Λιποτάκτης και λιποταξία

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Θανάσης

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Θανάσης »

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Τι συμβαίνει σε περίπτωση που γίνει γενική επιστράτευση λόγω πολέμου και δεν παρουσιαστεί κάποιος;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από yandr »

Ανυπότακτος, αλλά οι ποινές είναι πολύ πιο βαριές σε περίοδο πολέμου (δεν παίζεις απλά κρυφτούλι με την αστυνομία).
manolis_ts
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 8:24 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από manolis_ts »

Γεια σας. Με λένε μανώλη σήμερα πήγα κ γω ο καημένος να κάνω τα χαρτιά μου στα καραβια να παω να δουλεψω κ ενω τα ειχα κανονισει όλα με πήραν τηλ κ μου ειπαν οτι η αίτηση μου δεν προχωράει επειδή μα βαραίνει το παράπτωμα του λιποτάκτη εγώ έχω απολυθεί βεβαία.

Αλλά δε μου λέτε υπάρχει περίπτωση να διαγραφεί αυτή η λιποταξία ποτέ η θα την έχω πάντα να με κυνηγάει;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Nassos »

Λιποτάκτησες και επέστρεψες εθελοντικά ή σε συνέλαβαν και πέρασες Στρατοδικείο;
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Mike »

Διαβαζοντας τον νομο, λεει οτι η στερηση δικαιωματων λογω λιποταξιας, διακοπτεται οταν:

1) Εκπληρωσεις ολες τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις (ή γινεις 45)

2) Εκτισεις την ποινη που σου επιβληθηκε.

Επειδη δεν ξερω τι ποινη ειναι αυτη, δεν μπορω να σου πω πιο συγκεκριμενα.

Άβαταρ μέλους
kappa
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:16 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από kappa »

Συνεπειες λιποταξιας ; Δεν εννοω να εξαφανιστεις τελειως

Στην χειροτερη των περιπτωσεων, θα καλεσω και απλως θα ειδοποιησω οτι δεν θα γυρισω εγκαιρως.

Μετα τι γινεται ;

Επισης θα μπορεσω να ξαναπαρω αδεια ;
Αδεια για εξωτερικο ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όταν επιστρέψεις θα σε είσαι αδικαιολογήτως απών, αυτό συνεπάγεται με ποινή φυλάκιση

όσες παραπάνω ημέρες λείψεις από την προβλεπόμενη άδεια που σου έχει χορηγηθεί κατά πάσα πιθανότητα θα σου αφαιρεθούν από την κανονική σου άδεια

θα ξανά μπορέσεις να πάρεις άδεια, αλλά αν ξανά κάνεις τα ίδια, θα περάσεις πάλι την ίδια διαδικασία

Άδεια για ταξίδι Στο εξωτερικό

Άβαταρ μέλους
kappa
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:16 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από kappa »

Ευχαριστω για τα λινκ. Καποιες ερωτησεις

1. Αν ομως δεν μου γραψουν μεχρι 30 φυλακες, παιζει και να τη γλυτωσω ;

Επισης ειναι εξαγορασιμες ;

2... Το "αδικαιολογητως απων" ποσο απολυτο ειναι ; Αν δηλαδη εχω παρει φοιτητικη αδεια και η ημερομηνια μεταφερθει, τι γινεται ;

Η ξερω γω, κατι τυχει ρε παιδι μου και δεν μπορω να ειμαι πισω οταν θα επρεπε, αλλα ειδοποιησω ακριβως γιατι δεν ειμαι αδιαφορος για τη θητεια μου
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Greek_Army »

kappa έγραψε:Ευχαριστω για τα λινκ. Καποιες ερωτησεις

1. Αν ομως δεν μου γραψουν μεχρι 30 φυλακες, παιζει και να τη γλυτωσω ;

Επισης ειναι εξαγορασιμες ;


τι ακριβώς να γλιτώσεις; Σίγουρα θα φας ποινή φυλάκισης και όχι δεν είναι εξαγοράσιμες, για κάθε ημέρα που θα βγαίνεις Α/Α η ποινή είναι 5 ημέρες
kappa έγραψε:
2... Το "αδικαιολογητως απων" ποσο απολυτο ειναι ; Αν δηλαδη εχω παρει φοιτητικη αδεια και η ημερομηνια μεταφερθει, τι γινεται ;

Η ξερω γω, κατι τυχει ρε παιδι μου και δεν μπορω να ειμαι πισω οταν θα επρεπε, αλλα ειδοποιησω ακριβως γιατι δεν ειμαι αδιαφορος για τη θητεια μου


αν έχεις πάρει φοιτητική άδεια και μεταφερθεί η ημερομηνία θα πρέπει να έχεις και ένα έγγραφο που θα το αποδεικνύει, σε κάθε περίπτωση πρέπει να ενημερώσεις την μονάδα σου και θα σου πούνε τι πρέπει να κάνεις

το ίδιο ισχύει και για το 2ο που που ρωτάς, αν σου πούνε ότι πρέπει να γυρίσεις και εσύ αποφασίσεις να μην επιστρέψεις, πάλι θα βγεις Α. Α κλπ

Άβαταρ μέλους
kappa
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:16 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από kappa »

Φυλάκιση: Την ποινή αυτή επιβάλουν ανώτεροι αξιωματικοί και παλαιότερα σήμαινε εγκλεισμό στη φυλακή του στρατοπέδου. Σήμερα σημαίνει απλή στέρηση εξόδου, αλλά και ίση, επιπρόσθετη θητεία. Για παράδειγμα, οι 5 μέρες φυλάκισης αυξάνουν κατά πέντε μέρες την στρατιωτική υποχρέωση του στρατεύσιμου. Οι πρώτες 30 μέρες επιπρόσθετης θητείας για τους στρατεύσιμους συνήθως παραγράφονται ατύπως,
Μαριος

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Μαριος »

Γεια χαρά και συγχαρητητρια για το πολυ καλο ιστοχωρο.Μια ερώτηση εκ μερους μου. Μετα την τέλεση της λιποταξίας, πότε καταγράφεται η πραξη αυτή ως ποινικο αδίκημα;

Οταν βάζουν πλέον το πρόστιμο των 6000 Ε ή νωρίτερα; Πως μπορεί κανεις να γνωρίζει εαν εχει γλινει εγγραφή στο ποινικο μητρωο του;

Ευχαριστώ πολυ για οποιες απαντησεις! Εικόνα

Wimpy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2013 2:22 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Wimpy »

Καλή σας μέρα, Και η δική μου περίπτωση περιλαμβάνει λιπόταξια με τη διαφορά είναι αρκετά περίπλοκη και αδυνατώ να βρώ μια οποιαδήποτε λύση. Θα την περιγράψω επιγραμματικά με την ελπίδα πως κάποιος ίσως διαβάσει το μήνυμα μου και προτείνει κάποια λύση.

Από την ηλικία των δεκαπέντε έως τα είκοσι πέντε ήμουν μοναχός στο μοναστήρι της Κερατέας, το οποίο απασχόλησε τις ειδήσεις μερικά χρόνια πριν εξαιτίας του ηγουμένου, ο οποίος παρενοχλούσε σεξουαλικά τους νέους μοναχούς [ συμπεριλαμβανομένου και εμένα ].http://www.fimes.gr/2010/07/nifonas-gay-sex-monastiri/ Η εγκατάλειψη της μοναχικής ζωής είχε σα συνέπεια την υποχρέωση της στρατιωτικής θητείας και έτσι παρουσιάστηκα στη μονάδα εκπαίδευσης το 2002 την οποία εγκατέλειψα λίγο μετά την ορκομωσία επειδή το διάστημα εκείνο άρχισα να υποφέρω από κρίσεις πανικού και κατάθλιψη.

Από το 2002 μέχρι σήμερα δε βρίσκομαι στην Ελλάδα ενώ επιπλέον είμαι υπό ψυχιατρική παρακολούθηση παίρνοντας φάρμακα για τη θεραπεία του ψυχογενούς άγχους και της κατάθλιψης. Αξίζει να αναφέρω πως έχω νοσηλευτεί σε δημόσιο ψυχιατρείο σε περιόδους αυξημένου άγχους ή κατάθλιψης.

Δυστυχώς δεν έχω οικογένεια μια και οι γονείς μου έχουν πεθάνει και τα όσα γράμματα ήρθαν στο σπίτι μου στην Ελλάδα με τις όποιες δικαστικές αποφάσεις σε βάρος μου έχουν πεταχτεί. Θέλω να δώσω μία λύση στο πρόβλημα, αλλά αδυνατώ να βρώ πληροφορίες για το θέμα της λιποταξίας στο διαδίκτυο ενώ επιπλέον δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να παρουσιαστώ στο στρατό ώστε να δηλώσω μεταμέλεια μια και αδυνατώ πια να υπηρετήσω λόγω των ψυχολογικών προβλημάτων και της ψυχιατρικής φροντίδας που χρειάζομαι σε εβδομαδιαία βαση.

Ακόμα, φοβάμαι πως λόγω της φυγοδικίας ίσως να υποχρεωθώ να εκτελέσω ποινή φυλάκισης. Αναγνωρίζω πως η περιπτωσή μου είναι ιδιάζουσα, θα εκτιμούσα υπερβολικά οποιοδήποτε εποικοδομητικό σχόλιο η συμβουλή. Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων, Ν. Β.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Διάβασε το παρακάτω άρθρο θα σε βοηθήσει.
Wimpy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2013 2:22 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Wimpy »

Σας ευχαριστώ πολύ για το άρθρο. Μια επιπλέον ερώτηση αν μου επιτρέπετε. Κάποιος μου έγραψε πως το 2003 σταμάτησε η 'επιστράτευση ' και συνεπώς η λιποταξία καθώς και η ανυποταξία είναι πλημμελήματα, πράγμα το οποίο σημαίνει πως δε τιμωρούνται με φυλάκιση. Αληθεύει αυτό; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες