Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Θεοδωρος έγραψε:Καλησπερα!

Παίρνω το πτυχίο μου σε 2 μήνες, και το Μάρτιο του 2022 γίνομαι 24 ετών. Σκέφτομαι να συνεχίσω το Σεπτέμβριο του 2022 με μεταπτυχιακό και αν όλα πάνε καλά, διδακτορικό στη συνέχεια. Έτσι έχω τις εξής απορίες.

1. Δικαιούμαι αναβολή μεχρι την ηλικία των 28 προς το παρόν. Αυτό σημαίνει πως έχω αναβολή μέχρι τον Μάρτιο της χρονιάς που γίνομαι 28 ή το τέλος της χρονιάς αυτής;

2. Εφοσον θέλω να κάνω μεταπτυχιακό, πρέπει να κάνω κάποιας μορφής ανανέωση της ήδη υπάρχουσας αναβολής μου ή συνεχίζω κανονικά;

3. Σχετικά με την αναβολή για τη λήψη διδακτορικου, αναφέρεται πως δίνονται 3 έξτρα έτη. Αν εγώ αρχίσω το διδακτορικό μου στα 27, θα πρέπει να κάνω από τότε την αίτηση για αναβολή, δηλαδή στα 27 μου ή τη χρονιά που θα μπω στα 28; Στη περίπτωση που πρέπει να το κάνω από τα 27 έτη μου, θα δικαιούμαι αναβολή μέχρι τα 30 ή τα 31;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Ως ημερομηνία γέννησης όλων των στρατεύσιμων θεωρείται καθολικά η 1 Ιανουαρίου του έτους που έχουν γεννηθεί.

Οπότε η δικιά σου αναβολή λήγει 31 Δεκ.2025 και θα κληθείς να καταταγείς το Μάρτιο 2026. Για το μεταπτυχιακό δεν χρειάζεται ανανέωση αναβολής... Είναι σε ισχύ η ήδη υπάρχουσα αναβολή σπουδων.

Όταν θα καταθέσεις αίτηση για αναβολή διδακτορικού πρέπει η βεβαίωση που θα προσκομίσεις να αναφέρει ρητά το χρόνο (ημερομηνία) που αυτό θα τελειώσει. Η ημερομηνία αυτή πρέπει να μην υπερβαίνει την ημερομηνία που θα γίνεις 31 ετών...

Σε αντίθετη περίπτωση η αίτηση απορρίπτεται.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D.Y.K την Κυρ Νοέμ 28, 2021 6:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
95str
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 4:30 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από 95str »

Καλησπέρα σας. Είμαι γεννηθείς του 95 και σπουδάζω ακόμα επομένως η αναβολή μου ισχύει μέχρι το τέλος του 22. Ήθελα να ρωτήσω από το 23 που θα έχει στην ουσία λήξει η αναβολή μου, αλλά εγώ παραμένω ενεργός φοιτητής, θα κληθω κανονικα να καταταγώ στην Α ή Β εσσο; Μπορώ με κάποιον τρόπο να πάρω παράταση για ένα εξάμηνο ή να καταταγώ σε επόμενη εσσο πχ. Στην Δ ή Ε;
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

95str έγραψε:Καλησπέρα σας. Είμαι γεννηθείς του 95 και σπουδάζω ακόμα επομένως η αναβολή μου ισχύει μέχρι το τέλος του 22. Ήθελα να ρωτήσω από το 23 που θα έχει στην ουσία λήξει η αναβολή μου, αλλά εγώ παραμένω ενεργός φοιτητής, θα κληθω κανονικα να καταταγώ στην Α ή Β εσσο; Μπορώ με κάποιον τρόπο να πάρω παράταση για ένα εξάμηνο ή να καταταγώ σε επόμενη εσσο πχ. Στην Δ ή Ε;


Θα σε καλέσουν το Μάρτιο του 23.

Δεν δικαιουσαι άλλη αναβολή για σπουδές.

Ωστόσο μπορείς να ζητήσεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους μέχρι 2 ή 4 μήνες. Δηλαδή μέχρι 2 ΕΣΣΟ

GeorgeSt

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από GeorgeSt »

Καλησπέρα παιδιά! Εγώ είμαι γεννημένος τέλη του 1995. Η αναβολή λόγω σπουδών δεν είναι μέχρι 31 Δεκεμβρίου του έτους που συμπληρώνω το 28ο έτος της ηλικίας μοη, δηλαδή 31/12/2023; Γιατί η αναβολή ειναι μέχρι 31/12/2022 (συμπλήρωση 27ου έτους ηλικίας) ;
antistratos1123
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2022 7:13 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από antistratos1123 »

Γειά σας,

Πριν λίγες ημέρες μου ήρθε email για τον στρατό (ΕΣΣΟ του Μαΐου). Εγώ (γεννημένος μεσα 03) όμως σπουδάζω στο εξωτερικό, συγκεκριμένα Ολλανδία. Πώς γίνεται η διαδικασία αναβολής στράτευσης; Είδα είναι αρκετά περίπλοκη και χρονοβόρα + θέλει και μεταφραση (; ) ... Εάν δεν προλάβω να κάνω αναβολή θα γίνω ανυπότακος; Διότι σκόπευα να επιστρέψω για διακοπές. Εάν όμως γίνω ανυπότακτος μπορώ τότε να κάνω την αναβολή και να μου αφαιρεθεί;

Ευχαριστώ!

Κώστας

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Κώστας »

Παρουσιάζομαι κατάταξη στης 18/7, προλαβαίνω να κάνω κανονικά αναβολή στράτευσης λόγω σπουδών;
Kostantinos2017
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: Τρί Δεκ 29, 2020 11:47 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Kostantinos2017 »

Κώστας έγραψε:Παρουσιάζομαι κατάταξη στης 18/7, προλαβαίνω να κάνω κανονικά αναβολή στράτευσης λόγω σπουδών;
Ναι φυσικά αλλα πρεπει αυριο η την τριτη να κανεις αιτηση για αναβολη μην το αφησεις για την αλλη βδομαδα
ION
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2022 8:07 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ION »

Καλησπερα, να κανω μια ερωτηση Εχω αναβολη λογω σπουδω, κατα τη διαρκεια της αναβολης αλλξα σχολη απο ΤΕΙ σε ΑΕΙ χρειαζεται να στειλω καποιο εγγραφο στην στρατολογια που να πιστοποιει την ενεργη φοιτηση μου στη σχολη που ειμαι σημερα;

Ευχαριστω

BsGl
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2023 4:11 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από BsGl »

Καλησπέρα. Οποίος μπορεί να μου απαντήσει και γνωρίζει κάτι θα του ήμουν ευγνώμων. Η αναβολή μου έληξε 31/12/2022 και παρουσιάζομαι με την ΕΣΣΟ ΜΑΡΤΙΟΥ χωρίς να γνωρίζω ακριβή ημερομηνία ακόμα. Είμαι σπουδαστής σε πανεπιστήμιο και μου έχει μείνει η πρακτική άσκηση για το πτυχίο η οποία διαρκεί 6 μήνες. Επειδή η σχολή έχει κλείσει και δεν δέχεται εισακτέους ουσιαστικά έχω χρονικό περιθώριο να τελειώσω με πρακτική μέσα στο 2023 για να πάρω το πτυχίο αλλιώς το χάνω. Τελείωσα με τα μαθήματα τώρα δε μπορούσα να την ολοκληρώσω νωρίτερα. Μέσα στο Φλεβάρη έχω βρει να ξεκινήσω την πρακτική μου άσκηση αλλά δεν δικαιούμαι κάποια αναβολή για σπουδές αφού έχει λήξει μιας και είμαι του 1995. Η αναβολή για κοινωνικούς λόγους απ όσο ξέρω δεν με καλύπτει για 6 μήνες. Τι μπορώ να κάνω ώστε να ολοκληρώσω την πρακτική μου μην χάσω το πτυχίο ; Δεν υπάρχει περίπτωση να μπω εφόσον δεν τελειώσω αυτή την υποχρέωση ο κόσμος να χαλάσει ζητάω να με κατατοπίσει κάποιος ο οποίος είχε παρόμοιο πρόβλημα η γενικά να γνωρίζει τι επιλογές έχω ! Ευχαριστώ
greenko

Re: Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από greenko »

KΑλησπέρα
Θα ηθελα αν μπορει να μου διευκρινήσει κατι γιατι εχω μπερδευτει

Φετος πέρασα σε δημόσιο ΙΕΚ και ειμαι στο Α εξαμηνο το οποιο τελειώνει σε λίγες μερες
Ζητησα και πηρα πιστοποιητικό οτι σπουδάζω και το ανεβασα κανονικα στο stratologia.gr οπου μερικες μερες μετα βγηκε η αναβολή μου που λήγει το 2027

Αν εγω δεν περάσω το 6μηνο και δεν μπορέσω να συνεχισω την σχολή και πιασω καπου δουλεια η αναβολή ισχυει μεχρι το 27 η ειμαι υποχρεωμενος να την διακόψω απο την στιγμη που δεν σπουδάζω;
Μπορω να ξαναγραφτώ πάλι απο Σεπτέμβρη σε καποιο αλλο ΙΕΚ ωστε να συνεχίσει να ισχύει?
Panos2004

Re: Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Panos2004 »

Καλησπερα ειμαι φοιτητης εξωτερικου κλασης 2025, ποτε πρεπει να αρχισω την διαδικασια για την αναβολη; Ρωταω στρατολογια μου λενε οταν σου ερθει μειλ τι μειλ που ξερω αν το μειλ παει σπαμ κλπ ξερει κανεις πως μπορω να κανω την αιτηση απο τωρα ή να ελεγχω με καποιο τροπο μεσω του σαιτ να εχω το κεφαλι μου ησυχο; Ευχαριστω.
Tzontravolta

Re: Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Tzontravolta »

Εγώ είναι γεννηθείς το 96’ και μου έχει δοθεί αναβολή λόγω σπουδών (ΑΕΙ - πτυχίο) μέχρι 31/12/23.

Είμαι σε μεταπτυχιακό και από όσο καταλαβαίνω μπορεί να χορηγηθεί αναβολή έως το 28ο ηλικιακό έτος.
Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να πάρω άλλο ένα έτος αναβολής μέχρι 31/12/24 λόγω μεταπτυχιακών σπουδών ή πως μετρούνται τα ηλικιακά έτη;
vasileior
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2023 10:48 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από vasileior »

Καλησπέρα ! Τελειώνει η αναβολή μου 31/12. Είχα πάρει αναβολή λόγω σπουδών από το 2014, είμαι γεννηθείς το 1996. Δεν έχω τελειώσει ακόμα τις σπουδές μου, είμαι ενεργός φοιτητής. Γνωρίζει κάποιος να κουνάει ποτέ θα παρουσιαστώ ;
vasileior
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2023 10:48 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από vasileior »

Καλησπέρα ! Τελειώνει η αναβολή μου 31/12. Είχα πάρει αναβολή λόγω σπουδών από το 2014, είμαι γεννηθείς το 1996. Δεν έχω τελειώσει ακόμα τις σπουδές μου, είμαι ενεργός φοιτητής. Γνωρίζει κάποιος να κουνάει ποτέ θα παρουσιαστώ ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες