ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Nassos »

Απαγορεύεται η δημοσίευση ονομάτων στελεχών.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από yandr »

Λειτουργία ΚΕΥΠ Λαμίας
Παρασκευή,12 Αυγ 2011

Φ.900α/8723/12085/9 Αυγούστου 2011

Σε απάντηση της σχετικής Eρώτησης, που κατέθεσε η Βουλευτής κα Τόνια Αντωνίου, με θέμα «Κ. Ε. Υ. Π. Λαμίας», σας γνωρίζω τα ακόλουθα:

To ΥΠΕΘΑ λαμβάνοντας υπόψη τη δημοσιονομική κατάσταση της χώρας και προκειμένου να υπάρξει ουσιαστική μείωση των δαπανών που διατίθενται για τη λειτουργία των Κέντρων Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων (ΚΕΝ), καθόσον το μέσο ετήσιο λειτουργικό κόστος ενός ΚΕΝ είναι ιδιαίτερα υψηλό (660.000 Ευρώ περίπου), αποφάσισε τη μείωσή τους, έχοντας υπόψη:

α. Την ορθολογική διαχείριση των διατιθέμενων πόρων.

β. Την αξιοποίηση των υπηρετούντων στα ΚΕΝ Στελεχών.

γ. Τα πληθυσμιακά δεδομένα των περιοχών με σκοπό την ικανοποίηση κοινωνικών κριτηρίων, ώστε αυτά που θα παραμείνουν, να συνάδουν σε μεγάλο βαθμό γεωγραφικά με τον τόπο καταγωγής των νεοσύλλεκτων οπλιτών, προκειμένου να εξυπηρετηθούν και κοινωνικοί παράγοντες.

δ. Τη δυνατότητα υγειονομικής υποστήριξης των ΚΕΝ με τη λειτουργία εντός αυτών, αυτοδύναμων υγειονομικών Μονάδων (ΣΤΕΠ) και την εγγύτητα σε μεγάλες υγειονομικές Μονάδες.

ε. Τη διατήρηση των πιστοποιημένων και υπό πιστοποίηση Κέντρων Επαγγελματικής Κατάστασης.

Στα ανωτέρω πλαίσια έχει εγκριθεί κατ' αρχήν η παύση λειτουργίας του ΚΕΥΠ ως Κέντρου Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων (ΚΕΝ) και η συνέχιση της λειτουργίας του ως Ειδικού Κέντρου Εκπαίδευσης (ΕΚΕ).

πηγή
κωστας

ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από κωστας »

Γεια σας! Τελικα ειναι καλα στο υλικου πολεμου λαμιας ή οχι; Διαβαζω μερικοι που λενε πως ειανι το καλυτερο κεντρο και οτι κανεις ζωαρα και αλλους που λενε οτι ειναι βρωμικα κ πως δεν ειναι καθολου καλα. Τελικα τι παιζει; Ευχαριστω!
Kozis

ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Kozis »

Μπαινω τον Νοεμβριο στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως Υλικού Πολέμου (ΚΕΥΠ) (ΛΑΜΙΑ).[Τεθωρακισμένα (Βαρέα Όπλα) ]

Απο οτι εχω ακουσει το κεντρο ξανα ανοιξε τον Σεπτεμβριο. Ξερει καποιος τι κατασταση θα αντικρυσω; Οποιαδηποτε πληροφορια για το κεντρο θα μου ηταν χρησιμη... Ευχαριστω εκ των προτερων
Λεωνιδας

ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Λεωνιδας »

Παιδια μια ερωτηση ειμαι λαμια υλικου πολεμου και χω την ενδιξει υεα. Θελω να την κρατησω, εαν την κρατησω θα κατσω εκει 4 μηνες μεχρη να γινω ΔΕΑ; Η θα κατσω μεχρη να ορκιστω οπως ολοι και μετα θα μου ερθει μεταθεσει για οποια σχολη ιεα μου τυχη.
George

ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από George »

Λεωνιδας έγραψε:Παιδια μια ερωτηση ειμαι λαμια υλικου πολεμου και χω την ενδιξει υεα. Θελω να την κρατησω, εαν την κρατησω θα κατσω εκει 4 μηνες μεχρη να γινω ΔΕΑ; Η θα κατσω μεχρη να ορκιστω οπως ολοι και μετα θα μου ερθει μεταθεσει για οποια σχολη ιεα μου τυχη.


Με ενδιαφέρει και εμένα η κατάσταση του ΚΕΥΠ, έχω κληθεί με ΥΕΑ και σκέφτομαι να το κρατήσω/προσπαθήσω. Θα μείνω 4 μήνες στο ΚΕΥΠ και μετά μετάθεση; Η διαβίωση είναι παρόμοια με όσα λέγονται σε προηγούμενα έτη/σελίδες;

Lezetano

ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Lezetano »

Παιδιά κανένας από ΚΕΥΠ που μετά πήγε ΕΛΔΥΚ, αν υπάρχει καμία πληροφορία σε ποιο ταγμα πήγε και τι ειδικότητα είχε;
gk17

ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από gk17 »

Καλησπέρα σας.

Γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπονται υπνόσακοι στο ΚΕΥΠ;

Οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
marc

ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από marc »

Και με τα κινητα τι παιζει?
Αλεξης

ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Αλεξης »

Θα μπορούσε κάποιος πως είναι τα πράγματα στο ΚΕΥΠ Λαμιας

Θα ήθελα επιπλέον αν ρωτήσω τι γίνεται με κινητά και υπνόσακους...

Νικος

ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Νικος »

Παρουσιαζομαι κευπ λαμιας 6 μαιου, καποια πληροφορια?
Νικος

ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Νικος »

Χριστος Ανεστη, μπορει καποιος πιο προσφατος να μας ενημερωσει?
Κώστας'96

ΚΕΥΠ - Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Κώστας'96 »

Καλησπέρα,

όταν μου ήρθε και εμένα το χαρτί για το ΚΕΥΠ έψαχνα διάφορες κριτικές σχετικά με το κέντρο πως είναι που πας κλπ... Σαν ψάρι κλασικό... Λοιπόν ! Το ΚΕΥΠ είναι στην Λαμία στο κέντρο της πόλης.

Εμένα στη σειρά μου υπήρχαν πολλά άτομα από Θεσσαλονίκη, Σέρρες και Κοζάνη και κάποιοι λιγότεροι απόΙωάννινα. Οι αρμόδιοι είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και πάντα εκεί για να σε ακούσουν σε ό, τι κι αν χρειάζεσαι. Τα θέματα υγείας τα ψειρίζουν κυριολεκτικά! Τίποτα δεν μένει απαρατήρητο και ανεξέταστο. Η εκπαίδευση διαρκεί 3 εβδομάδες. Η πρώτη είναι βασική μεταβατική. Βήμα μάθαμε πιο πολύ και εγκληματιστήκαμε στο χώρο και στις συνθήκες. Την δεύτερη εβδομάδα πήραμε όπλα και κάναμε μια βασική εκπαίδευση επάνω τους καθώς και την πολυπόθητη βολή και την τρίτη εβδομάδα έχοντας παραδόσει τα όπλα κάναμε πρόβες ορκωμοσίας και παρέλασης.

Οι πιο δύσκολες μέρες είναι οι 2-3 πρώτες που βλέπεις κόσμο να έρχεται και να φεύγει με αναβολές ενώ παράλληλα σκέφτεσαι ποιος είσαι,

τι δουλειά έχεις εκεί μέσα και αναρωτιέσαι αν ήταν πραγματικά η σωστή ώρα να περάσεις τη θητεία σου. Όλα αυτά εξαλείφονται μετά την 3η μέρα συνήθως που μαθαίνεις να ζεις, αρχίζεις να μιλάς και να ανοίγεσαι, μπαίνεις σε ένα πρόγραμμα και όλα γίνονται καθημερινότητα.

Από εγκαταστάσεις όλα είναι πολύ καλά πλην του θέματος της τουαλέτας. Είναι ζήτημα το να βρεις καθαρή τουαλέτα καθώς υπάρχουν πολλοί συνστρατιώτες κάφροι που φροντίζουν να αφήνουν τα "νώτα" τους μετά από κάθε επίσκεψη. Το φαγητό βρίσκεται σε πολύ καλό επίπεδο. Όλα τρώγονται ευχάριστα... Αγαπημένο το πρωινό με τα κορν φλειξ και τις σοκολατένιες νιφάδες.

Σε κάποια φάση θα έρθει η Στρατονομία και η ΕΛΔΥΚ για να δηλώσει καθένας τι επιθυμεί. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν δηλώσεις πως ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ να πας στην ΕΛΔΥΚ δεν σημαίνει ότι θα εισακουστείς, καθώς και το αντίστροφο. Υποτίθεται πως συμπληρώνεις ένα χαρτί με τους λόγους που θες/ δεν θες να πας αλλά μη νομίζεις πως το δίνουν και βαση. Τώρα το θέμα της ΕΛΔΥΚ είναι μεγάλο ζήτημα και πως το βλέπει καθένας...

Οι λοχαγοί είναι πολύ καλοί. Έχω ξεχωρίσει τον δικό μου λοχαγό (Α ΕΣΣΟ 2020 δεύτερος λόχος) για την μεταδοτικότητα που έδινε καθώς και για τον τρόπο που μιλούσε σε εμάς. Εγώ μόλις έχω γυρίσει από την ορκωμοσία κι εύχομαι το στρατόπεδο μετάθεσης μου στη Θήβα να είναι το ίδιο καλό με αν όχι σε ίδιο καλό επίπεδο στελέχη, σε καλύτερο.

Μετά την πρώτη εβδομάδα που ομολογουμένως κυλάει πιο αργά και πιο δύσκολα από τις άλλες εξαιτίας της αλλαγής της καθημερινότητας, οι άλλες 2 κυλάνε νεράκι. Επίσης από υπηρεσίες και αγγαρίες υπήρχαν το μαγειριο, η θαλαμοφυλακή, ο καθαρισμός τουαλέτας, λουτρών και νυπτήρων. Από εξόδους είχαμε τα 2 Σαββατοκύριακα. Σάββατο από τις 12 έως 9μιση και Κυριακή 11 έως 9μιση.

Προϋπόθεση για να βγεις είναι να μην έχεις κάποια από τις προαναφερθείσες υπηρεσίες καθώς και να μη σε έχει βγάλει κάποιος γιατρός Ε. Υ.(Εκτός υπηρεσίας). Παντού κυκλοφορείς με στρατιωτικά και καπέλο τζόκει. Ακόμα και μέχρι το καψιμι! Στη θαλαμοφυλακή φοράς ΟΛΟΚΛΗΡΗ την στολή ενώ μπορείς να κυκλοφορείς με πιτζάμες και παντοφλες σε ντουζ, τουαλέτες και νυπτήρες.

Πάνω απ' όλα δεν χρειάζεται άγχος και στεναχώρια. Εύχομαι να βοήθησα! Καλή θητεία αν εσύ που το διαβάζεις πρόκειται να πας εκεί και να ξερεις πως θα καλοπεράσεις με ολόκληρη την έννοια της λέξης.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες