Αυτοκτονίες στο στρατό

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Καλη αυτη την παπαρια την εχω ακουσει με 15 διαφορετικες εκδοχες!
Ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι.
Sotirist8

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Sotirist8 »

TΙ να σου πω ρε φιλε, αυτος που μου το ειπε ηταν επιλαρχος. Και το συμβαν εγινε στην μοναδα που ηταν Υδκτης
δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Εδω στην κυπρο μου εδειξαν την τρυπα στην σκοπια απο την σφαιρα! Πλακα μου κανεις; Η ιδια ιστορια. Τον πηρε τηλ. Εκανε κ καλα σεξ με το κολλητο του, ακουγοντουσαν κ οι δυο αχ αγαπη μου, σε περνω με περνεις κτλ. Του το κλεινουν στην μαπα κ σε 3 λεπτα τον πηραν να του πουν οτι εκανα πλακα. Αλλα ηταν αργα!

Ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι.
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από nikopaok4 »

δημητρης25 έγραψε:Εδω στην κυπρο μου εδειξαν την τρυπα στην σκοπια απο την σφαιρα! Πλακα μου κανεις; Η ιδια ιστορια. Τον πηρε τηλ. Εκανε κ καλα σεξ με το κολλητο του, ακουγοντουσαν κ οι δυο αχ αγαπη μου, σε περνω με περνεις κτλ. Του το κλεινουν στην μαπα κ σε 3 λεπτα τον πηραν να του πουν οτι εκανα πλακα. Αλλα ηταν αργα!

all time classic army story

pantzos4
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2011 6:35 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από pantzos4 »

Κ αλλο ενα γνωστο ειναι στο 505 ΤΠ/Ν στη βορεια πυλη την υπεριψομενη την κλισανε επιδι αυτοκτονισε ενα παιδι...
κ τ γνωστο ραδιο αρβυλα ηταν μια "κυρια" περιεργι παντος ερχοταν καθε μερα κ πετουσε μεσα τσιγαρα ΣΦΡΑΓΚΙΣΤΑ φαγιτο αγηνε νερα κ βγαλανε οτι ειναι η μητερα τ παιδιου... Εγω Ολα οοολα αυτα τ γνωστα π ο ενας λεει στον αλλον δν πιστευω τπτ...
κ αυτη π λεν οτι αυκοκτονισαν. Κ που ξερω εγω αν δν παιζανε κ ο αλλος ειανι στοκος κ ξεχασε στην θαλαμη σφερα. Γιατι δν ειναι κ δυσκολο αν παλοιοσεις λιγο ν την ξεχασεις. Γιατι οταν δινουν στη φρουρα οπλιστε πυροδοτιστε οι περισοτεροι κοιμουντε κ τ παιζουν μαγκες...
Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Epilarxos »

Το να παίζει κανείς με την ψυχραιμία και τα νεύρα κάποιου που είναι σε δύσκολη κατάσταση είναι πραγματικά απαράδεκτο. Ιστορίες για αυτοκτονίες και θανάτους περίεργους πάντα ακούγονται και όχι μόνο στο στρατό, αλλά και γενικότερα στη ζωή όταν ο άλλος είναι σε αντίξοες συνθήκες. Καλό είναι όταν πρόκειται να κάνει πλάκα κάποιος, να μπορεί να εκτιμά τις συνθήκες που βρίσκεται ο άλλος και το πόσο αυτές μπορούν να τον Επηρεάσουν. Το να λέει κάποιος: "Τον ξέρω καλά, δε θα αντιδράσει παράλογα", μπορεί να μην ισχύσει σε μια δεδομένη στιγμή και τελικά τα αποτελέσματα της πλάκας να είναι δυσάρεστα.
Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από dimitris mak »

Η αυτοκτονια ειναι οτι πιο ασχημο μπορει να κανει καποιος στον εαυτο του. Η ζωη οσα προβληματα και να εχουμε η οσα προβληματα και να μας εμφανηστουν συνεχιζεται! Ειδικα στο θεμα κοπελες η ζωη μπορει να συνεχιστει πολυ ευκολα οσα και να εχουμε περασει μαζι της, η να νιωθουμε για εκεινη, η οσο χρονο και να ημασταν μαζι, σιγουρα υπαρχει κατι καλυτερο που αξηζει πολλα. Με την αυτοκτονια δεινουμε αξια σε ανθρωπους, πραγματα και καταστασεις που μπορει να μην αξηζουν απολυτος τιποτα.
Tromos92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 3:22 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Tromos92 »

dimitris mak έγραψε:Η αυτοκτονια ειναι οτι πιο ασχημο μπορει να κανει καποιος στον εαυτο του. Η ζωη οσα προβληματα και να εχουμε η οσα προβληματα και να μας εμφανηστουν συνεχιζεται! Ειδικα στο θεμα κοπελες η ζωη μπορει να συνεχιστει πολυ ευκολα οσα και να εχουμε περασει μαζι της, η να νιωθουμε για εκεινη, η οσο χρονο και να ημασταν μαζι, σιγουρα υπαρχει κατι καλυτερο που αξηζει πολλα. Με την αυτοκτονια δεινουμε αξια σε ανθρωπους, πραγματα και καταστασεις που μπορει να μην αξηζουν απολυτος τιποτα.

Συμφωνω μαζι σου απολυτα... Εχει 'βρωμισει' ο κοσμος απο γυναικες... Δεν χρειαζεται να αυτοκτονισεις για μια γυναικα... ΔΕΝ ΑΞΗΖΕΙ...
RtS

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από RtS »

Ένας νεαρός άντρας 25 χρονών που εργαζόταν εώς ΕΠΟΠ αυτοκτόνησε προχθές το βράδυ στην Ορεστιάδα στην οδό Μουρούζη. Ο νεαρός άντρας βγήκε στο δρόμο και πυροβολούσε στον αέρα, οι κάτοικοι της περιοχής άκουσαν τους πυροβολισμούς και βγήκαν έντρομοι στα μπαλκόνια τους να δουν τι συμβαίνει, άμμεσα κάλεσαν την Αστυνομία, η οποία μόλις κατέφθασε στο σημείο ο νεαρός άντρας αυτοπυροβολήθηκε μπροστά στα μάτια και των αστυνομικών αλλά και των κατοίκων που βρισκόταν εκείνη την στιγμή στο συμβάν.

Ο άτυχος άντρας έχει μεταφερθεί στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης για νεκροψία - νεκροτομή.

http://kranosgr.blogspot.com/2011/09/blog-post_3415.html

Θλιβομαι πολυ οταν ακουω τετοιες ειδησεις αλλα δεν ξεβω για ποιον, για τον αυτοχειρα που εκανε την επιλογη του η γι`αυτους που εμειναν πισω με χιλιαδες γιατι;

Ειναι μεγαλο και πολυ ευαισθητο θεμα. Δυστυχως ειναι πολυ συχνο φαινομενο οταν στον θαλαμο δουν εναν πολυ πεσμενο οι υπολλοιποι μεταξυ σοβαρου και αστειου να τον προτρεπουν να αυτοκτονησει μπροστα τους για να απολυθουν νωριτερα. Το εχω ακουσει απο πολλους.

Οσοι ειστε επαγγελματιες στρατιωτικοι και αντιλαμβανεστε τετοιες συμπεριφορες καμπανιαστε τους χωρις ελεος. Τι ειναι αισχατη προδοσια αν δεν ειναι η προτροπη σε συνελληνα στρατιωτη να αυτοκτονησει;
george

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από george »

dimitris mak έγραψε:Ειδικα στο θεμα κοπελες η ζωη μπορει να συνεχιστει πολυ ευκολα οσα και να εχουμε περασει μαζι της, η να νιωθουμε για εκεινη, η οσο χρονο και να ημασταν μαζι, σιγουρα υπαρχει κατι καλυτερο που αξηζει πολλα.

Ας μην κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, ο λόγοι που ωθούν σε τέτοια περιστατικά είναι σχεδόν πάντα πολύ πιο σημαντικοί από τα γκομενικά και σχετίζονται με την υπερβολική πίεση που ασκείται σε ορισμένους φαντάρους και την σοβαρή επιδείνωση των οικονομικών/προσωπικών προβλημάτων που προκαλεί η υποχρεωτική θητεία.
pantzos4
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2011 6:35 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από pantzos4 »

Παιζει ρολο κ αν ο αλλος ειναι κ λιγος "ψυχακιας" θ τ πω... Γιατι εδω π τ λεμε ε ο γιατρος της πρωτες μερες π περναει ντε\μεκ ο φανταρος συνεντευξη απο γιατρι δν ειναι κ τπτ τρομερο ν σε καταλαβει τ εισαι.
Καραϊσκάκης
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2011 3:44 pm
Τοποθεσία: Στόπερ
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Καραϊσκάκης »

Epilarxos έγραψε: Το να παίζει κανείς με την ψυχραιμία και τα νεύρα κάποιου που είναι σε δύσκολη κατάσταση είναι πραγματικά απαράδεκτο. Ιστορίες για αυτοκτονίες και θανάτους περίεργους πάντα ακούγονται και όχι μόνο στο στρατό, αλλά και γενικότερα στη ζωή όταν ο άλλος είναι σε αντίξοες συνθήκες. Καλό είναι όταν πρόκειται να κάνει πλάκα κάποιος, να μπορεί να εκτιμά τις συνθήκες που βρίσκεται ο άλλος και το πόσο αυτές μπορούν να τον Επηρεάσουν. Το να λέει κάποιος: "Τον ξέρω καλά, δε θα αντιδράσει παράλογα", μπορεί να μην ισχύσει σε μια δεδομένη στιγμή και τελικά τα αποτελέσματα της πλάκας να είναι δυσάρεστα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου επίλαρχε. Όμως και η αυτοκτονία για μία πουτἀ να γυναίκα είναι και λίγο ακραίο. Ως άνδρες πρέπει να αντιμετωπίζουμε την κάθε δυσκολία με ψηλά το κεφάλι και ηθικόν ακμαιότατον. Και στην τελική, όταν ο νεαρός είναι φαντάρος και μακριά απ'την κοπέλα του εκεί φαίνεται αν πραγματικά τον αγαπάει ή είναι πουτἀ να. Το να λυγίζεις ψυχολογικά είναι εσωτερικό χρόνιο πρόβλημα και όχι τρέλα της στιγμής
Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Epilarxos »

Καραϊσκάκης έγραψε:
Epilarxos έγραψε: Το να παίζει κανείς με την ψυχραιμία και τα νεύρα κάποιου που είναι σε δύσκολη κατάσταση είναι πραγματικά απαράδεκτο. Ιστορίες για αυτοκτονίες και θανάτους περίεργους πάντα ακούγονται και όχι μόνο στο στρατό, αλλά και γενικότερα στη ζωή όταν ο άλλος είναι σε αντίξοες συνθήκες. Καλό είναι όταν πρόκειται να κάνει πλάκα κάποιος, να μπορεί να εκτιμά τις συνθήκες που βρίσκεται ο άλλος και το πόσο αυτές μπορούν να τον Επηρεάσουν. Το να λέει κάποιος: "Τον ξέρω καλά, δε θα αντιδράσει παράλογα", μπορεί να μην ισχύσει σε μια δεδομένη στιγμή και τελικά τα αποτελέσματα της πλάκας να είναι δυσάρεστα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου επίλαρχε. Όμως και η αυτοκτονία για μία πουτἀ να γυναίκα είναι και λίγο ακραίο. Ως άνδρες πρέπει να αντιμετωπίζουμε την κάθε δυσκολία με ψηλά το κεφάλι και ηθικόν ακμαιότατον. Και στην τελική, όταν ο νεαρός είναι φαντάρος και μακριά απ'την κοπέλα του εκεί φαίνεται αν πραγματικά τον αγαπάει ή είναι πουτἀ να. Το να λυγίζεις ψυχολογικά είναι εσωτερικό χρόνιο πρόβλημα και όχι τρέλα της στιγμής


Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Καραϊσκάκη... Είναι ένα θέμα κι αυτό, να μπορεί κάποιος να αξιολογήσει σωστά το άτομο με το οποίο έχει δεσμό. Πάντως θα σου πω ότι αν κι εφόσον κάποιος έχει δεσμό με ένα άτομο ανήθικο, όπως περιγράφεις, τότε το πρόβλημα δεν το έχει η κοπέλα, αλλά αυτός που δεν έχει καταλάβει τι άτομο έχει δίπλα του κι έχει κάνει λάθος επιλογή. Για να μη γενικεύσω βέβαια τις καταστάσεις, θα πω ότι σίγουρα υπάρχουν και άτομα, άντρες και γυναίκες, που φορούν καλά τις μάσκες τους και που πέφτουν κάποια στιγμή και διαπιστώνεις ότι η επιλογή που έχεις κάνει ήταν λάθος. Στην ουσία επιστρέφεις στον εαυτό σου και έρχεσαι αντιμέτωπος με αυτόν... Αναρωτιέσαι πώς μπορεί να έκανες ένα τόσο μεγάλο λάθος... Συνεπώς το αίτιο της αυτοκτονίας μπορεί να είναι μονό αν πιστεύεις ότι το λάθος είναι δικό σου ή του συντρόφου σου, αλλά και διτό, εφόσον παλέψεις ΚΑΙ με τα δύο αυτά αίτια...

Θα συμφωνήσω όμως ΚΥΡΙΩΣ με αυτό που λες ότι σαν άνδρες πρέπει να έχουμε ψηλά το κεφάλι. Επιστρατεύουμε ελαφρώς και τη λογική και βλέπουμε ότι ΟΥΔΕΙΣ αναντικατάστατος... Αυτό όμως θέλει ψυχική δύναμη, που αν δεν την έχει ο άλλος, εύκολα λυγίζει...

Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από mixanikara »

Τα άτομα που αυτοκτονούν έχουν κάποια ψυχική νόσο που ακομα και άν δεν τους φαίνεται σε μια ηλικία τότε κάτω απο κατάλληλες συνθήκες βγαίνει στην επιφάνεια. Δεν έχει να κάνει ο στρατός άμεσα κάτι με αυτα τα άτομα. Το ίδιο μπορεί να συμβεί άν κάποιος πάει και πάρει τίποτε ψυχοτρόπες και παραισθησιογόνες ουσίες για πλάκα και μετα να μην συέλθει ποτέ γιατι είχε κάποια κληρονομική σχέση με σχιζοφρένεια, παράνοια κτλ. Μην υπερβάλουμε. Ακομα και τα άτομα που καταφεύγουν στα ναρκωτικά είναι άτομα που έχουν αδύνατο χαρακτήρα και δέν μπορούν να επιβιώσουν στις δυσκολίες της ζωής. Γιατι ο στρατός είναι ΄και μια μικρογραφία της κοινωνίας μας και ένα σχολείο ζωής. Οσον αφορά τώρα για σχέσεις και τέτοια εγω ειχα φροντίσει να χωρίσω με την κοπέλα μου για να μην τυρανιομαστε γιατι οπως και να το κάνουμε δέν είχα σκοπο να την παντρευτώ.Εικόνα Το θεμα είναι να περνάς καλά και στο στρατό μπορείς να βρείς πολλα πράγματα να περάσεις καλά και να μάθεις πολλά.
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Θανάσιμα τραυματίστηκε στις 10 το βράδυ της Τετάρτης ο στρατιώτης του Πυροβολικού Η. Μ. ο οποίος υπηρετούσε στην 180 Μοίρα Κατευθυνόμενων Βλημάτων ΧΩΚ, στο Αιγάλεω.

Ο άτυχος στρατιώτης αυτοτραυματίστηκε με το ατομικό του τυφέκιο, ενώ εκτελούσε καθήκοντα του σκοπού σε διπλή σκοπιά του Στρατοπέδου.

Για τα αίτια του περιστατικού διατάχθηκε έρευνα από τις αρμόδιες εισαγγελικές Αρχές.

Η πολιτική και στρατιωτική ηγεσία του Υπουργείου Εθνικής Αμυνας εξέφρασαν τα συλλυπητήρια τους στην οικογένεια του θανόντος.

πηγή
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης