ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΚΛΕΑΡΧΟΣ

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από ΚΛΕΑΡΧΟΣ »

Θήβα κάθεσαι από 1 έως 3 εβδομάδες. Εγώ προσωπικά κάθισα 15 ημέρες. Επειδή είναι πολλά τα άτομα η μετάβαση όλων των στρατιωτών μπορεί να διαρκέσει μέχρι και δυο εβδομάδες. Εξαρτάται την ΕΣΣΟ. Κύπρο μια χαρά είναι. Η 35 ΜΚ είναι κάπως δύσκολη μοίρα, όλα τα υπόλοιπα μια χαρά. Η 5η ΕΜΑ έχει λίγο παραπάνω πειθαρχία και η 1η μοίρα είναι λίγο ζόρικη. Πυροβολικό,355 ΕΜΑ,2η Μοίρα και Σύνταγμα είναι πολύ ωραία. Μην καπνίζετε και μην κάνετε παρεμπόριο τσιγάρων. Κάνετε κακό στην υγεία σας και στην υγεία των άλλων. Αμύνεσθε περί πάτρης Έλληνες !

Κ. Π

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Κ. Π »

Καλησπέρα παιδιά, ο γιος μου πήγε πριν λίγες μέρες ΕΛΔΥΚ. Είχε παρουσιαστεί στην Λαμία σαν διαβιβαστής από εκεί μετά την ορκομωσία πήγε χωρίς άδεια κάποιες μέρες Θήβα και μετά Κυπρο. Τώρα είναι στο Σύνταγμα. Τι ακολουθεί από δω και πέρα; Ακουσα οτι ειναι δύσκολα εκεί, ισχύει;

ElSyro
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Απρ 26, 2021 8:20 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από ElSyro »

Καλησπέρα σε όλους. Στο σημείωμα κατάταξης μου λέει Πλην τοις άλλοις,(ΕΛΔΥΚ). Αυτό σημαίνει πως 100% θα είμαι στο νησί ή και πάλι είναι θέμα τύχης να με πάνε εκεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Tsokos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2021 9:43 am
Τοποθεσία: Φαντάρος
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Tsokos »

Καλημέρα παιδιά ξέρουμε πότε βγαίνουν οι μεταθέσεις τις Α εσσο για επαναπατρισμο; Και όταν βγούν αν μπορούνε να μας τις αρνηθούνε. Ευχαριστώ
punisher2310
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2021 12:57 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από punisher2310 »

Όταν ήρθαν στο στρατόπεδο για ΕΔ δήλωσα ΕΛΔΥΚ μπορώ να πάω 35ΜΚ;
Θανασης

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Θανασης »

Καλησπέρα σε όλους.

Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει με τις άδειες στην ΕΛΔΥΚ; Πόσες δικαιούνται οι φαντάροι από Ελλάδα; Επίσης τα εισιτήρια είναι πληρωμένα;

Ευχαριστώ πολύ.

Νίκος

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλημέρα φίλε Θανάση, σε όλη τη θητεία σου σαν Ελδυκάριος δικαιούσαι 15 κανονικές και 12 ταπ και 10 μέρες όταν επαναπατριστείς που χωρίζονται σε 5 επαναπατρισμού και 5 επανατοποθετήσεως. Εκτός δηλαδή τιμητικών φοιτητικών αγροτικών αναρωτικών κλπ. Συμβουλή: Οι ταπ που έχεις πολλά στρατόπεδα στην Ελλάδα δεν τις δέχονται όταν επαναπατριστείς, είναι ανάλογα διοικητή, πολλοί ελδυκάριοι τις ξοδεύουν πριν επαναπατριστούν. Εισητήριον πληρωμένο είναι αυτό που θα σε πάνε για πρώτη φορά, το εισητήριο που θα επαναπατριστείς, και δικαιούσαι και άλλο ένα πήγαινε-έλα δωρεάν. Αυτά φίλε μου από έναν πρόσφατα Ελδυκάριο 2020 Ε.
Θανάσης

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Θανάσης »

Ευχαριστώ πολύ φίλε Νίκο!

Γενικά πώς ήσουν εκεί; Την πάλεψες; Θεωρείς ότι αξίζει; Με τα χρήματα τι παίζει, πώς τα παίρνατε και πόσα περίπου ξοδεύατε τον μήνα;

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν το 8μηνο για προστάτες οικογενειας διατηρείται 8μηνο αν πας Κύπρο, όπως διατηρείται αν πας παραμεθόριο Ελλάδα;

Ευχαριστώ πολύ.

Νίκος

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Νίκος »

Θανάση να σου πω τέρμα αντικειμενικά ότι αν πας τεθωρακισμένα δεν θα περάσεις καλά όπως είπαν και προηγούμενοι, τουλάχιστον από ότι ξέρω για όλες τις σειρές του 2020 αλλά και προηγούμενα έτη πολλοί λέγανε τα ίδια.35 μκ είναι κλασικά και αναμενόμενα αυτά που λένε για αυτό πηγαίνουν όσοι γουστάρουν. Για πυροβολικό δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Τώρα για 1ο και 2ο τάγμα είναι ο μόνος λόγος που αξίζει η Κύπρος και πιο πολύ το 2ο. Έξοδοι και στα δύο τάγματα στη Λευκωσία που σε πάει και σε φέρνει λεωφορείο δωρεάν. Λεφτά 274 σαν στρατιώτης και αν γίνεις δεκανέας 360 στο χέρι. Φυσικά έχεις και τα αφορολόγητα που δικαιούσαι τέσσερις κούτες το μήνα. Κάποιος που δεν έχει πολλές ανάγκες και δεν σκορπάει λεφτά χωρίς λόγο άνετα βάζει ένα 500ρι στην άκρη. Αυτά είναι ανάλογα στο άτομο φυσικά. Για το αν την πάλεψα θα σου πω ειλικρινά ότι η καλύτερη περίοδος να πας Κύπρο είναι με την Ε εσσο που κατά παράδοση είναι μεγάλη εσσο και αυτή και η Στ οπότε πολλά άτομα και λιγότερες υπηρεσίες και το κυριότερο δεν περνάς καλοκαίρι στη Κύπρο γιατί η ζέστη είναι ανυπόφορη κυριολεκτικά (οι περισσότεροι αν όχι όλοι θα στο επιβεβαιώσουν). Τώρα αν μπεις με άλλες εσσο είναι λίγο πιο δύσκολα περισσότερες υπηρεσίες και προλαβαίνεις και καλοκαίρι. Δεν θέλω όμως να σε αποθαρρύνω σίγουρα θα είναι από τις καλύτερες αναμνήσεις της ζωής σου.
Θανασης

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Θανασης »

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Νίκο!

35 ΜΚ μόνο αν δηλώσεις ειδικές δυνάμεις δεν σε πάνε; Δεν είναι υποχρεωτικό εννοώ.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από D.Y.K »

Στην 35ΜΚ υπηρετούν μόνο όσοι έχουν επιλέξει τις καταδρομές και αφού έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς τις σχετικές δοκιμασίες - διαδικασίες.
Στάθης

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Στάθης »

Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ, Μολις πήρα πτυχίο και σκέφτομαι να κόψω την αναβολή μου για το Νοέμβριο για να φύγει από πάνω μου η υποχρέωσή.

Θα δηλώσω ΕΛΔΥΚ γιατί έχω ένα δίμηνο στο νησί και με βάση ότι ακούω είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με την παραμεθόριο (δεν έχω βύσμα για κάτι καλύτεροΕικόνα).

Ταυτόχρονα όμως το πανεπιστήμιο μου με ενημέρωσε ότι δικαιούμαι απαλλαγή διδάκτρων για ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα.

Η ερώτηση μου είναι εάν υπάρχει περίπτωση ο διοικητής μου να μου δώσει χρόνο να παρακολουθώ τα μαθήματα διαδικτυακά (πχ ταιριάζοντας τις άδειες στα μαθήματα ή τους χρόνους από την ανάπαυση ή κολλώντας και καμιά τιμητική άδεια). Γενικά υπάρχει καθόλου ευελιξία σε τέτοια θέματα έχει κανένας εμπειρία; Αν μπορώ να τα συνδυάσω, να μην πάνε στραφεί 8 μήνες, καταλαβαίνεται.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

vagg77
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2021 10:48 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από vagg77 »

Καλημέρα σε όλους.

Αν και έχουν υπάρξει και παλαιότερα σχετικά posts τόσο και εδώ, όσο και σε άλλα forums σχετικά με στρατό, θα ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση σχετικά με τα κριτήρια εισαγωγής και όχι τόσο πολύ την εμπειρία (έχω διαβάσει πολλά και διάφορα επί του θέματος).

Καταρχάς, να δηλώσω ότι έχω διαβάσει και ιστορίες εδώ μέσα που δέχονται πρόσφατα (2017+) άτομα πάνω και 25 ετών και ότι δεν ισχύει πια οτι δέχονταν μέχρι 25 ετών, καθώς όλο και λιγότεροι από εμάς ζητάμε να πάμε άρα πολύς κόσμος φεύγει ενάντια στη θέλησή του.

Αν δεν κάνω κάποιο λάθος (δεδομένα από http://eyediathlasis.gr/sites/default/files/pdf/proedriko-diatagma.pdf ), για να καταταγείς Ι1, πρέπει να έχεις δείκτη μάζας από 18 έως 25. Αντίστοιχα, για I2 πρέπει να είναι από 25 έως και 35. Από Δείκτη Μάζας 35 και άνω, φεύγεις για Ι3.

Προσωπικά, σήμερα ο δείκτης μάζας μου είναι στο 36 (26 ετών, χοντρικά 1.78 και 114 κιλά) και μπαίνω με την Ε ΕΣΣΟ 2021 τον Σεπτέμβριο και μόνο και μόνο από τα κιλά μου, μπαίνω Ι3. Επίσης, έχω μυωπία και αστιγματισμό (περίπου 5.5 και στα δύο μάτια και 0.5-1 αστιγματισμό).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανένας εάν επιτρέπεται α) με τη μυωπία που έχω να γίνω δεχτός ΕΛΔΥΚ ως Ι2 και β) αν θα με δεχτούν με ένα οριακό δείκτη μάζας λίγο πιο κάτω από το 35 πάλι ως Ι2, αν κάνω αυστηρή δίαιτα τώρα 2 μήνες και χάσω κανα 10κιλο.

Η αλήθεια είναι ότι θα με ενδιάφερε να καταταγώ ΕΛΔΥΚ, απλά δεν γνωρίζω αν έχει νόημα να πλακωθώ στη δίαιτα και joking/τρεξίματα επί 2 μήνες καλοκαιριάτικα και π. Χ να κοπώ από ΕΛΔΥΚ λόγω μυωπίας. Προφανώς, γνωρίζω ότι μπορεί να τηρώ και τα 2 κριτήρια (αν χάσω τα κιλά) και πολύ απλά όταν στη συνέντευξη δηλώσω ότι θέλω να πάω ΕΛΔΥΚ, μπορεί να μην με πάνε καθόλου για χίλιους δύο λόγους, αλλά η ερώτηση μου είναι αν τουλάχιστον θεωρητικά, θα μπορούσα να περάσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vagg77 την Πέμ Ιούλ 15, 2021 10:52 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Marios99
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 29, 2021 2:28 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Marios99 »

Καλησπέρα. Μπορεί να μου πει κάποιος τι ισχύει με τα κινητά στην ΕΛΔΥΚ;
Yoris21

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Yoris21 »

Φίλε vagg77, Καλησπέρα.

Παρουσιάστηκα στη Λαμία τωρα με την Δ Εσσό, είμαι 27 ετών, έχω σχεδόν ίδια μυωπία με εσένα (στον στρατό την βαζουν αθροιστικά, μυωπία+αστιγματισμός, και μου βγήκε γύρω στο 6), το όριο είναι στο 4.5, οπότε βγηκα Ι2. Επίσης, σε δείκτη μαζας ημουν στο 28, λίγο πάνω απο το φυσιολογικό δλδ, αλλά κάτω απο το απαγορευτικό.
Παρόλα αυτά με δέχτηκαν ΕΛΔΥΚ και επόμενή μου στάση είναι η Θήβα.
Θέλω να καταλήξω, στο ότι μην αγχώνεσαι, και αφού το σκέφτεσαι, κάνε λίγη δίαιτα και άσκηση για να χάσεις κιλά. Που αυτό έτσι κι αλλιώς δηλαδή, καλό θα σου έκανε, έμπαινες δεν έμπαινες στρατό. Αν δεν έχεις άλλο σοβαρό πρόβλημα, δεν παίζει να μην σε πάρουν. Καλή συνέχεια, και υπομονή.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης