Αποσπάσεις στο στρατό

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
stratiwtis13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 27, 2013 2:12 am
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από stratiwtis13 »

Γειά σας παιδιά.

Έχω συμπληρώσει 6 μήνες στρατό και εκεί που υπηρετώ στέλνουν με το ζόρι απόσπαση για 1 ή 2 μήνες σε συγκεκριμένο στρατόπεδο. Υπάρχει κάποιος νόμιμος τρόπος αποφυγής αυτής της απόσπασης;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

stratiwtis13 έγραψε:Γειά σας παιδιά.

Έχω συμπληρώσει 6 μήνες στρατό και εκεί που υπηρετώ στέλνουν με το ζόρι απόσπαση για 1 ή 2 μήνες σε συγκεκριμένο στρατόπεδο.Υπάρχει κάποιος νόμιμος τρόπος αποφυγής αυτής της απόσπασης;


Όχι.
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από anaktas »

stratiwtis13 έγραψε:Γειά σας παιδιά.

Έχω συμπληρώσει 6 μήνες στρατό και εκεί που υπηρετώ στέλνουν με το ζόρι απόσπαση για 1 ή 2 μήνες σε συγκεκριμένο στρατόπεδο. Υπάρχει κάποιος νόμιμος τρόπος αποφυγής αυτής της απόσπασης;


Δυστυχως και σε αυτην την περιπτωση: βυσματακι βυσματακι για τα σενα το βαλα!!!

Εικόνα

Amat victoria curam
kostasb
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 07, 2013 2:47 am
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από kostasb »

Γεια σας παιδιά! Έχω μια ερώτηση. Είμαι υγειονομικό με ειδικότητα φαρμακοποιός. Δυανειω το 3 μήνα θητείας μου. Το προηγούμενο μήνα πέρασα σπεν και τώρα με έχουν στείλει με "διάθεση" σε στρατόπεδο που δεν υπάρχει καν λόχος υγειονομικού (λυγ) ούτε στεπ λόγο υπηρεσιακών αναγκών και έχω γίνει σκοπετανθρωπος. Είναι δυνατόν να γίνει αυτό; Παίζει κάποιο ρόλο το σώμα που είμαι η μπορούν να με στείλουν όπου θέλουν χωρίς να τους εμποδίζει αν είμαι υγειονομικό η οτιδήποτε; Επίσης η μετάθεση που πήρα στην αρχική μονάδα μου είναι κατ' εξαίρεση μετάθεση έχουν το δικαίωμα να με στείλουν σε άλλη μονάδα με "διάθεση";
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Απόσπαση σου έδωσαν και είναι στη κρίση τους να σε στείλουν όπου χρειάζεται προσωπικό, ασχέτως ειδικότητας ή Όπλου/Σώματος.
kostasb
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 07, 2013 2:47 am
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από kostasb »

Απόσπαση δε μου έδωσαν. Απογοητεύεται κιόλας απο ότι ξέρω αν είσαι κατ εξαίρεση μέχρι να συμπληρώσεις τους 5 πρώτους μήνες θητείας. Με έστειλαν με "διάθεση". Το θέμα είναι ότι εδώ που με έστειλαν δεν υπαρχει καν υγειονομικό. Και η ειδικότητα μου είναι φαρμακοποιός δεν είμαι τφ. Η δε παίζει κάποιο ρόλο αυτό; Στη διάθεση απο ότι έμαθα τα χάρτα σου μένουν στην αρχική μονάδα σου πληρώνεσαι απο εκεί και ανήκεις εκεί ουσιαστικά αλλά υπηρετείς σε άλλη μονάδα. Είναι νόμιμο αυτό;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ρώτα καλύτερα τη Στρατολογία και ζήτα τους να μάθεις αν σε έστειλαν "εις διάθεση άλλων Μονάδων" επειδή -θεωρητικά- είσαι "ιατρός". Στους ιατρούς του Υγειονομικού αυτό συμβαίνει.

http://www.stratologia.gr/epikoinvnia
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

kostasb έγραψε:Απόσπαση δε μου έδωσαν. Απογοητεύεται κιόλας απο ότι ξέρω αν είσαι κατ εξαίρεση μέχρι να συμπληρώσεις τους 5 πρώτους μήνες θητείας. Με έστειλαν με "διάθεση". Το θέμα είναι ότι εδώ που με έστειλαν δεν υπαρχει καν υγειονομικό. Και η ειδικότητα μου είναι φαρμακοποιός δεν είμαι τφ. Η δε παίζει κάποιο ρόλο αυτό; Στη διάθεση απο ότι έμαθα τα χάρτα σου μένουν στην αρχική μονάδα σου πληρώνεσαι απο εκεί και ανήκεις εκεί ουσιαστικά αλλά υπηρετείς σε άλλη μονάδα. Είναι νόμιμο αυτό;


Ούτε απόσπαση, ούτε κατ'εξαίρεση, πήγες σε μια μονάδα που δεν έχει γιατρό για να βοηθήσεις, να στέλνεις τους φαντάρους στο ΣΤΕΠ ή για να σου λένε γενικά πως περνάνε στην μονάδα, αν αναφερθούν παράπονα από συμπεριφορές στελεχών ή αψιμαχίες ανάμεσα σε φαντάρους το αναφέρεις στον διοικητή για να το τακτοποιήση εκείνος.
kostasb
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 07, 2013 2:47 am
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από kostasb »

Ναι αλλα γιατι δεν εκτελω καν χρεη "ιατρου" και ακομα ειναι κλειστο το ιατρειο; Ειναι σιγουρο οτι ειναι στο χερι τους να με στειλουν οπου θελουν εφοσον εχω παρει κατ΄εξαιρεση μεταθεση για κοινωνικους λόγους?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ε ναι, η κατ'εξαίρεση δεν σου εγγυάται ότι στην μονάδα που θα πας θα είσαι καλύτερα ή θα ασχολείσαι με την ειδικότητα σου, γίνεται για να πας πιο κοντά στον τόπο σου.
kostasb
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 07, 2013 2:47 am
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από kostasb »

Συμφωνώ αλλά δεν κατάλαβες τι λέω. Με κατ εξαιρεση μετάθεση ήρθα στο πιο κοντινό στρατόπεδο στη πόλη μου και αυτοί από εδώ με έστειλαν με αποσπαση αλλού. Γίνεται αυτό; με έστειλαν δηλαδή πιο μακρυά από το σπίτι μου. τότε ποιος ο λόγος να σου δίνει το ΓΕΣ κατ εξαιρεση μετάθεση και καλα να είσαι κοντά στο σπίτι σου και μετά να σε παν από μόνοι τους μακρυά; ας πήγαινα στον Έβρο το ίδιο θα ήταν. Γίνεται αυτούς που έχουν κατ εξαιρεση να τους στείλουν αλλού με αποσπαση πιο μακρυά από το σπίτι τους;

Συμφωνώ από την άλλη ότι η κατ εξαιρεση σε σου εγγυάται ότι θα σε χρησιμοποιήσουν με βάση την ειδικότητα σου.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν όντως είσαι αποσπασμένος τότε αυτό είναι παράνομο , ψάξε το πρώτα και αν όντως είσαι εκεί με απόσπαση μπορείς να στείλεις γραπτή αναφορά παραπόνων στο ΓΕΣ.
kostasb
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 07, 2013 2:47 am
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από kostasb »

Οκ θα το ψάξω! Ξέρεις μήπως υπάρχει αλλος τρόπος να σε στείλουν σε άλλο στρατόπεδο εκτός από την αποσπαση?
costasss
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 2:13 pm
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από costasss »

rethimno01 έγραψε:Η απόσπαση έχει να κάνει με την πλήρωση θέσεων στις εγκαταστάσεις των σχηματισμών (από τη στιγμή που είσαι σε νησί μιλάμε για την ΑΔΤΕ), λέσχες αξκών κλπ Κάνε υπομονή και θα περάσει.9 μήνες είναι, στην εποχή μου κάναμε 18 (να μην πω για τους πατεράδες μας).



Εδω για πότε περάσανε τα 25 χρόνια, ουτε που το καταλαβα!Εικόνα
kostasb
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 07, 2013 2:47 am
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από kostasb »

Παρόλα αυτά θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν υπάρχει άλλος τρόπος να με στείλουν σε άλλο στρατόπεδο πέρα της απόσπασης;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες