημέρα ομάδαΈχω αναβολή μέχρι 31-12-2019 μια αναβολή είχα πάρει το 2010 που είχα περάσει σε τει τότε...

Μπορώ να πάρω άλλη αναβολή;

Στο ενδιάμεσο δουλεύω έχω κάτι ένα κατάστημα μικρό και είναι πλέον και πρακτικό οι λόγοι... ευχαριστώ

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Nassos »

Αν συντρέχουν οικονομικοί λόγοι, μπορείς να ζητήσεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους που είναι 3μηνο αλλά σου δίνεται μόνο μια φορά.

Δες εδώ σχετικό έντυπο από τη Στρατολογία

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΓΙΑ ΑΝΑΒΟΛΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ
Grteo
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 1:01 pm
Τοποθεσία: Glyfada, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Grteo »

Για ψυχολογικούς λόγους τι γίνεται αν έχεις κρίσεις πανικού κτλ?
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Έχω υπηρετήσει 4μιση μήνες το 12' ήδη 575 Τ / ΠΝ εκεί λόγω κάποιας κατάστασης πήρα 6μηνη αναβολή για ιατρικούς λόγους. Έληξε αυτη η αναβολή στη συνέχεια ξαναπήρα μέχρι το 20 λόγω σπουδών π λήγει 31 Δεκέμβρη. Όταν μου ρθει χαρτί να παρουσιαστώ εγω θα βρίσκομαι στο εξωτερικό γιατί είμαι ναυτολογημένος και θα είμαι μέχρι τοτε. Ξέρει κανεις τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση;
Grteo
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 1:01 pm
Τοποθεσία: Glyfada, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Grteo »

Αν είναι κάποιος ελεύθερος επαγγελματίας έχει κάποια διαφορά παιδιά ;
Jakarta
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 12:04 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Jakarta »

Καλησπέρα συγγνώμη εκ των προτέρων αν εκανα το thread σε λάθος μέρος.

Είχα πάρει αναβολή για σπουδές πριν πολύ καιρό. Τον Μάιο του 2019 με κάλεσαν να παρουσιαστώ πήγα αλλά την δεύτερη κιόλας μέρα παρουσιάσα μεγάλες κρίσεις πανικού και με έδιωξαν αμέσως με 6μηνη αναβολή, η οποία λήγει στις 9 Νοεμβρίου. Παρόλα αυτά μπήκα στην στρατολογία και λέει πως είμαι υπόχρεος κατάταξης με την ΕΣΟ του Φεβρουαριου 2020 δηλαδή σε περίπου 3 μήνες έξτρα. Άρα για την νέα αναβολή που θέλω να πάρω θα μου έρθει το χαρτί τότε; Φεβρουάριο; Η πάω κανονικά στην στρατολογία στις 9 Νοεμβριου (η πιο πριν) που λήγει επίσημα η αναβολή μου;

Ευχαριστώ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Nassos »

Πάς στη Στρατολογία και εκεί θα σου πουν αν μπορείς να ζητήσεις νέα αναβολή χωρίς να περιμένεις την ΕΣΣΟ του Φλεβάρη.
Νικος

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπερα παιδια εχω αυτοματο πνευμοθωρακα με ταση υποτροπης και στους δυο πνευμονες με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω καμια βαρια σωματικη ασκηση και με φοβο υποτροπης ακομη και χωρις αιτια και σε στιγμη χαλαρωσης. Εχω αξονικη τομογραφια που το δηλωνει αυτο. Θα μπορουσα να παρω καποια ολικη απαλλαγη απο το στρατο;
Νικος

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπέρα. Πριν 2 μέρες διέκοψα την αναβολή μου. Στην στρατολογία με πληροφόρησαν ότι σίγουρα(100%) θα μου έρθει χαρτί κατάταξης τον Μάιο. Αυτό σημαίνει ότι θα παρουσιαστώ τον Μάιο Γ ΕΣΣΟ; Ρωτάω για να ξέρω εάν θα συμπληρώσω ηλεκτρονικα την φόρμα στο parousiasi.army.gr
mike23

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από mike23 »

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έχω αναβολή για σπουδές (προπτυχιακό/μεταπτυχιακό) που λήγει το τέλος του 2021. Εξετάζω το ενδεχόμενο να εγγραφώ σε διδακτορικές σπουδές, όποτε και θα δικαιούμαι αναβολή για 3 παραπάνω χρόνια. Πότε μπορώ και πρέπει να ζητήσω την χορήγηση της αναβολής; Όταν η υπάρχούσα τελειώσει ή μπορώ από τώρα να καταθέσω τα χαρτιά μου για να επεκταθεί η αναβολή κατάταξης μέχρι το 31ο έτος, όπως προβλέπει ο νόμος;

Ευχαριστώ πολύ!

spl
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2020 11:54 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από spl »

Καλησπερα παιδια,

Ειχα κανει αρκετα ποστ προηγουμενως, οποτε θεωρησα καλυτερο να συγκεντρωσω εδω τις πληροφοριες για οσους πανε για Ι5 αναβολη/απαλλαγη.

Ειχα παρει 2x 6μηνες αναβολες για Ι5 με τη διαδικασια μεσω φρουραρχειου.

Τον Οκτωβρη του 2020 πηγα για την τριτη αναβολη για Ι5 παλι μεσω φρουραρχειου και μου εριξαν ακυρο (με εβγαλαν Ι3) και μου ζητησαν να παρουσιαστω στο ΚΕΠΒ Θηβας.

Στο νεο χαρτι καταταξης εγραφε "ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΕΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΑΠΑΛΛΑΓΩΝ".

Παρολαυτα, πηγα στο ΚΕΠΒ κανονικα με χαρτι καταταξης, χαρτι γιατρου, ταυτοτητα.

Ζητησα να δω το γιατρο, ειπα οτι θελω αναβολη.

Επειδη δεν ειχα συνοδο, επρεπε να μεινω εκει το βραδυ και το επομενο πρωι περασα απο επιτροπη απαλλαγων στο 401. Αν εχετε συνοδο μπορειτε να πατε την ιδια μερα στην επιτροπη (νομιζω μεχρι τις 2 συνεδριαζει) και δε χρειαζεται να μεινετε μεσα το βραδυ.

Πολυ ευκολη διαδικασια, ουτε ενα λεπτο δεν κρατησε και πηρα μια ακομα αναβολη για να συμπληρωσω δυο χρονια.

--

Γραφω τα παραπανω για οσους αγχωνονται αν κατι εχει αλλαξη λογω της καταστασης με Τουρκια, κτλ. Εμενα μου φανηκε οτι ηθελα να με διωξουν πολυ περισσοτερο, απο το να κατσω να υπηρετησω.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης