Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MAT

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από MAT »

Το μονο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι τι ακρβως ειναι οι πεζοναυτες;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

MAT έγραψε:Το μονο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι τι ακρβως ειναι οι πεζοναυτες;



Έλεος παιδιά, διαβάζουμε πρώτα το site και το forum ή κάνουμε μία απλή αναζήτηση πριν εκφράσουμε τέτοιες απορίες.

Υπάρχει εκτενέστατο άρθρο για όλες τις ειδικές δυνάμεις και τους πεζοναύτες, καθώς και πολυσέλιδη συζήτηση.
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Legion »

Παλιος 284 στο 575 κλαινε με μαυρο ακομη ξερει κανεις αν τα στελεχοι 2003-04 βρισκονται ακομη εκει ; Ξερει κανεις για το 575 τ/πν τιποτα γενικα;
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
tsakalos

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από tsakalos »

Καλημέρα σε ολους... Είμαι καινούργιος σε αυτο το forum και βασικά αυτο που με ώθησε να γραψώ είναι μια απορία που εχώ... Βασικά εκοψά την αναβολή και δηλωσά να παώ πεζοναύτες... Αλλά δεν καταφέρα απο οπού και να εψαξά να καταλαβώ τη γινέτε! Ειναι ακόμα ειδικές δυναμείς; Ουσιαστικά η εκπαιδευσή τι λεεί γιατι δεν με ενδιαφερουν τα μορια και να με προσλάβουν στο δημόσιο κτλ... Υπαρχει κανείς που να τελειωσε η να υπηρετει τώρα να ενημερώσει; Επισης μετα την εκπαιδευση στο βολο αν καταλαβα καλα που ειναι οι μεταθεσεις; Ευχαριστω εκ τον προτερων...

Anonymous

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδες ειμαι 18 χρονών και είχα διλώσει ειδικές δυνάμεις Πεζοναυτες... Τορα δεν ειναι και σιγουρο αν θα με παρουν εκει αλλα ανηκουν στις ειδικες Δ ή ειναι ξεχωριστα; Θα φορανε τον πρασινο μπερε; θα εχουν μόρια; αν ξερεται πητε μου για να μάθω...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nassos »

Κανονικά οι Πεζοναύτες έπρεπε να είναι στο Πολεμικό Ναυτικό και όχι στο Στρατό Ξηράς.
575 288
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 18, 2009 9:13 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από 575 288 »

Για τον bill μιλας; Αυδμ με το hummer ηταν ο λοχαγος μου που ειχα το 2004 τωρα ειναι στο βολο λοχαγος (ακομα)
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από fideas emk »

Παιδιά για να μη λέμε ονόματα αυτό που λέω είναι μεν αρβυλα αλλά καλή. Ο λοχαγός μου στην ΕΜΚ ήταν σίγουρα πεζοναύτες πιο πρίν αλλά νομίζω ότι μπορεί να μην ήταν ΑΥΔΜ εκείνη τη μέρα αλλά λόγω αρβύλας μπλέχτηκε το όνομά του. Ο άλλος ο υπαξ και αυτό δεν είναι αρβύλα ΗΤΑΝ εκείνη τη μέρα στο χάμερ γιατι μας το είπε ο ίδιος ως ΑΥΔΜ Στη φρουρά. Λίγο πλάγια βέβαια (τι μπορει να σου συμβει σε ένα στρατοπεδο Κτλ κτλ). Και οτι αθωωθηκε στο τέλος... Εικόνα

Για τη ΜΑΛ όπως τα λές τα πράματα για τη σειρά σου έτσι τα έχω ακούσει κι εγω από 297-8-9ρηδες αλεξιπτωτιστες... Έχει τις καλυτερες εξόδους στην ΤΑΞΚΔ ίσως λίγο καλυτερα κι απο Β ΜΚ. Αλλά σημασία για τον καθενα ειναι τι ισχυει στο λόχο του και όχι γενικα.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Rafale »

Εχουν βασικα τη συνθεση ταγματων πεζικου αποτελουμενα απο 3 λοχους κρουσεςω,1 λοχο υποστηριξης ταγματος και λ/δ. Ο καθε λοχος κρουσεως διαθετει 3 διμοιριες των 3 ομαδων και 1 διμοιρια υποστηριξης που αποτελειται απο ομαδα πολυβολων με 6 στοιχεια Την ομαδα ολων με 2 στοιχεια και την ομαδα αντριαρματικων με 6 στοιχεια.
πο πεζοναυτες προσφατα διαχωριστηκαν απο τις ειδικες δυναμεις (καταδρομεις-αλεξιπτωτιστες) και αποτελουν ξεχωριστες μοναδες.
οσοι επιλεγονται να υπηρετησουν πεζοναυτες κατατασσονται στο 505ταγμα πεζοναυτων στο βολο το οποιο λειτουργει και σαν κεντρο εκπσης.

κυρια κριτιρια πεζοναυτων
- ικανοι ι1
- αναστημα ανω των 1,65
- να ειναι πληρους θητειας
- τολμηροι πειθαρχιμενοι
- να μην ειναι χαρακτηριστικα υπερβαροι
- να μην προερχονται απο αναβολη για λογους υγειας
οι κατατασσομενοι στους πεζοναυτες δεν επιλεγονται για ελδυκ ενω η μοριοδοτηση των υπηρετουντων στις μοναδες πζν κληρωτων οπλιτων Για την προσληψη των επιθυμουντων σε υπηρεσιες του δημοσιου η ως εποπ συνεχιζοταν ως τις εσσο του 2007. Απο 1-1-08 δεν θα υφισταται αναλογη μοριοδοτηση. Οι πεζοναυτες και οι κληρωτοι οπλιτες ολων των οπλων σωματων που τοποθετουνται σε μοναδες ταξχιας υπηρετουν ς αυτη μεχρι να απολυθουν εκτος των παρακατω περιπτωσεων
- εφοσον διαπιστωθει κατα την καταταξη τους οτι δεν πληρουν τα κριτηρια επιλογης
- οταν μεταβληθει η σι απο ι1 σε ι2-3-4
- εφοσον μεταπεσουν σε κατηγορια θητειας.
οι οπλιτες των λοιπων μοναδων-υπομοναδων της ταξχιας που προερχονται απο τα αντιστοιχα ο-ς (πλην πζ) δεν ειναι απαραιτητο να πληρουν τα κριτηρια των πεζοναυτων ειναι αμεταθετοι και η τοποθετηση τους εξαιρειται της γενικης πορειας των λοιπων στρατευσιμων ενω η αποσπαση τους επιτρεπεται μονο για μοναδες ταξχιας.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

1) Πάνε και παιδιά που κάνουνε μειωμένη θητεία.
2) τολμηροί και πειθαρχημένοι (με βύσμα όλα γίνονται)
3) Παίρνουνε και παιδιά που είχανε πάρει αναβολή για οικονομικούς λόγους. Απλά παρουσιάζονται σε άλλο κέντρο και περνάνε τα αθλήματα.
4) Οι πεζοναύτες ξαναμπήκανε ειδικές δυνάμεις και μοριοδοτούνται.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Marine έγραψε: Ξερετε πως πανε οι αδειες στους πεζοναυτες; Κατι εχω ασκουσει για 2-1 και ενιοτε 1-1. Ισχυει;


δεν είναι άδεια αυτό που λες. Ίσως μπερδεύτηκες. Είναι έξοδος. Όταν δεν έχεις υπηρεσία. Και εξαρτάται από τι κόσμο θα έχεις και τι υπηρεσίες θα σας βάλουνε να κάνετε
ALEX1990
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2010 5:05 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ALEX1990 »

Παιδια λιγο ασχετο αλλα τι σημενει ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ; Πρεπει να εχεις θαρρος; Δεν ειμαι καλος στα αρχαια Εικόνα

Εικόνα
ventouza29
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2009 8:22 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ventouza29 »

ALEX1990 έγραψε:Παιδια λιγο ασχετο αλλα τι σημενει ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ; Πρεπει να εχεις θαρρος; Δεν ειμαι καλος στα αρχαια Εικόνα

Εικόνα


νομιζω οτι σημαινει (χρειαζεται θαρρος) ... Δεν ειμαι σιγουρος
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πρέπει να έχουμε θάρρος αυτό σημαίνει.
giannisiker
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 8:05 pm
Τοποθεσία: da
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από giannisiker »

Παιδες σε περιπτωση που μπω πεζοναυτης μπορω να διλωσω για να φυγω και να παω ορινος;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες