Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
poliths

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από poliths »

Γεια σας παιδια, εχω καποιες ερωτησεις, μπορω να κανω την θητεια μου στους πεζοναυτες και να αποκτησω διπλωμα μενοντας και παραπανω αν χρειαστει;
Με το διπλωμα αυτο υπαρχει πιθανοτητα να βρω δουλεια σαν μισθοφορος σε ξενη εταιρεια;
Επισης ποσος καιρος απαιτειται για την σχολη πεζοναυτων;

Ευχαριστω.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

poliths έγραψε:Γεια σας παιδια, εχω καποιες ερωτησεις, μπορω να κανω την θητεια μου στους πεζοναυτες και να αποκτησω διπλωμα μενοντας και παραπανω αν χρειαστει;


Θητεία ναι να παραμείνεις όχι
poliths έγραψε:
Με το διπλωμα αυτο υπαρχει πιθανοτητα να βρω δουλεια σαν μισθοφορος σε ξενη εταιρεια;


Εννοείς το απολυτήριο του στρατού; Και τι ξένη εταιρία λες;
poliths έγραψε:
Επισης ποσος καιρος απαιτειται για την σχολη πεζοναυτων;


Δεν υπάρχει σχολή πεζοναυτών και η θητεία διαρκεί 9 μήνες

speedster 1323

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από speedster 1323 »

poliths έγραψε: Γεια σας παιδια, εχω καποιες ερωτησεις, μπορω να κανω την θητεια μου στους πεζοναυτες και να αποκτησω διπλωμα μενοντας και παραπανω αν χρειαστει;
Με το διπλωμα αυτο υπαρχει πιθανοτητα να βρω δουλεια σαν μισθοφορος σε ξενη εταιρεια;
Επισης ποσος καιρος απαιτειται για την σχολη πεζοναυτων;

Ευχαριστω.

Akoμα δεν ειδες τι σημαινει στρατος κ αποφασισες οτι θα πας κ μισθοφορος... Εικόνα Μισθοφορος τι εννοεις σε εμπολεμη ζωνη?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nassos »

poliths έγραψε:Γεια σας παιδια, εχω καποιες ερωτησεις, μπορω να κανω την θητεια μου στους πεζοναυτες και να αποκτησω διπλωμα μενοντας και παραπανω αν χρειαστει;
Με το διπλωμα αυτο υπαρχει πιθανοτητα να βρω δουλεια σαν μισθοφορος σε ξενη εταιρεια;
Επισης ποσος καιρος απαιτειται για την σχολη πεζοναυτων;

Ευχαριστω.



Θέλουν κάμποσα χρόνια πολεμικής εμπειρίας. Δεν παίρνουν τον όποιον νά'ναι. Πόσο μάλλον κάποιον με ολιγόμηνη εκπαίδευση κληρωτού.Εικόνα
ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ »

γεια σε ολους θα ηθελα να ηξερα για πεζοναυτης σε περνουν στρατιωτη η απο την σχολη ευλπιδον η και τα δυο?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, μπορείς να υπηρετήσεις τη στρατιωτική σου θητεία στους Πεζοναύτες.Εικόνα
Guest

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Guest »

Μισο λεπτακι ρε παιδια, σχετικα με τον φιλο που ειπε για Αυλωνα και αμεταθετο δεν μπορει να ειναι ετσι... Μονο Αυλωνα πανε οι πεζοναυτες?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Guest έγραψε:Μισο λεπτακι ρε παιδια, σχετικα με τον φιλο που ειπε για Αυλωνα και αμεταθετο δεν μπορει να ειναι ετσι... Μονο Αυλωνα πανε οι πεζοναυτες;


Aυλώνα και βόλο εδώ και μερικά χρόνια
Κάφρος

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Κάφρος »

Καλησπέρα σε όλους,
Διέκοψα την αναβολή μου τον Ιούνη και θα μπώ στην ΕΣΣΟ του Νοέμβρη. Ενώ κατα την διακοπή δεν δήλωσα Ε. Δ τώρα το σκέυτομαι σοβαρά να πάω είτε ΛΟΚ είτε Π/Ν (κλείνω προς το 2ο). Θα ήθελα να ρωτήσω σε όποιον πραγματικά γνωρίζει :
1) τα στρατόπεδα των Π/Ν είναι Βόλος και Αυλώνα , και αν ναι μετά την ΠΕΝ (αν κατάλαβα την περνάνε όλες οι ΕΔ) παραμένει κανείς σε αυτά τα 2 αμετάθετος

2) Υπάρχει ειδικότητα ελεύθερου σκοπευτή στους Π/Ν;

3) Η εκπαίδευση είναι περισσότερο η λιγότερο απαιτητική στους Π/Ν απο τα ΛΟΚ;

4) Έχω βγάλει δίπλωμα ταχυπλόου σκάφους, παίζει κάποιο ρόλο αν το δηλώσω στο κέντρω όταν ζητήσουν άτομα για τις Ε. Δ;

5) Τελείωσα ΑΕΙ (Οικονομικά) , παίζει κάποιο ρόλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Κάφρος έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,
Διέκοψα την αναβολή μου τον Ιούνη και θα μπώ στην ΕΣΣΟ του Νοέμβρη. Ενώ κατα την διακοπή δεν δήλωσα Ε. Δ τώρα το σκέυτομαι σοβαρά να πάω είτε ΛΟΚ είτε Π/Ν (κλείνω προς το 2ο). Θα ήθελα να ρωτήσω σε όποιον πραγματικά γνωρίζει :
1) τα στρατόπεδα των Π/Ν είναι Βόλος και Αυλώνα, και αν ναι μετά την ΠΕΝ (αν κατάλαβα την περνάνε όλες οι ΕΔ) παραμένει κανείς σε αυτά τα 2 αμετάθετος

2) Υπάρχει ειδικότητα ελεύθερου σκοπευτή στους Π/Ν;

3) Η εκπαίδευση είναι περισσότερο η λιγότερο απαιτητική στους Π/Ν απο τα ΛΟΚ;

4) Έχω βγάλει δίπλωμα ταχυπλόου σκάφους, παίζει κάποιο ρόλο αν το δηλώσω στο κέντρω όταν ζητήσουν άτομα για τις Ε. Δ;

5) Τελείωσα ΑΕΙ (Οικονομικά) , παίζει κάποιο ρόλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


1. Ναι
2. Ναι αλλά μόνο για μόνιμους
3. Πεζοναύτες vs ΛΟΚ
4. Αν πας πεζοναύτης ίσως παίξει ρόλο αν πας λοκατζής δεν έχει κάποιο νόημα
5. Λογικά θα σε βάλουνε σε γραφείο
ΚΕΤΘ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 2:11 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ΚΕΤΘ »

Μπορει καποιος να μου απαντησει σε αυτο ; Αν ειμαι ΠΖΝ και δηλωσω μεσα για ΛΟΚ και δεν με παρουν παραμενω ΠΖΝ η παω απλο πεζικο; Ευχαριστω
Yianni

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Yianni »

Γεια σας παιδια, ειμαι να μπω με την ΕΣΣΟ στις 29 αυγουστου στην αυλώνα, και το χαρτί που μου ήρθε λεεί οτι έχω επιλεχθεί ειδικές δυναμείς και ΥΕΑ.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τα εξης:

1) Δεν επιθύμω να κανω ΥΕΑ. Που πρεπει να παω για να το πω αυτο μολις παρουσιαστώ;

2) Αυτο που ακουσα ειναι οτι στην αυλωνα οι ειδικες δυναμεις ειναι οι πεζοναυτες. Ισχυουν αυτα που εχω διαβασει για αυτους, δλδ:

-Μοριοδοτουνται

-Κανουν την θητεια τους μονο αυλωνα η βολο

-Αν και η εκπαιδευση τους ειναι δυσκολετερη απο των υπολοιπων, δεν ειναι του επιπεδου τον ΟΥΚ, ΛΟΚ κτλ

-Δεν εχουν ασκησεις με αλεξιπτωτα

3) Υπαρχουν καποιες παραπανω εξετασεις (αιματολογικες, ουρολογικες), για αυτους που επιλεγονται πεζοναυτες;

4) Μπορει καποιος να παραιτηθει κατα τη διαρκεια της θητειας του απο πεζοναυτης και να μετατεθει στο κανονικο πεζικο;

Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας, και συγνωμη αν σας τα ρωτανε συνεχεια αυτα, αλλα μπαινω σε λιγο καιρο και εχω αγχωθει!

tonyknight
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2011 11:06 pm
Τοποθεσία: Πεζοναυτης
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από tonyknight »

Yianni έγραψε:Γεια σας παιδια, ειμαι να μπω με την ΕΣΣΟ στις 29 αυγουστου στην αυλώνα, και το χαρτί που μου ήρθε λεεί οτι έχω επιλεχθεί ειδικές δυναμείς και ΥΕΑ.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τα εξης:

1) Δεν επιθύμω να κανω ΥΕΑ. Που πρεπει να παω για να το πω αυτο μολις παρουσιαστώ;

2) Αυτο που ακουσα ειναι οτι στην αυλωνα οι ειδικες δυναμεις ειναι οι πεζοναυτες. Ισχυουν αυτα που εχω διαβασει για αυτους, δλδ:

-Μοριοδοτουνται

-Κανουν την θητεια τους μονο αυλωνα η βολο

-Αν και η εκπαιδευση τους ειναι δυσκολετερη απο των υπολοιπων, δεν ειναι του επιπεδου τον ΟΥΚ, ΛΟΚ κτλ

-Δεν εχουν ασκησεις με αλεξιπτωτα

3) Υπαρχουν καποιες παραπανω εξετασεις (αιματολογικες, ουρολογικες), για αυτους που επιλεγονται πεζοναυτες;

4) Μπορει καποιος να παραιτηθει κατα τη διαρκεια της θητειας του απο πεζοναυτης και να μετατεθει στο κανονικο πεζικο;

Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας, και συγνωμη αν σας τα ρωτανε συνεχεια αυτα, αλλα μπαινω σε λιγο καιρο και εχω αγχωθει!



1. Αν δεν επιθυμεις να γίνεις έφεδρος δεν θα γίνεις, απλά θα κοπείς στα αθλητικά.
2. Ναι στην αυλώνα ειδικές δυνάμεις είναι μόνο οι πεζοναύτες και μοριοδοτούνται κανονικά. Μετά την βασική σου εκπαίδευση και αφού περάσεις Π. Ε. Ν. Παραμένεις είτε αυλώνα είτε πας στον βόλο. Η εκπαίδευση είναι ίδιας δυσκολίας για όλα τα σώματα των ειδικών δυνάμεων.
Όχι δεν υπάρχουν ασκήσεις με αλεξίπτωτα στους πεζοναύτες.
3. Για τις εξετάσεις θα ενημερώθεις απο τον λόχο που θα παρουσιαστείς, υπάρχουν αρκετές.
4. Μπορείς να φύγεις απο τους πεζοναυτες και να πας στο πεζικό.

Καλη θητεία.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης