Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Οι φρουροί έχουνε μόνο 3-4 μήνες εκπαίδευση οι αστυφύλακες "πήζουνε" στις σχολές και ουσιαστικά δεν μαθαίνουνε κάτι παραπάνω και να ξέρεις αν γίνοτανε να μονιμοποιηθούνε χωρίς να γίνουνε αστυφύλακες πολλά παιδιά θα μένανε φρουροί και για μένα δεν έχει καμία σύγκριση ο στρατός με την αστυνομία ειδικά στους βαθμούς
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Πέμ Ιούλ 08, 2010 7:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
SPYROS

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από SPYROS »

Αρχικα στην αστ/κων ποιος σου ειπε οτι πηζεις; ασε που γλυτωνεις κ τον στρατο, ενω πληρωνεσαι. απο αστ/κων εισαι ανακριτικος υπαλληλος που σημαινει καλυτερη αντιμετωπιση απο τους ανωτερους καθως κανεις αξ. υπ και πολυ σπανια σκοπια. ασε που στα 25 ετη γινεσαι ανθυπαστυνομος και καπαρωνεις θεση γραφειου. ενω φρουρος κανεις σκοπια μεχρι να παρεις συνταξη.
δεν μιλαμε τωρα για συνταξη που φευγεις με 2/3 ταξιαρχου ενω οι φρουροι με διευθηντου. σημερινη διαφορα 350 ευρω. τελος απο αστ/κων εχεις καλυτερη εξελιξη και προοπτικη να γινεις ευκολα αρχιφυλακας με εσωτερικες εξετασεις ακομα και υπαστυνομος.
μην μου λες τωρα οτι υπαρχει αστ/κας που να προτιμουσε να ηταν φρουροσ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

SPYROS έγραψε:Αρχικα στην αστ/κων ποιος σου ειπε οτι πηζεις; Ασε που γλυτωνεις κ τον στρατο, ενω πληρωνεσαι. Απο αστ/κων εισαι ανακριτικος υπαλληλος που σημαινει καλυτερη αντιμετωπιση απο τους ανωτερους καθως κανεις αξ. Υπ και πολυ σπανια σκοπια. ασε που στα 25 ετη γινεσαι ανθυπαστυνομος και καπαρωνεις θεση γραφειου. Ενω φρουρος κανεις σκοπια μεχρι να παρεις συνταξη.
δεν μιλαμε τωρα για συνταξη που φευγεις με 2/3 ταξιαρχου ενω οι φρουροι με διευθηντου. Σημερινη διαφορα 350 ευρω. Τελος απο αστ/κων εχεις καλυτερη εξελιξη και προοπτικη να γινεις ευκολα αρχιφυλακας με εσωτερικες εξετασεις ακομα και υπαστυνομος.
μην μου λες τωρα οτι υπαρχει αστ/κας που να προτιμουσε να ηταν φρουροσ...


αν εσύ προτιμάς την γραφειοκρατία από την ένοπλη υπηρεσία αυτό είναι δικό σου θέμα, πήγαινε μια βόλτα από τα τμήματα και δες ποιοι τρώνε ποιο πολύ "χώσιμο" και ποιους δεν συμφέρει ότι έχουνε αδειάσει τα τμήματα, τελοσπάντων δεν έχει νόημα να το συζητάμε
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Πέμ Ιούλ 08, 2010 7:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
SPYROS

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από SPYROS »

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχει νοημα η κουβεντα. ειναι σαν να σιγκρινης τον λοχια απο ΣΜΥ με τον εποπ. εντελως ακυρο. οσο για την γραφειοκρατια πουβλες οτι προτιμαω δεν σκεφτεσαι καθολου λογικα. δεν προνοεις οτι οταν εισαι φρουροσ- (αστκας τοτε) στα 40-45 ετη σου γιατι οχι κ στα 35 αν εχεις οικογενεια θα γουσταρεις η' νομιζεις οτι θα μπορεις να ανταπεξελθεις σε ενοπλη υπηρεσια ! αυτα τα καουμποιλικια τα κανουν οι νεοι που δεν εχουν κ πολυ μυαλο. μετα απο χρονια πηζει. ενω ο αστ/κας θα ειναι ανθυπας στο γραφιακι του με το ωραριο του κυριοσ
οσο για το χωσημο δεν νομιζω να το τρωνε οι παραγωγικοι αστ/κες. αν μαθουν την δουλεια περνανε ζαχαρη. ουτε μετρα, ουτε σκοπια. στο air condition του τμηματος με 2-3 βοηθους.
μια χαρα !
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Rafale »

Δυστυχως η ενεργη συμμετοχη σταματα στη 5αετια και αν. Και αυτο λογω της δυσκολιας του επαγγελματος. Μετα οι περισσοτεροι αποσυρονται σε αλλες θεσεις πιο ασφαλεις.

Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από asimike »

αστυνομικος με κλειστα ματια... απο αποψη συνθηκων... αμα δν το γουσταρεις ομως πας για ΕΠΟΠ
ΕΛΛΑΣ
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Rafale »

νομιζω οτι και η αστυνομια δεν εχει και τις καλυτερες συνθηκες... και ενα πολυ σημαντικο ειναι οτι σαν αστυνομικος παιζεται η ζωη σου κορωνα γραμματα καθε μερα. και δεν ξερεις αν γυρισεις στο σπιτι σου το βραδυ γερός. αυτο τα λεει ολα.
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

o αστυνομικος ειναι συνιφασμενος με το εγκλημα πως να το κανουμε.. ειδικα αν εισαι σε ΑΤ στην ομονοια; αχ... την εκανες λαχειο, ναρκωτικα, πορνεια, και γενικα καθε ειδους εγκληματικοτητα, ασε που γινεσαι και στοχος τρομοκρατων... τι να λεμε τωρα
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

επισης δεν μου αρεσει και πολυ ο τιτλος "αστυνομικος ή εποπ" θα προτιμουσα "αστυνομικος ή στρατιωτικος"
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

evi85 έγραψε:o αστυνομικος ειναι συνιφασμενος με το εγκλημα πως να το κανουμε.. ειδικα αν εισαι σε ΑΤ στην ομονοια; αχ... την εκανες λαχειο, ναρκωτικα, πορνεια, και γενικα καθε ειδους εγκληματικοτητα, ασε που γινεσαι και στοχος τρομοκρατων... τι να λεμε τωρα


όλα αυτά γίνονται στην αθήνα ; Εικόνα μήπως ζω σε άλλη αθήνα εγώ ; μην είστε υπερβολικοί, εγώ δεν έχω δει αστυνομικούς να παραιτούνται και να γίνονται εποπ.. ενώ σε προκηρύξεις ειδικών φρουρών έχω δει πολλά παιδιά που είναι εποπ να θέλουνε μπούνε
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

evi85 έγραψε:επισης δεν μου αρεσει και πολυ ο τιτλος "αστυνομικος ή εποπ" θα προτιμουσα "αστυνομικος ή στρατιωτικος"


το παιδί που άνοιξε το θέμα μιλάει καθαρά για σύγκριση ανάμεσα σε αστυνομικό και εποπ
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

Greek_Army έγραψε:
evi85 έγραψε:επισης δεν μου αρεσει και πολυ ο τιτλος "αστυνομικος ή εποπ" θα προτιμουσα "αστυνομικος ή στρατιωτικος"


το παιδί που άνοιξε το θέμα μιλάει καθαρά για σύγκριση ανάμεσα σε αστυνομικό και εποπ

νιωθω οτι συγκρινουμε παραταιρα πραγματα, ο αστυνομικος ειναι πιστευω γενικο σας επαγγελμα ενω ο εποπ ειναι θεσμος(σαν παρακλαδι των παραγωγικών σχολων)το σταματαω εδω...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

evi85 έγραψε:επισης δεν μου αρεσει και πολυ ο τιτλος "αστυνομικος ή εποπ" θα προτιμουσα "αστυνομικος ή στρατιωτικος"


Έχεις ένα δίκιο.

Θα μπορούσε κάλλιστα ο τίτλος να είναι 'Αστυνομικός ή Στρατιωτικός' ή εναλλακτικά 'Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ' καθώς μιλάμε για 2 ιδιότητες του ιδίου ιεραρχικού επιπέδου.

Θα το διορθώσω. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

Greek_Army έγραψε:
evi85 έγραψε:o αστυνομικος ειναι συνιφασμενος με το εγκλημα πως να το κανουμε.. ειδικα αν εισαι σε ΑΤ στην ομονοια; αχ... την εκανες λαχειο, ναρκωτικα, πορνεια, και γενικα καθε ειδους εγκληματικοτητα, ασε που γινεσαι και στοχος τρομοκρατων... τι να λεμε τωρα


όλα αυτά γίνονται στην αθήνα ; Εικόνα μήπως ζω σε άλλη αθήνα εγώ ; μην είστε υπερβολικοί, εγώ δεν έχω δει αστυνομικούς να παραιτούνται και να γίνονται εποπ.. ενώ σε προκηρύξεις ειδικών φρουρών έχω δει πολλά παιδιά που είναι εποπ να θέλουνε μπούνε

εγω μιλησα για τις καλες συνθηκες που ειπε καποιος οτι εχει ο αστυνομικος και ειναι δικαιωμα μου να πω αν συμφωνω ή οχι... και μου πεις οτι δεν εχουν τετοια προβληματα οι αστυνομικοι; πχ ναρκωτικα και πορνεια; γτ εγω ξερω οτι εκει μεσα περιφερονται.. αναγκαστικα
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

D.Y.K έγραψε:
evi85 έγραψε:επισης δεν μου αρεσει και πολυ ο τιτλος "αστυνομικος ή εποπ" θα προτιμουσα "αστυνομικος ή στρατιωτικος"


Έχεις ένα δίκιο.

Θα μπορούσε κάλλιστα ο τίτλος να είναι 'Αστυνομικός ή Στρατιωτικός' ή εναλλακτικά 'Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ' καθώς μιλάμε για 2 ιδιότητες του ιδίου ιεραρχικού επιπέδου.

Θα το διορθώσω. Εικόνα

με καλυψες πληρως Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης