ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kostasfender
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2015 2:15 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από kostasfender »

Καλησπέρα. Μπαίνω την Τετάρτη (1/7) εφοδιασμού μεταφορών στον Αυλώνα (το πήγαν εκεί για την προκατάταξη... ).

Μια ερώτηση μόνο θέλω να κάνω: Οι θάλαμοι χωρίζονται ανά σώμα (δηλ. Όλοι οι εφοδιασμού μεταφορών μαζί) ή όπως κάτσει και είσαι μαζί με τεθωρακισμένα, πεζικό κλπ;

Ευχαριστώ
γιαννης

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από γιαννης »

Φιλε νικο ειναι 3 ημερες η αδεια ορκωμοσιας
alekospantaz
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:41 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από alekospantaz »

Ξεκινώντας, δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό υποφόρουμ, ας με διορθώσουν οι διαχειριστές.

Για όσους είναι αγχωμένοι όπως ήμουν εγώ προ 20 κάτι ημερών (όταν ήταν να εμφανιστώ στο κέντρο), ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ! Όσοι λένε οτι οι πρώτες 2 ημέρες είναι οι δυσκολότερες κάτι ξέρουν. Είμαστε όλοι σαν κοτόπουλα απο τα διάφορα διαδικαστικά, είναι απολύτως λογικό. Εν συνεχεία, όλα φαίνονται ευκολότερα μέρα με τη μέρα. Μόνο το πρωινό ξύνπνημα και τα μαγειρεία (μαξιμουμ 1-2 φορές ανα φαντάρο) ενοχλούν τον μέσο νεοσύλλεκτο, όσο λαπας και αν είναι. Θα αναφέρω μόνο τα θέματα που απασχόλησαν εμένα (πιστεύω πιο λαπάς απο τον μέσο φαντάρο)
-Αν σας φανούν αυστηροί, σκληροί κτλπ οι βαθμοφόροι τις πρώτες ημέρες, δεν θα είναι καθόλου περίεργο. Πρώτη φορά υπαγόμαστε οι περισσότεροι σε καθεστώς υπακοής σε διατάγες άλλων, συνηθίζεται σε λίγες ημέρες. Ούτως ή άλλως δεν ζητούν και τίποτε το δύσκολο, αν κάνεις ησυχία όποτε μιλάνε και εκτελείς τα πραγματικά απλούστατα πράγματα που ζητάνε (λ. Χ πάρε τη θέση σου και κάτσε όπου σε λένε σε μια σειρά) δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα. Απλώς πρέπει να βαράει κανείς προσοχή όποτε βλέπει οποιονδήποτε ανώτερο, για να είναι τυπικά σωστός (εμένα σχεδόν όλοι οι αξιωματικοί με είπανε χαλάρωσε όταν βαρούσα προσοχές, δεν είναι κομπλεξικοί). Δουλειά τους είναι να ''εκφοβίσουν'' τον νεοσύλλεκτο σε κάποια πολύ βασικά, ώστε να αποφεύγει αχρείαστες Καμπάνες κτλπ στις μονάδες, μην το πάρετε στραβά.
-Όσον αφορά τη σωματική άσκηση, απλώς δεν κάνεις οτιδήποτε σχετικό κατα κανόνα (άντε κανα πρωινο τρεξιματάκι αν πέσεις σε ''γκαυλωμένο'' επίλαρχο κατ'εξαίρεση, ή αν πας στους πεζοναύτες). Πέραν των 3-4 ημερών ασκήσεων με όπλα, όλες οι υπόλοιπες ημέρες στο κέντρο αναλώνονται σε πρόβες της παρέλασης που θα κάνουμε την ημέρα της ορκωμοσίας. Πρέπει να είσαι είτε νοητικά καθυστερημένος είτε παντελώς αδιάφορος/σταρχιδιστής (κακώς για σένα αλλά και τους συφαντάρους) για να αποτύχεις στην σχετική εκπαίδευση.
-Οι θάλαμοι είναι των 20 ατόμων, με 2 μπάνια και 2 τουαλέτες έκαστος. Πέντε με δέκα λεπτά την ημέρα να αφιερώνουν 2 άτομα σε σφουγγάρισμα/χλωρίνες και όλα θα είναι σε γενικές γραμμές κομπλέ. Συνιστώ να φέρει ο κάθε νεοσύλλεκτος μωρομάντηλα/κωλόχαρτα/χαρτομάντηλα/γάντια/σαπούνι μαζί του, γιατί δεν τα παρέχει αυτά ο στρατός και το ΚΨΜ συχνά ξεμένει απο τέτοια υλικά.
-Το φαγητό είναι σε γενικές γραμμές αποδεκτό, οι ποσότητες ενδεχομένως να είναι ενίοτε μικρές, καθώς και η ποιότητα (ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΑΥΓΑ). Υπάρχει πάντα το ΚΨΜ για τοστ/κρουασαν κτλπ τις λίγες φορές που το φαγητό δεν θα παλεύεται. Είναι καλό να προσπαθεί κανείς να τρώει κάτι (είτε απο τα εστιατόρια είτε απο το ΚΨΜ) τις ώρες που προβλέπεται (πρωινό/μεσημεριανό/βραδινο) γιατί αλλιώς σίγουρα θα πεινάσει.
-Το πρωινό ξύπνημα δυσκολεύει πολλούς, ιδίως δε το γεγονός οτι πρέπει να είναι έτομοι για αναφορά σε συγκεκριμένη ώρα. Προσωπικά θα συνιστούσα την καθιέρωση συγκεκριμένης ρουτίνας κάθε πρωί, ώστε να βγαίνουν κάποια πράγματα αυτόματα και να μην αγχώνεστε. Το συμμάζεμα του κρεβατιού/θαλάμου κτλπ μπορεί να γίνει μετέπειτα, εστιάστε στο να είστε έτοιμοι και ντυμένοι την ώρα που πρέπει.
Καταληκτικά, ας οπλιστέι ο καθε νεοσύλλεκτος με νερά, τσιγάρα, καφέδες και πάνω απο όλα, ΥΠΟΜΟΝΗ. Μακράν πιο πολύ ώρα περιμένουμε για κάτι παρά το κάνουμε. Αν έχεις καλή διάθεση και δεν τσαμπουκαλεύεσαι θα κάνεις μια χαρά παρεούλα με τα παιδία του θαλάμου και θα φύγουν οι μέρες στο κέντρο πρίν το καταλάβεις. Για τυχόν παράπονα ως προς τις υπηρεσίες (θαλαμοφύλακας και μαγειρεία/εστιατόρια) μίλα πρώτα με τον γραφέα-φαντάρο και μόνο αν σε γράψει στις μπάλες του με βαθμοφόρους. Το εστιατόριο είναι μακράν ευκολότερο του μαγειρείου, προσπάθησε να χωθείς εκεί αν μπορείς. Βιβλία/ μπ3 συνίστανται για να περνάει δημιουργικά η ελεύθερη ώρα (ίσως το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας). Προσωπικά είμαι στις τελευταίες ημέρες πριν την ορκωμοσία, και ούτε κατάλαβα πως πέρασε ο χρόνος στο κέντρο.

Υ. Γ Συγγνώμη για το εκτενές του ποστ, απλώς ήθελα να αναφερθώ στο κά (... συνεχίζεται ...)
Giotis

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Giotis »

Καλησπερα παιδια.. ετσι ειναι φιλε μου το κ. κψμ.. ημουν στα αναψυκτικά 2007 β εσσο.. μαλλον ήμαστε σειρες.. το πιο ωραιο στρατόπεδο που ειχα υπηρετήσει. .
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από giannismar »

Καλημερες, ολοκληρωσα τη βασικη εκπαιδευση στο ΚΕΤΘ και θα ηθελα να γραψω καποια πραγματα.

1) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Την μερα της καταταξης ερχονται φωτογραφοι για να σας τραβηξουν φωτογραφιες για την στρατιωτικη ταυτοτητα. Αυτες ειναι δωρεαν. Θα σας πουν οτι μπορειτε να βγαλετε και αναμνηστικες, τις οποιες και τις πληρωνετε. Και θα τραβανε αβερτα, πιστεψτε με. Σε πολλους εκαναν το εξης: Τους εδωσαν ενα μπερε στο χερι, τους τραβηξαν τη φωτογραφια ταυτοτητας, και επειτα τους ειπαν να βγαλουν και μια (η και παραπανω) με το μπερε, χωρις να τους εξηγησουν οτι ειναι αναμνηστικη. Και μετα ζητουσαν λεφτα φυσικα χρηματα. Υπαρχουν παιδια που χρεωθηκαν μεχρι και 30 ευρω αχρηστες φωτογραφιες. Γι αυτο εξηγηστε οταν μπειτε οτι θελετε αποκλειστικα και μονο τη φωτογραφια ταυτοτητας. Θα σας τραβηξει μονο μια φορα γι αυτο το λογο.

2) ΕΝΔΥΣΗ: Λοιπον, οταν πατε στην αιθουσα ενδυσης, θα σας παρουν καποια μετρα, και θα σας δωσουν, για την πρωτη παραλλαγη το νουμερο που περιπου σαν αντιστοιχει. Θα τη ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ και αν ειναι μικρη η μεγαλη θα πατε και θα παρετε αλλο νουμερο και θα το δοκιμασετε και αυτο, ο κοσμος να χαλασει. Απο εκει και περα απλα θα σας πετανε πραγματα μεσα στο λουκανικο που θα σας εχουν δωσει. Να τα περνετε στα χερια και να ελεγχετε αν ειναι το σωστο νουμερο, η αν δεν αναγνωριζετε το νουμερο (γιατι μπορει να γραφει 3 πχ και οχι medium) ναι τσεκαρε αν σας κανει. Μην παρετε για κανενα λογο λαθος νουμερα, γιατι μετα μπορει να μην σας τα αλαξουν. Σε εμας αλλαξαν μονο 1-2 στολες παραλλαγης και μπερεδες. Για τζακετ κλπ ουτε λογος. Μονον σε οσουν δεν κουμπωνε καθολου εδωσαν αλλο. Γενικα εκει θα σας πιεζουν να τα κανετε ολα γρηγορα για να ξεμπερδευουν, ομως ειστε ντυμενοι με πολιτικα και δε δεχεστε εντολες, και ειδικα απο φανταρους! Μη χαρισετε σε αυτο το θεμα. Εγω π. Χ εχω τζακετ που δεν μπορω να κουνηθω οταν το φοραω, γιατι μου πεταξαν ενα xs μεσα στο λουκανικο χωρις να το δω. Και μετα δε μου το αλλαξαν, γιατι λεει αφου κουμπωνει ειναι ενταξει. Αλλος πηρε μπερε που μπαιναν και τα αυτια μεσα... Γενικα τουλαχιστον οι μισοι στο θαλαμο μου πηραν τουλαχιστον κατι που δεν τους εκανε. Επισης σε καποιους λειπαν πραγματα, γιατι δεν τους τα εδωσαν ποτε. Ομως στο τελος θα υπογραψετε ενα χαρτι οτι εχετε χρεωθει τα παρακατω πραγματα, τα περισσοτερα εκ των οποιων θα επιστρεψετε. Γι αυτο αφου βγειτε θα αδειασετε το λουκανικο θα θα δειτε αν εχετε παρει ολα οσα γραφει το Χαρτι. Αν λειπουν να πατε να τα ζητησετε τοτε. Μπορει να λειπει οτιδηποτε σχεδον γι αυτο προσοχη. Τους διαβιβαστες του εβαλαν να το κανουν αυτοι που πηγαν και τους πηραν απο την ενδυση, αλλα σε εμας οχι... Και υπήρχαν παιδια που δεν πηραν jokey, ωτοασπιδες, πετσετες, παντελονια κλπ.

Αυτα ειναι τα πιο σημαντικα πραγματα που πρεπει να προσεξετε στο κετθ.

giorgos1243
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2015 2:51 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από giorgos1243 »

Έχω επιλεγεί τεθωρακισμένα Αυλώνα. Επειδή ακούγεται ότι υπάρχουν πιθανότητες στο τέλος να σε επιλέξουν για Κύπρο ξέρει κάποιος να πει τι γίνεται?
gixxer

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από gixxer »

Καλησπερα παιδια! Παρουσιαζομαι 7/03 Αυλωνα ΠΕΖΙΚΟ. Θελω να ρωτησω που ειναι η πυλη. Ειναι αυτη που μπαινουν και οι πεζοναυτες ή υπαρχει και αλλη?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Nassos »

Από τη Κεντρική Πύλη περνάνε όλοι, ανεξαρτήτου Όπλου/Σώματος. Περπαπάτε ένα κεντρικό δρόμο για να πάτε στις Ίλες (Λόχους).

Το 575 Τάγμα Πεζοναυτών είναι πολύ πιο κάτω.
Μενιος

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Μενιος »

Παρουσιαζομαι στην Αυλωνα ΚΕΤΘ τον Μαρτιο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Υπαρχουν καποια στρατοπεδα που ειναι πιθανα να μετατεθεις μετα την βασικη δεδομενου οτι ειμαστε τεθωρακισμενα; Π. Χ. Ειναι πολυ πιο πιθανο να παω Αλεξανδρουπολη παρα Λεσβο?
ENIAC
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 10:21 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από ENIAC »

Θα ήθελα κ εγώ μια πληροφόρηση πάνω ς' αυτό^ που ρωτάει ο Μένιος. Υπάρχει κάποια λίστα με τις μονάδες τεθωρακισμένων στην Ελλάδα;
Επίσης υπάρχει περίπτωση να στείλουν κάποιον σε διαφορετικό είδος μονάδας ενώ έχει παρουσιαστεί τεθωρακισμένα;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Nassos »

Οι περισσότερες μονάδες βρίσκονται στους νομούς Ξάνθης, Ροδόπης και Έβρου, όπως επίσης και στα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου.

Υπάρχουν επίσης μονάδες και στους νομούς Μαγνησίας (Λιτόχωρο), Κιλκίς (Πολύκαστρο), ενώ στα Γιάννενα το 625 ΤΠ είναι μικτή μονάδα Πεζικού-Τεθωρακισμένων. Μονάδα Τεθωρακισμένων υπάρχει και στη Κύπρο (5η ΕΜΑ), που είναι μέρος της ΕΛΔΥΚ.

Το που θα μετατεθείς εξαρτάται από την ειδικότητα, τι ανάγκες έχει η κάθε μονάδα κλπ. Αυτά φυσικά δεν μπορείς να τα μάθεις γιατί συντάσσονται από το ΓΕΣ και είναι απόρρητα.

Σε μονάδα Τεθωρακισμένων θα πας, το αν θα πάρεις αργότερα απόσπαση σε άλλη μονάδα της Μεραρχίας ή Ταξιαρχίας είναι άλλο θέμα.

Δείτε και το παρακάτω θέμα

Θητεία στα Τεθωρακισμέναν
Γιαννης

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Γιαννης »

Καλησπέρα παιδιά τυχαία βρήκα το Φόρουμ και άκουσα το όνομά Μουντανεας Εε ρε τι μου θύμισατε... !!! Εγώ παιδιά Ήμουν 97 Γ Άλλα χρόνια τότε ως ήτανε κοντά σε μένα θα με καταλάβει Τι εννοώ .. Όταν γύρισα σαν οργανικός Από την Λήμνο 88, Ιλαν στην Αυλώνα Έτυχε να Είμαι οδηγός του διοικητή της Τετάρτης Επιλαρχίας και μάντεψε ποιος ήτανε ΜΟΥΝΤΑΝΕΑΣ Άμα θυμηθώ αυτά που έκανε αυτός ο άνθρωπος θα πρέπει να γράψω βιβλίο μέχρι που με Διώξε και ησύχασα Και πήγα στην4/4 Με ίλαρχο ΚΑΥΚΑ Τι ωραία χρόνια τότε να ΣτΕ καλά τι μου θυμίσατε...
Τάσος

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Τάσος »

Καλησπέρα παιδιά. Μπαίνω 11 μαίου ΚΕΤΘ Αυλώνα, αλλά από κάτω το σημείωμα κατάταξης λέει "έχετε επιλεγεί για όπλο Μηχανικο (ΟΠΛ). Τι σημαίνει αυτό επι της ουσίας, είμαι στο μηχανικό σώμα και όχι τεθωρακισμένα;
Θα με στείλουν σε κέντρο εκπαίδευσης για μηχανικό (πχ ναύπλιο/λουτράκη) μετά το κέντρο, για περαιτέρω εκπαίδευση; Μια ενημέρωση θα ήταν ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή θητεία
neos ST
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 7:28 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από neos ST »

Καλησπέρα.

Διάβασα εδώ σε κάποια συζήτηση ότι υπάρχει ΑΤΜ εντός του ΚΕΤΘ Αυλώνα (στο Διοικητήριο).

Θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει, να μου απαντήσει από ποιά Τράπεζα είναι το ΑΤΜ στο ΚΕΤΘ Αυλώνα.

Ευχαριστώ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες