Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nikolas7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 7:05 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από nikolas7 »

Μωρε καλα ειπα οτι τα εχω μπερδεψει, χαχα... Να 'στε καλα που μας κατατοπιζετε παιδες!
Byron93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 04, 2012 4:01 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Byron93 »

Καλησπερα! Ηθελα να σας ρωτησω τι ακριβως ειναι οι πεζοναυτες... Ανήκουν στον στατο ξηρας; Ειναι στις ειδικες δυναμεις; Ή ειναι ξεχωριστά; Περνας κάποια τεστ για πας; Το υψος παιζει ρολο στους πεζοναυτες ή γενικα στις ειδικες δυναμεις; Ευχαριστω!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nassos »

Υπάρχουν τα σχετικά θέματα στην ενότητα των Ειδικών Δυνάμεων. Και ναι ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις.
Παναγιώτης

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Γεια σας, θα ηθελα να μαθω πως μπορω να μπω πεζοναυτης, τι αθληματα εχει και τι μορια παιρνω απο εκει.
MALSS
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 8:38 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από MALSS »

Για σας ο γιος μου μπηκε μαζι σας μεγαλο πευκο 9-7 θελει να παει αυλωνα Πεζοναύτης, εχω μαθει οτι τα μόρια που Παίρνετε Δεν ισχυουν για Όλους Τους Οργανισμούς, και το απολυτηριο αλλοι λενε οτι λεει Ειδικές Δυνάμεις (πεζοναυτης) Άλλοι Δεν το λενε, επισης Διοικητικά Δεν ανηκουν οι Πεζοναύτες Στις ειδικες Δυνάμεις, ξερει καποιος Κάτι Σχετικό; Καλή Θητεια παιδιάΕικόνα Και Επειδή Ιδικές Δυνάμεις Χωρίς Αποβάσεις Δεν Λέει Γιατί Στην Απόβαση Ξεχνάς Πίσω Τα Πάντα Γιατί Απέναντι Πρέπει Να Είσαι Ο Κυρίαρχος Και Σταματάει Ο Χρόνος Μέσα Στην Λέμβο,κάνουν Αποβάσεις Οι Πεζοναύτες

Anonymous

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειμαι αυλωνα πεζοναυτης και το απολυτηριο που παιρνεις ειναι ειδικων δυναμεων οπως και στις αλλες μοναδες των ειδικων δυναμεων... Οσο για αποβασεις εχουν μειωθει αρκετα αλλα κανουμε και κανουμε και αλλες ασκησεις αρκετες...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

MALSS έγραψε:Για σας ο γιος μου μπηκε μαζι σας μεγαλο πευκο 9-7 θελει να παει αυλωνα Πεζοναύτης, εχω μαθει οτι τα Μόρια που Παίρνετε Δεν ισχυουν για Όλους Τους Οργανισμούς, και το απολυτηριο αλλοι λενε οτι λεει Ειδικές Δυνάμεις (πεζοναυτης) Άλλοι Δεν το λενε, επισης Διοικητικά Δεν ανηκουν οι Πεζοναύτες Στις ειδικες Δυνάμεις, ξερει καποιος Κάτι Σχετικό; Καλή Θητεια παιδιάΕικόνα Και Επειδή Ιδικές Δυνάμεις Χωρίς Αποβάσεις Δεν Λέει Γιατί Στην Απόβαση Ξεχνάς Πίσω Τα Πάντα Γιατί Απέναντι Πρέπει Να Είσαι Ο Κυρίαρχος Και Σταματάει Ο Χρόνος Μέσα Στην Λέμβο, Κάνουν Αποβάσεις Οι Πεζοναύτες



1. Τα μόρια ισχύουν μόνο για προσλήψεις στα σώματα ασφαλείας και στις ένοπλες δυνάμεις

2. Οι πεζοναύτες ανήκουν ξανά στις Ειδικές Δυνάμεις από το 2009

Άβαταρ μέλους
bn23
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 11, 2012 8:48 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από bn23 »

Μια ωραία ερώτηση.

οι Έλληνες πεζοναύτες έχουν καμία σχέση με τους αντίστοιχους " Marines " των ΗΠΑ;

ΟΚ, και οι δύο προφανώς είναι πεζοναύτες. Αλλά έχουν παρόμοιες εκπαιδεύσεις, αποστολές κτλ;

babis

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από babis »

Παιδιά ισχύει ότι οι πεζοναύτες δεν κατάγονται στις Ε. Δ?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nassos »

Ανήκουν κανονικά στις Ειδικές Δυνάμεις.
michaliskou
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Δεκ 15, 2014 11:55 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από michaliskou »

Καλησπερα παιδια. Ως μελλοντικος ειδικοδυναμιτης θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση... Πρωτα ο θεος σεπτεμβρη φευγω γ πευκο κ εχω σκοπο να δηλωσω πεζοναυτης. Λογω κυριως οικονομικων προβληματων θα προτιμουσα να ειμαι στν αυλωνα στο αντιστοιχο ταγμα πζν... Απο τι εξαρταται αυτο; Να προσθεσω οτι ο μονιμος τοπος κατοικιας μου ειναι ενα χωριο της φθιωτιδας περιπου μιση ωρα απ τν αυλωνα. Υπαρχουν πιθανοτητες να παω η χρειαζεται απαραιτητως δοντι; Σας ευχαριστω πολυ.
Άβαταρ μέλους
aris 1943
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 1:06 pm
Ενδιαφέροντα: Πολεμικες Τεχνες
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από aris 1943 »

michaliskou έγραψε:Καλησπερα παιδια. Ως μελλοντικος ειδικοδυναμιτης θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση... Πρωτα ο θεος σεπτεμβρη φευγω γ πευκο κ εχω σκοπο να δηλωσω πεζοναυτης. Λογω κυριως οικονομικων προβληματων θα προτιμουσα να ειμαι στν αυλωνα στο αντιστοιχο ταγμα πζν... Απο τι εξαρταται αυτο; Να προσθεσω οτι ο μονιμος τοπος κατοικιας μου ειναι ενα χωριο της φθιωτιδας περιπου μιση ωρα απ τν αυλωνα. Υπαρχουν πιθανοτητες να παω η χρειαζεται απαραιτητως δοντι; Σας ευχαριστω πολυ.
Mπορει και να πας ετσι δεν ειναι σιγουρο ομως γι αυτο μονο βυσμα για σιγουρα πραγματα παντως εγω οταν ημουν μακρια απο το σπιτη μου χαλαγα λιγοτερα
δε με σέβεσαι τότε θα με φοβάσαι
Άβαταρ μέλους
godzi
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 8:54 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από godzi »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά ! Παρουσιαζομαι θηβα σε 2 βδομαδες και σκέφτομαι πολύ δυνατά τους πεζοναύτες, οπότε έχω κάποιες ερωτήσεις :
-Αφού δηλώσω ΕΔ και δώσω αθλήματα, τι πρέπει να ζητήσω για να μπω πεζοναύτες; Συμπληρώνω κάποια αίτηση; Δηλώνω Βόλο για προτίμηση;
-Επίσης πόσο βύσμα πρέπει να είσαι για να σε πάρουν ή ούτε καν;-Δικαιούμαι 8-μηνη θητεία, με παίρνουν; Ή είναι όπως ΣχΑλ;
- Τι παίζει εκεί; Εννοείται ότι αναμένω σκληρή εκπαίδευση, αλλά κάποιος μου είπε (είναι στην ΣχΑλ τώρα), ότι φίλοι του που πήγαν στους πεζοναύτες παιρνούν ζωή και κότα, λίγες υπηρεσίες και καλές εξόδους. Ισχύουν; Έχει πάει κάποιος πρόσφατα;
- Επίσης άκουσα ότι πλέον έχουν πεζοναύτες και στην Λαρισσα;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες