Αυτοκτονίες στο στρατό

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kostas_20
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2013 8:57 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από kostas_20 »

Πως μπορεί κάποιος να αυτοτραυματιστεί ρε παιδιά?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

kostas_20 έγραψε:Πως μπορεί κάποιος να αυτοτραυματιστεί ρε παιδιά;


Το λέει η ίδια η λέξη, χτυπήθηκε μόνος του, χωρίς την συμμετοχή κάποιου άλλου. Αυτός ο όρος χρησιμοποιείται αντί του όρου -αυτοκτόνησε- στις επίσημες ανακοινώσεις του ΓΕΣ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από samloxias »

Περιπλέκονται παιδιά πολύ αυτά τα θέματα στην σημερινή εποχή. Θέλει πάρα πολύ προσοχή, απο στελέχη, και γενικά απ'όλους.
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Akis_7 »

Ρε παιδιά είναι δυνατόν; Ας κάνουν περισσότερα ψυχολογικά τεστ κατά τη διάρκεια της θητείας. Τζάμπα πεθαίνουν τα παλικάρια...
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
krima

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από krima »

Προσεξτε τα Παιδια...
GEIA

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από GEIA »

Ειμαι στη κω προβληματα πολλα δ3ε μπορω θα αυτοκτονησω κουραστηκα με τΕικόνα Στρατο με κουρασε ψυχολογικα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

GEIA έγραψε:Ειμαι στη κω προβληματα πολλα δ3ε μπορω θα αυτοκτονησω κουραστηκα με τΕικόνα Στρατο με κουρασε ψυχολογικα


Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
Απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους

Η ζωή είναι ωραία.
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Akis_7 »

Greek_Army έγραψε:
GEIA έγραψε:Ειμαι στη κω προβληματα πολλα δ3ε μπορω θα αυτοκτονησω κουραστηκα με τΕικόνα Στρατο με κουρασε ψυχολογικα
Η ζωή είναι ωραία.
Αν το εννοεί δεν πάμε καθόλου καλά.9 μήνες είναι να πούμε δηλαδή παλιά που κάνανε 16 τι να πούνε;
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από DaMon »

Επειδη πολλα βλεπω εδω για "παλικαρια" και λοιπες ιστοριες, μονο παλικαρια δεν ειναι αυτα...

Δεν αξιζει να λυπαστε οσους αυτοκτονουν, αυτο που θελαν καναν, πεθαναν. Τις οικογενειες τους να λυπαστε και οχι τους ιδιους.

Και οσο για τα ψυχοτεχνικα κτλπ λες και αμα ο αλλος εχει πειραγμενη ψυχολογια θα σωθει. Αργα η γρηγορα θα τον παρατησει η γκομενα, δεν θα βρει τοτε οπλο, θα πηδηξει απο κανα μπαλκονι η θα κοψει καμια φλεβα. Οποιος θελει να πεθανει βρισκει τροπο, φαντασια να εχει και ολα ειναι ευκολα. Δεν ειναι αναγκη να ειναι στο στρατο για να το κανει.

GEIA

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από GEIA »

Βγηκα με υπηρεσιακο εκανα υπομονη μρχρι τωρα τωρα ειμαι εκατα τα ελατο σιγουρος ειναι πολλα τα προβλημτα μεσα κ εξω υ ψυXη ποναει πολυ!
Άβαταρ μέλους
Gladiatore
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Gladiatore »

DaMon έγραψε:Επειδη πολλα βλεπω εδω για "παλικαρια" και λοιπες ιστοριες, μονο παλικαρια δεν ειναι αυτα...

Δεν αξιζει να λυπαστε οσους αυτοκτονουν, αυτο που θελαν καναν, πεθαναν. Τις οικογενειες τους να λυπαστε και οχι τους ιδιους.

Και οσο για τα ψυχοτεχνικα κτλπ λες και αμα ο αλλος εχει πειραγμενη ψυχολογια θα σωθει. Αργα η γρηγορα θα τον παρατησει η γκομενα, δεν θα βρει τοτε οπλο, θα πηδηξει απο κανα μπαλκονι η θα κοψει καμια φλεβα. Οποιος θελει να πεθανει βρισκει τροπο, φαντασια να εχει και ολα ειναι ευκολα. Δεν ειναι αναγκη να ειναι στο στρατο για να το κανει.



Συμφωνώ απόλυτα. Και για κάποιο παιδί που ανέφερε προηγουμένως ότι δεν υπάρχει επαρκή ψυχολογική επιμέλεια κατα την διάρκεια της θητείας να του πω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, καθώς όλες τα κέντρα και οι μονάδες διατηρούν ψυχολόγο που επισκέπτεται ανα τακτά χρονικά διαστήματα τόσο τους λόχους αλλά κυρίως τα φυλάκια.

Το θέμα των τεστ απο την άλλη που αναφέρθηκε, νομίζω ότι πέρα απο χρονοβόρα διαδικασία είναι και υποκειμενικό το αποτέλεσμα της καθώς πολλές αυτοκτονίες διαπράττονται ύστερα απο κάποια ατυχή γεγονότα στην προσωπική ζωή του φαντάρου καθ'όλη την διάρκεια της θητείας που κατα την εισαγωγή του στο στράτευμα μπορεί να δείχνει και να φέρεται απολύτως φυσιολογικά. Το πραγματικό deal, θα ήτανε να γίνουν αυστηρότερες οι ποινές και οι έλεγχοι αναφορικά με τα κινητά στην σκοπιά και στην υπηρεσία γενικότερα. Συνήθως εκεί έρχεται το τελεσίδικο μήνυμα και αρχίζουν τα δάχτυλα να παίζουν με τα κλείστρα.

Εν τέλει όμως είναι τέτοια η ανθρώπινη φύση, που είναι αδύνατον να αποφευχθούν ολοκληρωτική αυτά τα γεγονότα όσα τεστ και αν γίνουν στον εκάστοτε άνθρωπο.

Κλείνοντας να πω ότι προσωπικά ήμουνα πάντοτε ενάντια στην "έντονη" επικοινωνία με εξωγενείς παράγοντες όχι μόνο γκόμενες, αλλά και συγγενείς και φίλους. Ακόμα και στην ίδια μου την μητέρα της είχα πει χαρακτηριστικά τότε "ΕΓΩ θα σε παίρνω τηλ όποτε και εαν χρειαστώ κάτι, οχι εσυ". Μην μπαίνετε επομένως στο τρυπάκι να είστε συνεχώς με ένα κινητό στο αυτί, γιατί μετά δεν φταίει ούτε ο φίλος που θα ακούτε απο πίσω το ντουπ ντουπ και θα σας λέει είμαι για καφε, ποτο κλπ. Ούτε η γκόμενα που θα σας λέει πως τρίβει τα μπούτια της. Λογικό επόμενο είναι να μαραζώσετε. Είστε στρατιώτες καλώς ή κακώς, και μέχρι να απολυθείτε η πραγματικότητα σας παύει να είναι αυτή που ξέρατε.9 μήνες είναι, κρίμα απ'το Θεό να χαραμίζονται ζωές.

«Γεννιόμαστε μέσα στην υποκρισία, μεγαλώνουμε μαζί της, την σπουδάζουμε με ζήλο, την διδάσκουμε με φανατισμό. Και όταν πεθαίνουμε, την αφήνουμε τρίτη Διαθήκη στα παιδιά μας.» Δημήτρης Λιαντίνης
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από samloxias »

Έκανε εγγραφή στο φόρουμ μόνο για να μας πεί τί θα κάνει; ...
Άβαταρ μέλους
adiaforos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Αύγ 05, 2013 1:59 am
Τοποθεσία: Φοιτητής
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από adiaforos »

Καλησπέρα και από εμένα. Δεν έχω κάνει ακόμη τη θητεία μου. Σπουδάζω. Μου έχουν προκαλέσει κάποια πραγματάκια εντύπωση που έχω διαβάσει στο φόρουμ. Επί του θέματος όμως. Γνώμη μου είναι ότι δεν αυτοκτονεί κάποιος έτσι. Υπάρχουν άλλοι λόγοι πιο βαθύτεροι. Στο στρατό ίσως τους βγαίνει πιθανό επειδή αλλάζουν περιβάλλον, γυρίζουν σε κάτι πιο πρωτόγνωρο. Τα ίσως είναι πολλά. Ζητάω τη κατανόηση σας εάν κάνω κάπου λάθος. Η απορία μου όμως είναι η εξής. Δεν αντέχουν τις συνθήκες σε ένα πιο κλειστό (δεν υπονοώ κάτι υβριστικό με τη λέξη σύστημα, απλά επειδή απαρτίζεται από μια ομάδα ανθρώπων που ασκούν τα καθήκοντα τους το ονομάζω σύστημα) ή πολύ απλά βιώνουν τη στράτευση ως αγγαρεία και όχι ως θεσμό ;(Έπειτα έχω να ρωτήσω κάτι ακόμη. Επειδή διάβασα και ένα άλλο θέμα στο φόρουμ σας, για τη μονιμοποίηση των ΔΕΑ, δεν με ενδιαφέρει η μονιμοποίηση για κάτι τέτοιο, θα επιθυμούσα να κάνω κάποιο σχόλιο εάν τίθεται τέτοια δυνατότητα επειδή παρατήρησα κάποια πράγματα στα οποία πιθανόν και να κάνω λάθος. Επιθυμώ κατόπιν αδείας σας να τα εκφράσω) Σας ευχαριστώ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες