Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Mparmpas »

don: Αμα πεσεις σε κανα μ@λακα που σε σταμπαρει μπορει να ειδοποιησουν τη στρατολογια αλλα αυτο συμβαινει πολυ
σπανια. Το πιο πιθανο θα αδιαφορησουν και απλα εσυ θα πρεπει να πληρωσεις ενα προστιμο 90 ευρω για κακη χρηση
αναβολης οταν παρουσιαστεις.
dondiablo1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2017 4:31 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από dondiablo1 »

Εαν εγω σου λεω οτι η στρατολογια ενημερωθει εχει το δικαιωμα να μου διακοψει αναβολη και να με καλεσει με την επομενη εσσο?
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Mparmpas »

Νομιζω ναι. Αλλα ποιος θα ενημερωσει; Πρεπει να ειναι πολυ παραξενος ο διευθυντης του ΙΕΚ για να ασχοληθει.
Alex355

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Alex355 »

Καλησπέρα Παίδες!

Παρουσιάστηκα τον Μάρτιο, υπηρετω παρσμεθωριο, και μόλις έμαθα ότι με δέχτηκαν από ένα μεταπτυχιακό στην Αθήνα με μια καλή υποτροφία το οποίο ξεκινάει 20 Σεπτέμβρη.

Μπορώ να αιτηθω αναβολή λόγω σπουδων; Αν ναι, λέτε να το κάνω η να περιμένω μήπως μου βγει μετάθεση μεχρι τα μεσα Σεπτέμβρη και μπορέσω να τα συνδυάσω;

Περιμένω τις συμβουλές σας :)

Αντώνης

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Αντώνης »

Καλησπέρα, είμαι 18 χρονών και σε 5 μήνες θα μετακομίσω μόνιμα στη Σουηδία, για εργασία και σπουδές. Πως θα μπορούσα να αναβάλλω την κατάταξη μου και που θα ήταν καλύτερα να απευθυνθώ;
Jakarta
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 12:04 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Jakarta »

Καλησπέρα σε όλους,

έχω να κάνω 2 ερωτήσεις σχετικά με τον στρατό.

1) Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ τόσο με την αναβολή μου είχα πάρει μια το 2010 όταν είχα περάσει στη 1η μου σχολή η οποία κρατάει μέχρι το 2019 (έκανα και 2η σχολή χωρίς να χρειαστεί να ανανεώσω ή κάτι τέτοιο). Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς πότε λήγει το 2019 που πρέπει να μιλήσω για να μάθω; Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο ή κάποιο μέρος που θα πρέπει να παω;

2) Υπάρχει περίπτωση λόγω πτυχίου (ψυχολογία) να με στείλουν σε κάποιο συγκεκριμένο μέρος ή να μου αναθέσουν επιπλέον ή διαφορετικές εργασίες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Nassos »

Συνήθως είναι μέχρι 31/12, διαφορετικά θα ρωτήσεις Στρατολογία που υπάγεσαι. Φυσικά μπορείς να τη διακόψεις την αναβολή αν πλέον έχεις ολοκληρώσει τις σπουδές σου.

Για το δεύτερο, οι κάτοχοι πτυχίου Ψυχολογίας ή Κοινωνιολογίας συνήθως τοποθετούνται στις Ομάδες Ψυχοκοινωνικής Μέριμνας (ΟΨΜ). Μια ιδέα του τι είναι ΟΨΜ μπορείς να διαβάσεις εδώ
τασοσ

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από τασοσ »

Εχω τρεις αναβολες μου ηρθε το χαρτη καταταξης μπορω να παρω τεταρτη λογο δουλειασ*οικονομικους λογους
chris

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από chris »

Καλησπερα θελω να ρωτησω εχω αναβολη στρατου εως τον δεκεμβρη του 2018 η οποια μου χορηγηθηκε απο την στατολογια αυτοματα λογο οτι πηρα Την ελληνικη υπικοοτητα αλλα εγω εκεινο το διατημα ημουν μαθητης σε επας οαεδ εως τον ιουνιο του 2018 γινετε τωρα πριν τελειωσει η αναβολη μου με το πτυχιο μου να το παω ωστε να δουν οτι μεχρι τωρα ημουν σπουδαστης και να μου δωσουν την αναβολη για την υπικοοτητα απο δω και περα ή δικαιουμαι παραταση αναβολης σπουδων να παω σε ικε τωρα ειμαι 23 ετων τον νοεμβρη κλεινω τα 24 η η παραταση της αναβολης ειναι μονο για τει-αει ; Εαν παω τωρα εξωτερικο και παω να δουλεψω γινετε να παρω αναβολη ; Υπαρχει αλλος τροπος ;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από dn24 »

chris έγραψε:Καλησπερα θελω να ρωτησω εχω αναβολη στρατου εως τον δεκεμβρη του 2018 η οποια μου χορηγηθηκε απο την στατολογια αυτοματα λογο οτι πηρα Την ελληνικη υπικοοτητα αλλα εγω εκεινο το διατημα ημουν μαθητης σε επας οαεδ εως τον ιουνιο του 2018 γινετε τωρα πριν τελειωσει η αναβολη μου με το πτυχιο μου να το παω ωστε να δουν οτι μεχρι τωρα ημουν σπουδαστης και να μου δωσουν την αναβολη για την υπικοοτητα απο δω και περα ή δικαιουμαι παραταση αναβολης σπουδων να παω σε ικε τωρα ειμαι 23 ετων τον νοεμβρη κλεινω τα 24 η η παραταση της αναβολης ειναι μονο για τει-αει ; Εαν παω τωρα εξωτερικο και παω να δουλεψω γινετε να παρω αναβολη ; Υπαρχει αλλος τροπος ;


Οι αναβολές των ΙΕΚ είναι έως τα 24 έτη. Επομένως δε μπορείς να την πάρεις.

Επίσης είναι λάθος -τυπικό-, να μιλαμε διά επέκταση αναβολής. Επεκτείνεται μία αναβολή όταν είναι της ίδιας μορφης, πχ ένας σπουδαστής ΑΕΙ, όταν είναι να κάνει διδακτορικό (πχ οι ιατροί), εκεί μιλάμε για επέκταση αναβολής (από το 28ο έτος-στο 33ο).

Στη περίπτωση σου, Μιλάς για νέα/άλλης μορφής/τύπου αναβολή.

Μόνο αναβολή για ψυχολογικούς λόγους σε εξυπηρετεί να πάρεις, δεν είναι εύκολη διαδικασία, αλλά αν κινηθείς σωστά, θα την πάρεις.

Η αναβολή για κοινωνικούς λόγους, δε νομίζω να σε καλύψει αν κατάλαβα ορθά από τα όσα γράφεις.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Στέργιος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 11:50 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Στέργιος »

Γειά σας

Είμαι του 2000,(18) και έχω αρχίσει την φοίτηση μου σε ένα ΙΕΚ. Σε αυτό το ΙΕΚ έχω παρακολουθήσει 3 μέρες και για προσωπικούς μου λόγους δεν θέλω να συνεχίσω την παρακολούθηση των μαθημάτων. Ρωτώ τώρα, εφόσον έχω πάρει αναβολή θητείας λόγο σπουδών από το συγκεκριμένο ΙΕΚ, υπάρχει περίπτωση της διακοπης της αναβολής μου(χω ρίς δικιά μου αίτηση)εάν δεν περάσω λόγο απουσιών; Ή θα συνεχιστεί κανονικά η αναβολή μου ακόμη και αν δεν συνεχίζω την φοίτηση μου στο ΙΕΚ; Και κάτι ακομη, εάν δεν έχω ζητήσει ακόμη πιστοποιητικό φοίτησης από την σχολή που είμαι εγγεγραμμένος, για να κάνω την αίτηση αναβολής υπάρχει περίπτωση να μην μου την δίνουν επειδή δεν παρακολουθώ τα μαθήματα; Ή είναι υποχρεωμένοι εφόσον είμαι εγγεγραμμένος στο ΙΕΚ, ασχέτως αν παρακολουθώ τα μαθήματα;

Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από death4glory »

Ζήτα πιστοποιητικό τώρα που είναι νωρίς και πάρε αναβολή με το συγκεκριμένο πιστοποιητικό.. Από και πέρα δεν θα ψάξει κανείς αν συνεχίζεις τις σπουδές σου, μόνο όταν έρθει η στιγμή να παρουσιαστείς θα σου ζητηθεί το πτυχίο σου και τότε θα σου δώσουν πρόστιμο έναν μήνα θητείας με δικαίωμα εξαγοράς (90 ευρώ). Αυτό θα γίνει είτε αν εξαντλήσεις όλο το χρονικό περιθώριο της αναβολής είτε την κόψεις. Αν την στιγμή που θα πάρεις αναβολή με αυτό το πιστοποιητικό, αν δεν παραδώσεις και μεταγενεστερα κάποιο πιστοποιητικό τότε θα έχεις το πρόστιμο που προανέφερα
Στέργιος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 11:50 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Στέργιος »

Την αίτηση για αναβολή θα την κάνω στο ΚΕΠ ή στην Στρατολογία; Χαρτί για να παρουσιαστώ θα έρθει ακόμη και αν έχω πάρει αναβολή; Α ναι απλά να το αγνοήσω ή θα πρέπει να ακολουθήσω κάποιες ενέργειες;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από death4glory »

Αν πάρεις αναβολή δεν θα σου έρθει χαρτί να παρουσιαστείς. Νομίζω παίρνεις και από κεπ και από στρατολογια.
Στέργιος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 11:50 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Στέργιος »

Επειδή έχω διαβάσει κάποια φόρουμ σε σχέση με την αναβολή από ΔΙΕΚ και έχω μπερδευτεί.. Είναι σίγουρο ότι μπορώ να πάρω πιστοποιητικό φοιτησης από το ΔΙΕΚ που είμαι εγγεγραμμένος?Υπάρχει διαφορά δηλαδή με τα ΙΕΚ τα ιδιωτικα?

Έχω στο νου μου αφού σταματήσω την φοίτηση φέτος να αρχίσω του χρονου παλι όποτε ποινη για κακή χρήση αναβολης δεν παίζει εφόσον θα έχω βγάλει κάποιο πτυχίο έως το τέλος της αναβολής μου. Το θέμα είναι ότι απλά δεν θέλω να αρχίσω την φοιτηση από φέτος αλλά χρειαζομαι αναβολή αλλιώς θα πρέπει να παρουσιαστω

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες