ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Πάνος

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Πάνος »

είμαι 16 χρονών και θέλω στη 3η λυκείου να δώσω και να περάσω πληροφορική και κάτι άκουσα ότι η ΣΣΕ έχει και τμήματα πληροφορικής, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.
ξέρετε αν υπάρχει τμήμα πληροφορικής στη ΣΣΕ;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από kallitexnis »

Φίλε Πάνο. Η ΣΣΕ είναι μία στρατιωτική σχολή. Βέβαια ασχολείται με όλους τους σύγχρωνους τομείς αλλά με σκοπό την εφαρμογή τους στο στρατό. Οπότε πήγαινε καλύτερα σε ένα ΑΕΙ ή ΤΕΙ Πληροφορικής.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από yandr »

Πάνος έγραψε:είμαι 16 χρονών και θέλω στη 3η λυκείου να δώσω και να περάσω πληροφορική και κάτι άκουσα ότι η ΣΣΕ έχει και τμήματα πληροφορικής, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.
ξέρετε αν υπάρχει τμήμα πληροφορικής στη ΣΣΕ;

Δεν είναι το ίδιο φίλε μου.

Στην ΣΣΕ είσαι στρατιωτικός και δευτερευόντως όποια άλλη ειδικότητα.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από kallitexnis »

Εγώ είμαι Δ/νέας και σκέφτομαι για ΣΣΕ. Αν μου τύχει ΠΖ έχω δικαίωμα ν'αλλάξω όπλο και να πάω στο ΜΣ (μουσικό) ... Αλλά ΠΖ, ΠΒ και ΤΘ είναι ζόρικα και απαιτητικά όπλα.
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Anonymous

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Anonymous »

Απο πεζικο να πας μουσικο ;
χαχαχα καλο ασ μην σε απογοητευσω αλλα πολυ απλα αυτο δεν γινεται, οι μεταταξεισ γινοταν πριν περιπου 60-70 χρονια!

οι μεταθεσεισ ειναι κοινεσ για ο-λ-α τα ολα τα οπλα η σωματα οπου και να εισαι.

και δεν ειναι ζορικο οπλο το πεζικο. Ο-λ-α ειναι ομοια. Ακουσε καποιον που 6 χρονια ασχολειτε με αυτα καθημερινα!

οχι φιλε μπαμπα στρατιωτικο δεν εχω.

εμαι σιγουροσ οτι δεν προλειτε να με ακουσεισ(και εγω ετσι θα εκανα αλλωστε!!! )

. . αλλα ειμαι και σιγουροσ οτι μετα απο λιγο καιρο θα με θυμηθεισ και θα αναθεωρησεισ τισ αποψεισ σου. .

κοιτα οτι και να κανεισ να εισαι ευτυχισμενοσ. .
Giannis91
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 2:44 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Giannis91 »

sept έγραψε:Απο πεζικο να πας μουσικο ;
χαχαχα καλο ασ μην σε απογοητευσω αλλα πολυ απλα αυτο δεν γινεται, οι μεταταξεισ γινοταν πριν περιπου 60-70 χρονια!

οι μεταθεσεισ ειναι κοινεσ για ο-λ-α τα ολα τα οπλα η σωματα οπου και να εισαι.

και δεν ειναι ζορικο οπλο το πεζικο. Ο-λ-α ειναι ομοια. Ακουσε καποιον που 6 χρονια ασχολειτε με αυτα καθημερινα!

οχι φιλε μπαμπα στρατιωτικο δεν εχω.

εμαι σιγουροσ οτι δεν προλειτε να με ακουσεισ(και εγω ετσι θα εκανα αλλωστε!!! )

. . αλλα ειμαι και σιγουροσ οτι μετα απο λιγο καιρο θα με θυμηθεισ και θα αναθεωρησεισ τισ αποψεισ σου. .

κοιτα οτι και να κανεισ να εισαι ευτυχισμενοσ. .


Ομως δεν μου απαντησες γιατι συνεχισες στην σχολη που τελικα ειδες οτι δεν ηταν αυτο που τελικα πιστευες... Τι ηταν αυτο που σε κρατησε σε αυτην...

Και κατι ασχετο θελω να ρωτησω για την εκπαιδευση μεσα στην σχολη... Δεν ειμαι ουτε κανενας αγυμναστος αλλα ουτε και κανενας πολυ γυμνασμενος για την ακριβεια κανω περιπου 20 καμψεις και αρκετες ελξεις με ολες τις λαβες και απο αντοχη καλη... Μονο το 100αρι δεν εχω για μισο δευτερολεπτο... Θα δυσκολευτω στην αρχη μεσα στην σχολη ή οι ασκησεις πανε σιγα σιγα και κλιμακοτα στην δυσκολια;
Anonymous

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα η σωματικη αγωγη γινεται σταδιακα... δεν εφυγα γιατι αυτα τα αντιληφθηκα στο 3ο ετος και δεν ηθελα να πεταξω 3 ετη ετσι...

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από kallitexnis »

sept έγραψε:Δεν θα εχεις κανενα προβλημα η σωματικη αγωγη γινεται σταδιακα... δεν εφυγα γιατι αυτα τα αντιληφθηκα στο 3ο ετος και δεν ηθελα να πεταξω 3 ετη ετσι...

Ξέρω για τις μετατάξεις φίλε Ανθ/γέ. Απλά ξέρω ότι αν κληρωθεί να πάω ΠΖ μετά το σχολείο θα με στείλουν σε μονάδες που θα έχει μπάντα ο Σ. Ξ. . Το γνωρίζω αυτό από Σ/χη ΠΖ που ήξερε μουσική και ήταν στην μπάντα του Γ' Σ. Σ. αν δεν κάνω λάθος.
Anonymous

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Anonymous »

Μεταταξη απο πζ ξερω οτι δν γινεται.

δηλαδη πως γινεται αυτο; Μετα το σχολειο δν πας μοναδα αλλα κεντρο νεοσυλλεκτων ΚΑΙ μετα μοναδα. Μεταθεσεις δεν εχει το μουσικο;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από kallitexnis »

sept έγραψε: μεταταξη απο πζ ξερω οτι δν γινεται.

δηλαδη πως γινεται αυτο; Μετα το σχολειο δν πας μοναδα αλλα κεντρο νεοσυλλεκτων ΚΑΙ μετα μοναδα. Μεταθεσεις δεν εχει το μουσικο;
Κάπως έτσι. Δεν έχω ρωτήσει λεπτομέριες. Πάντως το Μουσικό χρειάζεται αξιωματικούς. Οπότε ίσως να είναι καλό αυτό.

ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Anonymous

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Anonymous »

Κατι αλλο τωρα αν παιζεις καποιο αθλημα εππαγγελματικα π. Χ ποδοσφαιρο β'εθνικης... Τι γινεται σε αφηνουν να βγαινεις εστω για προπονησεις... ;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από yandr »

Ποια επιτροπή ΕΠΟΠ βρε παιδιά; Εδώ μιλάμε για την σχολή Ευελπίδων!
mich
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:21 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από mich »

Περα απο τους μισθους και τα παντα ευχομαι ολοι να περασουμε... Αλλα θελει διαβασμα και μονο αυτο μπορουμε να κανουμε στην θεση που βρισκομαστε! οποτε προσπαθεια και παλι προσπαθεια για το μεγιστο οχι απλα για τα μορια της σχολης. ειναι 16.001 φετος η ΣΣΕ;
Ξενοφών
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 3:00 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Ξενοφών »

Καλημερα είμαι 20 χρονών και φοιτώ στο 3ο ετος του Τμηματος Πληροφορικής στην ΑΣΟΕΕ και σκεφτομαι να κανω 10% για να παω ΣΣΕ. Για καποιους λόγους δεν το έκανα νωριτερα και λογικα είναι η τελευταία μου φορα που μπορω να δωσω... Τα μορια που εχω ειναι 17296 και για να παω οπλα έχω πολλες ελπίδες. Δεν θέλω να ρωτισω ουτε για καψώνια ουτε για τις συνθηκες απλα μονο να μου πουν οι αποφοιτοι ειτε απογοητευμένοι είτε οχι 3 πραγματα:

1ον Εάν Τα ατομα απο την σχολη ειναι πιο Τελικα πιο σωστοι ανθρωποι απο τους απ'εξω και αν ισχύει το οτι Τα ατομα του στρατου ειναι πραγματικοι φιλοι
2ον: Εαν ο στρατος τους πορρωσε μεν αλλα τους εκανε να σκεφτονται αντιθέτως με τις αποψεις πολλών...
3ον: Παρολη την απογοητευση(εαν βεβαια υπάρχει) οσον αφορα την σχολη η μετεπειτα πορεια αξιζει τον κοπο

Υ. Γ. Είμαι 3 χρονια σε μια σχολη και για να θέλω να την αφήσω το έχω σκεφτει καλα... ! Οσο για τις μεταθέσεις εαν καποιος σοφρων ανθρωπος που ζει σε μεγαλο αστικο κεντρο και οχι στις πιο "πλούσιες" περιοχες αυτού και ταυτοχρόνα δεν περιμενει την εξασφάλιση και την ασφάλεια, Τοτε τις περιμενει με ανυομονησία

Ευχαριστω Πολυ

Anonymous

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά σας. Είμαι 17 χρονών και θελω να παω στη Σ. Σ. Ε. Αλλά δεν ξέρω πολλά. Τι μπορείτε να μου πείτε;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες