Λιποτάκτης και λιποταξία

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
κατερινσ

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από κατερινσ »

Καλημέρα, παρακαλω θα ήθελα, να κάνω μια ερώτηση.. Εμένα ο αντρας μου έκανε κανονικά τη θητεία του και 15 μέρες πρώτου τελιωσει η στρατιωτική του θητεια έφυγε απο το στρατό.. Τώρα έχουμε 1 παδακι 1,5 χρονων.. σας παρακαλω πείτε μου τη πρέπει να κάνει για να απαλλαγή γιατι είναι ο μοναδικός που δουλευει στην οικογένεια..
Σταύρος

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Σταύρος »

Ήμουν στρατιωτικές φυλακές πριν από 32 χρόνια περίπου για ποινικά αδικήματα και γιατί ήμουν και ανυπότακτος. Λυποτακτισα και έφυγα στο εξωτερικό. θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να γυρισω Ελλάδα και υπό ποιες προϋποθέσεις. ευχαριστω

Monimos Anypotaktos

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

Σταύρος έγραψε:Ήμουν στρατιωτικές φυλακές πριν από 32 χρόνια περίπου για ποινικά αδικήματα και γιατί ήμουν και ανυπότακτος. Λυποτακτισα και έφυγα στο εξωτερικό. θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να γυρισω Ελλάδα και υπό ποιες προϋποθέσεις. ευχαριστω

Αυτά είναι για δικηγόρους όχι για εμάς, ποινικά αδικήματα συν λιποταξια, μια ζωή θα σε ψάχνει η αστυνομία. Το αδίκημα της λιποταξιας είναι και αυτό διαρκές και σταματάει αφού φτάσεις 45 χρονών. Αφού συλληφθείς και γινει δικαστήριο, ο δικηγόρος το μόνο που θα μπορεί να κάνει είναι να πει ότι μετα τα 45, σου εχει περάσει ενα χρονικό διάστημα, έτσι παραγραφεται το αδίκημα, αν έχουν περάσει μερικα χρόνια - μάλλον είσαι 50αρης και βαλε αν λες οτι λιποτακτησες πριν 32 χρόνια. Για τα υπόλοιπα ποινικά αδικήματα, αυτό είναι άλλο θέμα και μάλλον αυτά θα σου δημιουργήσουν πιο πολλά προβλήματα, όχι η λιποταξια.

Ρώτα δικηγόρο να μάθεις σίγουρα. Ένα από τα σίγουρα είναι ότι θα συλληφθείς αν πέσεις σε έλεγχο της αστυνομίας. Τα περαιτέρω θα γίνουν και θα αποφασιστουν στο δικαστήριο, γι αυτό θέλεις σίγουρα δικηγόρο, για να σου πει τι μπορεί να παραγραφεί και τι όχι, αν μπορείς να εξαγοράσεις κάποια ποινή ή όχι.

ΛιποΓερμανια

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από ΛιποΓερμανια »

Γειά σας,

Είχα παρουσιαστεί και ορκιστεί πέρσι, έπρεπε να υπηρετήσω 3 μήνες, ζήτησα αναβολή μετά από ένα μήνα (βλακια μου το ξέρω) επειδή είχαμε οικονομικά προβλήματα στην οικογένεια, και εκτός αυτού ήμουν παρανοϊκός για τα πάντα (δε το είπα στο στρατό αυτό) εκείνο το καιρό..

Τώρα αν κατάλαβα σωστά θεωρούμε λιποτακτης, είχε έρθει χαρτί πριν 4 μήνες στο προξενείο, αλλά δε ειχα χρόνο να πάω, γιατί μένω και δουλεύω σε άλλη πόλη. Και το άφησα αναπάντητο.

Είμαι 22 μπορώ να εξαγορασω την θητεία; Ή λόγο λιποταξιας θα δικαστώ, θα πρέπει να πληρώσω 1000 ευρώ για κάθε μηνα και να υπηρέτησω?

Μπορώ να ταξιδέψω Ελλάδα; Η γενικά μπορώ να κάνω ταξίδια, ή θα με συλλάβουν οι ελληνικές αρχές σε οποιαδήποτε χώρα; Εν τέλει σκέφτομαι να πάρω γερμανική ταυτότητα και να απαρνηθω την ελληνική, γλυτώνω όλο τον μπελά στον οποίο έμπλεξα; Η μπορώ να κρατήσω και τις δύο απλά να ταξιδεύω με την γερμανική; Υπάρχει πιθανότητα να με πιάσουν έτσι; Μετά από ποσό καιρό λιποταξιας σε αφήνουν ήσυχο;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις απλά αγχώνομαι τώρα που μου το θυμησαν...

Υ. Γ. Στην αρχή ήθελα να υπηρέτησω, αλλά το να είμαι ένα μήνα μέσα και να παίρνω λεφτά από την οικογένεια μου ενώ έχουν προβλήματα για να καπνίζω και να πίνω καφεδες στο στρατό δε μου άρεσε. Δε μου αρέσει να παίρνω λεφτά χωρίς να έχω δουλέψει γιαυτα.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν είσαι λιποτάκτης, αλλά ανυπότακτος εξωτερικού. Διάβασε το αντίστοιχο θέμα

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Αν θες να διαβάσεις τι πρόκειται να σου ζητήσει η Πρεσβεία, διάβασε τις οδηγίες από την Ελληνική Πρεσβεία στο Λονδίνο

Ανυπότακτοι Εξωτερικού - Μόνιμοι Κάτοικοι Εξωτερικού
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Akira »

Nassos έγραψε:Δεν είσαι λιποτάκτης, αλλά ανυπότακτος εξωτερικού. Διάβασε το αντίστοιχο θέμα

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Αν θες να διαβάσεις τι πρόκειται να σου ζητήσει η Πρεσβεία, διάβασε τις οδηγίες από την Ελληνική Πρεσβεία στο Λονδίνο

Ανυπότακτοι Εξωτερικού - Μόνιμοι Κάτοικοι Εξωτερικού
Μα αφού παρουσιάστηκε και υπηρέτησε ήδη ένα μήνα λέει.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Nassos »

Ζήτησε αναβολή είπε, δεν είπε ότι βγήκε από το Στρατόπεδο και δεν ξαναγύρισε τη καθορισμένη ώρα.

Αν έκανε "μαντραπήδα" πολύ απλά έκανε διαρκές ποινικό αδίκημα. Μπορεί να οριστεί και Στρατοδικείο ερήμην του και να καταδικαστεί.
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Akira »

Nassos έγραψε:Ζήτησε αναβολή είπε, δεν είπε ότι βγήκε από το Στρατόπεδο και δεν ξαναγύρισε τη καθορισμένη ώρα.

Αν έκανε "μαντραπήδα" πολύ απλά έκανε διαρκές ποινικό αδίκημα. Μπορεί να οριστεί και Στρατοδικείο ερήμην του και να καταδικαστεί.
Απλά θέλω να πω πως άπαξ και παρουσιαστείς στο στρατό μου φαίνεται κάπως αδύνατο να χαρακτηριστείς ανυπότακτος στη συνέχεια. Δηλαδή υποτάχθηκες ήδη, μόνο να λιποτακτήσεις μπορείς.

Ίσως κάνω λάθος.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Nassos »

Φυσικά και μπορείς, αν με τη λήξη της αναβολής δεν παρουσιάστηκες τη καθορισμένη ημερομηνία είτε για να ζητήσεις νέα αναβολή είτε για να περατώσεις το υπόλοιπο θητείας που έχεις, πάλι ανυπότακτος είσαι.

Αν είσαι ήδη οπλίτης θητείας και κάνεις "μανδραπήδα" απροειδοποίητα για διάφορους λόγους είσαι λιποτάκτης, αν εμφανιστείς εντός 48 ωρών τρώς ελάχιστη ποινή, συνήθως στέρηση εξόδου και φυλάκιση.

Αν όμως ξεπεράσεις τη προθεσμία έπραξες διαρκές ποινικό αδίκημα και θα σε κυνηγάνε μέχρι να κλείσεις τα 45.

Στο μεταξύ μπορεί να γίνει ερήμην σου Στρατοδικείο με καταδικαστική απόφαση και να το μάθεις όταν (αν) σε συλλάβουν.

Και ναι έχει υπάρξει τέτοια περίπτωση λιποτάκτη που πήγε στο Α/Τ για ανανέωση ταυτότητας και βρέθηκε στο κρατητήριο. Τη γλίτωσε γιατί πλέον είχε ξεπεράσει το 45ο έτος ηλικίας

Λιποτάκτης 32 χρόνια μετά κλήθηκε στο στρατό
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Akira »

Nassos έγραψε:Φυσικά και μπορείς, αν με τη λήξη της αναβολής δεν παρουσιάστηκες τη καθορισμένη ημερομηνία είτε για να ζητήσεις νέα αναβολή είτε για να περατώσεις το υπόλοιπο θητείας που έχεις, πάλι ανυπότακτος είσαι.

Αν είσαι ήδη οπλίτης θητείας και κάνεις "μανδραπήδα" απροειδοποίητα για διάφορους λόγους είσαι λιποτάκτης, αν εμφανιστείς εντός 48 ωρών τρώς ελάχιστη ποινή, συνήθως στέρηση εξόδου και φυλάκιση.

Αν όμως ξεπεράσεις τη προθεσμία έπραξες διαρκές ποινικό αδίκημα και θα σε κυνηγάνε μέχρι να κλείσεις τα 45.

Στο μεταξύ μπορεί να γίνει ερήμην σου Στρατοδικείο με καταδικαστική απόφαση και να το μάθεις όταν (αν) σε συλλάβουν.

Και ναι έχει υπάρξει τέτοια περίπτωση λιποτάκτη που πήγε στο Α/Τ για ανανέωση ταυτότητας και βρέθηκε στο κρατητήριο. Τη γλίτωσε γιατί πλέον είχε ξεπεράσει το 45ο έτος ηλικίας

Λιποτάκτης 32 χρόνια μετά κλήθηκε στο στρατό
Μάλιστα, ευχαριστώ.

Μου φάνηκε περίεργο γιατί θεωρούσα πως η αναβολή εντός στρατού είναι απλά νεκρό διάστημα, δλδ θεωρούσα πως είναι το ίδιο να μπεις στρατό και να λιποτακτήσεις με το να πάρεις αναβολή και να μην εμφανίστεις μετά το πέρας αυτής (και άρα να λιποτακτήσεις μετά την αναβολή).

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Mparmpas »

Παμε λιγο να τα ξεκαθαρισουμε. Αν εχεις οποιαδηποτε νομιμη αναβολη (σπουδων-υγειας) και δεν εμφανιστεις οταν σε καλεσουνε
εισαι ανυποτακτος. Δεν εχει σημασια αν την αναβολη την πηρες μεσω φρουραρχιου η μεσω στρατοπεδου. Εφοσον λοιπον εχεις
αναβολη ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ τυπου εισαι πολιτης.

Αν υπηρετεις και την κανεις μαντραπηδα χωρις να παρεις αναβολη τοτε εισαι λιποτακτης.

Ειναι χιλιες φορες προτιμωτερο να παρεις μια αναβολη και να βγεις μετα ανυποτακτος παρα να γινεις λιποτακτης, οι ανυποτακτοι γενικα αντιμετωπιζονται με σχετικη επιεικια ενω οι λιποτακτες πολυ αυστηρα. Επισης η λιποταξια ειναι πραξη ατιμωτικη και ανωριμη, δεν
γουσταρεις, παρε ενα Ι-5 και τελος. Το να φυγεις λες και φευγεις απο ενα μαγαζι που επινες καφε δεν παιζει, μιλαμε για στρατο.
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Akira »

Mparmpas έγραψε:Παμε λιγο να τα ξεκαθαρισουμε. Αν εχεις οποιαδηποτε νομιμη αναβολη (σπουδων-υγειας) και δεν εμφανιστεις οταν σε καλεσουνε
εισαι ανυποτακτος. Δεν εχει σημασια αν την αναβολη την πηρες μεσω φρουραρχιου η μεσω στρατοπεδου. Εφοσον λοιπον εχεις
αναβολη ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ τυπου εισαι πολιτης.

Αν υπηρετεις και την κανεις μαντραπηδα χωρις να παρεις αναβολη τοτε εισαι λιποτακτης.

Ειναι χιλιες φορες προτιμωτερο να παρεις μια αναβολη και να βγεις μετα ανυποτακτος παρα να γινεις λιποτακτης, οι ανυποτακτοι γενικα αντιμετωπιζονται με σχετικη επιεικια ενω οι λιποτακτες πολυ αυστηρα. Επισης η λιποταξια ειναι πραξη ατιμωτικη και ανωριμη, δεν
γουσταρεις, παρε ενα Ι-5 και τελος. Το να φυγεις λες και φευγεις απο ενα μαγαζι που επινες καφε δεν παιζει, μιλαμε για στρατο.
Απλά δεν έχω καταλάβει γιατί το να πάρεις αναβολή εντός στρατού και μετά να μην εμφανιστείς δεν θεωρείται μαντραπήδα.

Σενάριο 1: Μπαίνω στρατό -> Βγαίνω σε μια έξοδο -> Δεν επιστρέφω όταν είναι να επιστρέψω -> Λιποτάκτης

Σενάριο 2: Μπαίνω στρατό -> Παίρνω αναβολή για 1 χρόνο (σαν να παίρνω άδεια για 1 χρόνο έξοδο) -> Δεν επιστρέφω όταν είναι να επιστρέψω (στον 1 χρόνο και 1 μέρα) -> Ανυπότακτος;

Τα semantics δεν μου κάθονται καλά.

Στο Πανεπιστήμιο όταν έπαιρνες αναβολή σπουδών για Χ διάστημα, έπαυες να είσαι φοιτητής για αυτό το Χ διάστημα, και όταν περνούσε το Χ διάστημα ήσουν και πάλι φοιτητής, δεν ήσουν εκτός Πανεπιστήμιου με υποχρέωση να επανεγγραφείς κλπ.

Για να το λέτε και οι δύο έτσι θα είναι, απλά λογικά δεν μου στέκει.

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από giannismar »

Στεκει λογικα, έχει να κανει με την ιδιοτητα. Στην πρωτη περιπτωση εισαι στρατιωτης και στη δευτερη πολίτης. Δεν ειναι σαν να πατας το pause ενα πραμα :p. Όταν παιρνεις αναβολη παιρνεις και την πολιτική σου ταυτοτητα μαζι και παραδιεις τη στρατιωτικη.
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Mparmpas »

"Απλά δεν έχω καταλάβει γιατί το να πάρεις αναβολή εντός στρατού και μετά να μην εμφανιστείς δεν θεωρείται μαντραπήδα.

Σενάριο 1: Μπαίνω στρατό -> Βγαίνω σε μια έξοδο -> Δεν επιστρέφω όταν είναι να επιστρέψω -> Λιποτάκτης

Σενάριο 2: Μπαίνω στρατό -> Παίρνω αναβολή για 1 χρόνο (σαν να παίρνω άδεια για 1 χρόνο έξοδο) -> Δεν επιστρέφω όταν είναι να επιστρέψω (στον 1 χρόνο και 1 μέρα) -> Ανυπότακτος; "

Γιατι αν παρεις αναβολη υγειας, για οσο ισχυει η αναβολη υγειας εισαι πολιτης! Νομιμοτατα! Ειναι ακριβως το ιδιο σαν να εχεις

αναβολη για σπουδες. Αν πχ γινει πολεμος και εχεις αναβολη υγειας, με τους υπαρχοντες νομους δεν προκειται να σε καλεσει

ο στρατος! Μπορεις κατα τη διαρκεια της αναβολης να εργαστεις η να πας στο εξωτερικο νομιμοτατα!

Το ιδιο ισχυει και για την αναβολη για κοινωνικους λογους!

Βασικα η αναβολη υγειας Θεσμοθετηθηκε προφανως για κοσμο με ιατρικα προβληματα που δεν μπορουσε να υπηρετησει αμεσα

ωστε να παρουν χρονο να αναρρωσουν και αν μπορεσουν να υπηρετησουν στη συνεχεια. Επειδη ο στρατος εχει τα σκληρα γραφειοκρατικα του αλλα ο κοσμος εξελισσεται, πολυς κοσμος ηθελε μια αναβολη γιατι ειχε προβλημα σπουδων, προσωπικα

ζητηματα, οικονομικο προβλημα, αρρωστους γονεις. Ετσι, καταχρηστικα η αναβολη υγειας δινεται ωστε να υπηρετησει ο καθενας

οταν το επιτρεψουν οι συνθηκες.

Παλαιοτερα αναβολες δεν παιζαν, ηταν πολυ δυσκολο να παρεις για οποιονδηποτε λογο και δινονταν πολυ αυστηρα. Ετσι αρκετος

κοσμος λιποτακτουσε για ιδεολογικους λογους, λογω μεταναστευσης κλπ κλπ. Τη σημερον ημερα που μπορεις πανευκολα να παρεις

αναβολη ενω και η απαλλαγη δεν ειναι πολυ δυσκολη η λιποταξια ειναι ηλιθια κινηση.

Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Akira »

Mparmpas έγραψε:Γιατι αν παρεις αναβολη υγειας, για οσο ισχυει η αναβολη υγειας εισαι πολιτης! Νομιμοτατα! Ειναι ακριβως το ιδιο σαν να εχεις

αναβολη για σπουδες.


Ναι, δεν αντιλέγω σε αυτό, ούτε στο παραπάνω που είπε ο φίλος, ότι όσο έχεις αναβολή είσαι πολίτης και παραδίδεις την στρατιωτική ταύτοτητα και παίρνεις την πολιτική.

Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή η αναβολή λήγει, δεν είναι επ'αόριστον, και όταν λήξει ας πούμε ότι δεν εμφανίζεσαι στο στρατό. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είσαι λιποτάκτης που παρανόμως δεν έχει παραδώσει την πολιτική του ταυτότητα πίσω και έχει την στρατιωτική ταυτότητα να τον περιμένει.

Από το site:

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των ανυπότακτων και των λιποτακτών;

Ανυπότακτος είναι αυτός ο οποίος ενώ έχει κληθεί να παρουσιαστεί στον στρατό, δεν παρουσιάζεται καθόλου.Λιποτάκτης είναι αυτός ο οποίος ****ενώ έχει παρουσιαστεί κανονικά*** στον στρατό το "σκάει" από αυτόν. Ανυπότακτος κηρύσσεται κάποιος από την στιγμή που δεν παρουσιάζεται την ημέρα που έπρεπε για κατάταξη ενώ λιποτάκτης κηρύσσεται κάποιος ύστερα από δεκαπέντε συνεχόμενες μέρες αδικαιολόγητης απουσίας, αν και το διάστημα αυτό μπορεί να είναι μικρότερο σε ορισμένες περιπτώσεις (περίπτωση υποτροπιασμού κλπ).

Δεν καταλαβαίνω ποιά η ποιοτική διαφορά να το σκάσεις από το στρατό την επόμενη μέρα αφού παρουσιαστείς, ή την επόμενη μέρα μετά από 1 χρόνο (ή και παραπάνω) αναβολής.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης