ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
αγγελος

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από αγγελος »

Ξερει κανεις τι παιζει στο στρατοπεδο του αυλωνα ως μοναδα; Ημουν εβρο και πηρα μεταθεση τωρα για το κετθ αυλωνα
Πρώην Τέθωρας

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Πρώην Τέθωρας »

Καταρχάς, για όσους μπουν επόμενη ΕΣΣΟ ΚΕΤΘ, ένα θα πω: Διακοπούλες!(σε σχέση με τις μονάδες πάντα... ) Τέλος, για όσα παιδιά υπηρετήσουν ή υπηρέτησαν σε μάχιμη μονάδα του Έβρου, μάχιμες ειδικότητες ΠΑΜΑ - ΓΕΜΑ - ΟΔΜΑ, μάγκες τη μαυρίλα (κυριολεκτικά και μεταφορικά) που τρώει ο μάχιμος Τέθωρας ουδείς μπορεί να καταλάβει, ούτε όμως και την τιμή του να φοράς τον μαύρο τον μπερέ! Όποιος ανέβηκε ή πρόκειται να ανέβει σε LEO θα καταλάβει...48 βλήματα, κάμποσες χιλιάδες σφαίρες, θερμική όραση, στόχος (νεκρός) στα 4 χιλιόμετρα! Αυτή τη δύναμη του άρματος, μόνο ο Τέθωρας τη νιώθει!
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από wolver »

Παρουσιαστηκα με την Α εσσο τον προηγουμενο μηνα στον αυλωνα τεθωρακισμενα. Μαγκες μην αγχωνεστε δεν ειναι τιποτα. Τα στελεχη πολυ καλα παιδια και μικροι σε ηλικια και προθυμοι να βοηθησουν τον καθενα. Φωνες και καμπανες υπηρχαν εκει που επρεπε. Επισης για την πρωτη μερα 5.30 ειχαμε τελειωσει απο ολα κ ημασταν στους θαλαμους!
roko
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 7:35 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από roko »

Και εχει βεβαια και αυτο το φοβερο ΚΨΜ. Που αν κατσεις καμια ωρα εκει, εχεις πιει καφε, εχεις φαει τα σοκολατενια ντονατς, εχεις παιξει πινγκ πονγκ με οποιον βρεις, και εχεις δει και λιγο ταινια [;) ]
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από giannismar »

Παιδια συγνωμη για το off topic. Θα ηθελα να ρωτησω, οσους υπηρετησαν προσφατα η υπηρετουν στο κετθ, αν ζει ακομα ενας σκυλος γνωστος ως ''στρατηγος''. Ειναι χαρακτηριστικος, μαυρος, χοντρος και με 3 ποδια.
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από wolver »

Φιλε μου τον πετυχα και εγω αυτον τον σκυλο!
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από giannismar »

Ηταν μορφη αυτος ο σκύλος θυμαμαι! Πολλες φορες μας ακολουθουσε οπου πηγαιναμε. Μαλιστα μια φορα ειχε ερθει μεχρι το πεδίο βολης παρα το ότι ειχε τρια ποδια. Επισης παιζει να ηταν ο μόνος σκυλος που ετρωγε το φαγητο απο το μαγειρειο (τα αλλα σκυλια τα ειχε πετυχει μια φορα να τρωνε κατι πετρες).
stelios21
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2018 12:24 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από stelios21 »

Καλημέρα Παιδιά Παρουσιάζομαι τώρα τον Σεπτέμβριο στην Ξάνθη στο Πετροχώρι και μου έδωσαν όπλο τεθωρακισμένα θέλω να ρωτήσω αν μετά το "Κέντρο" με στείλουν Αυλώνα για εκπαίδευση ξέρει κανείς τίποτα γιατί έχουν αλλάξει και πολλά στο στρατό πλέον.Επίσης Θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατόν να αλλάξω όπλο γιατί δεν ξέρω την τύφλα μου από τεθωρακισμένα και δεν ξέρω με τι κριτήρια με έβαλαν εκεί εγώ δεν ξέρω να κρατάω ούτε Γαλλικό κλειδί και βλέπω ότι οι Τέθωρες συντηρούν οχήματα και τα σχετικά αν γνωρίζει κάποιος τι παίζει ας επικοινωνήσει

Vikos

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Vikos »

Ξερει μηπως κανεις τι χρωμα μπερε δινουν στο 557 Μ/Π ΤΠ και στο 645 Μ/Κ ΤΠ; Επισης με τι ακριβως ασχολούνται αυτές οι μοναδες; Υποθετω όχι με τανκς (καθως δεν είναι ΤΘ). Το ΚΕΤΘ στην Αυλωνα λειτουργει όπως και πριν σαν κεντρο και μετα από 30 μερες μας ορκιζουν (δηλαδή ότι δεν αλλαξε κατι στη λειτουργια του) ή σε 1-2 μερες σε στελνουν σε μοναδα όπως γινεται στα ΣΥΠΟ; Υπαρχει καποιος άλλος τροπος να εισαι ΤΘ χωρις να περασεις από Αυλωνα;

Εννοω να παρουσιαστείς σε καποιο άλλο ΣΥΠΟ και να κανεις την ιδια εκπαιδευση (ή τουλάχιστον παρομοια, όμως να παρεις μια ιδεα από τανκς). Τωρα που ειπα εκπαιδευση, πως είναι στο ΚΕΤΘ; Η γυμναστικη είναι βασικο στοιχειο στην εκπαιδευση ή κυριως ασχολούνται με εξομειωτες και συντηρηση οχημάτων - σκοπιες και τα συναφη; Ξερω ότι η διαρκεια διαφερει αναλόγως με την ειδικοτητα, γινεται όμως να κατσεις 1 μηνα μεχρι την ορκομωσια, να παρεις τον τιμημενο μαυρο μπερε και στη συνεχεια να κανεις ειδικοτητα σε άλλη μοναδα; Θελω πολύ να παρω τον μαυρο μπερε εν αντιθεση με τον μπλε που δινουν στο πεζικο, αλλα είμαι από επαρχια, η μετακινηση και διαμονη (με την ευρυτερη εννοια) στην Αθηνα είναι δυσκολη.

Μηπως δεν αξιζει μια πιθανη ταλαιπωρια μηνων για μενα και την οικογενεια μου για ένα παιδικο ονειρο; Μηπως να το απομυθοποιησω/θυσιασω το χρωμα και τη σημασια του μπερε στο βωμο μιας ''πιο ανετης θητειας''; Γιατι καλως ή κακως αν είναι να φαμε ολο το ματζαφλερι της εκπαιδευσης και να μπουμε σε αρμα 2 φορες και αυτό για να κανουμε το απολυτο μίνιμουμ, τι σημασια εχει; Ενταξει, δεν περιμενω να με καλοδεχτουν σαν τον Γιαννακη το Ραμπο, να μου δωσουν και κλειδιά για ένα Leopard και από δω παν κι αλλοι, απλα να ''χορτασουμε'' αρμα εστω και σαν απλοι 9μηνοι οπλιτες (το οποιο υποθετω μετα το περας της ειδικότητας σε στελνουν σε άλλη μοναδα οπου είναι πιο χαλαρα;). Σας ευχαριστω που διαβασατε τις μεταμεσονύχτιες αρλούμπες μου. Θα ημουν ευγνωμων σε οποιον μπορεσει και λυσει εστω και καποιες από τις αποριες μου.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Nassos »

Αν Και έχουν περάσει 10+ χρόνια από τη θητεία μου θα σου κάποια πράγματα που ίσχυαν τότε και μπορεί να ισχύουν ακόμη:

1) Μαύρο μπερέ θα φοράς από την πρώτη ημέρα, δεν είναι σαν τις Ειδικές Δυνάμεις.

2) Υπάρχουν και τα τεθωρακισμένα οχήματα μεταφοράς προσωπικού (ΤΟΜΠ) και τα τεθωρακισμένα οχήματα μάχης (ΤΟΜΑ). Και το Πεζικό και τα Τεθωρακισμένα έχουν τέτοια, όπως και φορτηγά και 4x4 Mercedes.

3) Δεν λέγονται τανκς, λέγονται άρματα μάχης.

4) Κάποτε τα Τεθωρακισμένα ήταν "ειδικό όπλο" όπως οι Ειδικές Δυνάμεις, μετά όμως τα γεγονότα του Πολυτεχνείου (1973) υποβαθμίστηκε. Το άρμα μάχης που εισέβαλε στο Πολυτεχνείο (AMX-30) είναι στο υπαίθριο μουσείο του ΚΕΤΘ.

5) Για ειδικότητα σε άρμα μάχης πας ή ΚΕΤΘ ή Αλεξανδρούπολη.

5) Πρωϊνή γυμναστικούλα κάνετε, λίγο τρέξιμο, άντε και μερικές ασκήσεις. Και τέλος.

6) Τα Leopard, ειδικά τα -2Α4 και -2Α6, απλά θα τα βλέπεις. Μόνο οι μόνιμοι παίρνουν ειδικότητα σε αυτά. Για να μάθεις ειδικότητα σε ένα άρμα μάχης θέλεις τουλάχιστον 3 χρόνια.

7) Ετοιμάσου για πολύ γράσο και συντήρηση, ειδικά στα Μ48Α5 που είναι σχεδόν 60 ετών οχήματα. Και φυσικά σκοπέτο-σκούπα-μάπα, αν είσαι τυχερός θα συμμετάσχεις και σε κανά ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΑ.

Προσωπικά αν μου έλεγαν να ξαναϋπηρετήσω, δεν θα πήγαινα Τεθωρακισμένα. Γενικά η θητεία, ακόμη και με τις όποιες βελτιώσεις έχουν γίνει στην εκπαίδευση, δεν αξίζει ως έχει. Και ειδικά αυτή την εποχή που πολύς κόσμος δεν έχει λεφτά για πέταμα.
Vikos

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Vikos »

Ευχαριστω για την απαντηση σου, με βοήθησες αρκετα αν και εχω κανα 2 ερωτήσεις ακομα με βαση αυτά που ειπες.

1) Ακομη και στα Μ/Π, Μ/Κ του πεζικου δινουν μαυρους μπερεδες, όχι μονο στα ΤΘ;

6) Δηλαδη όπως και να χει οι 9μηνοι δεν ασχολούνται με τα αρματα μαχης (οδηγηση, βολη, εκπαιδευση σε εξομοιωτή) παρα μονο με τη συντηρηση τους;

Ως προς τι δεν αξιζει η εκπαιδευση στα ΤΘ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Nassos »

1) Όχι, μπλέ μπερέ φοράνε.

2) Ασχολούνται, όχι όμως με την ίδια ποιότητα εκπαίδευσης όπως οι μόνιμοι. Όσοι έχουν ειδικότητα σε άρμα μάχης θα κάνουν βολές στην Αλεξανδρούπολη και θα συμμετέχουν σε ασκήσεις μικρής ή μεγάλης κλίμακας, αλλά τον περισσότερο χρόνο θα τον ξοδεύουν σε συντήρηση και σκοπέτο. Δεν θα μάθεις πχ τακτικές αρματομαχίας όπως μαθαίνουν οι απόφοιτοι Στρατιωτικών Σχολών.

Όσο είσαι οπλίτης θητείας δεν αξίζει γενικώς η θητεία, πολύ λίγος ο χρόνος για να μάθεις σημαντικά πράγματα. Μόνο αν αν σε καλούν σε συχνές πολυήμερες μετεκπαιδεύσεις θα κρατήσεις επαφή με την ειδικότητα σου. Γιατί νομίζεις έχουν φυτρώσει τόσες πολλές λέσχες εφέδρων ανα τη χώρα;
Κώστας

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Κώστας »

Μάγκες , επειδη υπάρχει μεγαλη πιθανότητα να παω Αυλωνα, ξερουμε τι κατάσταση επικρατεί εκει για τους τεθωρακισμενους; Δεν εχω ακούσει τα καλυτερα!!! Εικόνα
Marios93

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Marios93 »

ΠαιδαΠ οποίος μπορεί ας πειν2 λόγια για την ιλη ΥΕΑ
Hunter

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Hunter »

Καλησπέρα μία ερώτηση ο μαύρος σκύλος ο στρατηγός ζεί;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες