Ελεύθεροι σκοπευτές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Vessty »

Janfos0 έγραψε:Θα 'θελα να κάνω θητεία ως ελεύθερος σκοπευτής. Τι χρειάζομαι;


Να μπεις σε Ε ΕΣΣΟ να πας πας Μ. Πευκο να δηλωσεις ΟΥΚ να βγαλεις το σχολειο του Π. Ν να περασεις την εκπαιδευση και μετα να βγαλεις σχολειο ελευθερων σκοπευτων (αα πρωτα ομως αφου γινεις βατραχι θα δηλωσεις να μεινεις σαν μονιμος του Π. Ν).

Καλη τυχη

Markos

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Markos »

Θελω να υπιρετίσω ελευθερος σκοπευτης σαν μονιμος τι πρεπει να εχω και τι πρεπει να δηλώσω; ευχαριστω εκ τον προτερων
Sniper

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Sniper »

Μαρκο μου πρέπει να γράψεις Πανελλήνιες και να μπεις στο Ευελπίδων-Οπλα είναι 15.800 μόρια... Όταν τελειώσεις τις σπουδές σου θα είσαι Ανθυπολοχαγός(Μόνιμος) θα δηλώσεις να πας πεζικο 9μηνο στην Χαλκίδα αφού τελειώσεις θα πας ΚΕΑΠ (Κεντρο Εκπαίδευσης Ανορθοδοξου πολεμου) Αφού τελειώσεις εκεί θα πας ΣΒΕΕΣΕΑ που είναι σχολη Ελεύθερων σκοπευτών... Αν θέλεις να γίνεις κορυφαίος σε αυτό το όπλο θα πας μεταπτυχιακό στην Αμερική ... Επίσης σου προτείνω να πάρεις το βιβλίο του Πέτρου "ΣΝΙΠΕΡ ο Απόλυτος οδηγος" Ειναι ένας από τους ΚΟΡΥΦΑΊΟΥΣ ελεύθερους σκοπευτές όχι μόνο Ελλάδας αλλα παγκόσμιος... Δες το βιογραφικό του συγγραφέα έχει περάσει κι αυτός από ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ..

Κυριάκος ντινου

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Κυριάκος ντινου »

Καλησπέρα σας κύριε !! Είμαι 15 χρονων και θέλω να μάθω κάτι για τους ελευθερους σκοπευτές που πιστεύω είναι ενα επικυνδινο επαγγελμα και επίσης δύσκολο!! Θέλω να μάθω ποτε πιάνει δουλεια ο ελεύθερος σκοπευτής και γιατί ; Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Οι ελεθυεροι σκποπευτες των μοναδων των ειδικων δυναμεων δεν εχουν ωραριο, οποτε τους καλεσει το καθηκον.Οτι θελεις ρωτα.

Τάριος

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Τάριος »

Καλησπέρα, διάβασα την συζήτηση που έχει προηγηθεί αλλά παρ' όλα αυτά δεν κατάλαβα κάτι. Πώς μπορεί κάποιος να γίνει ελεύθερος σκοπευτής; Χρειάζεται η φοίτηση σε κάποια σχολή πριν το σβεεσεα; Γενικά ποια διαδικασία χρειάζεται για έναν μαθητή ακόμα. Ευχαριστώ!
Βασίλειος

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Βασίλειος »

Καλησπέρα, είμαι φοιτητής και θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται κάποιος να επαναλάβει τη στρατιωτική θητεία σε διαφορετικό σώμα αφού την έχει ολοκληρώσει αλλού. Εγώ μετά απο πείσμα των γονέων δήλωσα αεροπορία αλλά θα ήθελα μετά να κάνω θητεία σε είδικες δυνάμεις ή αν γίνεται να αλλάξω την θητεία μου και να μπώ στις ειδικές δυνάμεις, που με ενδιεαφέρει να γίνω ελεύθερος σκοπευτής.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Nassos »

1) Όχι δεν μπορείς να υπηρετήσεις ξανά και
2) Μόνο οι μόνιμοι γίνονται ελεύθεροι σκοπευτές.

Άβαταρ μέλους
WannabeSniper
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2020 11:13 pm
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από WannabeSniper »

Ξέρω ότι την ιδία ερώτηση έχουν κάνει πολλοί, αλλά θα ήθελα μια ολοκληρωμένη και δομημένη απάντηση. Δίνω πανελληνίες φέτος και έχω στόχο να περάσω στην Ευελπίδων, αν πρώτα ο Θεός τα καταφέρω θα ήθελα να εκπαιδευτώ ως ελεύθερος σκοπεύτης. Είναι αυτό εφικτό με τον βαθμό του Ανθυπολοχαγού και αν ναι πως μπορώ να το επιδιώξω; Σας παρακαλώ απαντήστε μου. Ευχαρίστω.
Pitsiou

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Pitsiou »

Μια ερώτηση για να πάω από ειδικές δυνάμεις ελεύθερος σκοπευτής τι πρέπει να περάσω και σε ποιο στρατόπεδο γίνεται εκπεδευση

Almone22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2022 4:08 pm
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Almone22 »

Καλησπέρα, για να πάρεις την ειδικότητα απαιτείται να έχεις 0 μυωπία, αστιγματισμό κλπ?
Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Δεν γίνεται να πας ελεύθερος σκοπευτής όντας έφεδρος. Ελεύθεροι σκοπευτές είναι μόνο εκείνοι οι οποίοι έχουν περατώσει με επιτυχία το αντίστοιχο σχολείο στο ΚΕΑΠ στην Ρεντίνα. Οι έφεδροι δεν έχουν δικαίωμα να περάσουν τέτοια σχολεία προφανώς.
Almone22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2022 4:08 pm
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Almone22 »

Όντας ΕΠΟΠ αναφέρομαι, όχι σαν έφεδρος οπλίτης θητείας. Με την μυωπία τι ισχύει; Κάποιος που γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του.

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Έπρεπε να διευκρινήσεις το ΕΠΟΠ. Όπως και να έχει, πιθανόν να θέλουν 10/10 στα μάτια. Δεν παίζει επομένως ρόλο αν έχεις αστιγματισμό η όχι. Εγώ έχω 0,5 στο δεξί μου μάτι αλλά πιάνω 12,5/10. Σχετικά είναι λοιπόν. Πήγαινε σε έναν οφθαλμίατρο και κάνε ένα τεστ οπτικής οξύτητας στους πίνακες που έχουν και αν έχεις και στα δύο μάτια 10/10 θα είσαι μια χαρά.
Sniper

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Sniper »

Από καταδρομείς μπορείς να δηλώσεις να μπεις για ελεύθερος σκοπευτής;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες