ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Ξέρει κανείς αν η θητεία στην ΕΛΔΥΚ είναι πιο δύσκολη ή πιο εύκολη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

302 amaliada
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 3:04 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από 302 amaliada »

απο εναν ξαδερφο μου μου ηταν στην 35 ΜΚ ηταν λιγο αγγουρι. παντως δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος αλλα οι λοκατζιδες κατω δεν ειναι ελδυκαραιοι ανηκουν στην εθνικη φρουρα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Nassos »

Εξαρτάται από την ειδικότητα.

Για Τεθωρακισμένα, άσ'το. Μόνο καλά δεν ήταν. Και φάνηκε από τα πόσα άτομα έφυγαν.2 κατέληξαν Λέσβο, στη μονάδα μου.
sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από sniper1977 »

Ρε παιδια τοσο πολυ εχουν αλλαξει τα πραγματα; Θυμαμαι στο Πευκο οτι επαιρναν Ελδυκαριους καθε 2 σειρες και οποιος πηγαινε θεωρουνταν οτι τον χωσανε.. Προσωπικα θεωρω μεγαλη τιμη για εναν Ελλαδιτη να υπηρετησει στην ΕΛΔΥΚ. Το 1997 που παρουσιαστηκα στο ΠΕΥΚΟ ειχα δηλωσει ΕΛΔΥΚ αλλα δεν επαιρνε απο την σειρα μου και με πηγανε ΣΧΑΛ.Εικόνα
Anonymous

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Πολλοί το βλέπουν την θητεία στην Κύπροσ σαν εξωτερικό. Δεν είναι έτσι. Έχω υπηρετήσει και εγώ στην ΕΛΔΥΚ. Θα συμφωνήσω με το τελευταίο σχόλιο: " Να ΄στε περηφανοι αν σας στειλουν στο νησι". Μετά από χρόνια θα είναι από τις καλύτερες αναμνήσεις της ζωής σας.
Θανασης

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Θανασης »

Αν συγκρίνεις την ΕΛΔΥΚ με σύνορα Εύρου, Καστελλόριζο και τα άλλα ξερονήσια η ζωή στην Κύπρο είναι παράδεισος, εγώ υπηρέτησα σαν δόκιμος το επίδομα ήταν πολύ καλό, και μετά έμεινα κιόλας.

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Green Berets »



Παιδες, αφηστε τους ανοητους συναισθηματισμους και σκεφτειτε
ΛΟΓΙΚΑ: Εαν δεν θελετε να πατε στην Κυπρο γιατι ειναι μακρια να
ξερετε οτι στο πεζικο τουλαχιστον ανα 1.5 μηνα εχει αδεια και συνηθως θα εχετε 30+μερες αδεια απο εκει κατω, πολυ περισσοτερες απο οτι στην Ελλαδα. Επισης θα πληρωνεστε και θα ειστε οικονομικα αυταρκεις. Το καλοκαιρι μερα παρα μερα τουλαχιστον θα κανετε τα μπανακια σας.
Και η Κυπρος με το αεροπλανο ειναι ΚΟΝΤΑ, πιο συντομα θα ειστε σπιτι σας απο Κυπρο παρα απο καμια μοναδα που ειναι στου διαολου την μανα, ιδιαιτερα εαν ειστε απο μεγαλα αστικα κεντρα οπου εχει κατευθειαν πτησεις.
Θα εχετε πολλες εξοδους και οταν περασουν μερικοι μηνες θα ειστε βασιλιαδες.

Εαν δεν θελετε μην πατε, δεν σας λεω εγω να πατε αλλα σκεφτειτε ΛΟΓΙΚΑ
τα κριτηρια συμφωνα με τα οποια δεν θελετε να πατε. Εαν υπαρχει καποιο σοβαρο οικογενειακο, προσωπικο κτλ. προβλημα και μπορειτε να ειστε στον τοπο διαμονης σας καντε το, αλλα οπουδηποτε αλλου στην Ελλαδα δεν νομιζω να περασετε καλυτερα. Μονο που εχει αρκετο τρεξιμο κατω, σε ολες τις μοναδες, αλλα στραο πας, εκτος απο ατελειωτες αγγαρειες που ουτως η αλλως θα κανεις ας αποκομισεις και καμια αλλη εμπειριαΕικόνα

ΥΓ: Ε ρε ποσο την αγαπανε την πατριδα μερικοι οταν ειναι να πανε στο
εξωτερικο για να υπηρετησουν τον Ε. Σ...
ΓΙΑΝΝΗΣ

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

ΠΑΙΔΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΛΔΥΚ.. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ.. ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΕΚΕΙ ΠΩΣ ΠΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΕΙ; ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΕΞΟΔΟΥΣ, ΑΔΕΙΕΣ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΞΑΣΚΗΣΗ.. ΕΓΩ ΥΠΗΡΕΤΩ ΠΑΤΡΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ... ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΕΛΔΥΚ; ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ; ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.. ΒΙΑΖΟΜΑΙ ΠΑΙΔΕΣ..
Anonymous

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Λοιπόν είναι τελεια στο 2ο ταγμα που ήμουν. Το πρωι, κάθε μερα τρεξιμο 2 χιλιομετρα. Θα συνηθίσετε, δεν είναι τιποτα. Από εκπαιδευση σοβαρη, όχι εξαντλιτικη. Από φαγητο τελειο. Μεχρι και σουβλατζιδικο ειχαμε μεσα στο στρατοπαιδο. Αλλα και στα εστιατορια ηταν τελειο. Φυσικα δεν ξερω ποιος μαγειρεύει τωρα, αλλά εμεις είχαμε τελειο μάγειρα. Εκτος από το κυριως γευμα ειχαμε παγωτο (νιρβανα) το καλοκαιρι, μπυρα ή αναψυκτικο, φρουτο και σαλατα. Από εξοδους εξαρταται από τον επιλοχια και μονο! Συνηθως πηγαινει μια-μια εκτος εμπλοκής. Δηλ. όταν καποιοι περνουν αδεια και είναι μεγαλος αριθμος πρεπει καποιοι να το υποστουν αυτό και μπορει να κατσεις και μια εβδομαδα μεσα. Ο λοχος εχει 100 ατομα. Και στο 2ο ταγμα που ημουν ειχαμε 5 λοχους.

Σε προτρεπω να πατε ελδυκ. Είναι εμπειρια ζωής που δεν θα την ξαναζησετε ποτέ.

Θα γνωρισετε και την κυπρο. Μας ειχαν παει 3 εκδρομες.

Σας μιλω εκ πειρας. Σειρα 298, Μιχάλης από Κρητη.

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Filippos »

για σου ρε συμπατριωτη!!! τεσπα κι ενας φιλος μου στην δουλεια που ειχε παει Κυπρο πριν 6 χρονια(νομιζω) μου ειπε οτι περασε μια χαρα.

vagelis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιουν 10, 2008 2:53 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από vagelis »

Συμφωνώ!! Οι συνθήκες στη Κύπρο είναι πάρα πολύ καλές. Αν πέρασεις ΛΥΒ κιόλας είσαι μια χαρά. Οι υπηρεσίες σου θα είναι σε κανονικές συνθήκες 1 μέσα 2 έξω!!

ΑΡΤΑΚΙΑΝΟΣ 102

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από ΑΡΤΑΚΙΑΝΟΣ 102 »

ΟΣΟΙ ΠΑΝΕ ΕΛΔΥΚ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΛΟΙ ΒΡΙΖΟΥΝ. ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙΣ ΤΗΝ ΝΟΣΤΑΛΓΕΙΣ.9 ΜΗΝΕΣ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΝΗΣΙ 284 ΣΕΙΡΑ.2 ΜΚΤΠ.3 ΛΟΧΟΣ ΣΤΗΝ ΔΥΠ. Ο ΔΙΚΑΣ ΠΟΛΛΥ ΤΟΥΒΛΟ.

ΑΡΤΑΚΙΑΝΟΣ 102

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από ΑΡΤΑΚΙΑΝΟΣ 102 »

ΕΛΔΥΚΑΡΙΟΙ ΘΥΜΑΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΞΗΣ... ΚΟΥΝΑΒΙΑ. ΔΙΚΑΙΟΥ. ΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΚΩ. ΔΑΜΕ. ΛΙΩΣΕ ΣΤΟ ΝΗΣΙ. ΦΡΟΥΡΑ ΤΙΜΩΡΙΜΕΝΩΝ. ΤΡΟΚΑΔΕΡΟ. ΕΛΙΖΕ. ΚΑΠΝΟΣ. ΑΞΕΧΑΣΤΑ...

γιωργος

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από γιωργος »

Φρουρα τιμωριμενων... αχχ αναμνησεις! να μαζευεις φυλλα και να εχει 50 βαθμους, Νταλα ο Ηλιος,

μετα ομως ερχοταν το Τροκαντερο, το Ελιζε...

για σουβλακια μετα στο Τριγυρο κ στο Γυρω της Λευκωσιας

ουζακι αργοτερα στα " καλα καθουμενα"...

αρε Ελδυκ σε εβριζα αλλα εισαι μια απ τις καλυτερες αναμνησεις μου

297 2ο ταγμα πεζικου 2ος Λοχος

ΜΙΧΑΛΗΣ

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ »

ΜΑΓΚΕΣ... ΕΓΩ ΗΜΟΥΝΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ...279 ΣΕΙΡΑ 02 Δ'

ΕΙΝΑΙ ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ... ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑ...

ΕΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ...

ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΤΣΙΛΙΒΙΘΡΑΣ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΜΕ ΣΩΜΑΤΑΡΑ...

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης