Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
panhat82
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2007 2:24 am
Τοποθεσία: Fiji
Επικοινωνία:

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από panhat82 »

Kalhspera sas,

eimai kainourgios edw sto forum den kserw an exw postarei sto swstos apla exw mia erwthsh kai an kapoios tha mporouse na me vohthisei tha tou hmouna ypoxrews.

loipon,eimai 25 etwn kai logo oikogeniakwn provlhmatwn sta xronia meta apo tis panellhnies den katafera na asxolhthw me ayto pou epithymousa apo mikros na ginw stratiwtikos.Den exw paei akoma fantaros logo anavolhs.Thelw na ginw stratiwkos eixa apolythrio 17.9 kai apla tha hthela na rwthsw an ginetai sta 25 na mpw ston strato se kapoio swma kai an nai me poion tropo.pou tha mporesw na vrw plhrofories.poion kai pou tha mporousa na rwthsw ;Exw ypsos 1.69 kai apo swma ygeies kai athmitiko.Tha mporouse kapoios apo esas na me plhroforhsei.

thanx
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Ουσιαστικά δύο είναι οι δρόμοι που μπορείς να ακολουθήσεις.

Είτε Πανελλήνιες εξετάσεις για να μπεις σε κάποια στρατιωτική σχολή (ωστόσο δες μήπως υπάρχει ηλικιακό όριο κάτω από το δικό σου) ή επαγγελματίας οπλίτης.

Στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να αναμένεις και γενικά να ελέγχεις τους σχετικούς διαγωνισμούς. Στην πρώτη περίπτωση, δεν ξέρω με όσα έχουν γίνει στην παιδεία τι απολυτήριο έχεις και αν μπορείς απλά να δώσεις πανελλήνιες ή αν χρειάζεσαι και κάτι άλλο.
panhat82
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2007 2:24 am
Τοποθεσία: Fiji
Επικοινωνία:

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από panhat82 »

yandr έγραψε:Ουσιαστικά δύο είναι οι δρόμοι που μπορείς να ακολουθήσεις.

Είτε Πανελλήνιες εξετάσεις για να μπεις σε κάποια στρατιωτική σχολή (ωστόσο δες μήπως υπάρχει ηλικιακό όριο κάτω από το δικό σου) ή επαγγελματίας οπλίτης.

Στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να αναμένεις και γενικά να ελέγχεις τους σχετικούς διαγωνισμούς. Στην πρώτη περίπτωση, δεν ξέρω με όσα έχουν γίνει στην παιδεία τι απολυτήριο έχεις και αν μπορείς απλά να δώσεις πανελλήνιες ή αν χρειάζεσαι και κάτι άλλο.


file se eyxaristw katarxas gia thn apantish sou .gia to deutero tha hthela na se rwthsw akoma kati :

Kathe pote anoigoun kapoies theseis gia epaggelmaties oplites;
Ean mpei kapoios ekei ton vazoun ekeinoi opou theloun diladh kshras,thalasa h aeroporia gia exw ego thn epilogh ;
Ti xreiazetai kapoios gia na mpei ekei mesa ;
posa atoma pairnoun ;
an kapoios einai apo eparxia exei tipota epipleon moria ;
yparxei kapou na dw ti theloun gia na mhn fliarw me tis erwthseis mou;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Υπάρχει άρθρο και μάλιστα πολλών σελίδων σε αυτό το site για τους επαγγελματίες και οι περισσότερες ερωτήσεις σου απαντούνται εκεί (άρθρα > Μελλοντικός στρατός). Πάντως κάθε κλάδος (ναυτικό, στρατός, αεροπορία) κάνει διαφορετικούς διαγωνισμούς για ΕΠΟΠ.
lyra7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2009 5:25 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από lyra7 »

Καλησπέρα ς όλους. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα με κάνει πολύ χαρούμενη! Ο αδερφός μου έκανε τη θητεία του για ένα χρονο κανονικά αλλα Ειδικές δυνάμεις. Απολύθηκε δηλαδή το 2002 απο ειδικές δυνάμεις πεζοναυτών. Τώρα που είναι 26 ετών θέλει να πάει μόνιμος στους καταδρομεις ή στους αλεξιπτωτιστες. Πήραμε τηλ στο υπουργειο εθνικ. Αμυνης αλλα μας είπαν ότι πλέον παίρνουν μόνο με προκυρήξεις /μοριοδότηση άτομα. Ηθελα να ρωτησω δεν προσμετραται οτι εκανε την θητεια του σαν ειδικοδυναμιτης για να μπει ετσι; Χωρις προκυρηξη δλδ. Κι αν εχετε μια ιδέα τι μπορεί να κάνει για να μπει; Ευχαριστω και καλό βράδυ ς όλους!
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Σε ολο το στρατο οι προσλήψεις γινονται μεσω διαγωνισμου-ΕΠΟΠ. Η επιτυχια του εξαρταται και απο αλλους παραγοντες οπως βαθμος απολυτηριου, επιπλεον πτυχια, πιστοποιημενη γνωση ξενων γλωσσων, χειρισμου Η/Υ κ. Α. Παντα σε συναρτηση με τις ειδικοτητες που θα δηλωσει στο διαγωνισμο των ΕΠΟΠΕικόνα
Βαγγέλης16
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2009 8:47 am
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Είμαι τρελός για Ειδικές Δυνάμεις
Επάγγελμα: Γυμνάζομαι προς το παρόν
Επικοινωνία:

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από Βαγγέλης16 »

Νομίζω ότι η βαθμύδα εκπαίδευσης δεν παίζει ρόλο!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε πολλαπλές προκηρύξεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά σου και να συμμετάσχεις και στους 2 διαγωνισμούς (Ναυτικό, Στρατός Ξηράς) , όπως επίσης και να επιλέξεις είτε τον Στρατό Ξηράς (εφόσον επετύχεις) είτε το Πολεμικό Ναυτικό. Αυτο σημαίνει ότι αν περάσεις στον Στρατό Ξηράς μπορείς αν θές να μην πάς για να συνεχίσεις τις διαδικασίες του Πολεμικού Ναυτικού. ΥΠΟΨΗΝ όμως, εδώ ρισκάρεις καθώς δεν θα είσαι σίγουρος αν θα πετύχεις και στο Πολεμικό Ναυτικό, ενώ θα είσαι ήδη επιτυχόντας στον Στρατό Ξηράς. Υστερόγραφο : Γνώμη δική μου αλλά και πολλών άλλων καλύτερα ΜΑΚΡΥΑ απο το Πολεμικό Ναυτικό εκτός και άν σου αρέσει η ζωή του 'είλωτα'. Καλή επιτυχία.
Anonymous

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από Anonymous »

Εικόνα να κανω μια ερωτηση αν θελω να καταταγω στους πεζοναυτες τι κανω;
Anonymous

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια μπραβο που εισται στο στρατο γιατι εγω ειμαι αστυνομικος και πιστεψεμε ειναι μαρτυριο και ειδαλως εγω που δουλευω αθηνα στα μ. α. τ. με τις πρασινες στολες που λεγονται υ. α. τ καλα να ειστε πανω απολα η πατριδα
ελληνικη αστυνομια
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από Rafale »

ΝΙΚΟΣ έγραψε:Παιδια μπραβο που εισται στο στρατο γιατι εγω ειμαι αστυνομικος και πιστεψεμε ειναι μαρτυριο και ειδαλως εγω που δουλευω αθηνα στα μ. Α. Τ. Με τις πρασινες στολες που λεγονται υ. Α. Τ καλα να ειστε πανω απολα η πατριδα
ελληνικη αστυνομια
Να σαι καλα !
Anonymous

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από Anonymous »

χθες για να σε βαλω ενα παραδειγμα χθες για να μας δωσουν εντολη μονο για δακρυγονα περιμεναμε 2 ωρες φαντασου να εισαι ορθιος 2 ωρες για αυτο σε λεω καλα εισαι

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από Rafale »

ΝΙΚΟΣ έγραψε:χθες για να σε βαλω ενα παραδειγμα χθες για να μας δωσουν εντολη μονο για δακρυγονα περιμεναμε 2 ωρες φαντασου να εισαι ορθιος 2 ωρες για αυτο σε λεω καλα εισαι

Οποιος ειναι ενστολος δεν νομιζω οτι περναει καλυτερα απο σενα βαθμος δυσκολιας παντα υπαρχει
vampire
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 17, 2009 1:22 am
Επικοινωνία:

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από vampire »

Φίλε μου αν θες να αλλάξουμε, εγώ δουλεύω σε βιβλιοδετείο 12 ώρες στο όρθιος με 15 λεπτά διάλειμμα και 700 ευρώ. Πιστέψτε το δημόσιο έχει τις καλύτερες συνθήκες εργασίας και για αυτό το λόγο θέλουν να μπει το μεγαλύτερο ποσοστό. Μια χαρά είσαι μην το κουνήσεις από εκεί! Οι περισσότεροι επ. Οπ που παραιτούνται είναι αυτοί που δεν είχαν καμία απολύτως εμπειρία σαν ιδιωτικοί υπάλληλοι.
w3rsend
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 08, 2009 7:23 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πως μπαίνω μόνιμος στο στρατό;

Δημοσίευση από w3rsend »

Να ρωτησω και εγω κατι παιδια. Βασικα 2 ερωτησεις η μια ειναι οτι αν μπω σαν εποπ στην αεροπορια μετα μπορω με εξετασεις ι κατι παρομιο να παο για αξιωματικος σε οποιαδηποτε ειδικοτητα; Και η δευτερη ειναι αν μπορω να αλλαξω ειδικοτητα εφοσον μπω στην αεροπορια πχ απο αμυνης αεροδρομιων ξερω εγω να παω μηχανικος. ευχαριστω
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης