Αναβολή στην αναβολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Παναγιώτης

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλησπέρα σας,Είμαι φοιτητής στην Ξάνθη, έχω τελειώσει με τα μαθήματα και αποφάσισα να κόψω την αναβολή μου για να φύγω το Νοέμβριο (2015) φανταράκι κι εγώ. Όμως το έκανα αυτό γνωρίζοντας πως η θητεία είναι 9μηνη και πως τον Αύγουστο του 2016 θα απολυθώ ώστε το Σεπτέμβριο του 2016 να φύγω στη Γερμανία για το μεταπτυχιακό που έχω βρει. ΟΜΩΣ μπήκα στη σελίδα της στρατολογίας σήμερα 31/8/2015 και παρουσιάζομαι ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ πράγμα που σημαίνει πως το Σεπτέμβριο του 2016 χάνω το μεταπτυχιακό μου! Τι μπορώ να κάνω; Παρακαλώ βοηθήστε με.

Cuervo

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Cuervo »

Εχει και η αεροπορία 9μηνη θητεία που την κανείς στη παραμεθόριο
panaioak1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2015 6:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από panaioak1 »

Και πως θα εξασφαλίσω ότι θα με πάρουν παραμεθόριο; Μετά το κέντρο θα το ζητήσω αλλά είναι σίγουρο ότι θα με πάρουν;
cuervo

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από cuervo »

panaioak1 έγραψε:Και πως θα εξασφαλίσω ότι θα με πάρουν παραμεθόριο; Μετά το κέντρο θα το ζητήσω αλλά είναι σίγουρο ότι θα με πάρουν;


Κάποια στιγμή στο κέντρο θα σας ρωτήσουν ποιοι θέλουν να πάμε παραμεθόριο, θα πας σίγουρα αλλά όπως καταλαβαίνεις χωρίς βύσμα δεν θα πας σε καλή τοποθεσία.

panaioak1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2015 6:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από panaioak1 »

Δεν με απασχολεί καθόλου η τοποθεσία. Και Κάρπαθο πάω. Έτσι κι αλλιώς δεν θα πήγαινα ποτέ εκεί, ευκαιρία να την δω. Απλά ήθελα να είμαι σίγουρος ότι θα πάω παραμεθόριο γιατί αν κάτι πάει λάθος θα χάσω τη θέση μου στο μεταπτυχιακό.Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

cuervo

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από cuervo »

panaioak1 έγραψε:Δεν με απασχολεί καθόλου η τοποθεσία. Και Κάρπαθο πάω. Έτσι κι αλλιώς δεν θα πήγαινα ποτέ εκεί, ευκαιρία να την δω. Απλά ήθελα να είμαι σίγουρος ότι θα πάω παραμεθόριο γιατί αν κάτι πάει λάθος θα χάσω τη θέση μου στο μεταπτυχιακό.Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.



Το 9μηνο στην Πολεμική Αεροπορία ισχύει για Έβρο, Β. Α. Αιγαίο και Δωδεκάνησα, την πρώτη βδομάδα θα σας ενημερώσουν και την δεύτερη βδομάδα δηλώνετε αν θέλετε να κάνετε 9μηνο.

Κατά 90% δεν θα φας άκυρο, αλλά επειδή στο στρατό λογική δεν υπάρχει κράτα και μια πισινή, αν κάτι πάει λάθος παίρνεις αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και παρουσιάζεσαι σε 2 χρονάκια πάλι.

GREEK-WARRIOR21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2015 9:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από GREEK-WARRIOR21 »

Καλησπερα παιδια. Η αναβολη μου ληγει σε λιγους μηνες και οταν ζητησα να παρω μια μικρη παραταση λογω μαστερ μου ειπαν οτι δεν μου δινουν ! Μου λεει καποιος οτι εχει εναν γνωστο μεσα στο στρατο και μπορει να με βοηθησει και μου ζηταει τα στοιχεια μου και το αφμ για να μπορεσει να δει στο συστημα ποια ειναι η κατασταση μου! Το αφμ χρειαζεται; Γτ μου το ζηταει; Ευχαριστω εκ των προταιρων
cuervo

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από cuervo »

GREEK-WARRIOR21 έγραψε:Καλησπερα παιδια. Η αναβολη μου ληγει σε λιγους μηνες και οταν ζητησα να παρω μια μικρη παραταση λογω μαστερ μου ειπαν οτι δεν μου δινουν ! Μου λεει καποιος οτι εχει εναν γνωστο μεσα στο στρατο και μπορει να με βοηθησει και μου ζηταει τα στοιχεια μου και το αφμ για να μπορεσει να δει στο συστημα ποια ειναι η κατασταση μου! Το αφμ χρειαζεται; Γτ μου το ζηταει; Ευχαριστω εκ των προταιρων


Γελάει ο κόσμος με τον γνωστό σου.

Διάβασε το θέμα για τις αναβολές για ψυχολογικούς λόγους και θα καταλάβεις.

n_ikos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2015 8:31 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από n_ikos »

Παιδιά καλησπέρα, ηθελα να κανω την εξης ερωτηση: Μπορώ να πάρω έξτρα αναβολή εάν δεν καταφέρω να έχω πάρει πτυχίο Στα 9 χρόνια που έχω πάρει αναβολή; Δηλαδή αν φτάσω τα 9 χρόνια χωρίς να χω τελειώσει μπορώ να πάρω αναβολή ξανα για ένα χρονο πχ ή όχι; Μπαίνω στρατό και τελειώνω μετά: Ελπίζω να προλάβω να τελειώσω αλλά με αγχώνει το ζήτημα. Ευχαριστώ
stamatis90
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2015 6:34 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από stamatis90 »

Μπορείς είτε να πάρεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους (διάβασε το σχετικό θέμα για να δεις τις λεπτομέρειες τις διαδικασίας) είτε να κάνεις τις διαδικασίες για κανονική αναβολή (γεμάτο το internet απο πληροφορίες). Υπόψην ότι η αναβολή για κοινωνικούς λόγους αναβάλλει την κατάταξη για την επόμενη ΕΣΣΟ (αν η αναβολή σπουδών σου λήγει στις 31/12 κανονικά μπαίνεις Μάρτιο και οχι Γεναρη, σε περίπτωση που δεν το ήξερες) οπότε σε βολεύει αν στην ουσία χρωστάς ένα-δύο μαθήματα και θέλεις να προλάβεις να παρουσιάσεις πτυχιακή/διπλωματική κτλ. Μπορείς επίσης να πάρεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους και αν δεις ότι ο χρόνος δεν σε φτάνει μετά παίρνεις και αναβολή για λόγους υγείας.
Κώστας

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Κώστας »

Λοιπόν, έχω το εξής πρόβλημα είμαι 27 (γεννημένος 15/9/1988) και απότι καταλαβαίνω θα μου έρθει χαρτί μέσα Ιανουαρίου για να καταταγώ το θέμα είναι ότι δεν τελείωσα την σχολή μου ακόμη για την οποία και πήρα αναβολή (ΑΕΙ -μεγάλη ιστορία γιατι δεν την τελείωσα αναγκάστηκα πρακτικά να την διακόψω για κάποια χρόνια και να δουλέψω σε άλλη πόλη χωρίς να διακόψω την σχολή επίσημα απλά δεν πατούσα-)

Το πρόβλημα είναι ότι θέλω άλλο ενα έτος για να τελειώσω την σχολή μου (εχω περάσει τα μαθήματα των 3 υπολοίπων ετών). Ειναι προπτυχιακό τμήμα δεν σπουδάζω για μεταπτυχιακό ή διδακτορικό.

Τι μπορώ να κάνω; Καταλαβαίνω πως η επίσημη απάντηση είναι "τίποτα" αλλά πραγματικά θα ήθελα να τελειώσω με την σχολή μου πριν πάω στρατό και ψάχνω την όποια λύση να καθυστερήσω την κατάταξη μου το πολύ 1 έτος... Και έχω ακουστά ότι υπάρχουν τρόποι/"δικαιολογίες" για αυτό αλλά δεν ξέρω ακριβείς λεπτομέρειες.

Παράδειγμα έχω ακούσει πως αν έχω δυσλεξία δικαιούμαι +2 έτη απο τα 8 της αρχικής αναβολής για λόγους σπουδών... ισχύει αυτό; Αν ναι πρέπει να Πάρω το χαρτί που το αποδεικνύει απο κάπου συγκεκριμένα πχ απο νοσοκομείο;

Το να επιμηκύνω την αναβολή μου λόγω δυσλεξίας θα επηρεάσει την ζωή μου στον στρατό με κάποιον τρόπο; Πχ θα έχω κακή αντιμετώπιση απο τους ανωτέρους μου ή κακές μεταθέσεις ή θα καταταγώ ως πχ ι3 κτλ;

Υπάρχει άλλος τρόπος ;(πχ να πω πως έχω σοβαρούς οικογενειακούς λόγους ή λόγους υγείας κτλ; με ενδιαφέρει να κάτσω ενα ακόμη χρόνο εκτός στρατού για διάφορους λόγους που δεν έχουν να κάνουν μονο με την σχολή είναι και οικονομική γιατι νοικιάζω και το συμβόλαιο ειχε ανανεωθεί και λήγει του χρόνου έχω έπιπλα κτλ που θα μου κοστίζει να τα βγάλω και να τα μεταφέρω στο πατρικό μου τώρα αμέσως και διάφοροι άλλοι λόγοι) Ακόμη και αν ισχύει το +2 χρόνια για δυσλεξία εγώ 1 χρειάζομαι βασικά οπότε θα διακόψω την αναβολή με το που τελειώσω το τελευταίο έτος στην σχολή μου και μεχρι τότε θα προλάβω να κάνω τα κουμάντα για τα υπόλοιπα ζητήματα...

Και μιας και έθιξα το θέμα με τα άλλα ζητήματα που με εμποδίζουν στο να καταταγώ Ιανουάριο... Είμαι απο βόρεια Ελλάδα αλλά μένω Κρήτη (λόγω σχολής όπως είπα) ... Οταν καταταγώ τι μπορώ να κάνω για μπώ σε μια μονάδα στην Κρήτη έτσι ώστε να είμαι κοντά στο σπίτι που νοικιάζω και να μην χρειαστεί να ξενοικιάσω;

Ποιο συγκεκριμένα ποιες μονάδες είναι στην Κρήτη σε ποιες είναι πιθανό να μπορώ να μπώ χωρίς βύσμα (σκέφτομαι και για ΥΕΑ) και τί πρέπει να κάνω (πχ πως να το ζητήσω οταν παρουσιαστώ κτλ γενικά την διαδικασία με λεπτομέρειες) ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
vetmed1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 31, 2015 2:22 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από vetmed1 »

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

31-12-2015 έληξε η αναβολή μου για την σχολή κτηνιατρικής εξωτερικού στην οποία φοιτώ και μου έχουν μείνει 3 μαθήματα εξαμήνων, πτυχιακή και τελικές κρατικές/πτυχιακές εξετάσεις! Θέλω μια αναβολή ενός έτους για να ολοκληρώσω την σχολή μου χωρίς άγχος και να εργασθώ κάποιους μήνες σε σίγουρο πόστο που έχω εξασφαλίσει εντός Ελλάδος, καθώς τα οικονομικά μας είναι χάλια και για να μαζέψω κάποια λεφτά για την θητεία μου! Πήρα στην στρατολογία για οδηγίες (γνωρίζοντας ότι δεν έχω δικαίωμα για άλλη αναβολή σπουδών), εξήγησα ότι δεν έχω τελειώσει, ότι ο πατέρας μου δεν ζει και ότι η μητέρα μου πριν 2-3 χρόνια υποβλήθηκε σε μεγάλη επέμβαση κοιλίας και διεγνώσθει με αυτοάνοση πάθηση, με συνέπεια να χάσω 1,5 χρόνο από την σχολή αφού τρέχαμε σε γιατρούς. Η κυρία που μου απάντησε δεν μου το ξέκοψε, με ρώτησε τι σχολή είμαι, και μου είπε να μαζέψω ότι χαρτιά έχω (αυτά που έχω είναι το ιστορικό της μητέρας μου, ληξιαρχική πράξη θανάτου του πατέρα μου, μηδενική φορολογική ενημερότητα δικιά μου) συν βεβαίωση σπουδών και να πάω Πέτρου Ράλλη, "και θα δούμε τι θα γίνει" όπως μου είπε και η ίδια! Μήπως γνωρίζετε τι εννοούσε με αυτό το "θα δούμε τι θα γίνει"; Τι λέτε να γίνει;

Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Καλησπέρα σε όλους,

Ένας φίλος έχει ένα σοβαρό θέμα,

Τελείωσε μόλις το Λύκειο (είναι 19 χρονών) και βρίσκεται εν αναμονή για τις βάσεις των πανελληνίων να δει αν θα περάσει σε κάποιο πανεπιστήμιο ίσα ίσα για να πάρει την αναβολή για 4 χρόνια.

Το θέμα είναι ότι σήμερα του ήρθε χαρτί για στρατολογία στις 12 Ιουλίου.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρει κάποια αναβολή;

Ας πούμε να τους πει να μπει με την 2η σειρά (Τον Νοέμβριο) μέχρι να βγουν Τα αποτελέσματα;

Ευηχαριστώ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από Nassos »

Να πάει αμέσω στη Στρατολογία να αλλάξει την ΕΣΣΟ κατάταξης λόγω Πανελληνίων.
patsss
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 15, 2016 5:28 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στην αναβολή

Δημοσίευση από patsss »

θα ηθελα να μαθω το εξης. εχω παρει ηδη μια εξαμηνη αναβολη και ειναι να μπω με τη σειρα νοεμβριου... δικαιουμαι αλλη και ποια διαδικασια ακολουθω... ευχαριστω
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες