Ελεύθεροι σκοπευτές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Πολυβολιτής

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Πολυβολιτής »

Δηλαδή η 31 χρησιμοποιεί ελεύθερους σκοπευτές για να εξοντώνει μεμονωμένους στόχους χωρίς να πλησιάζει; Τι να πω; Δε μπορώ να φανταστώ πως χρησιμοποιείται ένας ελεύθερος σκοπευτής σε SAR/CSAR... ΕικόναΚάτι άλλο... Υπάρχει "απόρρητος" οπλισμός στην 31 ή είναι αυτά που ξέρουμε;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Nassos »

Γιατί να μην χρησιμοποιείται ελεύθερος σκοπευτής; Φυσικά και υπάρχουν οι λεγόμενοι "heli-snipers". Δεν ξέρω αν η 31 ΜΕΕΔ χρησιμοποιεί τέτοιους, αλλά εκτός της παρακάτω φωτογραφίας, έχω δει αντίστοιχη με Γάλλο ελεύθερο σκοπευτή με G3-SG1 "απλωμένο" πάνω σε ιμάντα για σταθερότητα.

Εικόνα

Πολυβολιτής

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Πολυβολιτής »

Αν κρίνω από την παραλλαγή και το όπλο νομίζω ότι είναι Άγγλος... Αν και την ίδια παραλλαγή έχουμε και εμείς.
Πολυβολιτής

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Πολυβολιτής »

Στη ΔΥΚ, στο ΕΤΑ και στη Ζ'ΜΑΚ περνάνε και σχολεία ελεύθερων σκοπευτών και στο εξωτερικό; Αγγλία νομίζω...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, Άγγλος Πεζοναύτης είναι.

Περνάνε σχολεία σε ΗΠΑ, Γερμανία, Βρετανία απ'ότι έχει γραφτεί.

Πολυβολιτής

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Πολυβολιτής »

Πάντως αν όντως περνάνε όλα αυτά τα σχολεία +ΚΕΑΠ έχουν πολύ καλό επίπεδο.Οι Άγγλοι νομίζω θεωρούνται οι καλύτεροι ελεύθεροι σκοπευτές.

Κρυσμενης

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Κρυσμενης »

Παιδια υπηρετησα στο 289 ΤΠ σαμοθρακη πριν ενα χρονο και θελω να σας πω πως ειχα ειδικοτητα ΕλευΣκοπευτη... Μαλιστα ειχα περασει και εκπαιδευση εναν μηνα με 2 εποπ που ειχαν περασει σχολιο στην ρεντινα... Αλλα απο οτι βλεπω εδω λογικα θα ηταν πρωτοβουλια του δοικητη καθως ειμασταν 3 ατομα.
Λουσης

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Λουσης »

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ έγραψε:Λοιπον... Να ξεκαθαρισουμε κατι. Οποιος λεει οτι στην θητεια του Υπηρέτησε Σαν ελευθερος σκοπευτης λεει Μ@Λ@κιες! Υπηρέτησε Σαν ακροβολιστης! Που εχει πολλες διαφορες απο τον ελευθερο σκοπευτη (sniper)

Στην 35ΜΚ παντως εποχες 2001-2002 που ημουν καποιοι που ειχαν ειδικοτητα ελευθερου σκοπευτη στους λοχους κρουσης φευγαν για μια βδομαδα στο βουνο με στελεχη και καναν μια εκπαιδευση χρεωνοντουσαν τα HK11.
Άβαταρ μέλους
nickthegreek1319
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 10, 2015 1:11 am
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από nickthegreek1319 »

Έφεδροι ελεύθεροι σκοπευτές υπάρχουν αλλά μόνο ως ΔΕΑ από ΣΕΑΠ.
Σωτήρης v8

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Σωτήρης v8 »

Καλησπέρα ονομάζομαι Σωτήρης και θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να γίνω ελευθερος σκοπευτής στο στρατο γίνονται αυτή που κάνουν θητεία , η είναι μόνο για μόνιμους;

ή έστω μια άλλη μαχημοι ειδικότητα;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Nassos »

Μόνο οι μόνιμοι.

Οι οπλίτες θητείας μπορούν να λάβουν την ειδικότητα του ακροβολιστή, αλλά και πάλι τι να μάθεις σε 9 μήνες;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Nassos »

Ελεύθερος σκοπευτής

Ο ακροβολιστής είναι μέρος της ομάδας και υπάρχουν και στο Πεζικό εκτός των Ειδικών Δυνάμεων.

Ναι μαθαίνουν και για εκρηκτικά οι μόνιμοι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα προς συζήτηση.

Άβαταρ μέλους
Janfos0
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 5:40 pm
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Janfos0 »

Θα 'θελα να κάνω θητεία ως ελεύθερος σκοπευτής. Τι χρειάζομαι;
Ηρακλής

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Να είσαι μόνιμος στις ένοπλες δυνάμεις
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες