ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
71st AIRBORNE DIV.
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 3:27 pm
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από 71st AIRBORNE DIV. »

kampf έγραψε:Οι ΕΠΟΠ ειδικα πιστευω θα σκισουν κανα καλσον.


Η αληθεια ειναι οτι υπάρχουν πολλοί που δεν ανταποκρινονται και το παιζουν κιολας. Δυστυχώς κακούς θα βρεις παντου.
johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από johny.xmarks »

Αν και μπαίνω τον Νοέμβρη στρατό, έχω να πω τα εξής, χωρίς κακίες, απλώς σαν παρατηρήσεις και σκέψεις. Σίγουρα οι Πεζοναύτες και οι Αμφίβιοι έχουν διαφορετικές αποστολές, αλλά μια σύγκριση δεν είναι και παράλογη. Αν ήταν έτσι, το thread έπρεπε να είχε κλείσει προ πολλού. Δεν έχει κλείσει, άρα η συζήτηση επί του θέματος συνεχίζεται.

Σίγουρα είναι άσκοπο να συγκρίνεις ΛΟΚ/ΜΑΚ/ΜΑΛ, μιας και οι μόνες διαφορές είναι στα μέσα που χρησιμοποιούν. Όμως ΜΑΚ - ΠΖΝ δεν μου φαίνεται και τόσο παράλογο. Όπως και ΜΑΚ - Πεζικό δεν μου φαίνεται παράλογο, αλλά εδώ όλοι συμφωνούν.

Λοιπόν, εμένα οι Πεζοναύτες μου θυμίζουν τους Marines και οι Αμφίβιοι τους Μarine Recon της Αμερικής, αλλά όχι απόλυτα. Ως ένα μεγάλο βαθμό όμως, ναι. Ψάξτε στο net και θα καταλάβετε τη διαφορά τους.

Όπως το βλέπω εγώ λοιπόν, ναι αυτοί που θα ανοίξουν το δρόμο στους Πεζοναύτες ΠΡΕΠΕΙ να είναι πιο μάχιμοι. Θα αγωνιστούν σε μικρούς αριθμούς, ενώ οι Πεζοναύτες μαζικά. Επίσης οι ΜΑΚ θα αγωνιστούν σε εχθρικό έδαφος, ΠΡΩΤΟΙ. Οι πεζοναύτες θα κάνουν απόβαση ΑΦΟΥ ξεκαθαρίσουν την περιοχή οι ΜΥΚ/ΜΑΚ. Οι ΜΑΚ θα κληθούν να απαντήσουν αμέσως και αιφνιδιαστικά, όχι προμελετημένα όπως οι Πεζοναύτες.

Οπότε η ψήφος μου πάει με τους Αμφίβιους. Παράλογο; Δεν νομίζω.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

johny.xmarks έγραψε:Όπως και ΜΑΚ - Πεζικό δεν μου φαίνεται παράλογο
Δεν σου φαινεται παραλογο;

Οπα φιλαρακι, προσβαλεις τον μπερε μας, τη θητεια μας, τον ιδρωτα, τα ξενυχτια και τα χιλιομετρα που περπατησαμε, και τα κιλα που κουβαλησαμε... ανακαλεις εδω.
johny.xmarks έγραψε:Λοιπόν, εμένα οι Πεζοναύτες μου θυμίζουν τους Marines και οι Αμφίβιοι τους Μarine Recon της Αμερικής, αλλά όχι απόλυτα.


Μην μπλεκεις τον Αμερικανικο με τον Ελληνικο στρατο. Οι Αμερικανοι εχουν κοσμο και μπορουν να φτιαξουν Ενα καρο ειδικες μοναδες. Εκτος απο τα κλασσικα Νavy Seals Marines που ψαρωνετε ολοι, υπαρχουν oi green berrets,air cavalry,rangers,delta force,airborne infantry και πολλα αλλα. Καθε μια δε εχει και πιο εξειδικευμενες υπομοναδες. Τωρα ιστορκια οι Πεζοναυτες ειναι συνεχεια των Ευζονικων Ταγματων ενω οι Καταδρομεις ειναι νεωτερο φρουτο.

johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από johny.xmarks »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
johny.xmarks έγραψε:Όπως και ΜΑΚ - Πεζικό δεν μου φαίνεται παράλογο
Δεν σου φαινεται παραλογο;

Οπα φιλαρακι, προσβαλεις τον μπερε μας, τη θητεια μας, τον ιδρωτα, τα ξενυχτια και τα χιλιομετρα που περπατησαμε, και τα κιλα που κουβαλησαμε... ανακαλεις εδω.
johny.xmarks έγραψε:Λοιπόν, εμένα οι Πεζοναύτες μου θυμίζουν τους Marines και οι Αμφίβιοι τους Μarine Recon της Αμερικής, αλλά όχι απόλυτα.


Μην μπλεκεις τον Αμερικανικο με τον Ελληνικο στρατο. Οι Αμερικανοι εχουν κοσμο και μπορουν να φτιαξουν Ενα καρο ειδικες μοναδες. Εκτος απο τα κλασσικα Νavy Seals Marines που ψαρωνετε ολοι, υπαρχουν oi green berrets,air cavalry,rangers,delta force,airborne infantry και πολλα αλλα. Καθε μια δε εχει και πιο εξειδικευμενες υπομοναδες. Τωρα ιστορκια οι Πεζοναυτες ειναι συνεχεια των Ευζονικων Ταγματων ενω οι Καταδρομεις ειναι νεωτερο φρουτο.



Δεν κατάλαβες τι εννοώ! Προς θεού, δεν τα εξισώνω! Εννοώ ότι μια σύγκριση ανάμεσα σε ΜΑΚ και Πεζικό είναι εύκολη και αυτονόητη και όλοι ξέρουμε το αποτέλεσμα!

Όπως ακριβώς οι ΜΑΚ και το πεζικό λοιπόν έχουν διαφορά, λόγω εκπαίδευσης και ρόλου, έτσι ακριβώς έχουν και οι ΜΑΚ με ΠΖΝ, αν όχι στην εκπαίδευση (που απ'οτι κατάλαβα στο forum οι μισοί λένε ότι έχουν ελαφρύτερη εκπαίδευση από ειδικές δυνάμεις, ενώ οι άλλοι μισοί ίδια - εγώ θεωρώ ότι έχουν την ίδια), τότε σίγουρα στο ρόλο!

Πολύ απλά, δεν μπορεί κάποιος να συγκρίνει (όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα) μια μονάδα με λίγα άτομα, που θα κληθεί να ενεργήσει άμεσα και αιφνιδιαστικά,με μια μάζα που θα κατέβει από τα ΑΒΑΚ ή τα αποβατικά πλοία πιθανώς με υποστήριξη τεθωρακισμένων, μετά από μελετημένο σχέδιο και φυσικά καθαρό τόπο απόβασης λόγω ΜΥΚ/ΜΑΚ. Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε.

Δεν υποτιμώ κανέναν φυσικά. Απλώς οι επιχειρησιακοί ρόλοι της κάθε δύναμης θέτουν και τα standard της. Και για μένα οι ΜΑΚ έχουν πιο ψηλά τον πήχη, επιχειρησιακά τουλάχιστον.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Nassos »

Οι ΜΑΚ αγαπητέ είναι οι "απόγονοι"των Βρετανικών amphibious raiders (εξ'ού και το "Αμφίβιοι Καταδρομείς").
johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από johny.xmarks »

Ωραία η πληροφορία, αλλά τι σημασία έχει?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Nassos »

Οι Αμερικανοί Πεζοναύτες ανήκουν στο Πολεμικό Ναυτικό των ΗΠΑ, έχουν δικά τους πλωτά και εναέρια μέσα, πολλές διαφορετικές υπομονάδες κλπ. Κλπ.

Οι FORCE RECON από τα λίγα που διάβασα είναι κάπου ανάμεσα στο ΕΤΑ και στη ΜΥΚ.

johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από johny.xmarks »

Εξαίρεσε τα ΕΤΑ βγάλε και κάτι από ΜΥΚ, και voila. Ειδικά με τους ανιχνευτές των ΜΑΚ δεν έχουν μεγάλη διαφορά.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Nassos έγραψε:Οι Αμερικανοί Πεζοναύτες ανήκουν στο Πολεμικό Ναυτικό των ΗΠΑ, έχουν δικά τους πλωτά και εναέρια μέσα, πολλές διαφορετικές υπομονάδες κλπ. Κλπ.
Οι Αμερικανοι Πεζοναυτες δεν ανηκουν πουθενα. Ειναι τοσο ξεχωριστοι οσο το Ναυτικο και η Αεροπορια.

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Nassos έγραψε:Οι ΜΑΚ αγαπητέ είναι οι "απόγονοι"των Βρετανικών amphibious raiders (εξ'ού και το "Αμφίβιοι Καταδρομείς").

Εγω νομιζω οτι ειναι των SBS (Special Boat Service) οπως οι αλεξιπτωτιστες απο τους πρωημους SAS (Special Air Service).

johny.xmarks έγραψε:... Και φυσικά καθαρό τόπο απόβασης λόγω ΜΥΚ/ΜΑΚ...

Μην κοβεις το κεφαλι σου

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Nassos »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
Nassos έγραψε:Οι ΜΑΚ αγαπητέ είναι οι "απόγονοι"των Βρετανικών amphibious raiders (εξ'ού και το "Αμφίβιοι Καταδρομείς").

Εγω νομιζω οτι ειναι των SBS (Special Boat Service) οπως οι αλεξιπτωτιστες απο τους πρωημους SAS (Special Air Service).


Όχι τόσο σαν τους SBS. Άσχετα αν ο Ιερός Λόχος εκπαιδεύτηκε από αυτούς. Οι SBS είναι σαν τους δικούς μας της ΔΥΚ.

Οι Αλεξιπτωτιστές είναι οι αντίστοιχοι PARAS.

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Κατι παλια στρατιωτικα εγχειριδια (εκδοση ΓΕΣ) που εχω λενε οτι οι πρωτοι αλεξιπτωτηστες εκπαιδευτηκαν απο τους SAS τοτε. Χωρις να γνωριζω, μηπως το "PARAS" που λες ειναι κατι σαν πεζικαριοι αλεξιπτωτιστες;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Nassos »

297ΙΜΑΚ έγραψε:Κατι παλια στρατιωτικα εγχειριδια (εκδοση ΓΕΣ) που εχω λενε οτι οι πρωτοι αλεξιπτωτηστες εκπαιδευτηκαν απο τους SAS τοτε.Χωρις να γνωριζω, μηπως το "PARAS" που λες ειναι κατι σαν πεζικαριοι αλεξιπτωτιστες;



Ναι από τους SAS εκπαιδέυτηκαν. Οι paras είναι Airborne/Parachute Infantry.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Ελληνιστι αεραναπτησομενο πεζικοΕικόνα

Δουλεια που εδω κανει η ΜΑΛ... Βλεπεις αν δεν εχεις κοσμο, δεν μπορεις να συντηρησεις ξεχωριστες μοναδες για καθε τυπου επιχειρηση και αναγκαζεσαι να τα κανεις ολα αχταρμα.

Οταν οι αμερικανοι ηθελα στην αποβαση στη νορμανδια να εχουν υποστιρηξη πισω απο τις γραμμες εφτιαξαν την 101 Αεραναπτησομενη Μεραρχεια Πεζικου. Οταν στο Βιετμαμ ηθελαν να αναπτυσουν τον κοσμο απο Αερος μεν ασφαλεστερα και ταχυτερα Δε, Εφτιαξαν τις "ειδικες δυναμεις" τις 101 γνωστους και ως Αερο-ιππικο (air cavalry) λογω της ταχυτερης (απο τους αλεξιπτωτιστες) αναπτυξης, που εκπαιδευονται σε αεραποβασεις αεραναπτυξεις απο ελικοπτερα ειτε με τη μεθοδο fast rope απο τα 10 μετρα, ειτε με αλμα απο το 1 μετρο (φυσικα χωρις αλεξιπτωτο). Αργοτερα δημιουργηθηκε η 1τη Μεραρχεια Αερο-ιππικου.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης