Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Vagelisss
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 2:56 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Vagelisss »

Γεια σας και καλή χρονιά θα ήθελα να κανω μια ερώτηση είναι 23 και είχα πάρει αναβολή για σπουδές σε ΙΕΚ η οποία έληξε στις 31 Δεκέμβρη θα ήθελα να πάρω και άλλη αναβολή για να γραφτώ πάλι σε μια ιδιωτική σχολή καθώς δεν ολοκλήρωσα τη προηγουμενη; Δικαιουμε πιστεύετε; Και ποιες είναι οι διαδικασίες
Άβαταρ μέλους
The trooper
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 14, 2016 11:28 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από The trooper »

εάν δεν έχεις αναβολή για ΑΕΙ , ΤΕΙ νομίζωοτι δύσκολα θα πάρεις και άλλη αναβολή.Θα συμβουλευα να ετοιμάσεις την ψυχολογία σου για θητεία.

NEVER GIVE UP NO MATTER WHAT!
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Vagelisss έγραψε:Γεια σας και καλή χρονιά θα ήθελα να κανω μια ερώτηση είναι 23 και είχα πάρει αναβολή για σπουδές σε ΙΕΚ η οποία έληξε στις 31 Δεκέμβρη θα ήθελα να πάρω και άλλη αναβολή για να γραφτώ πάλι σε μια ιδιωτική σχολή καθώς δεν ολοκλήρωσα τη προηγουμενη; Δικαιουμε πιστεύετε; Και ποιες είναι οι διαδικασίες


Να πας από την στρατολογία να ρωτήσεις και να σε βοηθήσουν αυτοί. Γιαυτό είναι εκεί, αν δεν μπορέσουν αν σου δώσουν την αναβολή για αυτό το λόγο θα κοιτάξουν να δουν αν μπορούν να σου δώσουν για κάποιον άλλο λόγο.

Αν δεν γίνεται το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να επικαλεστείς ψυχολογικά ώστε να πάρεις μια αναβολή 6 μηνών ή 1 έτους και μετά να γραφτείς στην σχολή και να παρουσιάσεις το χαρτί της σχολής για να πάρεις νέα αναβολή. Γιατί μετά την εγγραφή σε σχολή το θεωρώ απίθανο να μην σου δώσουν αναβολή.

Βέβαια για τα παραπάνω δεν είμαι σίγουρος, σου λέω ότι μου περνάει από το μυαλό με όσες γνώσεις έχω. Το καλύτερο είναι να πάρεις την στρατολογία όπως είπα.

Vagelisss
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 2:56 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Vagelisss »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα με την αναβολή για κοινωνικούς λόγους τι παίζει; Είναι εύκολο. να τη πάρει κανείς;
Άβαταρ μέλους
The trooper
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 14, 2016 11:28 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από The trooper »

Δύσκολο πολύ... μόνο με χαρτί από ψυχιατρο μετα να πάρεις αναβολή για 2 ετη
NEVER GIVE UP NO MATTER WHAT!
gr_ar

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από gr_ar »

Vagelisss έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα με την αναβολή για κοινωνικούς λόγους τι παίζει; Είναι εύκολο. Να τη πάρει κανείς;
Η αναβολή για κοινωνικούς λόγους δίνεται εύκολα αλλά διαρκεί μόνο για μια ΕΣΣΟ.

Αναβολή για ΙΕΚ δικαιούσαι μια φορά, δεύτερη δεν σου δίνουν.

big

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από big »

Γεια σας παιδια εχω αρχισει να σπουδαζω τον σεπτεμριο του 2018 και είμαι γεννημενος το 2000 ποτε πρεπει να καταθεσω τα χαρτια για την αναβολη μου

ευχαριστω πολυ

Λευτερης

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Λευτερης »

Γεια σας με την καταργηση των τει σε πανεπιστημια τι ισχυει; Πρεπει να διακωψουμε της αναβολες λογο σπουδων στα τει και μετα πρεπει να παρουμε απο το πανεπιστημιο που θα μας βαλουν; Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας
petrosan10
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιουν 25, 2019 12:52 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από petrosan10 »

Καλησπέρα σε όλους-εςΜια ερώτηση θα ήθελα να κάνω: Γίνεται όντας στο στρατό να πάρεις αναβολή για μονοετείς σπουδές στο εξωτερικό και έπειτα να επιστρέψεις και να συνεχίσεις την θητεία σου από το χρονικό σημείο που ήσουν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

fsafa

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από fsafa »

petrosan10 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους-εςΜια ερώτηση θα ήθελα να κάνω: Γίνεται όντας στο στρατό να πάρεις αναβολή για μονοετείς σπουδές στο εξωτερικό και έπειτα να επιστρέψεις και να συνεχίσεις την θητεία σου από το χρονικό σημείο που ήσουν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



Όχι δεν γίνεται να πάρεις αναβολή για σπουδές. Μόνο αναβολή για λόγους υγείας.

John

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από John »

Καλησπέρα,

Έχω αναβολή μέχρι το 21 για σπουδές ΑΕΙ. Πριν ένα μήνα ορκίστηκα και πήρα το πτυχίο μου. Θέλω λοιπόν τώρα να συνεχίσω σε κάποιο μεταπτυχιακό. Είμαι 25 και τα μεταπτυχιακά στα Ελληνικά Πανεπιστήμια διαρκούν 1,5 χρόνια που σημαίνει οτι η αναβολή μου φτάνει και περισσεύει για να τελειώσω και το μεταπτυχιακό. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρέπει τώρα που πήρα το πτυχίο μου να παω στη Στρατολογία και να το δηλώσω-κόψω αναβολή για προπτυχιακές σπουδές και να ζητήσω άλλη για μεταπτυχιακές ώστε να είμαι τυπικός.

Ρωτώ διότι διαβάζω για κακή χρήση αναβολής κλπ εδώ και νόμιζα (χώρις να ξέρω σίγουρα) ότι αφού ορκίστηκα πρέπει να διακόψω την αναβολή αφού δεν υπάρχει πλεον ο λόγος που την πήρα. Βλέπω όμως από προηγούμενα ποστ πως από τη στιγμή που έχω το πτυχίο μπορώ να κάνω ότι θελω μέχρι να λήξει και όταν με καλέσουν το παρουσιάζω και είμαι εντάξει.

Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία είτε γνωρίζει ας με βοηθήσει παρακαλώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

agnostos

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από agnostos »

Γεια σας. Είχα πάρει μία (1) μόνο αναβολή λόγο σπουδών σε ΑΕΙ, θα τελειώσει τώρα λογικά νοέμβριο, και έχω γραφτεί σε ένα ΙΕΚ. Και ήθελα να πάω να πάρω και άλλη αναβολή για την φοίτηση μου, όμως τώρα είδα αυτό εδώ,

Διάρκεια αναβολής

Έως 21ο έτος ηλικίας για υποψήφιους ΑΕΙ, ΤΕΙ, μαθητές Ενιαίου Λυκείου ή ΤΕΕ
Έως 24ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΙΕΚ ή Εσπερινών Λυκείων
Έως 25ο έτος ηλικίας για σπουδαστές Ανωτέρων Σχολών
Έως 28ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΑΕΙ - ΤΕΙ
Έως 28ο έτος ηλικίας για μεταπτυχιακούς σπουδαστές
Έως 31ο έτος ηλικίας για λήψη διδακτορικού τίτλου
Έως 33ο έτος ηλικίας για ιατρική ειδικότητα και διαπρέποντες επιστήμονες

Λοιπόν, εγώ τώρα είμαι στο 26ο έτος της ηλικίας, αυτό σημαίνει οτι ΔΕΝ μπορώ να πάρω την αναβολή για σπουδές σε ΙΕΚ επειδή είναι έως το 24ο; Κατάλαβα καλά; Ας βοηθήσει όποιος ξέρει γιατί επείγει το θέμα
Άβαταρ μέλους
Stefanosgr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 13, 2019 8:23 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Stefanosgr »

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω έχω πάρει αναβολή λόγο σχολής αλλά δυστυχώς έχω μείνει στο πρώτο χρόνο ακόμη από τα δύο που είναι το ΙΕΚ γιατί δεν πέρασα στα μαθήματα, τώρα που θα τελειώσει η αναβολή τι θα γίνει; δεν έχω πτυχίο για να προσκόμιση. Έχω ακούσει πως μπορώ να πάρω βεβαίωση πως είμαι γραμμένος στο ΙΕΚ. Ευχαριστώ!
ΑΛΚΜΗΝΗ

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ΑΛΚΜΗΝΗ »

Καλημερα.μια ερωτηση. Πηγα στη στρατολογια για να παρει ο γιος μου αναβολη λογο σπουδων και μας ειπαν να το κανουμε μεσω ιντερνετ. Μπαινω στο ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΑ. ΓΡ

Αλλα δεν το βρισκω καπου. Γνωριζει καποιος τι πρεπει να κανω;

αλεξανδρος

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από αλεξανδρος »

Δεν εχω βγαλει το λυκειο και θελω να το ξεκινησω απο την χρονια που ερχετε σεπτεμβριο δλδ παραληλα ειμαι σε προγραμμα του κεθεα μπορω να ζητησω αναβολη γτ μπαινω τον ιουνιο
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης