ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΧασιμοΧρονου

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από ΧασιμοΧρονου »

Καλησπέρα σας,

Είμαι πυροβολικό και θα παρουσιαστώ στο 196 στο Τσέρι σε λίγες μέρες. Μη γνωρίζοντας πληροφορίες για αυτο το στρατόπεδο θα ήθελα να μάθω πως ειναι η εκπαίδευση και οι υπηρεσίες εκεί. Επίσης, πόσο εύκολο ειναι να πάρει κάποιος Δ/Ν χωρίς να έχει συγγενή 1ου βαθμού; Στη συγκεκριμένη περίπτωση ειναι η κοπέλα μου στη πόλη της Λευκωσίας

giannisssss95
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 28, 2021 2:00 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από giannisssss95 »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Darth Bane.Έγραψα κουφό, γιατί μου φαίνεται περίεργο να μην με κρατήσουν Έβρο, αφού ήδη με πάνε εκεί και όχι Λαμία/Θήβα που συνήθως στέλνουν τους ΕΛΔΥΚαριους για παρουσίαση. Επίσης,2 άτομα που ρώτησα μου είπαν 99% θα σε κρατήσουν εκεί και μετά την αίτηση σου.

Ωστόσο, η απάντηση σου για το παιδί από τη σειρά σου μου δίνει κάποιες ελπίδες να με στείλουν Κύπρο και θέλω να πιστεύω πως τα άτομα που ρώτησα δεν ξέρουν ακριβώς τι γίνεται.

Μπάμπης

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Μπάμπης »

Ο "Δόκιμος" με την ταβέρνα στον Αγ. Ιωάννη υπηρχε ακόμη.Ειμουν εκεί το 1986

Νίκος

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Νίκος »

Σχετικά με την μισθοδοσία ΕΛΔΥΚ αν έχω κάρτα και λογαριασμό eurobank χρειάζομαι να φέρω και άλλα δικαιολογητικά ;
Άβαταρ μέλους
JohnChol97
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Φεβ 18, 2022 1:51 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από JohnChol97 »

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή έχω αποφασίσει να κάνω τη θητεία στην ΕΛΔΥΚ ήθελα να ρωτήσω, κύριος όσους τελείωσαν ή τελειώνουν προσφορά, πια είναι τα βασικά που πρέπει να ξέρω; Πόσο πιο αυστηρά είναι από την Ελλάδα (τι γίνεται με κινητά,sleeping bag κτλ); Το σώμα που θα μπεις έχει κάποια κριτήρια ή επιλογή ή είναι καθαρά στην τύχη; Επίσης επειδή είναι κάτι που δεν μου έχει ξεκαθαρίσει κάνεις, αλλάζει ο μισθός σου αν είσαι πτυχιούχος; Αν ναι είναι γενική αύξηση λόγο πτυχίου ή μόνο αν έχεις επάγγελμα που χρησιμεύει στη θητεία;

Αυτά πάνω κάτω, ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Houdini
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 8:00 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Houdini »

Καλησπέρα παιδιά έχω κάποιες απορίες σχετικά με την θητεία στην Κύπρο-ΕΛΔΥΚ.

Δικαιούμαι μειωμένη θητεία 6μηνη... Σε περίπτωση που πάω Κύπρο θα κάνω 8μηνες ;

Θα παίρνω περισσότερα χρήματα (Κύπρος και Ελλάδα) αν έχω άνεργους γονείς και είμαι εξαρτώμενο μέλος; Νομίζω όταν πας Κύπρο παίρνεις και τα λεφτά 8.60? της Ελλάδας

Και τέλος το ποιο βασικό... Τα χρήματα που μας δίνουν κάθε μήνα φτάνουν για την επιβίωση μας στο νησί ;

Νέοοοοοςς
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2022 2:58 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Νέοοοοοςς »

Καλησπέρα σας,

Μπαίνω σε 2 εβδομάδες και το χαρτί μου λέει Μηχανικό - ΕΛΔΥΚ.

Επειδή διαβάζω διάφορα και άλλοι λένε έτσι και άλλοι αλλιώς, μπορεί κάποιος που υπηρέτησε πρόφατα να μου πει ποια είναι τα αθλήματα για ΕΛΔΥΚ και για 35ΜΚ;(κάποιος μου είπε ότι Η ΕΛΔΥΚ δεν χρειάζεται αθλήματα, όχι οι Ε. Δ.)

Μου είπαν ότι αν δεν αντέξω 35ΜΚ και θελήσω να φύγω θα παραμείνω κύπρο στην ΕΛΔΥΚ αλλά θα με πετάξουν πυροβολικό ή τεθωρακισμένα. Υπάρχει περίπτωση να μην με κρατήσουν κύπρο;

Επίσης, αν δεν αντέξω, μπαίνω τύπου blacklist και θα παρακαλάω να είχα μείνει στην 35;

Γνώμη για πυροβολικό και τεθωρακισμένα της ΕΛΔΥΚ;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νέοοοοοςς την Παρ Φεβ 25, 2022 2:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
pkaps
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 11:14 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από pkaps »

Καλημέρα παρουσιάζομαι Λαμία την Τετάρτη 9/03 έχω σήμα για ΕΛΔΥΚ.Είναι κανείς άλλος που παρουσιάζεται τότε;

Φίλιππος

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Φίλιππος »

Παιδιά είμαι Ξάνθη και παρουσιαζομαι 5 Έμα στην Κύπρο και είμαι ι3 ένοπλο αλλά έχω 30 μέρες από χθες ανευφ ασκήσεων και ορκίζομαι σήμερα Πώς μπορώ να μην πάω Κύπρο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Μαρ 24, 2022 10:38 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παύλος

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Παύλος »

Καλησπέρα, είμαι στην Θήβα πεζικό ορκιστήκα στις 23/3, έχω άδεια μέχρι τις 4/4 και είμαι για ΕΛΔΥΚ. Ξέρει κάνεις πόσο καιρό θα κάτσω Θήβα μέχρι να πάω ΕΛΔΥΚ; Θα προλάβουμε πριν το Πάσχα ή θα πάμε μετά?
Άβαταρ μέλους
Nikos32
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2021 11:52 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Nikos32 »

Δε νομίζω να σας στείλουν κάτω μέχρι να τελειώσουν τα Γκρουπάκια του Πάσχα. Οπότε υπολόγιζε να ξεκινήσουν οι πτήσεις από τις 7-8 Μαίου και μετά (δηλαδή ένα μηνάκι θα το φάτε εκεί αλλά υπολόγιζε και με το γκρουπάκι μέσα). Θεωρητικά πάντα. Εγώ είμαι Ε΄ΕΣΣΟ και έκατσα Θήβα από 16 Οκτώμβρη μέχρι 2 Νοέμβρη όταν και πέταξα για Νήσο Κ. Εσάς περιμένουμε για να επαναπατριζόμαστε σιγά σιγά.
Παύλος

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Παύλος »

Ναι και εγώ έτσι υποθέτω γιατί είναι μικρό το χρονικό διάστημα...
Houdini
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 8:00 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Houdini »

Κύριοι που είναι καλύτερα;Σύνταγμα,1ο τάγμα ή 2ο τάγμα ;

Λομερ

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Λομερ »

Μαγκες ισχύει οτι άλλης καταγωγής σε παίρνουν άτομα ;
Lomer

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Lomer »

Είμαι β' εσσο και εχω δηλώσει ελδυκ πρώτη επιλογή και 2η επιλογή παραμεθόριο και δεν έχει βγει μετάθεση ακόμα λετε να μη παω πουθενά από τα δυο και να με κρατήσουν εδώ που είμαι ;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης