Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Billis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 06, 2014 6:56 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Billis »

Καλησπερα παιδεια!
Λεγομαι Βασιλης και ειμαι 33 χρονων.
Ζω μονιμα στην Βουλγαρια, εχω παρει μεχρι τωρα 2 φορες αναβολη απο τον στρατο.
Μια φορα για τις βασικες σπουδες και μια φορα για την ειδικοτητα.
Τον Δεκεμβριο εληξε η αναβολη μου και τωρα θα πρεπει να αποδιξω οτι ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου για να παρω ξανα αναβολη.
Σας παρακαλω πολυ να μου πειτε τι δικαιολογητικα θα χρειαστει να καταθεσω ή να μου δωσετε ενα link να τα βρω!
Δυστυχως στο παρελθον εκανα 2 φορες προσπαθεια να ζητησω πληροφοριες απο την Ελληνικη πρεσβεια στη Σοφια της Βουλγαριας, αλλα δυστυχως, το ξαναλεω, δεν καταφερα να καταλαβω τι χαρτια πρεπει να καταθεσω (διοτι κανεις δεν μου ειπε ακριβως).
Στο site της πρεσβειας στη Βουλγαρια δεν εχει συγκεκριμενες πληροφοριες, μηπως σε καποιο αλλο κρατος υπαρχει πιο ολοκληρωμενη ενημερωση;
Εχω οικογενεια, παιδι και εργαζομαι μονιμα στη Βουλγαρια.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα θερμα!
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Για να εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου πρεπει να εχεις ειτε 11 συνεχη χρονια στο εξωτερικο, ειτε 7 συνεχη χρονια εργασιας. Αναλογα με το σε ποια περιπτωση ανηκεις, τα δικαιολογητικα ειναι διαφορετικα. Πρακτικα, οτιδηποτε στοιχειο εχεις που αποδεικνυει την παραμονη και εργασια σου στο εξωτερικο, χρησιμο ειναι. Μισθολογικα, αποδεικτικα εφοριας, λογαριασμοι, δημοτικα τελη, τραπεζικα, κλπ. Τα λεω γενικα, γιατι δεν εχω ιδεα πως ειναι αυτα τα εγγραφα στην Βουλγαρια
Billis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 06, 2014 6:56 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Billis »

Ευχαριστω πολυ για την συμμετοχη!Κατ'αρχην θα χρησιμοποιησω την πρωτη περιπτωση, διοτι απο οτι εχω διαβασει οι σπουδες δεν θεωρουντε "εργασια". Οποτε το ερωτημα γινεται πιο συγκεκριμενο "τι χαρτια χρειαζονται ακριβως για να αποδιξω τα 11 συνεχη χρονια στο εξωτερικο";

Στο παρελθον ειχα επικοινωνησει με την πρεσβεια, αλλα επαναλαμβανω οτι δεν ελαβα συγκεκριμενη απαντηση. Πριν στειλω γραπτως το ερωτημα, γιατι αλλη λυση δεν βρισκω, θα ηθελα λιγο βοηθεια απο καποιον που περασε απο τον ιδιο δρομο ή απλα εχει γνωσεις επι του θεματος.

Για παραδειγμα εχω σφραγιδες στο διαβατηριο, αλλα καποια στιγμη σταματησαν να τα σφραγιζουν και τα διαβατηρια επειτα αλλαξαν. Η ιδια η προξενικη αρχη κρινει ποιος ειναι μονιμος κατοικος εξωτερικου και σε αυτην θα πρεπει να παω οσα χαρτια θεωρω εγω για χρησιμα ή τα στελνει πχ στο στρατολογικο; Εαν ειναι ετσι να ψαξω καποιο τηλεφωνο εκει. Ευχαριστω πολυ και παλι!

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Η προξενικη αρχη ελεγχει τα στοιχεια και εκδιδει σχετικη βεβαιωση για στρατολογικη χρηση. Το στρατολογικο γραφειο δεν εχει ιδεα και δεν θα μπορουσε να ξερει τα εγγραφα του καθε κρατους. Γι'αυτο θα σου προτεινα να επικοινωνησεις με το προξενικο γραφειο στη χωρα σου, που θα σου πουν τι εγγραφα ζητανε. Εναλλακτικα, ισως υπαρχει και στο website τους (εδω στο Ην. Βασιλειο, τα εχουν)

Οι σφραγιδες του διαβατηριου δεν αποδεικνυουν τιποτα γιατι δεν αποδεικνυουν μονιμη εγκατασταση, γι'αυτο και δεν ειναι στα δικαιολογητικα. Οπως σου εγραψα και πιο πανω, τα δικαιολογητικα ειναι πανω κατω αυτα που σου γραφω (λογαριασμοι, τραπεζικα statements, συμβολαιο σπιτιου, δημοτικα τελη, συμβολαιο εργασιας, αποδεικτικα μισθοδοσιας, βεβαιωσεις απο εργοδοτη ή εκπαιδευτικο ιδρυμα Κλπ). Οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ολα για ολο το χρονικο διαστημα, αλλα δεν μπορεις να εχεις διαστηματα που δεν εχεις κανενα αποδεικτικο. Καλυτερα να εχεις 2+ αποδεικτικα για καθε περιοδο, λεω εγω.

geogas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2014 7:04 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από geogas »

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την προσπάθεια,

είμαι γεννηθείς το 1988 και έχω αναβολή λόγω σπουδών μέχρι 31/12/2015. Έκανα το bachelor στην Ελλάδα και το master στην Ελβετία (το οποίο και τελείωσα τον Απρίλιο του 2013). Έπρεπε να έχω ενημερώσει τη στρατολογική αρχή ότι έχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου; Από τον Απρίλιο που τελείωσα δουλεύω στην Ελβετία και έχω συμβόλαιο αορίστου χρόνου. Είμαι στο εξωτερικό από το Σεπτέμβριου του 2011. Τί έγγραφα πρέπει να συγκεντρώσω και ποια είναι η διαδικασία για να θεωρηθώ κάτοικος εξωτερικού και να μην πάω στρατό όταν λάβω το σχετικό έγγραφο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,

Γιώργος
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Με ολο το σεβασμο...100 φορες τα εχω γραψει πιο πανω. Σε καθε σελιδα θα τα βρεις και τις προυποθεσεις και τα δικαιολογητικα.

Εν συντομια:

Μονιμος κατοικος εξωτερικου εισαι στα 11 συνεχη χρονια διαμονης, ή 7 χρονια βιοποριστικης εργασιας.

Οσο για την πρωτη ερωτηση, το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι το να τους πας το πτυχιο για το οποιο πηρες αναβολη, ωστε να μην θεωρηθει οτι εκανες κακη χρηση αναβολης.

φουσκαλας

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από φουσκαλας »

Καλησπερα
χαιρετω, απο την ιταλια, ακουστε την ιστορια μου, μεγαλωσα ελλαδα ως τα 18 μετα ηρθα στην ιταλια, για σπουδες αλλα αναγκαστικα να διακοψω για δουλεια, το 12, μου ελληξε η αναβολη, και βγηκα ανυποτακτος εξωτερικου. Εφερα χαρτι οτι ειμαι ακομα γραμμενος στην σχολη και με βγαλαν ανυποτακτο, με το δικαιωμα να μπαινω ελλαδα 1 μηνα συνολικα. Πληρωσα το προστιμο των 6 χιλιαδων. Και συνεχισα ιταλια. Πριν απο μια εβδομαδα εβγαλα μεσω του προξενιου χαρτι επιβεβαιωση οτι ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου. Ο προξενος πριν μου το βγαλει πηρε τηλ το ΣΥ που ειμαι γραμμενος και του βεβαιωσαν, οτι ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου, και οτι το 6χιλιαρο επιστρεφεται, ερχεται χαρτι στο σπιτι να παω να τα παρω.
Ξερω τα δικαιωματα μου οτι η θητεια ειναι 6 μηνες, κι οτι εχω το δικαιωμα α μπαινω εως και 6 μηνες ελλαδα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Πρεπει να κανω κατι εγω προσωπικα η φτανει το φαξ που εστηλε ο προξενος χρειαζεται καποιο πιστοποιητικο να παρω α παω σε καποια αρχη ΣΥ και να κανω κατι περαιτερω. Δηλαδη ειμαι, ετσι

βγηκα ανυποτακτος εξωτερικου, δηλωσα με χαρτι σχολης οτι ειμαι στο εξωτερικο ακομα φοιτητης, πληρωσα 6 χιλιαρικα, και μετα απο εναν χρονο απεχτυσα την ιδιοτητα τοθ Μονιμου κατοικου εξωτερικου. Τι χρειαζεται να κανω η να παρω, η ολα γινονται αυτοματα ευχριστω,
Ιόνιος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2014 12:54 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Ιόνιος »

Φίλε φουσκαλα έγω και ένας φίλος μου προσπαθήσαμε να έρθουμε σε επικοινωνία με την προξενική αρχή της περιοχής μας στην Ιταλία για να ζητήσουμε πληροφορίες για τα δικαιολογητικά που πρέπει να παρουσιάσουμε ώστε να πάρουμε το χαρτί βεβαίωσης μονίμου κάτοίκου του εξωτερικού (και οι 2 έχουμε συμπληρώσει τα απαραίτητα χρόνια παραμονής στην Ιταλία) αλλά ο συγκεκριμένος κύριος ήταν αρνητικός διότι μας είπε ότι δεν μπορεί να μας δώσει βεβαίωση λόγω σπουδών αλλά μόνο εάν βρισκόμαστε στην Ιταλία για λόγους έργασίας. Φυσικά η νομοθεσία μιλάει και για φοιτητές αλλά μάλλον πέσαμε στον λάθος άνθρωπο, την λάθος στιγμή. Μας απογοήτευσε με το καλημέρα. Δεν καταφέραμε να ρωτήσουμε σχεδόν τίποτα διότι μας απέκλεισε το ενδεχόμενο από την αρχή. Επειδή λοιπόν εγώ το Φλεβάρη του 15 θα γυρίσω στην Ελλάδα για να εκπληρώσω τη θητεία μου, θα ήθελα να πάρω το χαρτί για να γλιτώσω τα 6000 ευρώ και γι αυτο θα ήθελα αν είχες την ευγενή καλοσύνη να μου πεις σε ποιά προξενική αρχή απευθύνθηκες και τι δικαιολογητικά σου ζήτησαν μήπως και βγάλουμε και εμείς άκρη με το θέμα. Ευχαριστώ προκαταβολικά και σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

φουσκαλας έγραψε:Καλησπερα
χαιρετω, απο την ιταλια, ακουστε την ιστορια μου, μεγαλωσα ελλαδα ως τα 18 μετα ηρθα στην ιταλια, για σπουδες αλλα αναγκαστικα να διακοψω για δουλεια, το 12, μου ελληξε η αναβολη, και βγηκα ανυποτακτος εξωτερικου. Εφερα χαρτι οτι ειμαι ακομα γραμμενος στην σχολη και με βγαλαν ανυποτακτο, με το δικαιωμα να μπαινω ελλαδα 1 μηνα συνολικα. Πληρωσα το προστιμο των 6 χιλιαδων. Και συνεχισα ιταλια. Πριν απο μια εβδομαδα εβγαλα μεσω του προξενιου χαρτι επιβεβαιωση οτι ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου. Ο προξενος πριν μου το βγαλει πηρε τηλ το ΣΥ που ειμαι γραμμενος και του βεβαιωσαν, οτι ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου, και οτι το 6χιλιαρο επιστρεφεται, ερχεται χαρτι στο σπιτι να παω να τα παρω.
Ξερω τα δικαιωματα μου οτι η θητεια ειναι 6 μηνες, κι οτι εχω το δικαιωμα α μπαινω εως και 6 μηνες ελλαδα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Πρεπει να κανω κατι εγω προσωπικα η φτανει το φαξ που εστηλε ο προξενος χρειαζεται καποιο πιστοποιητικο να παρω α παω σε καποια αρχη ΣΥ και να κανω κατι περαιτερω. Δηλαδη ειμαι, ετσι

βγηκα ανυποτακτος εξωτερικου, δηλωσα με χαρτι σχολης οτι ειμαι στο εξωτερικο ακομα φοιτητης, πληρωσα 6 χιλιαρικα, και μετα απο εναν χρονο απεχτυσα την ιδιοτητα τοθ Μονιμου κατοικου εξωτερικου. Τι χρειαζεται να κανω η να παρω, η ολα γινονται αυτοματα ευχριστω,


Καλημέρα φίλε, μόλις διάβασα το μήνυμα σου, διάβασε το άρθρο 3 (Διαδικασία επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντων)
ducatisti

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από ducatisti »

Καλησπέρα,Έχω αναβολή ώς 31/12/2017 και ολοκλήρωσα τις σπουδές μου (bachelor) για τις οποίες πήρα αναβολή σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας.

Επέστρεψα Ελλάδα, έκανα πρακτική και τώρα πηγαίνω αμερική για εργασία.

Στην περίπτωση που αποφασίσω να μείνω αμερική μόνιμα για εργασία, τι γίνεται με την θητεία;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Kostas

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Kostas »

Καλημερα σας, Ενας φιλος μου (Γεννηθης του 1989) εχει γεννηθει στην Ιορδανια με μητερα Ελληνιδα και Πατερα Δανο. Καποια στιγμη η μητερα του τον εγραψε στην Ελληνικη πρεσβοια. Εχει παει στρατο στη Δανια αλλα για την Ελλαδα θεωρειτε ακομα ανυποτακτος. Δεν αντισταθμιζεται η Στρατιωτικη του θητεια στη Δανια με αυτης της Ελλαδας λογο ευρωπαικης εννωσης; Ευχαριστω εκ των προτερων
mdxx
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 24, 2014 11:43 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από mdxx »

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, έχω αναβολή λόγω σπουδών, αλλά σκοπεύω να τελειώσω τώρα τις σπουδές και να ετοιμαστώ να φύγω για δουλειά στο εξωτερικό. Από τα λίγα που είδα μέσα σε αυτό το τόπικ διάβασα κάτι περί ανυποταξίας εξωτερικού.
Μπορεί κάποιος γνώστης επί του θέματος να με ενημερώσει τι μπορώ να κάνω με το θέμα στρατό σε περίπτωση που φύγω στο εξωτερικό για δουλειά μέχρι και τα Χριστούγεννα, αλλά με την προοπτική να μπορώ αν γίνετε να επισκέπτομαι την Ελλάδα για κάποιο χρονικό διάστημα.

Ευχαριστώ πολύ
wateraleko
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 31, 2014 4:44 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από wateraleko »

Θα ήθελα να σας ενημερώσω λίγο για την καστσταση μοu.

Ήταν 1994 μπήκα κανονικά στο στρατό με την 222 σειρα όλα πηγαίνανε καλά, μέχρι το 10 μήνα στρατιωτικής θητειας. Από εκει και πέρα δυστυχώς όλα πήγανε στραβά.

Έμπλεξα με χρήση ναρκωτικών ουσιών (ηρωίνη), και αναγκάστικα να πάρω δύο αναβολές (έχω μαζί μου τα χαρτιά από της δύο αναβολές), δυστυχώς η καστάσταση μου ήταν πόλη άσχημη. Αναγκαστικά με πήραν από ελλάδα και τώρα ειμαι εξωτερικό από το 1996.

Ειμαι πια 41 ετών και θέλω καποια στιγμή να ξαναπάω Ελλάδα με την οικογενια να γνωρίσουν την πατρίδα μας. Ποιές θα ειναι η συνέπειες μου; Δεν έχω πρόβλημα να παρυσιαστώ και πάλι και υπηρετήσω το υπολοίπο της θητειας μου. Πόσο θα ήταν εφόσον ήδη έχω κάνω 10 μήνες πριν;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Nassos »

Υποθέτω έχεις πάρει οριστική απαλλαγή.

Δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα με το να ταξιδέψεις Ελλάδα. Ούτε φυγόστρατος είσαι, ούτε λιποτάκτης, ούτε ανυπότακτος.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες