Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από nenos111 »

Geo έγραψε:Καλησπέρα σε όλους παιδιά! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με κάτι που δεν έχω καταλάβει ακριβώς. Είτε βρίσκεσαι στην μια κατηγορία με 11 χρόνια διαμονής είτε στην άλλη κατηγορία με 7 χρόνια διαμονής και εργασία, σε περίπτωση που για κάποιο λόγο αποφασίσεις να σπάσεις το ΜΚΕ και να γυρίσεις στην Ελλάδα μόνιμα τι ακριβώς συμβαίνει; Απλά κάνεις τη θητεία σου ή υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει; Εννοώ πάντοτε χωρίς να συμπληρώσεις όλα τα χρόνια για τη κατάσταση του ΜΚΕ.
Εάν παραμείνεις στην Ελλάδα πάνω από 6 μήνες, χάνεις την ιδιότητα του ΜΚΕ και στρατεύεσαι κανονικά

Geo

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Geo »

Προβλέπεται κάποια κύρωση ή πρόστιμο ή κάποιο δικαστήριο; Ή απλά γυρνάς και μπαίνεις στρατό;
nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από nenos111 »

Geo έγραψε:Προβλέπεται κάποια κύρωση ή πρόστιμο ή κάποιο δικαστήριο; Ή απλά γυρνάς και μπαίνεις στρατό;
Καμία κύρωση. Εάν τους ενημερώσεις εσύ ότι πλέον εγκαταστάθηκες μόνιμα στην Ελλάδα θα σε καλέσουν σύντομα για στράτευση.

Εάν δεν τους ενημερώσεις, θα σε καλέσουν όταν σε πάρουν χαμπάρι

Geo

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Geo »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη καθοδήγηση.
mike201
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2022 5:11 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από mike201 »

Καλησπέρα,

Είμαι κάτοικος εξωτερικού (20 χρόνια), έχω ήδη πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου αλλά θέλω να το επανεκδώσω για να επιστρέψω και να κάνω θητεία. Δυσκολεύομαι να βρω τραπεζικές συναλλαγές για την περίοδο του κορωνοϊού που υπήρχε απαγόρευση κυκλοφορίας. Γνωρίζει κανείς αν η στρατολογία έχει βγάλει κάποια σχετική ανακοίνωση με το θέμα για αυτό το διάστημα (όπως πχ η ΑΑΔΕ εκανε κάτι αντίστοιχο για τα φορολογικά). Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike201 την Πέμ Ιουν 23, 2022 5:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ypodiopos19

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

mike201 έγραψε:Καλησπέρα,

Είμαι κάτοικος εξωτερικού (20 χρόνια), έχω ήδη πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου αλλά θέλω να το επανεκδώσω για να επιστρέψω και να κάνω θητεία. Δυσκολεύομαι να βρω τραπεζικές συναλλαγές για την περίοδο του κορωνοϊού που υπήρχε απαγόρευση κυκλοφορίας. Γνωρίζει κανείς αν η στρατολογία έχει βγάλει κάποια σχετική ανακοίνωση με το θέμα για αυτό το διάστημα (όπως πχ η ΑΑΔΕ εκανε κάτι αντίστοιχο για τα φορολογικά). Ευχαριστώ.



Τις προυποθεσεις για το χαρτί τις βάζει η τοπική σου πρεσβεία συνήθως, όχι η Στρατολογία. Οπότε εκει πρεπει να ρωτησεις τι προβλέπεται για να στείλουν το χαρτί μονιμου κατοίκου.

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από UKCitizen »

mike201 έγραψε:Καλησπέρα,

Είμαι κάτοικος εξωτερικού (20 χρόνια), έχω ήδη πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου αλλά θέλω να το επανεκδώσω για να επιστρέψω και να κάνω θητεία. Δυσκολεύομαι να βρω τραπεζικές συναλλαγές για την περίοδο του κορωνοϊού που υπήρχε απαγόρευση κυκλοφορίας. Γνωρίζει κανείς αν η στρατολογία έχει βγάλει κάποια σχετική ανακοίνωση με το θέμα για αυτό το διάστημα (όπως πχ η ΑΑΔΕ εκανε κάτι αντίστοιχο για τα φορολογικά). Ευχαριστώ.



Έβγαλα πρόσφατα ΜΚΕ και δεν υπήρχε καμία τέτοια πρόνοια. Επίσης, αν έπαιρνες μισθό κανονικά, το bank statement αρκεί για να το αποδείξει

mike201
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2022 5:11 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από mike201 »

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. Η τοπική μου πρεσβεία είναι του Λονδίνου και μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου το χορηγήσουν αν δεν έχω bank statement από το συγκεκριμένο μήνα που να δείχνει μια μικρή συναλλαγή (όπως ότι πήγα για καφέ ή πήρα το μετρό). Ο μισθός μου φυσικά και έμπαινε και υπάρχε κίνηση στον τραπεζικό μου λογαριασμό, και έχω δείξει και γράμματα από τράπεζες κλπ που είχα λάβει αυτή την περίοδο (αλλά το statement μου το ζήτησαν εκτός από αυτά τα γράμματα) ... Πραγματικά, πήρα Αγγλική υπηκοότητα με λιγότερα δικαιολογητικά από όσα χρειάζομαι για ΜΚΕ Εικόνα
UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από UKCitizen »

mike201 έγραψε:Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. Η τοπική μου πρεσβεία είναι του Λονδίνου και μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου το χορηγήσουν αν δεν έχω bank statement από το συγκεκριμένο μήνα που να δείχνει μια μικρή συναλλαγή (όπως ότι πήγα για καφέ ή πήρα το μετρό). Ο μισθός μου φυσικά και έμπαινε και υπάρχε κίνηση στον τραπεζικό μου λογαριασμό, και έχω δείξει και γράμματα από τράπεζες κλπ που είχα λάβει αυτή την περίοδο (αλλά το statement μου το ζήτησαν εκτός από αυτά τα γράμματα) ... Πραγματικά, πήρα Αγγλική υπηκοότητα με λιγότερα δικαιολογητικά από όσα χρειάζομαι για ΜΚΕ Εικόνα


Και μένα του Λονδίνου είναι και πιστεύω πως αν φαίνεται το ενοίκιο και ο μισθός σου δε θα έχεις θέμα. Εγώ τουλάχιστον δεν είχα που έβγαλα πρόσφατα. Συμφωνώ για το citizenship, είναι γελοίο αυτό που συμβαίνει.

ΜΚΕ 21/06

Επιστροφή προστίμου 6000 ευρώ από την εφορία 30/06

GiorgosDai
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 02, 2022 11:29 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από GiorgosDai »

Καλησπέρα,
Μένω στις ΗΠΑ από τα 18 μου, τώρα είμαι 27. Δεν έχω βγάλει χαρτί ΜΚΕ γιατί δεν πληρώ τις προδιαγραφές ακόμα (11 χρόνια συνεχόμενης διαμονής). Γνωρίζω πως άμα πάω Ελλάδα τώρα δεν θα μπορώ να φύγω γιατί θα πρέπει να εκπληρώσω την θητεία μου.

Παρόλο αυτά, πρέπει να μείνω Ελλάδα για κάποιο διάστημα περισσότερο των 30 ημερών (έχω άρρωστο οικογενειακό πρόσωπο) αλλά δεν μπορώ να αφήσω την δουλειά μου στις ΗΠΑ για να υπηρετήσω στον Ελληνικό στρατό. Γνωρίζω πως μπορώ να βγάλω χαρτί ανυπότακτου εξωτερικού, αλλά πρέπει να κάτσω Ελλάδα για περισσότερο από 30 μέρες.

Τι προτείνεται ; Ευχαριστώ!

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Να είσαι δηλωμένος στη στρατολογία ως ανυπότακτος εξωτερικού (απόλυτα σημαντικό) και μετά είσοδος στην Ελλάδα με πτήση μέσω άλλης χώρας που ανήκει στη συνθήκη Schengen.
GiorgosDai
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 02, 2022 11:29 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από GiorgosDai »

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δηλωμένος ως ανυπότακτος εξωτερικού θα μπορώ να μείνω πάνω από 30 μέρες στην Ελλάδα; Όταν θα πρέπει να φύγω από την χώρα θα με αφήσουν να φύγω;

Και ποια η διαφορά η είσοδος στην Ελλάδα με πτήση άλλης χώρας που ανήκει στη συνθήκη Schengen, σε σχέση με το να έρθω απευθείας από τις ΗΠΑ;

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από UKCitizen »

GiorgosDai έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δηλωμένος ως ανυπότακτος εξωτερικού θα μπορώ να μείνω πάνω από 30 μέρες στην Ελλάδα;Όταν θα πρέπει να φύγω από την χώρα θα με αφήσουν να φύγω;

Και ποια η διαφορά η είσοδος στην Ελλάδα με πτήση άλλης χώρας που ανήκει στη συνθήκη Schengen, σε σχέση με το να έρθω απευθείας από τις ΗΠΑ;



Ως ανυπότακτος εξωτερικού, δικαιούσαι 30 ημέρες παραμονής ανά ημερολογιακό έτος. Ως εσωτερικού, έχουν δικαίωμα να σε συλλάβουν απευθείας. Νομίζω η διαφορά είναι προφανής :)

Η διαφορά μέσω schengen είναι πως δύσκολα κάποιος θα ασχοληθεί περαιτέρω. Σε έναν τυχαίο έλεγχο φυσικά όλα μπορεί αν συμβούν. Ρίσκο είναι πάντοτε και αν κάποιος θέλει, το αναλαμβάνει.

Σε απευθείας πτήση από εκτός schengen, το διαβατήριο θα σκαναριστεί σίγουρα στην είσοδο και έξοδο στην Ελλάδα και δε θα έχεις 1000% περιθώριο για πάνω από 30 ημέρες, ακόμα και αν θες να πάρεις το ρίσκο (θα μπλέξεις σίγουρα).

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UKCitizen την Κυρ Ιούλ 03, 2022 3:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Jobsworth

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Jobsworth »

Συγχαρητήρια!

Χρειάστηκε να κάνεις κάποια άλλη κίνηση για να λάβεις τα χρήματα του προστίμου πίσω (π. Χ. Κάποια επικοινωνία με την εφορία), ή μπήκαν αυτόματα σε κάποιο λογαριασμο;

Είμαι και εγώ σε παρόμοια φάση - 8 Ιουλίου εκδόθηκε το πιστοποιητικό ΜΚΕ από την πρεσβεία του Λονδίνου και 12 Ιουλίου έλαβα μέιλ από τη στρατολογία με την απόφαση ακύρωσης του προστίμου, οδηγίες προς όσους έχουν αναβολή ΜΚΕ, το πιστοποιητικό στρατολογικής μου κατάστασης και κάποια άλλα έγγραφα.

Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όσους το παλεύουν ακόμη. Με βάση την προσωπική μου εμπειρία, μόλις συγκεντρωθούν τα δικαιολογητικά για τα 7 χρόνια εργασίας, όλα τα υπόλοιπα λύνονται σχετικά εύκολα - μέχρι και ο υπάλληλος στην πρεσβεία ήταν πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός.

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Jobsworth έγραψε:Συγχαρητήρια!

Χρειάστηκε να κάνεις κάποια άλλη κίνηση για να λάβεις τα χρήματα του προστίμου πίσω (π. Χ. Κάποια επικοινωνία με την εφορία), ή μπήκαν αυτόματα σε κάποιο λογαριασμο;

Είμαι και εγώ σε παρόμοια φάση - 8 Ιουλίου εκδόθηκε το πιστοποιητικό ΜΚΕ από την πρεσβεία του Λονδίνου και 12 Ιουλίου έλαβα μέιλ από τη στρατολογία με την απόφαση ακύρωσης του προστίμου, οδηγίες προς όσους έχουν αναβολή ΜΚΕ, το πιστοποιητικό στρατολογικής μου κατάστασης και κάποια άλλα έγγραφα.

Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όσους το παλεύουν ακόμη. Με βάση την προσωπική μου εμπειρία, μόλις συγκεντρωθούν τα δικαιολογητικά για τα 7 χρόνια εργασίας, όλα τα υπόλοιπα λύνονται σχετικά εύκολα - μέχρι και ο υπάλληλος στην πρεσβεία ήταν πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός.



Καλημέρα φίλε μου, λογικά εξυπηρετηθήκαμε από την ίδια υπάλληλο που είναι όντως πολύ ευγενική και άψογη στη δουλειά της.

Πήρα ΜΚΕ μέσα Ιουνίου από πρεσβεία Λονδίνου. Η επιστροφή του προστίμου στην εφορία φάνηκε περίπου 2-3 εβδομάδες μετά (μπορείς να ελέγξεις εδώ https://www1.aade.gr/taxisnet/info/protected/displayReturnInfo.htm ). Αφού εμφανίστηκε ηλεκτρονικά, στη συνέχεια πήγα στα αιτήματα μου και υπέβαλα αίτημα για την επιστροφή σε τραπεζικό μου λογαριασμό (αλλιώς θα μείνουν ηλεκτρονικά στην εφορία για μελλοντικές οφειλές).

Θα σου πρότεινα για να μην επαναλαμβάνεις άδικο το αίτημα πολλές φορές και καθυστερείς, να επισυνάψεις ένα αποδεικτικό ασφαλιστικής ενημερότητας στο αίτημα που θα υποβάλεις. Η επιστροφή είναι μεγαλύτερη των 3000 ευρώ και δε θα σου τα επιστρέψουν διαφορετικά.

Αυτή τη στιγμή είμαι στο στάδιο αυτό με το αίτημα μου και ευελπιστώ ότι θα πάρω τα χρήματα μου σύντομα στο δικό μου λογαριασμό.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες