Αντιρρησίες συνείδησης

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από Anonymous »

Diavasa sto site oti oloi oi antirisies anikoun sto strato xiras.

Omos to diko mou xarti katataxis (protou diloso antirisias) me katetase
stis taxeis tis aeroporias.
Auto simainei oti tha me metataxoun sto peziko;
Se poio soma tha klitho na ypiretiso an then me anagnorisoun os
antirisia;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από yandr »

Αν έχεις πάρει αναβολή, τότε το σημείωμα που σου έχουν στείλει δεν ισχύει πλέον και τοποθετήσε ξανά σε νέο σώμα, στρατόπεδο κ. λπ.
Anonymous

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από Anonymous »

Euxaristo gia tin apantisi.

Diladi an katalava kala meta to peras tis diadikasias anagnorisis mou
os antirisia kai efoson aporipsoun to aitima mou tha mou erthei xarti
katataxis gia to peziko;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από yandr »

Θα σου έρθει καινούριο σημείωμα κατάταξης, πιθανόν για το πεζικό αν και στον στρατό ξηράς υπάρχουν και άλλα όπλα και σώματα.
nikos

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από nikos »

Eisai sigouros oti to xarti tha einai gia to strato xiras;
Anaferetai auto se kapoio nomo/diatagma i ypourgiki apofasi;
Mporeis an thimasai na mou peis poio;
Gnorizeis alles tetoies periptoseis antirision pou tous metetaxan
sto strato xiras;
Episis exo akousei oti apo fetos katargountai oles oi metataxeis.
Auto isxuei kai gia tous antirisies;

Euxaristo.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από yandr »

Αυτό περί στρατού ξηράς και μόνο είναι επίσημο όταν γράφτηκε, αλλά δεν ξέρω αν έχει αλλάξει εν τω μεταξύ (πάνε αρκετοί μήνες).

Για τις μετατάξεις δεν γνωρίζω τίποτα. Άλλωστε αυτό δεν θεωρείται καν μεταταξη. Νέο σημείωμα κατάταξης θα έρθει λογικά.
Anonymous

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από Anonymous »

Akousa oti tous antirisies tous topothetoun
se tagmata anepithimiton tou stratou xiras.
Einai alitheia;Ti gnorizeis sxetika;

Nomiza oti auta sinevenan epi xountas.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από yandr »

Επί χούντας δεν επιτρέποντας αντιρρησίες.

Παρόλα αυτά, δεν υπάρχουν τάγματα ανεπιθυμήτων. Άλλωστε μιλάμε για άοπλη θητεία, κοινωνική υπηρεσία κ. λπ. Τι τάγματα ανεπιθυμήτων να υπάρχουν;
nikos

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από nikos »

Rotisa anotato stelexos tis stratologias gia to thema.

Mou apantise pos oi antirisies meta tin aporipsi tis
aitisis tous kalountai xana na yperetisoun sto soma pou
itan prin kanoun dilosi arnisis,diladi stin periptosi mou stin
aeroporia.

Epomenos ta peri stratou xiras den isxioun.
Eseis an epitrepete apo pou peirate tis plirofories autes;
Yparxei kapoio diatagma i upourgiki apofasi pou na anaferetai
se auto to thema;

Euxaristo.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από yandr »

Τα εξαρτημένα αντανακλαστικά της ελληνικής στρατιωτικής γραφειοκρατίας δούλεψαν και πάλι στην εντέλεια: τρία χρόνια φυλακή χωρίς αναστολή έριξε το Ναυτοδικείο Πειραιά χθες στον 45άχρονο(!) αντιρρησία συνείδησης Λάζαρο Πετρομελίδη, αντιπρόεδρο του Ευρωπαϊκού Γραφείου για την Αντίρρηση Συνείδησης (EBCO). Και, μετά από αυτό, η Διεθνής Αμνηστία διακήρυξε ότι εάν ο Πετρομελίδης φυλακιστεί, θα υιοθετηθεί από την οργάνωση ως κρατούμενος συνείδησης.

Το στρατιωτικό δικαστήριο δίκασε ερήμην, αφού ο κατηγορούμενος αντιρρησίας που χθες παραπέμφθηκε για 15η φορά, δεν παραβρέθηκε, όπως είχε και δημοσίως δηλώσει. Κρίνοντας λοιπόν, ούτε λίγο ούτε πολύ, πως κινδυνεύει η... πατρίς, αφού εξακολουθεί να αρνείται να υπηρετήσει στρατιωτική θητεία, του επιδίκασε ποινή τριετούς φυλάκισης, χωρίς αναστολή, σε συγχώνευση για δύο προϋπάρχουσες κατηγορίες για ανυποταξία.

Στην πράξη αυτό σημαίνει πως ο Πετρομελίδης είναι αυτή τη στιγμή καταζητούμενος. Δικαιούται να ασκήσει έφεση μέσα στο επόμενο εικοσαήμερο, ανεξάρτητα εάν αυτή θα έχει ή όχι ανασταλτικό αποτέλεσμα στην ποινή του. Παράλληλα, με την αμέσως επόμενη σειρά κατάταξης, θα ξανακληθεί να υπηρετήσει στο Πολεμικό Ναυτικό, με την επόμενη ΕΣΣΟ τον ερχόμενο Αύγουστο! Ναι μεν η ισχύουσα νομοθεσία ορίζει ότι από την ηλικία των 45 ετών παύει η υποχρέωση της στρατιωτικής υπηρεσίας.

Ελευθεροτυπία

Δημοσιεύω την παραπάνω είδηση αν και διαφωνώ με το ύφος και το περιεχόμενο του άρθρου.

Τελικά η στρατιωτική θητεία είναι υποχρεωτική ή όχι στην Ελλάδα;

Γιατί αν δεν είναι υποχρεωτική τότε έκανα μεγάλη &*amp;$# που υπηρέτησα και καλό είναι να αναζητήσω το δίκιο μου (με την μορφή αποζημίωσης από το ελληνικό κράτος) στα δικαστήρια.

Αν πάλι είναι υποχρεωτική, δεν κατάλαβα ποιοι είναι οι μάγκες που δηλώνουν αντιρρησίες συνείδησης. Δηλαδή εγώ πήγα στρατό γιατί μου αρέσει να σκοτώνω σε καθημερινή βάση; Και εγώ αντιρρησίας είμαι και ο πόλεμος δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου.

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από Green Berets »



Yandr, εισαι ψευτης και υποκριτης!!! Ολοι οσοι τολμησαμε να υπηρετησουμε
στον ελληνικο στρατο ειμαστε φασιστες, στρατοκαυλοι νοσταλγοι της Χουντας και επικριτες του αμερικανικου ιμπεριαλισμου.

Επισης ειμαστε αρρωστημενα βιαια ατομα και εχουμε γενετικη προδιαθεση για serial killers και βιαστες γυναικοπαιδων. Θα ελεγα και αλλα αλλα μην το μαμησουμε τελειως το θεμα.

Το ζητημα ειναι οτι με την σταση που εχουν ορισμενοι απεναντι στην θητεια δεν δειχνουν μια θετικη διαθεση για να αλλαξουν τα στραβα αλλα προωθειται η αποψη οτι μαγκια ειναι να αποφυγεις κατι που ειναι ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ υποχρεωση αρα εγκειται σε κανονες ποινικου δικαιου η προσπαθεια αποφυγης της αρα καποιοι κυκλοι εμμεσως πλην σαφως ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ χωρις να τους κανει κανεις τιποτα...

Προσωπικα εαν καποιος δεν θελει να παει να ΜΗΝ παει, δεν με νοιαζει
αλλα να πληρωσει τις συνεπειες της πραξης του σαν ΑΝΤΡΑΣ και να μην
μας πρηζει τα @ρχ.. α με στειρες προσπαθειες ιδεολογικοποιησης της αρνησης της στρατιωτικης θητειας, πες απλα ρε φιλε δεν γουσταρω να παω ΤΕΛΟΣ, μην βγαζεις εμας μ.. ς που πηγαμε!!!
Ιφικράτης
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 1:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από Ιφικράτης »

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Μήπως πρέπει να πάρουμε λίγο στα σοβαρά το θέμα της θητείας;

Και να κάνω και μια άλλη ερώτηση: Είναι τυχαίο που μόνο στην Ελλάδα, δραστηριοποιούνται πάνω από 20 αριστεροαναρχικές οργανώσεις που ζητούν την κατάργηση της θητείας;

Γιατί αυτό δεν συμβαίνει π. χ. και στη Φιλανδία;

Και κει υποχρεωτική είναι η θητεία...

Τελικά το θέμα με τους αντιρρησίες συνείδησης είναι πολύ σοβαρότερο απ' όσο νομίζουμε. Αυξάνονται ολοένα και περισσότερο.

Και δεν έχει σχέση με "ανθρώπινα δικαιώματα" κλπ.

Εμένα προδοσία μου μυρίζει.

Anonymous

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδια,
γενικως δε θελω να στρατολογηθω απο συνειδηση κατα βαση.
το θεμα ειναι με ποιον τροπο.

ειμαι κατοικος εξωτερικου, αλλα μαλλον δεν εκπληρωνω τις προυποθεσεις.
ουτε 11 χρονια κατοικος εξωτερικου ειμαι , μητε 7 χρονια εργατης.
αρα αυτοματως ουτε αναβολη, ποσο μαλλον απαλλαγη, δε μπορω να παρω ;

επειτα, για αυτα τα παθολογικα/ψυχολογικα, το οτι εχω φοβο στη χρηση (ακομη και στον ηχο) οπλου, απο προσωπικες εμπειριες, θα μπορουσα να φτασω σε ενα Ι5, ή μοναχα Ι4, δηλαδη θητεια χωρις χρηση οπλου ;
απο οτι βλεπω για ενα Ιωτα, ο χρονος ωσπου να βγει ειναι πανω απο χρονο, με 3 τουλαχιστον ιατρικες εξετασεις.

Τελος, σε εναν αντιρρησιας συνειδησης δεν υπαρχει καμια περιπλοκη οσο αναφορα θεσεις εργασιας και κοινωνικα δικαιωματα ;
Απο οτι ειδα στη σελιδα ελληνικος-στρατος. Κομ ελαχιστες αιτησεις αντιρρησιων (θρησκειας/πολιτικων πεποιθησεων) δεν γινονται δεκτες...
Οντως ισχυει αυτο ; Γιατι εγω εχω ακουσει το ακριβως αντιθετο...
Επισης εχω ακουσει οτι ουτε εναλλακτικη θητεια παιρνει κανεις στον ελληνικο στρατο...

Οποιος προταθει να μου λυσει αυτες τις ερωτησεις-αποριες μου θα του ημουν ευγνωμων, γιατι θα μου διελευκανε πολυ το πεδιο του στρατου, που σε εναν χρονο τελειωνει η αναβολη μου οσ΄ αναφορα τις σπουδες μου.

Θερμους χαιρετισμους,
Ιωαννης.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από yandr »

Σε ποινή φυλάκισης 18 μηνών με αναστολή καταδίκασε χθες, σε δεύτερο βαθμό, το Αναθεωρητικό Στρατοδικείο του Ρουφ τον αντιρρησία συνείδησης Λάζαρο Πετρομελίδη , μέχρι πρότινος πρόεδρο της Ενωσης Ελλήνων Αντιρρησιών Συνείδησης καθώς και αντιπρόεδρο του Ευρωπαϊκού Γραφείου για την Αντίρρηση Συνείδησης.

Ο Πετρομελίδης κρίθηκε ένοχος και για τις δύο κατηγορίες ανυποταξίας, οι οποίες τον βαρύνουν από το 1993. Συνολικά ήταν η 16η φορά που ο Πετρομελίδης βρισκόταν στο εδώλιο του κατηγορουμένου, ενώ πρωτοδίκως η στρατιωτική δικαιοσύνη τον είχε καταδικάσει σε ποινή τριετούς φυλάκισης χωρίς αναστολή και σε χρηματικό πρόστιμο ύψους 7.000 ευρώ. Η απόφαση του Αναθεωρητικού Στρατοδικείου προκάλεσε τις αντιδράσεις της Διεθνούς Αμνηστίας και των Οικολόγων Πρασίνων.

ΤΟ ΒΗΜΑ
BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αντιρρησίες συνείδησης

Δημοσίευση από BabisOsougias »

Ο ξαδερφος μου υπηρετει τωρα τη θητεια του και μου λεει ειναι ενας στο στρατοπεδο που λεει δεν μου αρεσει ο πολεμος ολοι ειμαστε αδερφια και τα σχετικα. Και ο ξαδερφος μου τον ρωταει, αν σε παρουν το σπιτι και τη γυναικα τι θα κανεις; Απαντηση: Θα του πω καλως ορισες αδερφε μου. Ασφδσφσδξφγδηδφγηδφσγδφξηγξκδφγηξκφδγηξκφδγηξκδφσξγκδφξκη. Τρελο; Προσπαθω καιρο να καταλαβω το προβλημα των αντιρρησιων συνειδησης με το στρατο, αλλα δεν μπορω. Ποια ειναι τελικα η βασικη ιδεολογια ενος αντιρρησια και σε ποια βαση γινεται αποδεκτη και απαλλασεται απο τη στρατευση; Θα πει κανεις, πως στις υπολοιπες ευρωπαϊκες χωρες ισχυει ως δικαιωμα αρα και γιατι οχι στην προοδευτικη Ελλαδα μας. Αλλα παραγνωριζουν το γεγονος οτι δεν ζουμε σε μια χωρα με διασφαλισμενα συνορα (πχ Γερμανια-βελγιο-ολλανδια-ελβετια=0συγκρουσεις), αντιθετως καθημερινα παραβιαζονται και απειλουνται με διαφορους τροπους. Δικαιουται τελικα ο οποιοσδηποτε για τον οποιοδηποτε λογο να απαλασσεται απο την στρατευση, εφοσον ειναι υγιεις; Και μεσα βαζω και δοκιμους μοναχους και ομοφυλοφιλους (πως να το κανουμε εφοσον υπαρχουν θα στρατευονται). Και παντα μιλαω για την Ελλαδα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης