Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εκπαιδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Mihalisthegreek έγραψε:

Στη σχολή ποσο καιρό θα είμαστε; Θα έχει εξόδους; Η θα πρεπει να είμαστε πχ μεσα συνέχεια και θα μας καψωνάρουν ;



Βασική εκπαίδευση + σχολείο μαχητή + σχολείο ειδικότητας (πλην πλήρωμα ερπυστριοφόρου που τοποθετείται άμεσα στις μονάδες μετά τη βασική και το σχολείο μαχητή και περνάει εκεί ειδικότητα), μας κάνουν περίπου 6 μήνες.

Εξόδους θα έχετε αμέσως μετά την ορκωμοσία. Τις πρώτες 40 ημέρες και μέχρι να ορκιστείτε θα μένετε μέσα χωρίς εξόδους.

Τα καψώνια απαγορεύονται πλέον, άρα δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα. Στα πλαίσια της εκπαίδευσης υπάρχει μόνο η λίγο πιο έντονη γυμναστική.

Nana9
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Απρ 04, 2021 3:12 pm
Επικοινωνία:

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Nana9 »

Παιδιά καλησπέρα! Αν φνωριζει κάποιος ας μου απαντήσει!

Η εκπαίδευση για Εποπ που γίνεται ; Δεύτερον διαφέρει με βάση την ειδικότητα πχ κανεις την ίδια εκπαίδευση κάποια που είναι στα όπλα και κάποιος που είναι στον τομέα του υγειονομικού;

Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Nana9 έγραψε:Παιδιά καλησπέρα!Αν φνωριζει κάποιος ας μου απαντήσει!

Η εκπαίδευση για Εποπ που γίνεται ; Δεύτερον διαφέρει με βάση την ειδικότητα πχ κανεις την ίδια εκπαίδευση κάποια που είναι στα όπλα και κάποιος που είναι στον τομέα του υγειονομικού;



Η ερωτηση σου δεν εχει απαντηση μιας και η καθε ειδικοτητα εχει το δικο της Κεντρο και το δικο της σχολειο παρακολουθησης.

Αλλη εκπαιδευση θα περασει ο χειριστης Α/Τ ΠΖ και σε αλλο Κεντρο θα παρουσιαστει και αλλη εκπαιδευση ο Πληροφορικαριος και σε αλλο Κεντρο θα παρουσιαστει, οπως επισης τα Κεντρα διαφερουν απο Σωμα / Οπλο.

Μπορεις να ψαξεις στο internet την ειδικοτητα που σε ενδιαφερει και να βρεις τις οποιες πληροφοριες χρειαζεσαι.
Nana9
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Απρ 04, 2021 3:12 pm
Επικοινωνία:

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Nana9 »

Σε ευχαριστώ παρά πολύ Λευτέρη! Η ειδικότητα που έχω δήλωση είναι βοηθός φαρμακοποιού έχω φαγωθεί να ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι!

Αν βρεις κάτι σε παρακαλώ στείλε μου!

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Λογικα θα δηλωσες την ειδικοτητα του Υγειονομικου με τις 50 θεσεις.

Θα παρουσιαστεις λοιπον στην Αρτα, στο ΚΕΥΓ (Κεντρο Εκπαιδευσης Υγειονομικου) οπου θα κατσεις εναν μηνα ως νεοσσυλεκτη.

Μετα, την εκπαιδευση της ειδικοτητας σου θα τη κανεις παλι στο ιδιο μερος ΚΕΥΓ ή σε καποιο Στρατιωτικο Νοσοκομειο.

Απο εκει, μολις τελειωσεις και την ειδικοτητα σου, θα ερθει η πρωτη μεταθεση και η πρακτικη πανω σε αυτη, ισως στο 441 ΑΒΒΥ (Αθηνα).

Απο εκει και μετα, μολις τελειωσεις αυτο το σταδιο θα παρεις και την τοποθετηση σου, η οποια θα ειναι ειτε σε καποιο Στρατοπεδο ή σε καποιο Στρατιωτικο Νοσοκομειο το οποιο εχει αναγκη απο καποιον βοηθο.

Σε γενικες γραμμες ομως, τον πρωτο καιρο θα εισαι σκοπανθρωπος, οπως ολοι οι ΕΠΟΠ που θα μπουν, μεχρι να μαθεις την ειδικοτητα κτλπ.

Παντως, το ΚΕΥΓ, δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα Στρατοπεδα μιας και ολα τα στελεχη εκει μεσα ειναι μορφωμενοι με πτυχια, οποτε δεν θα δεις στελεχη να σου φωναζουν, οπως σε αλλα ποιο μαχιμα οπλα και ειδικοτητες.

Ελπιζω να σε βοηθησα καπως, καλη σου επιτυχια.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris 2αμαλ την Σάβ Απρ 24, 2021 9:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nana9
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Απρ 04, 2021 3:12 pm
Επικοινωνία:

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Nana9 »

Για αεροπορία έχω δηλώσει όχι στρατό ξηράς κτλ!
Nana9
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Απρ 04, 2021 3:12 pm
Επικοινωνία:

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Nana9 »

Εμένα ένας φίλος του μπαμπά μου που πήρε σύνταξη από το Φαρμακειο του γνα μου είπε ότι η εκπαίδευση γίνεται πάνω στην αεροπορία!
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Με συγχωρεις, νομιζα εννοουσες την ειδικοτητα του Υγειονομικου στον Στρατο Ξηρας.

Δυστυχως, δεν γνωριζω για την Πολεμικη Αεροπορια...
Άβαταρ μέλους
andreas2021
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Απρ 07, 2021 1:11 pm
Τοποθεσία: ΕΠΟΠ ΠΝ
Επικοινωνία:

Εκπαιδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από andreas2021 »

Καλησπέρα, ξέρει κανείς αν η διάρκεια της βασικής εκπαίδευσης ΕΠΟΠ (5-6 μήνες) πριν από την εκπαίδευση επί της ειδικότητας, είναι ίδια και στα 3 σώματα (ΣΞ, ΠΝ, ΠΑ);
Kab
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 01, 2021 5:11 pm
Επικοινωνία:

Εκπαιδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Kab »

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω μετα την ορκομωσία πόσες εξόδους θα έχουμε και κάθε πότε;
IoannaGkCh98
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 18, 2022 1:16 pm
Τοποθεσία: Politis
Επάγγελμα: Πλήρωμα καμπίνας
Επικοινωνία:

Κατάταξη και εκπαίδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από IoannaGkCh98 »

Μετά από μια έντονη συζήτηση που διάβασα παραπάνω, να ρωτήσω κάτι μιας και δεν γνωρίζω. Αγόρασα τα απαραίτητα αλλά για να είμαι σίγουρη, στολή (πάνω κάτω) θα μας δώσουν εκεί έτσι δεν είναι;
Eleonora
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Παρ Οκτ 07, 2022 8:21 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη και εκπαίδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Eleonora »

IoannaGkCh98 έγραψε:Μετά από μια έντονη συζήτηση που διάβασα παραπάνω, να ρωτήσω κάτι μιας και δεν γνωρίζω. Αγόρασα τα απαραίτητα αλλά για να είμαι σίγουρη, στολή (πάνω κάτω) θα μας δώσουν εκεί έτσι δεν είναι;
Στολή θα μας δώσουν, η διάρκεια της βασικής εκπαίδευσης πόση είναι;4 εβδομάδες,6 εβδομάδες; Το σχολείο του μαχητή, είναι μέσα στη βασική εκπαίδευση; Η εκπαίδευση ειδικότητας, πόσο διαρκεί και πού;

Styga
Άβαταρ μέλους
Sandfin
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2022 2:58 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη και εκπαίδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Sandfin »

Ναι ναι αυτά θα μας τα δώσουν πάνω.
Jjj
Kolopsaro21
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Απρ 02, 2021 10:53 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη και εκπαίδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Kolopsaro21 »

Δίνουν στολές Ιωάννα και την στρατιωτική και την επίσημη. Καλη αρχή!
Nauarxos98
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2022 11:44 pm
Τοποθεσία: Ναύαρχος
Επικοινωνία:

Κατάταξη και εκπαίδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Nauarxos98 »

Παιδιά καλησπέρα και καλή αρχή ευχομαι σε όλους μας. Ως λίγο ανήξερος θα ήθελα να ρωτήσω την διαδικασία της κατάταξης.40 μέρες είναι η βασική εκπαίδευση μέχρι ορκωμοσία ; Και αν έχουμε άδεια ορκωμοσίας η έστω επισκεπτήρια τις πρώτες εβδομάδες (για πράγματα αναγκαία που έχουμε ξεχάσει)

Επίσης να ρωτήσω έπειτα την ορκωμοσία τι ακολουθεί και αν ξέρει κάποιος ποσο διαρκεί η εκπαίδευση Α-Τ όπλων

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή τύχη!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες