Λιποτάκτης και λιποταξία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Anonymous »

Το θεμα εχει ως εξης. τον αυγουστο του '87 παρουσιαστηκα στο στρατο και μετα απο δυο χρονια (κ ενα μηνα) απολυθηκα με τον βαθμο του ανθυπολοαχαγου. πηρα λοιπον το πορτοκαλι φυλλο πορειας και εκτοτε δεν εχω λαβει ουτε προσκληση για μετεκπαιδευση (μπορει βεβαια και να μην κρινομουν απαραιτητος για αυτο) αλλα ουτε και καποια επικοινωνια για αλλαγη του πρωτου φυλλου πορειας. δεν ξερω αν αυτο βοηθα καθολου αλλα μετα την εκπληρωση του στρατιωτικου εφυγα για σπουδες στο εξωτερικο και εμεινα εκει για επτα χρονια. αλλαγη διευθυνσης βεβαια δεν υφισταται γιατι το σπιτι ειναι το πατρικο μου και αν υπηρχε καποια επικοινωνια θα την ηξερα. τα ερωτηματα μου ειναι οτι αυτη τη στιγμη εχω φυγει απο την αθηνα μονιμα στην κεα και περαν του οτι θα ηθελα να εχω καποια εμπλοκη με την εθνοφυλακη και την μετεκπαιδευση μου θα ηθελα να ξερω και τι γινεται σε περιπτωση (επιστρατευσησ) ευχαριστω εκ των προτερω για την βοηθεια σας. μην σας φανει παραξενο πως το θυμηθηκα τωρα, διαβαζα ενα αρθρο για τον στρατο μας και μου ηρθε αυτη η εκρεμμοτητα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από yandr »

Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία. Είναι κουραστικό.

Λιποτάκτης χαρακτηρίζεται κάποιος που παρουσιάζεται στον ελληνικό στρατό να υπηρετήσεις (είτε σε καιρό ειρήνης, είτε πολέμου, είτε για κανονική θητεία, είτε για μετεκπαίδευση εφέδρων) και ενώ παρουσιάζεται μετά από κάποιο διάστημα εγκαταλείπει τη θέση του και αγνοείται η τύχη του.

Επομένως εσύ δεν είσαι λιποτάκτης, καθώς έχεις υπηρετήσει κανονικά και μάλιστα ως ΔΕΑ. Για την ακρίβεια, δεν μπορώ να διαπιστώσω κανένα στρατολογικό πρόβλημα σε αυτά που γράφεις. Εφόσον άλλαξες διεύθυνση, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ενημερώσεις τον στρατό, στέλνοντας το ειδικό απόκομμα του φύλλου πορείας που έχεις στη διάθεσή σου ή επισκεπτόμενος ένα στρατολογικό γραφείο.

Σε περίπτωση επιστράτευσης ή μετεκεπαίδευσης θα κληθείς να παρουσιαστείς, αλλά κατά πάσα πιθανότητα η 'πρόσκληση' θα φθάσει στην παλιά διεύθυνση.

Εάν δεν έχω κααλάβει κάτι, ενημέρωσέ με.
ΣΙΜΟΣ

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από ΣΙΜΟΣ »

Ευχαριστώ για την απάντηση, όπως σωστά διαπιστώνεις και σε περίπτωση μετεκπαίδευσης μπορεί να κριθεί κάποιος λιποτάκτης και ουσιαστικά εκεί προσανατολιζόταν η ερώτηση μου, αν δηλαδή με είχαν καλέσει για μετεκπαίδευση όπως πολλα άτομα της σειράς μου και νεότερων και δεν παρουσιάστηκα. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου για επικοινωνία με κάποιο στρατολογικό γραφείο, για να ενημερώσω την αλλαγή διευθυνσης
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από yandr »

Ναι αλλά πρόσεξε. Λιποτάκτης είσαι αν παρουσιαστείς και εγκαταλείψεις τις ένοπλες δυνάμεις.

Εάν δεν παρουσιαστείς καθόλου θεωρείσαι ανυπότακτος και όχι λιποτάκτης. Η λιποταξία είναι πολύ πιο βαριά περίπτωση και ουδέποτε έχουν υπάρξει ευνοϊκές διατάξεις για τους λιποτάκτες από το ελληνικό κράτος, σε αντίθεση με τους ανυπότακτους όπου το έχει ξεφτιλίσει εντελώς το θέμα με τις ρυθμίσεις.
Anonymous

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Anonymous »

Είμαι λιποτάκτης 2 χρονια ρε παιδιά τι να κάνω για να τελειώνω;Mένω εκτος αθηνών πια πείτε μου τι πρέπει να κάνω να τελειώνω; Εικόνα
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από ILARXOS »

Πόσο χρονων είσαι φίλε;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από yandr »

Λιποτάκτης ή ανυπότακτος;

Υπάρχει διαφορά ...
james
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 3:00 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από james »

Αν κάποιος μετά από άδεια ή έξοδο δεν παρουσιαστεί για 1 έως 2 μέρες αλλά μετά επιστρέψει, θεωρείται και διώκεται ως λιποτάκτης;
Τι ποινή προβλέπεται;
Εάν πάρει τηλ και δικαιολογηθεί (π. Χ. Τροχαίο, πρόβλημα υγείας κλπ), ελαφρύνεται η θέση του;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από yandr »

Εάν δικαιολογηθεί έστω και μέσω τηλεφωνήματος, τότε δεν θα θεωρηθεί λιποτάκτης, αλλά αδικαιολογήτως απων. Γενικά θα πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα για να θεωρηθεί κάποιος λιποτάκτης.

Εάν το πρόβλημα είναι υγείας, θα πρέπει να επιβεβαιωθεί από το φρουραρχείο της περιοχής του, αλλιώς μπορεί να φάει μερικές μέρες φυλάκισης.

Αν είναι οτιδήποτε άλλο, καλύτερα να συνενοηθεί απευθείας με τον διοικητή της μονάδας του, γιατί μπορεί να βρεθεί προ δυσάρεστων εκπλήξεων.
james
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 3:00 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από james »

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
Anonymous

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά σας, είμαι μόνιμος στην αεροπορία με το βαθμό του σμηνία και ένα χρόνο με το που βγήκα απ ' τη σχολή αποφάσισα να παραιτηθώ από το σώμα. Όμως υπάρχει νόμος που απαγορεύει το να φύγεις πριν τα 5 χρόνια- νομίζω τουλάχιστον- Έτσι άρχισα να απουσιάζω αδικαιολόγητα με σκοπό να μαζέψω κάποιο αριθμό φυλακών και να τιμωρηθεώ, ώστε να περάσω συμβούλιο και να με αποστρατεύσουν. Όμως η εξέλιξη ήταν χειρότερη, δεν την περίμενα και ούτε φυσικά επεδίωκα κάτι τέτοιο, δηλαδή να περάσω ένορκη διοικητική εξέταση και να κυρηχθώ λιποτάκτης σε καιρό ειρήνης κατα συρροήν. Το δικαστήριο μου είναι το Σεπτέμβριο. Ξέρω ότι θα πληρωσω 1500 ευρώ για το δικηγόρο, όμως για την πινή μου; Θα μπορούσατε να μου πείτε πόση θα είναι περίπου, αν εξαγοράζεται και πόσο αυτό κοστίζει τη μέρα; Επίσης, επειδή το Σεπτέμβρη κλείνω 4 χρόνια υπηρεσίας (και δυο σχολής, ΣΥΔ) και όχι 5 όπως λέει ο νόμος, θα μου ζητηθεί από το ΟΛΚΑ κάποιο ποσό γι αυτόν τον ένα χρόνο που μου απομένει; Δηλαδή πόσο ακριβά θα μου στοιχίσει όλη αυτή η υπόθεση;

Ευχαριστώ πολύ.

Anonymous

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Anonymous »

Εγο παιδια ειμαι λιποτακτης εδο και 12 χρονια εχο πιαστει 2 φορες τορα μενω αυστραλια και σκεφτομαι να γυρισω ελλαδα αλλα δεν ξερω τους νομους καλα. Εχει κανεις καμια συμβουλη η ξερει κανενα απο τους νομους;

ευχαριστο
Ζ

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Ζ »

Ο ανυποτακτος ή ο λιποτακτης μπορει να ταξιδεψει στην ευρωπαικη ενωση?
jon

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από jon »

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.
έχω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με ένα μεγάλο στρατιωτικό πρόβλημα που έχω.
είμαι σε ηλικία 36 με 37 ετών και εδώ και αρκετά χρόνια είμαι λιποτάκτης.
πάνω από 14 χρόνια.
είχα παρουσιαστή και πήρα αναβολή 1 χρόνο, και όταν ήρθε το χαρτί να παρουσιαστώ ξανά, δεν παρουσιάστηκα ποτέ.
στο διάστημα αυτό μέχρι τώρα, έχω κάνει οικογένεια και έχω και 4 παιδιά,(το μεγαλύτερο 11 ετών).
το θέμα είναι πως εδώ και 1-2 χρόνια, σκέφτομαι να παρουσιαστώ για να φύγει αυτό το βάσανο από πάνω μου.
Όμως αν και είμαι σε μεγάλοι ηλικία, η ιδέα αυτή με φοβίζει θα έλεγα αρκετά, λόγο και της οικογένειας που έχω τώρα.
αν κάνω την κίνησή να πάω θα έχω κάποιες πιο ευνοϊκές συνέπειες; Η θα κάνω καμιά 10ρια χρόνια να ξαναδώ τους δικούς μου;
μπορεί κάποιος που γνωρίζει λίγο καλύτερα τα πράγματα αυτά, να μου πει τι γίνετε στης περιπτώσεις αυτές.
αν είναι δυνατόν ας απαντήσει κάποιος αν γνωρίζει κάτι παραπάνω.
σας ευχαριστώ.
===============================================================================
Υ. Γ μπορώ να ρωτήσω δικηγόρο για αυτό το θέμα; Η πρέπει να βρω δικηγόρο που είναι αποκλειστικά για στρατιωτικά θέματα;
αν χρειάζεται δικηγόρο για στρατιωτικά θέματα, υπάρχει κάποια σελίδα που μπορώ να βρω τηλέφωνα;
έκανα αναζήτηση στο google αλλά δεν βρήκα τίποτα.
===============================================================================
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Mike »

Φιλε μου, εσυ δεν εισαι λιποτακτης, εισαι ανυποτακτος. Αλλα ως πατερας 4 τεκνων, αν δεν απατωμαι απαλασσεσαι απο θητεια. Πιθανως βεβαια να πρεπει να πληρωσεις το προστιμο της ανυποταξιας, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες