ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από osfp7 »

τον άλλο να μήνα παρουσιαζομαι στο κετθ τεθωρακισμενα και έχω δύο ερωτήσεις να κάνω επειδή θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις θα περάσει επιτροπή;

και δεύτερον είμαι από Άρτα πως θα πάω εκεί;

καρουλιας

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από καρουλιας »

Ερχεσαι αθηνα με οτι σε βολευει. Παιρνεις τρενο και κατεβαινεις σταση Αγιος Θωμας. Ειναι εξω απο την πυλη.Για ελδυκ και ειδικες δυναμεις περναει κλιμακιο, δεν θα το χασεις μην ανυσηχεις

ορκιστηκα 9 ιουνιου (τεθωρακισμενα) και εχω να σου πω ζαχαρη το ΚΕΤΘ και μια χαρα ανθρωποι τα στελεχη. Αν πας στην 1.3 σας ταφησαμε πεντακαθαρα. Καλη θητεια

Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από osfp7 »

1)τι πιθανότητες θα έχω να μείνω στο κετθ μέχρι το τέλος τις θητείας μου; 2)το κετθ από το μεγαλο πεύκο είναι μακριά; εγώ που είμαι από Άρτα το λεωφορείο που θα με σταματήσει με διακατέχει και άγχος

όταν περάσει το κλιμάκιο για ειδικές και περάσουμε τα αθλήματα και όλοι την διαδικασία πότε θα πάμε εκεί; Θα πάμε μόνη μας ή θα μας πάνε αυτοί σαν group όλους μαζί;

νικος

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από νικος »

Nassos έγραψε:Οι περισσότερες μονάδες βρίσκονται στους νομούς Ξάνθης, Ροδόπης και Έβρου, όπως επίσης και στα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου.

Υπάρχουν επίσης μονάδες και στους νομούς Μαγνησίας (Λιτόχωρο), Κιλκίς (Πολύκαστρο), ενώ στα Γιάννενα το 625 ΤΠ είναι μικτή μονάδα Πεζικού-Τεθωρακισμένων. Μονάδα Τεθωρακισμένων υπάρχει και στη Κύπρο (5η ΕΜΑ), που είναι μέρος της ΕΛΔΥΚ.

Το που θα μετατεθείς εξαρτάται από την ειδικότητα, τι ανάγκες έχει η κάθε μονάδα κλπ. Αυτά φυσικά δεν μπορείς να τα μάθεις γιατί συντάσσονται από το ΓΕΣ και είναι απόρρητα.

Σε μονάδα Τεθωρακισμένων θα πας, το αν θα πάρεις αργότερα απόσπαση σε άλλη μονάδα της Μεραρχίας ή Ταξιαρχίας είναι άλλο θέμα.

Δείτε και το παρακάτω θέμα

Θητεία στα Τεθωρακισμέναν
δηλαδη αμα καταλαβα καλα εγω που πρεπει να παρουσιαστω τον Σεπτεμβρη στο ΚΕΤΘ (στα τεθωρακισμενα) , μετα την ορκομωσια μου θα παω υποχρεωτικα σε μοναδα τεθωρακισμενων; Πχ απο αυτες που ανεφερες ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Nassos »

Αν είσαι κατανεμημένος για Πεζικό ή Υγειονομικό ή άλλο Όπλο/Σώμα θα πάς στην αντίστοιχη μονάδα.

Το ΚΕΤΘ πλέον δεν είναι Κέντρο μόνο Τεθωρακισμένων-Πεζικού.
νικος

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από νικος »

Nassos έγραψε:Αν είσαι κατανεμημένος για Πεζικό ή Υγειονομικό ή άλλο Όπλο/Σώμα θα πάς στην αντίστοιχη μονάδα.

Το ΚΕΤΘ πλέον δεν είναι Κέντρο μόνο Τεθωρακισμένων-Πεζικού.
πω πω φιασκο! Ναι στα τεθωρακισμενα ειμαι κατανενημενος να μπω τον σεπτεμβριο.

αρα μετα την βασικη το πιο πιθανο ειναι να καταληξω θρακη χωρις μεσο.ΕικόναΕικόνα

Magaiver

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Magaiver »

Εκτός και αν έχεις θείο υπουργό ή εντάξει και βουλευτή πιάνεται. Εικόνα

Και γω Σεπτεμβρη ΚΕΤΘ

george xios

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από george xios »

Καλησπέρα. Γνωριζει κανεις αν οσο καιρο ειναι η βασική εκπαιδεύση χρησιμοποιουν νεοσυλλεκτους για δουλειές στο ΚΕΝ. Γραφείου, ΚΨΜ κ. Α.

Πως γινεται η διαλογή;

Συμφέρει να κανεις κατι τετοιο;

MIKE2017
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 4:47 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από MIKE2017 »

Και εγω Σεπτεμβρη Υγειονομικο, ξερει κανεις που μπορει να μας στειλουν μετα?
MIKE2017
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 4:47 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από MIKE2017 »

Παιδια μολις τελειωσα απο Αυλωνα και μπορω να πω πως ειναι μια χαρα! Ημουν στο υγειονομικο σωμα αλλα καναμε τα ιδια με τους τεθωρες. Η εκπαιδευση εκει περιλαμβανει την εκμαθηση παργγελματων (προσοχη, ημιαναπαυση), την βολη με το οπλο και την παρελαση. Το φαγητο Ειναι μια χαρα, πρεπει να εισαι πολυ περιεργος για να μην μπορεις να φας. Εχει μεγαλη ποικιλια απο λαδερα και κρεατικα. Φυσικα υπαρχει και το κψμ οπου πινεις το φρεντο εσπρεσσο σου και τρως το σαντουιτς του Στεργιου μια χαρα! Οι ανθυπυλαρχοι και ο υπιλαρχος ηταν πολυ κομπλε σαν ανθρωποι χωρις κανενα παραλογισμο. Ισως οι λοχιες εχουν καποια κομπλεξ και μαλ***ζονται. Εκανα 4 υπηρεσιες καθως ειχε παρα πολυ κοσμο καθως και επιπλεον φιδιασματαΙνα γλυτωνεις ασκησεις) ειναι εφικτα. Επισης δεν χρειαζονται πολλα λεφτα να εχεις μαζι (εκτος αν τρως καθε μερα απο κψμ και καπνιζεις) προσωπικα χαλασα 20 ευρω και επινα καφεδες καθημερινα (δεν καπνιζω). Ειχαμε την πρωτη κυριακη επισκεπτηριο, την δευτερη και τριτη κυριακη εξοδο απο 9 μεχρι 10 το βραδυ. Για μενα ηταν σαν κατασκηνωση και θα ξαναπηγαινα κυριως για τις παρεες που εκανα και τα γελια που εριξα και ας γνωριζομαστε ελαχιστα με τα παιδια. Καλη συνεχεια και καλη θητεια σε ολους!
jkr5191
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Απρ 14, 2017 1:14 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από jkr5191 »

Και γω ως στρατιώτης ΥΓ ορκιστηκα Αυλώνα, πριν λίγες μέρες και επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του MIKE, το φαγητό αρκετά καλό, τιμές λογικές στο κψμ στους καφέδες. Σε γενικές γραμμές οι νέοι αξιωματικοί από Ευελπίδων ήταν αρκετά νορμάλ παιδια. χωρίς κόμπλεξ , συννενοησιμοι μικρής ηλικίας αλλά και τα μεγαλύτερα στελέχη. Ως υγειονομικό το μόνο π κάναμε ήταν παρέλαση , βολή, και τα παραγγέλματα εξάσκηση. Υπηρεσίες είχε μόνο μαγειρια και θάλαμο φύλακας, το πρώτο ήταν ότι χειρότερο όσοι κάναν μαλακίες σε εμάς τους έστελναν μαγειρια , πολλές ώρες πολύ κούραση και ορθοστασία. Κατασκήνωση όμως σε γενικές γραμμές.
Johnlerimos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2017 3:24 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Johnlerimos »

Παιδια κανεις απο διαβιβάσεις Αυλώνα; Να μας πει πως είναι τα πραγματα. Επίσης, στο Χαϊδάρι τι ειδικότητες υπάρχουν για διαβιβάσεις?
roko
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 7:35 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από roko »

Διαβιβαστης και γω Αυλώνα. Είναι ένα εξαιρετικό κέντρο, το φαΐ από καλό έως πολύ καλό, και γενικά ένα πάρα πολύ όμορφο περιβάλλον. Στο Χαϊδάρι από το οποίο επίσης πέρασα, έχει 4 ειδικότητες.1) Η πιο πολυπληθης ΧΨΤΣΚ δηλαδή χειριστής ψηφιακών τερματικών συσκευών και κρυπτομηχανων. Πας για ΚΕΠΙΚ καρφί μετά στην μονάδα κοινώς σηκώνεις τηλέφωνα και δεν βαρας σκοπετα αλλά είσαι απομονωμένος.2) Χειριστής μέσων επιτήρησης (συνήθως για μονάδες του Αιγαίου και η πιο ενδιαφέρουσα ).3) Χειριστής μέσων επικοινωνιών ζώνης μαχης (Η 2η πιο πολυπληθης) 4) Ηλεκτρονικός πόλεμος (που πάνε ελάχιστοι.)
Johnlerimos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2017 3:24 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Johnlerimos »

Ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια σου. Επίσης, ήθελα να σε ρωτησω και κάποια αλλά πραγματα. Σε πόσες μέρες ορκιζεσαι; πόσες μέρες άδεια ορκομωσιας παίρνεις; τι παιζει με τα επισκεπτηρια και τις εξόδους πριν ορκιστεις; Τέλος, ποσο καιρό κάθεσαι Χαϊδάρι και μετα πόσους μηνες παραμεθόριο;
Panos23

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Panos23 »

Μπορει καποιος να μας δωσει καποια κατευθυνση για το ποιες ειναι οι καλυτερες μοναδες για μεταθεση μετα την αρχικη εκπαιδευση σε Αυλωνα Τεθωρακισμενα, γιατι απ'οτι καταλαβα υπαρχουν συγκεκριμενες επιλογες αφου σε στελνουν σε μοναδα Τεθωρακισμενων, εχω ακουσει Λιτοχωρο και Κως ή γενικως νησια ειναι σχετικα καλα. Ξερει κανεις?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης