Αναβολή στην αναβολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
odin22
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2016 2:19 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από odin22 »

Καλησπερα, εχω το εξης προβλημα εχω παρει αναβολη που ληγει το Δεκεμβρη του 2017, την αναβολη την ειχα παρει λογω σπουδων σε Ι. Ε. Κ οπου ενω τελειοωσα δεν εχω παρει το χαρτι γιατι υπαρχει ενα υπολοιπο που πρεπει να ξεχρεωσω. Ηθελα να ρωτησω λοιπον αν μπορω να παρω δευτερη αναβολη γιατι αποφασισα να ακολουθησω μια αλλη ειδικοτητα και να γραφτω σε ενα Ι. Ε. Κ. Γινεται να μου χορηγηθει δευτερη αναβολη;
Άβαταρ μέλους
Anwnimos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Ιαν 11, 2017 11:21 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Anwnimos »

Καλησπέρα, άφησα μήνυμα χωρίς να έχω συνδεθεί οπότε το ξανά κάνω τώρα.

Είναι να καταταγώ με την Α ΕΣΣΟ στο ΚΕΤΘ στον Αυλώνα στις 17 Γενάρη. Είμαι άρρωστος με πυρετούς κλπ από την πρωτοχρονιά, πήγα πριν 3 μέρες στο νοσοκομείο και μου έδωσαν θεραπεία με χάπια για 15 μέρες που σημαίνει ότι θα παίρνω χάπια και στο κέντρο. Μπορώ να ακυρώσω την κατάταξη μου τώρα και να μπω είτε σε 10 μέρες παραπάνω απ' ότι ήταν να μπω είτε τον Μάρτιο; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Nassos »

Πήγαινε στο Φρουραρχείο για να πάρεις ολιγοήμερη αναβολή.

Άλλωστε λόγω των κακών καιρικών συνθηκών αποφασίστηκε παράταση 2 ημέρων για τη κατάταξη των νεοσυλλέκτων.

Διευκόλυνση Κατάταξης Στρατευσίμων 2017 Α΄/ΕΣΣΟ

Λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών, οι υπόχρεοι για κατάταξη με την 2017 Α/ΕΣΣΟ κατά το χρονικό διάστημα από 9 έως 11 Ιανουαρίου 2017, θα γίνονται δεκτοί για κατάταξη ως εμπροθέσμως καταταγέντες, μέχρι και δύο (2) ημέρες μετά την προσδιοριζόμενη ημερομηνία κατάταξής τους, κατ' εφαρμογή της παραγράφου 4 του άρθρου 31 Ν.3421/05.



Άβαταρ μέλους
Anwnimos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Ιαν 11, 2017 11:21 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Anwnimos »

Nassos έγραψε:Πήγαινε στο Φρουραρχείο για να πάρεις ολιγοήμερη αναβολή.

Άλλωστε λόγω των κακών καιρικών συνθηκών αποφασίστηκε παράταση 2 ημέρων για τη κατάταξη των νεοσυλλέκτων.

Διευκόλυνση Κατάταξης Στρατευσίμων 2017 Α΄/ΕΣΣΟ

Λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών, οι υπόχρεοι για κατάταξη με την 2017 Α/ΕΣΣΟ κατά το χρονικό διάστημα από 9 έως 11 Ιανουαρίου 2017, θα γίνονται δεκτοί για κατάταξη ως εμπροθέσμως καταταγέντες, μέχρι και δύο (2) ημέρες μετά την προσδιοριζόμενη ημερομηνία κατάταξής τους, κατ' εφαρμογή της παραγράφου 4 του άρθρου 31 Ν.3421/05.





Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση @Nassos. Μπορώ να στείλω στο φρουραρχείο τους γονείς μου γιατί εγώ δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι ακόμη;

Τελείως άκυρες με το σχετικό νήμα αλλά σχετικές με την θητεία μου ερωτήσεις :

1) Είμαστε 6 αδέρφια, δικαιούμαι εξάμηνη θητεία, τα δικαιολογητικά θα πρέπει να τα συγκεντρώσω από τώρα και να τα καταθέσω κάπου ή αφότου μπω στο κέντρο;
2) Μπορώ μέσω κοινωνικών κριτηρίων (πολύτεκνοι/αγρότες/χαμηλό σχετικά εισόδημα) όπως επίσης ότι έχω περάσει πνευμοθώρακα πέρυσι καθώς και ότι ο αδερφός μου (από Ευελπίδων) υπηρετεί σε μονάδα στο ΥΕΘΑ με σπίτι στην Αθήνα, να πάρω μετάθεση εκεί για να γλιτώσω έξοδα ή αυτό έγκειται στο "βύσμα" που θα πρέπει να βάλω, αν και δεν έχω.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Nassos »

1) Ναι μπορούν.

2) Τα συγκεντρώνεις και τα καταθέτεις στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία στην οποία υπάγεσαι. Μπορείς να τα καταθέσεις και όταν καταταχθείς (θα σε ρωτήσουν αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία), αλλά μόνο στο Κέντρο που παρουσιάζεσαι και μπορεί να πάρει κάποιο καιρό η επεξεργασία των.

3) Μπορείς να πάρεις μετάθεση στον τόπο κατοικίας σου, δεν ξέρω όμως αν δικαιούσαι κατ'εξαίρεση μετάθεση, αυτό πρέπει να το συζητήσεις με τη Στρατολογία.
Άβαταρ μέλους
Anwnimos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Ιαν 11, 2017 11:21 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Anwnimos »

Σε ευχαριστώ για όλα Νάσσο. Κατατοπιστικότατος. Καλή συνέχεια!
Κωστας

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Κωστας »

Καλησπερα στην παρεα. Ειμαι 27 χρονων, εχω αναβολη λογω σπουδων μεχρι 31 Δεκεμβριου 2017. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω τελειωσει τη σχολη ακομα, και λογικα δε θα την τελειωσω μεχρι του χρονου τουλαχιστον. Επισης αντιμετοπιζω οικονομικα προβληματα, ειμαι παντρεμενος και εχω 2 γονεις 64 ετων ανεργους και χωρις συνταξη, πολυ απλα δε γινεται να τα παρατησω ολα και να παω στρατο για 9 μηνες. Θα μεινω πισω στις σπουδες μου, στη δουλεια μου, και θα χρεωθω με εξοδα στρατου, λεφτα που δεν εχουμε γενικα. Για αυτο θελω να παρω αναβολη, μεχρι να τελειωσω τη σχολη μου τουλαχιστον, και να βαλω λιγα λεφτα στην ακρη για τον στρατο. Τι θα μου προτεινατε να κανω; Ευχαριστω για τον χρονο σας.

PS: Απο οτι μου λενε Το χαρτι θα μου ερθει του χρονου τον Απριλιο για να παρουσιαστο τον Μαιο (ετσι λενε καποιοι φιλοι).
Enastagrigora
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Απρ 07, 2017 5:48 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Enastagrigora »

Είναι να παρουσιαστώ 16 του μήνα στην Τρίπολη.

Παρόλα αυτά απόφάσισα ότι θέλω να κυνηγήσω μερικά πιστοποιητικά στον τομέα μου και καλύτερα θα ήταν να πάω αργότερα.

Το θέμα είναι ότι έχουμε ήδη 6 του μήνα και Σ/Κ είναι κλειστή η στρατολογία. Αν πάω Δευτέρα 8 του μήνα (8 μέρες πριν την κατάταξη) θα προλάβω να την πάρω την αναβολη;

Έχω τρόπο να πάρω αναβολή 100%, το θέμα είναι αν θα προλάβω, παρακαλώ απαντήστε γιατί έχω αγχωθεί.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Nassos »

Μπορείς να ζητήσεις αναβολή και όταν παρουσιαστείς στο Κέντρο.
Enastagrigora
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Απρ 07, 2017 5:48 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Enastagrigora »

Φαντάζομαι μπορώ, το θέμα είναι να μην τρέχω μέχρι εκεί άδικος κόπος.

Νομιζω ο ανθρωπος στην στρατολογια μου ειπε οτι και 10 μερες μετα να τους ερθει το αιτημα δεν πειράζει αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν άκουγα καλά είχε φασαρία.
Enastagrigora
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Απρ 07, 2017 5:48 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Enastagrigora »

Θα ήθελα βοήθεια άμεσα.

Πήγα στο ΚΕΠ λοιπόν και έκανα την αίτηση και όλα καλά.

Ενώ όμως δήλωσα εξ αρχής ότι θέλω αναβολή λόγο πανελληνίων 2018 ώστε να πάρω 1.5 χρόνο αναβολής το χαρτί πυο μου έχει δώσει (αποδεικτικό αίτησης) γράφει στο αίτημα

"Χορήγηση αρχικής αναβολής κατάταξης λόγο σπουδών"

Και τίτλος δικαιολογητικου

"Πιστοποιητικό ή βεβαίωση της οικείας σχολής το οποίο να έχει εκδοθεί εντός του δυανομένου κατά τον χρόνο υποβολής των δικαιολογητικών σπουδαστικού έτους ή εξαμήνου"

Μπερδεύτηκε η τύπισσα στο ΚΕΠ ή τυπικά είναι γραμμένα αυτά ή εγώ δεν κατάλαβα σωστά;

Παρακαλώ άμεση απάντηση γιατί η ημερομηνία κατάταξης μου είναι σε 8 μέρες και επείγει.
Άβαταρ μέλους
Damiano
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2017 3:44 am
Τοποθεσία: Ναυτικός
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Damiano »

Χαίρεται! Με λένε Δαμιανό, είμαι 26 χρονών, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, και αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σε αυτό. Εχω αναβολη στρατού μέχρι 31 Δεκεμβρίου του 18,2 μηνες πριν κλείσω τα 28 δηλαδή. Σπούδασα ΑΕΝ και επειδή μου έχει κάτσει μια παρα πολυ καλή θέση εργασίας αυτή την στιγμή, δεν θέλω να χάσω την συγκεκριμένη θέση στο συγκεκριμένο πλοίο που είμαι, γιατί αν φύγω για στρατό, θα μου την πάρει άλλος και εμένα θα με στείλουν σε άλλο πλοίο μετά ( yacht Για την ακρίβεια ).

Λοιπόν... Έψαχνα να δω εάν μπορώ να πάρω απαλλαγή οριστικα η αναβολή μεχρι τα 33 μου ώστε μετά να την εξαγορασω.

Ειμαι γεννημένος απο Ιταλία και μένω ελλαδα περίπου 16 χρονια τώρα, εχω και της δυο υπηκοτητες ( ιταλική και ελληνικη ) θα μπορουσα να δηλώσω μόνιμος κάτοικος Ιταλίας; και ας μενω Ελλάδα λογο οτι το κότερο μενει δεμένο εκεί... εάν δεν γίνεται, σκεφτόμουν μήπως θα μπορούσα να πάρω και άλλες αναβολές με κριτήριο παράδειγμα, οτι εχω να περάσω ΚΕΣΕΝ για κυκλο υποπλοιαρχου η οτι γραφτηκα σε μια αλλη σχολή και να δηλώσω και δυσλεκτικος ( που ειμαι δηλαδή) ωστε να μακρινω και αλλο την αναβολη μου, η και για κοινωνικούς, οικονομικους λόγους; με λιγα λογια αναβολη στην αναβολη με τετοια κριτήρια μεχρι τα 33 μου ωστε να μπορεσω μετα να την εξαγορασω; σορυ εαν σας ζάλισα με αυτά, απλά το θεωρώ χάσιμο χρόνου και επειδη και οι δικοι μου ειναι κατα του στρατού επειδη στην ιταλια δεν ειναι αναγκαστική η θητεία, ψάχνω γενικα για καποιες εναλλακτικές.

Άβαταρ μέλους
Damiano
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2017 3:44 am
Τοποθεσία: Ναυτικός
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Damiano »

Και κάτι άλλο... Ι5 στο επάγγελμα αυτο του ναυτικού, θα έχει συνέπειες; ( επειδη πριν 2 με 3 χρονια ήμουν υπνοβατης διάβασα κάπου ότι ειναι ενα κριτήριο για απαλλαγή, και ακομα και για το αν εισαι δυσλεκτικος διαβασα οτι μπορεις να παρεις απαλλαγή) δεν ξερω τι απο αυτα αληθεύει.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Nassos »

Η εξαγορά υπολοίπου θητείας γίνεται αφού κλείσεις τα 35.

Απαξ και σπούδασες σε ΑΕΝ θα υπηρετήσεις υποχρεωτικά στο Πολεμικό Ναυτικό. Δες και το σχετικό θέμα

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία
Άβαταρ μέλους
Damiano
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2017 3:44 am
Τοποθεσία: Ναυτικός
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Damiano »

Η εξαγορά γινεται στα 33 εχει αλλάξει ο νόμος Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες