Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Anonymous »

ρε παιδια ειναι καλυτερα μπατσος η εποπας;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Nassos »

Καλύτερα Αστυνόμος, παρά "μόνιμος Στρατιώτης".
288 xalkida

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από 288 xalkida »

για τα πανυγηρια ειναι και τα 2. το καλυτερο ειναι πυροσβεστησ
tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από tzovana18 »

Εικόνα Εγω θελω να μαθω κατι, γινεται μετα απο τα 3 χρονια ως εποπ στης ειδικες δυναμεις στα αλεξιπτωτα να κανω αιτηση για ειδικος φρουρος; Η και εκει παιζει ρολο και το υψος παλι 1,70; Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει, ευχαριστω.
Anonymous

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Anonymous »

1.70 το ελαχιστο όριο ύψους. Αν εισαι εν ενεργεια εποπ δεν μπορεις να καταθεσεις δικαιολογητικά. Μόνο αν έχεις παρετηθει πριν βγει η προκηρυξη.
Anonymous

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Οχι φιλε μου. Γιατι ειναι για τα πανηγυρια και μπατσος και εποπ; Παιδια κακα τα ψεματα. Και τα δυο ειναι δουλειες. Η καθε δουλεια εχει τα δικα της + &- . Βλεπουμε και τα χαλια των γιατρων και των δικηγορων. Σταματηστε να κατακρινετε αυτα τα επαγγελματα! Δεν ξερετε πως ειναι ΟΥΤΕ οταν εισαι μπατσος ΟΥΤΕ οταν εισαι εποπ. Ο καθενας λεει τα δικα του. Μπειτε, δουλεψτε και μετα εκφερετε γνωμη!
Anonymous

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Και τα δυο για κλωτσιές είναι. Τα ξέρουμε εμείς οι "μέσα".

Μπάτσος - Σε βρίζουν όλοι, κινδυνεύεις όταν κάνεις σωστά τη δουλειά σου

ΕΠΟΠ - Εδω γελάμε... Αν δεν έχεις τίποτα τίποτα τίποτα να κάνεις, δε βρίσκεις δουλειά, καλά κάνεις και μπαίνεις.

Ο Ιατρός και ο δικηγόρος κάνουν οτι τους αρέσει. Έχουν προοπτικές. Τα άλλα δυο οχι όμως.

Ρώτησαν ΕΠΟΠ αν ήξερε ποιές χώρες συνορεύουν με την Ελλάδα και τη Βουλγαρία και απάντησε "τα Σόφια"...

Πολύ χαμηλό το επίπεδο. Χωρίς να εχω τίποτα με τους ΕΠΟΠ. Ποιός θέλει να είναι επαγγελματίας φαντάρος ; Κανείς. Μόνο ενας τρελός.

Λύσεις ανάγκης είναι και τα δύο.

Τέλος να πω οτι ΚΑΝΕΝΑΣ ιατρός που δουλεύει η δικηγόρος, δε σταματάει πριν τα...70 του (και βάλε).

Όλοι οι στρατιωτικοί την κάνουν οταν χτυπήσουν 25ετία. Πολλά τα χρέη, πολύς ο επαγγελματισμός, χωρίς τη στοιχειώδη αποκατάσταση.

Όσοι μπορείτε, να αποφεύγετε στρατιωτικά επαγγέλματα εκτός αν ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ και ξέρετε τα οριά σας.

ΕΠΟΠ πάντως και μπάτσος, ολο πλήν έχουν, κανένα συν.

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

Λες "εμεις οι μεσα"... Θελεις να μας πεις τι επαγγελμα κανεις; Εικόνα

Anonymous

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Ο πατέρας μου ήταν στρατιωτικός.

Στρατιωτικός με @@ όμως. Ούτε γραφειοκράτης της πλάκας, ούτε υπάλληλος γραφείου. Πυροβολικό στη διοίκηση. Εξω με τους φαντάρους, οχι εντολές απο τη ζεστασιά του γραφείου του. Επαγγελματίας πολύ περισσότερο απο τους ανωτέρους του, ούτε γλυψιματίας ούτε τίποτα.

Όποιος τον είχε γνωρίσει, θα μπορούσε να πεί την αποψή του βέβαια, διότι εγω σα γιός του, σιγά μη γίνω πιστευτός σε κανένα.

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

GenerX έγραψε:διότι εγω σα γιός του, σιγά μη γίνω πιστευτός σε κανένα.
Σε εμενα θα γίνεις πιστευτός! Θελω επιχειρηματα πάνω σε αυτό που είπες... Αρα δηλαδη δεν υπάρχουν πλεον τετοιοι στρατιωτικοι σαν τον πατερα σου... Ισως καποιοι αλλα μετρημενοι στα δακτυλα του ενός χεριου, συμφωνεις; Επομένως "χωλαινει" και ο θεσμος του στρατου ετσι; Διοτι ανεφερες σε αλλο σου post πως μονο αυτο μας εχει μεινει και να κανουμε κατι ωστε να παραμεινει αξιοπρεπες
Anonymous

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Ναι Illy. Δε γίνεται να παραιτούνται άτομα απο το στρατό για να αναλάβουν πολιτικά πόστα. Είναι τόσο αντιφατικό.

Θα υπάρχουν και άλλοι τέτοιοι, γιατί οχι. Απλά λίγοι κοιτάνε πρώτα απόλα τον φαντάρο (ως οφείλουν) και μετέπειτα το... γράμμα του νόμου. Ο πατέρας μου τρείς φορές αν δε κάνω λάθος δήλωσε παραίτηση, επειδή τιμωρούσαν φαντάρους οι οποίοι δε φταίγαν σε τίποτα, η εφάρμοζαν εντελώς τις γραφειοκρατικές μπούρδες.

Μιας και είσαι στρατιωτικός απότι κατάλαβα, θα μπορούσα να σου δώσω όνομα, αλλα δε θέλω να το κάνω εδω πέρα, ωστε να ρωτήσεις απο μόνος σου. Η αν γνώριζες φαντάρο του θα ήταν πολύ πιο έμπειρη πηγή.

Βέβαια είναι μαλακία να το διαφημίζω αυτό το πράγμα, απλά όταν νιώθεις περήφανος για ενα πρόσωπο (ιδίως αν είναι ο πατέρας σου), ε το "μνημονεύεις" κατα κάποιο τρόπο όταν μπορείς.

Anonymous

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Anonymous »

*έγκυρη πηγή εννοώ οχι έμπειρη :P

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

Δεν είμαι, ευελπιστώ να γίνω... Εικόνα Και ειμαι γυναικαΕικόνα Ναι εχεις δικιο σε αυτο... Σπανια θα νοιαστουν για τον φανταρο ή τον οποιοδηποτε επαγγελματια οπλιτη, οι περισσοτεροι ειναι "προβλεπομενοι"... Αλλα ξερεις τί μου κανει εντυπωση; Πως με τετοιο προτυπο δεν επελεξες να ακολουθησεις και εσυ το επαγγελμα του; Συνηθως ετσι παει, απο γενια σε γενια εχουν λιγο το μικροβιο μεσα τους

ΥΓ. Απο τα συμφραζομενα καταλαβα οτι εννοουσες "εγκυρη"Εικόνα

Anonymous

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Δε με άφηνε και να ήθελα.

Οι λόγοι...

Πρέπει να υπακούς συνέχεια τον οποιονδήποτε καραγκιόζη αν είναι ανωτερός σου. Ο ίδιος βέβαια δε τους υπάκουγε όλους, δεδομένου οτι γνώριζε απέξω τις αρμοδιοτητές του, το στρατιωτικό δίκαιο, τα δικαιώματα-υποχρεώσεις του. Δεν ήταν και των τύπων αλλα ήταν επαγγελματίας στη δουλειά του. Γνώριζε κάθε όπλο που χρησιμοποιούσε για βολές και τα συντηρούσε ακόμα και ο ίδιος.26 χρόνια διοίκηση, ενας φαντάρος του δεν έπαθε ατύχημα. Για αυτούς που ακούτε οτι έπαθαν ατυχήματα οι φαντάροι τους, μάλλον κάνανε διοίκηση γραφείου και βγήκαν έξω χωρίς να ξέρουν την τύφλα τους.

Στη συνέχεια. Όταν έχεις οικογένεια και κάθε 3 χρόνια τη μετακινείς, είναι τρελό το ζόρι. Κάνε τη μετακόμιση (φεύγει τρελό χρήμα, παρόλο το... "βοήθημα" του στρατού), πες στα παιδιά σου οτι φεύγετε, βρες τους καινούριο σχολείο. Δεν έχουν σταθερούς φίλους και περιβάλλον.

Τα ΣΟΑ είναι σπίτια για κακομοίρηδες. Ιδίως εκείνα της Κοζάνης... Τι να πείς ρε παιδί μου. Βάλε και τη γκρίνια της γυναίκας. Αν εργάζεται η ίδια... χέσε μέσα.

Μισθοί της πλάκας... Που να βγεί οικογένεια με τόσα έξοδα και τέτοιους μισθούς. Πρωτοετής φοιτητής, έπερνα 30 ευρώ τη βδομάδα. Για εισιτήρια, φαί κτλ κτλ. Εμ 4 αδέλφια, πόσα να δώσει στον καθένα ο κακομοίρης ο πατέρας μου...

Οι Δημοτικοί αστυνόμοι λαμβάνουν περι τα 1400 ΚΑΘΑΡΑ. Ναι,1400 καθαρά. Ακόμα και γω δε το πιστεύω, αλλα ούτε και όταν μου το λέει το φιλαράκι μου (που μπήκε πως αλλιώς... με μέσο), ούτε όταν μου το δείχνει στο χαρτί. Γιαυτό αν σκέφτεστε τον μισθό, λάθος επάγγελμα διαλέξατε.

Και το σημαντικότερο.

Πόσοι ιατροί-δικηγόροι-μηχανικοί-οτιδήποτε που εκτελούν το επαγγελμά τους παρατάνε τη δουλειά τους στα 50 ; ;

Κανείς.

Πόσοι στρατιωτικοί είναι Χρεωμένοι ως το λαιμό στα 50 και κυνηγάνε να φύγουν απο αυτή τη δουλειά ;

Όλοι, η έστω το 99,6%.

Θέλει ραγδαία βελτίωση στο θέμα των παροχών. Και μη ψαρώνετε που υπάρχει το 401, το ΝΙΜΤΣ κτλ. Ούτε με το φθηνό φαί της λέσχης. Αυτά τα δικαιούται ο κάθε αξιωματικός και δε του κάνουν χάρη. Δουλεύει, δε κάθεται.

Σε αυτή τη δουλειά δεν υπάρχει κάτι να ελπίζεις όπως σε όλες τις άλλες. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Αλλα τι να περιμένεις να γίνει σωστά σε αυτή τη χώρα...

Wiseco2000
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:26 am
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Wiseco2000 »

Generx ηρθες ποτε και απο Αλεξανδρουπολη ή Δυδιμοτειχο; Ρωταω γιατι ειμαι απο Εβρο και ο πατερας μου ειναι στρατιωτικος και μαλιστα στο πυροβολικο.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες