Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα σας Τον Μάιο παρουσιάζομε και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου αναφέρει την διαδικασία επιλογής καθώς και τα αθλήματα που πρέπει να περάσεις για να σε πάρουν στα λοκ.
tzikass
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 30, 2008 8:01 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από tzikass »

Τα εχουμε ξαναπει αυτα αμα μπεις σε κεντρο ειδικων δυναμεων δεν περνας καμια αθλητικη δοκιμασια αν ομως παρουσιαστεις σε αλλο κεντρο τοτε ερχεται μια επιτροπη και σε βαζουν να κανεις νομιζω το 1μιλι σε 7 λεπτα 20 καμσεις και κοιλιακους
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Να σαι καλα αδερφε γιατι μπαινω μαιο!
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα παιδια. Θελω να ρωτησω καπιοα πραγματα...

1. Αν μπω στρατο ξηρασ, αντι για ειδικες δυναμεις κατευθειαν, ποσο καιρο Θα περιμενω στο κεντρο για να ερθουν να ζητησουν ατομα για Ε. Δ.

2. Αν μπω κατευθειαν μεγαλο πευκο, επιεδη ειχα ενα μικρο ατυχημα κ εσπασα λιγο το δακτυλο κ θα παρω 3 μηνες αναβολη (κανονικα εμπενα τωρα), μπορουν στο διαστημα αυτο να με ριξουν στρατο ξηρασ; Η αφου μπηκα πευκο θα ξαναπαω πευκο τον Μαϊο;

3. Ποσο εξονυχιστικα σε ελενχουν στο πευκο για σωματικη ικανοτητα;

4. Ασκησεις με γυαλια θα μπορω να κανω ή θα με δυσκολευουν;

5 Τον βαθμο σωματικης ικανοτητας στον βγαζουν στο πευκο η στο 401;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

KTM έγραψε: Καλησπερα παιδια. θελω να ρωτησω καπιοα πραγματα...

1. Αν μπω στρατο ξηρασ, αντι για ειδικες δυναμεις κατευθειαν, ποσο καιρο Θα περιμενω στο κεντρο για να ερθουν να ζητησουν ατομα για Ε. Δ. ;

2. Αν μπω κατευθειαν μεγαλο πευκο, επιεδη ειχα ενα μικρο ατυχημα κ εσπασα λιγο το δακτυλο κ θα παρω 3 μηνες αναβολη( κανονικα εμπενα τωρα), μπορουν στο διαστημα αυτο να με ριξουν στρατο ξηρασ; Η αφου μπηκα πευκο θα ξαναπαω πευκο τον Μαϊο;

3. Ποσο εξονυχιστικα σε ελενχουν στο πευκο για σωματικη ικανοτητα;

4. Ασκησεις με γυαλια θα μπορω να κανω ή θα με δυσκολευουν;

5 Τον βαθμο σωματικης ικανοτητας στον βγαζουν στο πευκο η στο 401;

Ευχαριστω εκ των προτερων.



1. Μετα την ορκομωσία έρχονται απ τις ΕΔ.
2. Στρατος Ξηρας ειναι και οι ΕΔ και αυτους τους 3 μήνες που θα περάσουν μπορεί να σε ρίξουν αλλου (αν και δεν πιστευω γιατί οι πιο πολλοι μπαίνουν α' ΕΣΣΟ). - αυτο δε στο απαντησα με σιγουριά...
3. Δεν γνωρίζω γιατι δεν εχω παει.
4. Δε νομίζω να σου επιτρέψουν να κανεις ασκήσεις με γυαλιά.
5. Το βαθμό σωματικής ικανότητας απ οσο ξέρω στο Πεύκο.

Αυτη η βοηθειά μου απ τα λιγα που ξέρω.
Αν κανω καποιο λάθος ας με διορθωσουν οι ΠΑΛΙΟΙ!
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από -erased- »

Ακόμα και αν ήταν όπως τα λες, θα είχες να επιλέξεις ανάμεσα στο να βαράς μύγες στην κυριολεξία (Ε. Σ. ) ή στο να βαράς μύγες μεν, αλλά να κάνεις και μια στις τόσες εκπαίδευση, οπότε πάλι ΛΟΚ θα δήλωνες... Εικόνα
Βασικά δεν είναι έτσι. Δεν έχεις χρόνο για μύγες και τέτοιες πολυτέλειες στις ειδικές δυνάμεις...
Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Βασικά το έχω και εγώ απορία αυτό. Αλλά από τι έχω ακούσει εδω μέσα αλλά και από γνωστούς, πηγαίνεις κανονικά στο κέντρο που θα σου ορίσουν, κάνεις εκεί ένα Α χρονικό διάστημα, κάνεις ορκομωσία και από κει και πέρα έχεις τη δυνατότητα να πας ΛΟΚ. Αυτό βέβαια αν έχεις επιλεχθεί για στρατό ξηράς.
Αν έχεις επιλεχθεί για ναυτικό, αεροπορίες κτλ τότε πρέπει να κάνεις μετάταξη, αλλά πως το ξέρεις ακόμα; Αφού δεν έχεις διακόψει την αναβολή σου.
Επειδή ρωτάς, από όσο ξέρω, κόβεις αναβολή και ΑΝ δεν είσαι ειδικές δυνάμεις κάνεις την μετάταξη σου, λεπτομέρειες για την οποία δεν γνωρίζω αλλά πιστεύω ότι αν πας στο στρατολογικό γραφείο όπου πέρασες περιοδεύων θα σου πουν χαρτί και καλαμάρι για τα "διαδικαστικά". Άσε που δεν παίζει να μπήκες ναυτικό, αεροπορία χωρίς μέσο, οπότε πάμε στην αρχή πάλι. Μην ανησυχείς! Αυτό είναι το τυπικό μέρος.
Άλλωστε μαζί μπορεί να μπούμε, και γω σε κανα 2 χρόνια το κόβω να μπω θεού θέλοντος!
ripsokindynos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 7:46 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από ripsokindynos »

Ευχαριστω ρε ομαδαρχη για τις πληροφοριες ! Βασικα εγω οταν περασα περιοδευων δεν ηξερα τπτ για ειδικες δυναμεις και δηλωσα αεροπορια που δηλωναν ολοι. Για αυτο ρωταω για μετεταξη σε περιπτωση που με χωσουν εκει. Τεσπα ελπιζω να ειμαι σξ για να μπω λοκ μετα. Δεν θα τη παλεψω να ειμαι στη λουφα. Ευχαριστω και παλι! Αντε μπορει και να τα πουμε απο κοντα στο πευκο! Εικόνα
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Χεχε!
Και γω αεροπορία δήλωσα, πριν κάποια χρόνια. Μικρός χαζός ε! Δεν ήξερα τι έκανα! Εικόνα
Δεν παίζει όμως να μπω αεροπορία, το εχω σίγουρο για Σ. Ξ αφού δεν θα βάλω μέσο και επίσης δεν θα μπει από μόνο του. Γιαυτό σου είπα, μην ανησυχείς για την μετάταξη, οι πιθανότητες είναι 1/100 και δεν είναι τίποτα τραγικό, το ψάχνεις όταν θα χρειαστεί.

Καλά λες, μπορεί και να μπούμε μαζί! Ποτέ δεν ξέρεις, αμφιβάλω αν θα το μάθουμε όμως ποτε! Εικόνα Αλήθεια, σε ποια σχολή είσαι;
Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από -erased- »

Άξιος! Άξιος! άντε να δούμε..
Πού το διάβασες για την ιστορία;
Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά σας παιδιά... Εχω κ εγώ κάποιες απορίες...
Είμαι απο Νάουσα και θέλω να πάω στην μονάδα εδω... Θα είναι εύκολο...
Με τα μόρια τι παίζει... ; Άν παίρνεις και πώς τα χρησιμοποιείς...
Απ ότι γνωρίζω υπάρχουν και ειδικότητες στα ΛΟΚ... Μπορει καποιος να τις αναφέρει και επίσης να πει πότε παίρνεις αυτήν την ειδικότητα...
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Ομαδάρχης έγραψε:Ναι στη Νάουσα έχει μονάδα ΛΟΚ, αλλά επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογης μονάδας, θα ήθελα να ακούσω ότι σε όλες τις μονάδες γίνεται αυτή η εκπαίδευση. Πορωμένος με τα βουνά και το χιόνι γαρ!

Όλα αυτά τα ενδιαφέροντα ρε παιδιά (εκπαίδευση στο βουνό, σκι κτλ) γίνονται μια στις τόσες, ή γίνονται συχνά; Με την έννοια ότι αν είναι να πάμε ΛΟΚ και στις 30 μέρες γόπινγκ, σκοπιάς κτλ να κάνουμε μια κανονική εκπαίδευση, ε δεν λέει. Όσο περισσότερο τόσο καλύτερα δηλαδή, μην πάμε ΛΟΚ και χτυπάμε μύγες.
Λοιπον Να σου λύσω 3-4 απορίες!

Μπηκα στις 10 φεβρουαρίου και χθες ορκίστηκα και θα σου πω τι παίζει απο τις 11 πρωτες μερες μου στις ΕΔ.

Πρωτον επιλέγεις και μέρος που θες να πας δηλαδή αν δηλώσεις ορείνος εχεις δυνατότητα να δηλώσεις δράμα ή Νάουσα... Τωρα αν θα σε στείλουν δεν γνωρίζω...

Αυτα που φαντάζεσαι και βλέπεις στα βίντεο δεν εχουν καμία σχέση με τις ΕΔ (τουλαχιστον πριν την ορκομωσία) εκτός των συνθημάτων που θα φωνάζεις ολη μερα...

Αυτα που καναμε αυτες τις 11 μερες ειναι βημα με χτυπημα ποδιου και συνθήματα ή περπάτημα σαν τα πρόβατα, πολυ αγγάρεια ευτυχώς ειμασταν πολλα ατομα και μοιραζόμασταν...

Δηλαδή το συμπέρασμα ειναι οτι για να κανεις αυτα που φαντάζεσαι θα πρεπει να περάσει πολυς καιρός. !

Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Ομαδάρχης
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 14, 2009 1:42 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Ομαδάρχης »

10κωστας50 έγραψε: Λοιπον Να σου λύσω 3-4 απορίες!

Μπηκα στις 10 φεβρουαρίου και χθες ορκίστηκα και θα σου πω τι παίζει απο τις 11 πρωτες μερες μου στις ΕΔ.

Πρωτον επιλέγεις και μέρος που θες να πας δηλαδή αν δηλώσεις ορείνος εχεις δυνατότητα να δηλώσεις δράμα ή Νάουσα... Τωρα αν θα σε στείλουν δεν γνωρίζω...

Αυτα που φαντάζεσαι και βλέπεις στα βίντεο δεν εχουν καμία σχέση με τις ΕΔ (τουλαχιστον πριν την ορκομωσία) εκτός των συνθημάτων που θα φωνάζεις ολη μερα...

Αυτα που καναμε αυτες τις 11 μερες ειναι βημα με χτυπημα ποδιου και συνθήματα ή περπάτημα σαν τα πρόβατα, πολυ αγγάρεια ευτυχώς ειμασταν πολλα ατομα και μοιραζόμασταν...

Δηλαδή το συμπέρασμα ειναι οτι για να κανεις αυτα που φαντάζεσαι θα πρεπει να περάσει πολυς καιρός. !


Κώστα, αφού μπήκες μέσα, καλό θα ήταν να μας γράφεις εντυπώσεις όποτε μπορείς για το πως τα βλέπεις τα πράγματα!
Πάντως,11 μέρες δεν είναι τίποτα. Έχεις πολύ καιρό ακόμα. Άλλωστε στο κέντρο είσαι ακόμα (λογικά) , όταν θα πας στη μονάδα μπορεί να είναι αλλιώς τα πράγματα!
Καλά να περνάς πάντως!
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Ομαδάρχης έγραψε:
10κωστας50 έγραψε: Λοιπον Να σου λύσω 3-4 απορίες!

Μπηκα στις 10 φεβρουαρίου και χθες ορκίστηκα και θα σου πω τι παίζει απο τις 11 πρωτες μερες μου στις ΕΔ.

Πρωτον επιλέγεις και μέρος που θες να πας δηλαδή αν δηλώσεις ορείνος εχεις δυνατότητα να δηλώσεις δράμα ή Νάουσα... Τωρα αν θα σε στείλουν δεν γνωρίζω...

Αυτα που φαντάζεσαι και βλέπεις στα βίντεο δεν εχουν καμία σχέση με τις ΕΔ (τουλαχιστον πριν την ορκομωσία) εκτός των συνθημάτων που θα φωνάζεις ολη μερα...

Αυτα που καναμε αυτες τις 11 μερες ειναι βημα με χτυπημα ποδιου και συνθήματα ή περπάτημα σαν τα πρόβατα, πολυ αγγάρεια ευτυχώς ειμασταν πολλα ατομα και μοιραζόμασταν...

Δηλαδή το συμπέρασμα ειναι οτι για να κανεις αυτα που φαντάζεσαι θα πρεπει να περάσει πολυς καιρός. !


Κώστα, αφού μπήκες μέσα, καλό θα ήταν να μας γράφεις εντυπώσεις όποτε μπορείς για το πως τα βλέπεις τα πράγματα!
Πάντως,11 μέρες δεν είναι τίποτα. Έχεις πολύ καιρό ακόμα. Άλλωστε στο κέντρο είσαι ακόμα (λογικά) , όταν θα πας στη μονάδα μπορεί να είναι αλλιώς τα πράγματα!
Καλά να περνάς πάντως!
Ναι το διευκρίνησα οτι αύτα ειναι εγω τις πρωτες 11 μέρες...

Φυσικα και δεν εχω γευτεί ακομα ΕΔ αλλα απ οτι εχω καταλάβει και απο λεγόμενα παλιων περισσότερο ειδικέυεσαι στις αγγαρείες και στο βράσιμο αυγων παρα στην εκπέδευση ειδικά στις αμφίβιες μοίρες που τρως και εμπλοκή...

Ευχαριστώ παντςς φίλε ομαδάρχη

Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
dodo_21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιαν 16, 2009 2:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από dodo_21 »

geo1986 έγραψε:Παίδες λύστε μου μια απορία σας παρακαλώ
Υπηρετώ τώρα 09Α εσσο και Δήλωσα να πάω ΛΟΚ ορεινός.
Μου είπανε όμως μέσα από το στρατόπεδο ότι ΠΕΝ περνάνε μόνο οι αλεξιπτωτιστές και όχι οι απλοί καταδρομείς, ισχύει κάτι τέτοιο;
οχι ολοι περνανε Π. Ε. Ν ο καθενας στο μερος του... Π. Ε. Ν δεν περνανε οι μαγειρες και οι οδηγοι
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης