ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
επισκέπτης

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από επισκέπτης »

Παρουσιάζομαι τη Δευτέρα μ. πεύκο και σκέφτομαι και την περίπτωση ΥΕΑ. Διάβασα πάνω κάτω τι παίζει με τους ΥΕΑ. Από ελεύθερο χρόνο τι γίνεται; Πήζεις όλη μέρα ή έχεις και κάποιες ώρες ελεύθερες; Με το τηλέφωνο τι γίνεται;

kinigareos85
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 31, 2007 1:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kinigareos85 »

Ξέρει κανείς τι παίζει με ΥΕΑ σε μας; Εχω ακουσει πως παίζει ξαφνικά ενώ να εχεις τελειώσει να σε στείλουν απλό πεζικό. Ισχύει;
Guests

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Guests »

Ισχυει. Το που θα σας στειλουν αποφασιζεται μολις τελειωσετε τη ΣΕΑΠ.

Anonymous

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Leukopyrgitis έγραψε: Από ό, τι έχω ακούσει, περνάν πρώτα τη ΣΕΑΠ (με τους ΔΕΑ Πεζικού) και μετά κάνουν την πλήρη εκπαίδευση ΕΔ, ανάλογα με το συγκεκριμένο αντικείμενο (ορεινοί καταδρομείς, αμφίβιοι, κλπ).

Μετά την ΣΕΑΠ ακολουθεί Ρεντίνα. Εκεί τα αντικείμενα είναι ίδια για όλους. Αμφιβιους, ορεινούς, πεζοναύτες, αλεξιπτωτιστές. Οι εκάστοτε μονάδες εκπαιδεύουν το προσωπικό τους ανάλογα με τις επιχειρησιακές τους ιδιαιτερότητες. Εγώ υπηρέτησα σε αμφίβια μοίρα (ΔΕΑ) και έχω κάνει πάνω από 25 αμφίβιες ασκήσεις, είτε καθαρά καταδρομικές, είτε σε συνδυασμό με απλό πεζικό. Βέβαια γίνοναται και ασκήσεις που δεν έχουν αμφίβιο χαρακτήρα (σκοινάκια, αντάρτης, πορείες-βολές κτλ) αλλά κυρίως εστιάζουν σε αμφίβιο μοντέλο επιχείρησης.

gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gioalex »

ΣΧΑΛ μόνο όσοι πάνε σε ΜΑΛ. Αυτό ίσχυσε πρώτη φορά για τους ΔΕΑ 05Α ΕΣΣΟ (290). Δυστυχώς αυτή ήταν η σειρά μου. Ξενέρωμα...
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gioalex »

Εμάς μας είχαν ενημερώσει για το ποιοί θα πάνε ΥΕΑ πεζικού κ ποιοί Ειδ. Δυν. λίγο πριν φύγουμε από το κέντρο για την ΣΕΑΠ. Στους Ειδ. Δυν. δίνουν μία παραλλαγή και ένα ζευγάρι άρβυλα επιπλέον (τα οποία λιώνεις στις ασκήσεις ούτως ή άλλως Εικόνα). Βέβαια υπήρξε και το ενδεχόμενο κάποιος με πολύ γερό βύσμα να πήρε αλλαγή την τελευταία στιγμή απο πεζικό για ειδ δυν, αλλά αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βάλε ότι γνωστούς έχεις να πας ειδ. δυν. Αν παρουσιαστεις σε κέντρο πεζικού δεν μπορείς επ' ουδενί να γίνεις ΔΕΑ Ε. Δ. Ελπίζω να σε κατατόπισα.

gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gioalex »

Noname έγραψε:gnorizo oti i ekpedeusi ine poli skliri ala to 8ema ine oti exo akousi pos parolo pou pigenoume san idikikes dinamis YEA iparxi periptosi na mas pane peziko YEA kai na kanoume kanonika tin ekpedeusi stin rentina sto KEAΠ kai ego auto den to 8elo kai auto prospa8o na ma8o an ali8euoun ola auta.
Αν είσαι ΥΕΑ ΠΖ ΔΕΝ περνας Ρεντίνα. Τέλος

gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gioalex »

Ισχύει, αλλά γίνεται πολύ σπάνια. Στην προηγούμενη σειρά, όσο και στην δικιά μου δεν είχαμε τέτοιο συμβάν. αν γίνει ρπέπει να πέσει πολύ γερό βύσμα. Πάντως για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βάλε κανένα βύσμα πριν πας για ΣΕΑΠ και έχε το σε εγρήγορση κυρίως προς το τέλος της εκπαίδευσης στο Ηράκλειο.

Υ. Γ. Καλό πήξιμο νέοι!!!
dd

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dd »

Χρόνια πολλά σε όλους!!! Θα μπορούσε να με διαφωτίσει κάποιος σχετικά με την ένδειξη ΥΕΑ(ΠΖ) που έχω, μπορώ να συνεχίσω σαν ΥΕΑ (ΕΔ); Μπορώ δηλαδή να αλλάξω σώμα και να διατηρήσω την ένδειξη ΥΕΑ; Αν γίνεται το παραπάνω εχει κάποιες διαφορετικές αθλητικές δοκιμασίες για ΥΕΑ(ΕΔ) σε σχέση με τους υπόλοιπους ΥΕΑ; Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Υποθέτω ότι με το κατάλληλο βύσμα όλα γίνονται, δεν ξέρω όμως τι πιθανότητες έχεις χωρίς τη χρήση του.
302 amaliada

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 302 amaliada »

Παιδια καλησπερα. Μου ηρθε και εμενα το χαρτι να παρουσιαστω σαν καλος φανταρος και εχω μια ερωτηση. Ειχα ενδειξη για ΥΕΑ. Τι παιζει με τους ΥΕΑ στις ΕΔ. Και κατι αλλο επειδη ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ πρεπει ανγκαστικα να περασω τις εξετασεις; Ψινομαι να παω αλλα ειναι οι 5 μηνες παραπανω που με προβληματιζουν και εχω ηδη μια καλη δουλεια. Μου δεσμευτικε το αφεντικο οτι θα με ξαναπαρει μολις απολυθω.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

xampos έγραψε:ti ennoeis 5 mines parapano;

Αναφέρεται στους Δόκιμους Έφεδρους Αξιωματικούς που υπηρετούν 17 αντί για 12 μήνες.
Anonymous

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παληκάρια. Μπαίνω μέσα 12 Φεβρουαρίου πεζικό στο Ναύπλιο. Θέλω να μου πείτε αν γίνεται να μπω από έκει ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις. Μου έχει έρθει το χαρτί με την ένδειξη ΥΕΑ. Αν χρειαστεί να βάλω μέσω προλαβαίνω να το βάλω τώρα;
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gioalex »

Κώτσος έγραψε:Γεια σας παληκάρια. Μπαίνω μέσα 12 Φεβρουαρίου πεζικό στο Ναύπλιο. Θέλω να μου πείτε αν γίνεται να μπω από έκει ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις. Μου έχει έρθει το χαρτί με την ένδειξη ΥΕΑ. Αν χρειαστεί να βάλω μέσω προλαβαίνω να το βάλω τώρα;
Δυστυχώς όχι φίλε μου. ΔΕΑ ειδ. δυν πάνε μόνο όσοι έχουν παρουσιαστεί σε κέντρο ειδ. δυν. Το μόνο που ενδεχομένως να μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις κέντρο κατάταξης, αν και δεν ξέρω κατάπόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες