ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Στάθης έγραψε:Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ,Μολις πήρα πτυχίο και σκέφτομαι να κόψω την αναβολή μου για το Νοέμβριο για να φύγει από πάνω μου η υποχρέωσή.

Θα δηλώσω ΕΛΔΥΚ γιατί έχω ένα δίμηνο στο νησί και με βάση ότι ακούω είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με την παραμεθόριο (δεν έχω βύσμα για κάτι καλύτεροΕικόνα).

Ταυτόχρονα όμως το πανεπιστήμιο μου με ενημέρωσε ότι δικαιούμαι απαλλαγή διδάκτρων για ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα.

Η ερώτηση μου είναι εάν υπάρχει περίπτωση ο διοικητής μου να μου δώσει χρόνο να παρακολουθώ τα μαθήματα διαδικτυακά (πχ ταιριάζοντας τις άδειες στα μαθήματα ή τους χρόνους από την ανάπαυση ή κολλώντας και καμιά τιμητική άδεια). Γενικά υπάρχει καθόλου ευελιξία σε τέτοια θέματα έχει κανένας εμπειρία; Αν μπορώ να τα συνδυάσω, να μην πάνε στραφεί 8 μήνες, καταλαβαίνεται.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων



Φίλε μη το πεις πουθενά αυτό σε κανένα στρατόπεδο οτι το θες γιατί θα γελάνε κι οι σκύλοι έξω απο τα μαγειρία.

Marios99
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 29, 2021 2:28 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Marios99 »

Marios99 έγραψε:Καλησπέρα. Μπορεί να μου πει κάποιος τι ισχύει με τα κινητά στην ΕΛΔΥΚ;
Βασιλης

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Βασιλης »

Και εγω εχω μια απορία σχετικά με το αν ειναι καλύτερα να παρουμε καρτοκινητο ή να έχουμε σύνδεση βινταφον?
ilias21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2021 2:25 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από ilias21 »

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ΕΛΔΥΚ. Απ'οτι κατάλαβα δικαιουσαι 15 μερες κανονικης άδειας και 10 παραμεθόριου. Από αυτές μπορεις να κρατάς κάποιες και να τις παρεις μαζεμένες το καλοκαίρι πχ; Επίσης ο επαναπατρισμος ποτε γίνεται;

Ευχαριστώ

Branelo

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Branelo »

Καλησπερα

Παρουσιάζομαι Θήβα 20η Σεπτεμβρη, Πυροβολικο. Εχω δηλωσει ΕΛΔΥΚ οποτε θα ηθελα να ρωτησω για τις μοναδες που εχει το Π/Β στην ΕΛΔΥΚ και τι παιζει στη καθε μια (πειθαρχεία, εκπαιδευση, χώσιμο κλπ)

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

3/1 man

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από 3/1 man »

ΠΒ στην ΕΛΔΥΚ 3/1, έχει 2 μονάδες. Έκανα το δικό μου 6μηνο το 2017/2018 οπότε πιθανόν άλλαξαν πολλά. Η 196 που έκανα ήταν πιο αυστηρή (αλλά και πιο ωραία), έπαιζε το παλιός-νέος, θέλει γερά νεύρα το πρώτο 2μηνο αλλά μετά ήσουν ζωή και κότα. Πολύ καλές συνθήκες σε κτίρια, ζεστό νερό, καλό φαγητό, αφορολόγητα τσιγάρα (4 κούτες το μήνα με περίπου 10? η μία) και 273 μπαγιόκο για να την περνάς.2-1 σχεδόν σταθερά οι έξοδοι, τα τότε στελέχη πολύ καλά και με χαβαλέ. Για ένα 2μηνο μέχρι να έρθει η επόμενη σειρά θα είσαι το πουστόνεο με αγγαρείες τύπου καλιόπες, λάτζα, γόπινγκ, στρώσιμο κρεβάτια όλης της πχιας αλλά μετά θα πίνεις καφεδάκι και θα έχεις καλές υπηρεσίες για τους επόμενους 4 μήνες.Στην άλλη μονάδα καμία επαφή, λάτζα μέχρι τελευταία μέρα και τελείως διαφορετικό κλίμα. Ούτε καν τίμιο κψμ. Μιλάμε πάντα για 3 χρόνια πίσω.

Καλά να περάσετε και να πήξετε πουστόνεα! Πρώτο-τρίτο λάτζα μέχρι να στάξει ο κώλος σας!

SotJake

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από SotJake »

Καλησπέρα παιδιά! Σκέφτομαι να δηλώσω ΕΛΔΥΚ μιας και με βολεύει ως προς το 9μηνο και όλοι λένε πως εξναι καλύτερα από παραμεθόριο.

Εκεί που εξναι να το δηλώσω μου βγάζει επιλογή να δηλώσω αν θα παρουσιαστώ Θήβα ή Λαμία. Παίζει κάποιο ρόλο για το που θα με πάνε μετά στην ΕΛΔΥΚ; Ποιο από τα δύο να επιλέξω;

Χρήστος

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Χρήστος »

Όχι δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο
Branelo

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Branelo »

Οποτε και εγω που το χαρτι μου λεει Πυροβολικο μπορει να καταληξω Τεθωρακισμενα η Πεζικο στη Κυπρο;

Ρωταω γιατι γενικα εγω ΤΘ ηθελα ανέκαθεν να υπηρετήσω. Οταν παρουσιαζεσαι απο οσο ξερω περνας μια υποτυπώδη συνεντευξη, οποτε μπορω να το αναφερω και σαν προτίμηση εκει;

Άβαταρ μέλους
Nikos32
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2021 11:52 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Nikos32 »

Καλησπέρα σε όλους, έχω δηλώσει τη πρώτη μέρα κατάταξης πριν 15 μέρες ΕΛΔΥΚ και ορκίζομαι τη παρασκευή που έρχεται και τετάρτη - πέμπτη άντε παρασκευή θα μάθω αν με πήρανε εν τέλη Κύπρο. Τα ΣΠΕΝ θα τα κάνω Θήβα ή Λαμία; Υποθέτω Κύπρο φεύγεις αφού ολοκληρώσεις και τα ΣΠΕΝ. Να σημειώσω ότι είμαι Ι1.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikos32 την Κυρ Οκτ 03, 2021 5:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Kimi97
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2021 11:36 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Kimi97 »

Καλησπερα σε ολους,Ερχεται η ωρα να κοψω την αναβολη για να μπω στρατο τον ιανουαριο ! Το προβλημα ειναι οτι θελω να παω ΕΛΔΥΚ αλλα η καταταξη μου ειναι στο πολεμικο ναυτικο. Θα πρεπει να κανω αιτηση για να αλλαξω κλαδο να καταταχθω στον στρατο ξυρας και επειτα να κοψω την αναβολη. Θα προλάβω μεχρι 31 Οκτώβρη να εχουν γινει ολες οι διαδικασιες , ωστε να μπω τον Ιανουάριο. Επίσης είναι δύσκολο να δεχτούν την αιτηση από ναυτικό σε ξηρά; Αν ξέρετε τις διαδικασίες παρακαλώ να με ενημερώσετε.

Ευχαριστω εκ τον προτέρων.

steve99
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 21, 2021 9:18 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από steve99 »

Γνώριζει κανείς τι ακριβώς ισχύει για τους ανεμβολιάστους της ΕΛΔΥΚ; Θα πρέπει να κάνουν τέστ για να μπαίνουν και να βγαίνουν από το στρατόπεδο όταν θα είναι σε εξόδους ή και γενηκά εντός του στρατοπέδου;
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Kimi97 έγραψε:Καλησπερα σε ολους,Ερχεται η ωρα να κοψω την αναβολη για να μπω στρατο τον ιανουαριο ! Το προβλημα ειναι οτι θελω να παω ΕΛΔΥΚ αλλα η καταταξη μου ειναι στο πολεμικο ναυτικο. Θα πρεπει να κανω αιτηση για να αλλαξω κλαδο να καταταχθω στον στρατο ξυρας και επειτα να κοψω την αναβολη. Θα προλάβω μεχρι 31 Οκτώβρη να εχουν γινει ολες οι διαδικασιες, ωστε να μπω τον Ιανουάριο. Επίσης είναι δύσκολο να δεχτούν την αιτηση από ναυτικό σε ξηρά; Αν ξέρετε τις διαδικασίες παρακαλώ να με ενημερώσετε.

Ευχαριστω εκ τον προτέρων.



Αν δεν εχεις ξεκινήσει ακόμα, όχι δε θα προλάβεις. Αλλά γενικά περνάει εύκολα απο Ναυτικό σε Ξηρά, το αντίθετο είναι το ζόρι...

giannisssss95
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 28, 2021 2:00 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από giannisssss95 »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους σήμερα.Ζήτω το ΟΧΙ. Ήρθε το σημείωμα κατάταξής μου για Κάβησο Έβρου, ενώ εγώ για προσωπικούς λόγους θέλω να πάω ΕΛΔΥΚ.(είχα δηλώσει στο parousiasi.army πως θέλω να υπηρετήσω ΕΛΔΥΚ, αλλά φαίνεται δεν επιλέχθηκα για εκεί)

Από φίλο μου έμαθα πως την πρώτη μέρα στο στρατόπεδο μπορείς να κάνεις αίτηση ότι θες να υπηρετήσεις στην ΕΛΔΥΚ.

Αρχικά, να ρωτήσω αν όντως ισχύει αυτό, δηλαδή αν όντως υπάρχει η δυνατότητα να αιτηθείς για να πας Κύπρο (μου ακούγεται κάπως κουφό).

Δεύτερον, αν ισχύει το παραπάνω με την αίτηση, πόσες οι πιθανότητες να σε πάρουν ΕΛΔΥΚ; Αυτό που φαντάζομαι είναι ελάχιστες, αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο για να ξέρω να ελπίζω ή όχι.

Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Γιατί είναι κουφό. Έχεις αρκετές πιθανότητες να πας. Παιδί απο τη σειρά μου που το δήλωσε την πρώτη μέρα, πήρε μετάθεση για Θήβα μετά την Ορκωμοσία και μετά πήγε ΕΛΔΥΚάριος
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης