Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
fsafsa

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από fsafsa »

GeorgeYNWA έγραψε:Καλησπερα, ειμαι αεροπορια Α ΕΣΣΟ 2021 και απολυομαι αρχες Ιανουαριου. Πριν κανα εναμιση μηνα μου ειχαν γραψει να κανω μια μαγνητικη ανω κοιλιας την οποια δεν πηγα ποτε να την κανω γιατι δεν ηθελα. Σημερα μου ειπαν πως αν δεν την κανω δεν μπορω να απολυθω τον Ιανουαριο οποτε επειδη επεμεινα να μην την κανω μου ειπαν πως δεν μπορουν να με αναγκασουν να κανω εξεταση που δεν θελω αλλα θα πρεπει να υπογραψω υπευθυνη δηλωση οτι αρνουμαι να κανω την εξεταση και παιρνω εγω την ευθυνη για οποιοδηποτε θεμα προκυψει στην υγεια μου. Υπεγραψα την δηλωση και μου ειπαν πως μαλλον δεν θα εχω προβλημα εφοσον δεν φαινεται πλεον σαν εκρεμοτητα. Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει το παραμικρο προβλημα και να μην με αφησουν να απολυθω; Γινεται να μου ριξουν καμια ποινη για κατι τετοιο ή με την υπευθηνη δηλωση καθαρισα;


Με την υπεύθυνη δήλωση εκείνοι καθάρισαν και όχι εσύ, αν κάνεις κάποια στιγμή έξω μαγνητική και βρεθεί πρόβλημα υγείας που στο δημιούργησε η στρατιωτική θητεία θα μπορούσες να τους τρέξεις δικαστικώς και να πάρεις αποζημίωση.

Τώρα να εύχεσαι να μην είναι τίποτα.

GeorgeYNWA
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2020 2:36 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από GeorgeYNWA »

Ναι αλλα στην ωρα μου, μπορω να απολυθω; Ειναι δυνατον να μην με αφησουν να απολυθω οταν εχω υπογραψει υπευθυνη δηλωση; Αυτο ειναι που ρωταω
fsafsa

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από fsafsa »

GeorgeYNWA έγραψε:Ναι αλλα στην ωρα μου, μπορω να απολυθω; Ειναι δυνατον να μην με αφησουν να απολυθω οταν εχω υπογραψει υπευθυνη δηλωση; Αυτο ειναι που ρωταω


Θα απολυθείς.

95str
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 4:30 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από 95str »

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν ελέγχουν το ιατρικό σου ιστορικό για τυχόν φάρμακα που έπαιρνες στο παρελθόν μέσω ΑΜΚΑ;

Coyote
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Σάβ Απρ 10, 2021 2:25 am
Ενδιαφέροντα: ΕΦ
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Coyote »

95str έγραψε:Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν ελέγχουν το ιατρικό σου ιστορικό για τυχόν φάρμακα που έπαιρνες στο παρελθόν μέσω ΑΜΚΑ;

Ναι οταν ενταχθεις και περασεις απο την ιατρικη επιτροπη θα σε ρωτησουν.
95str
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 4:30 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από 95str »

Εκείνοι θα το ψάξουν μέσω του ΑΜΚΑ μου ή απλά θα με ρωτήσουν;
fsafsa

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από fsafsa »

Δεν θα το ψάξουν.

Τωρα τι θες να κρύψεις που θεωρείς πως δεν πρέπει να ξέρουν οι γιατροί εσύ μόνο το γνωρίζεις.

Πάντως καλό είναι να μην κρύβεται τίποτα.

95str
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 4:30 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από 95str »

Για ένα διάστημα στο παρελθόν που είχα πάθει μια κατάθλιψη αλλά έπρεπε να ήμουν φουλ λειτουργικός στην περίοδο αυτή, μου είχαν γράψει κάτι ηρεμιστικά χάπια τα οποία δίνονται μόνο με συνταγή γιατρού και αν το ψάξουν με το ΑΜΚΑ μου ηλεκτρικά θα το δουν. Βέβαια πλέον τα έχω σταματήσει και προφανώς δεν θα χρειαστεί κατά την διάρκεια της θητείας μου να κάνω χρήση τους. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι πως θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις και φοβάμαι λόγω αυτού μήπως δεν με βγάλουν Ι1. Έχω έναν γνωστό που ήταν στην ίδια κατάσταση και σε εκείνον δεν το έψαξαν καθόλου αλλά εκείνος δεν ήθελε να μπει ειδικές. Απλά θέλω να ξέρω αν όντως δεν τσεκάρουν τέτοιου είδους λεπτομέρειες αν δεν τους το αναφέρεις εσύ ή εκείνος ήταν η περίπτωση ή αν τους πεις πως θες να πας ειδικές είναι πιο αυστηροί. Ευχαριστώ και πάλι.
Γιώργος

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα να σας ρωτήσω, σχετικά με τις ιατρικές εξετάσεις του στρατού, πρόβλεπετε στην διαδικασία γδυσιμο των νεοσυλλέκτων;
Κυριάκος

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Κυριάκος »

Καλησπέρα σας, στην διαδικασία ιατρικής εξέτασης, προβλέπευε γδυσιμο νεοσυλλέκτων; Ξέρει κάποιος να απαντήσει με σιγουριά; Ευχαριστώ παιδιά
Konkon

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Konkon »

Στους εφέδρους κάνουν εξέταση πρωκτού;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι βέβαια, ραδιοαρβύλα άσχετων που ακούγανε ιστορίες παππούδων από τη δεκαετία του 1950.
Fsasa

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Fsasa »

Konkon έγραψε:Στους εφέδρους κάνουν εξέταση πρωκτού;
Θα ήθελες Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

3. Οι υπόχρεοι προς κατάταξη, που πάσχουν από χρόνια νοσήματα και παρακολουθούνται για τουλάχιστον 6 μήνες, έχουν τη δυνατότητα:

α. Να εξετάζονται στα Στρατιωτικά Νοσοκομεία του Στρατού Ξηράς, με ραντεβού στα αντίστοιχα με την πάθησή τους εξωτερικά ιατρεία, για τη λήψη ιατρικής γνωμάτευσης, πριν την κατάταξή τους. Κατά την προσέλευσή τους στα εξωτερικά ιατρεία των Στρατιωτικών Νοσοκομείων να επιδεικνύουν το σημείωμα κατάταξής τους και να προσκομίζουν τον πλήρη ιατρικό φάκελο της πάθησής τους. Εν συνεχεία θα τους επιδίδεται ιατρική γνωμάτευση από το στρατιωτικό ιατρό του Στρατιωτικού Νοσοκομείου, την οποία θα προσκομίζουν στο Σημείο Υποδοχής Οπλιτών (ΣΥΠΟ), προκειμένου να εξεταστούν από τις Υγειονομικές Επιτροπές και τα Ειδικά Στρατολογικά Συμβούλια.

β. Εφόσον δεν επιθυμούν ή δεν δύνανται να εξεταστούν σε Στρατιωτικά Νοσοκομεία, να προσκομίζουν ιατρική γνωμάτευση της πάθησής τους από τους θεράποντες ιατρούς κρατικών και μόνο νοσοκομείων. Η γνωμάτευση αυτή πρέπει να αναφέρει ρητά ότι ο θεράπων ιατρός παρακολουθεί συστηματικά τον εν λόγω ασθενή για διάστημα τουλάχιστον έξι μηνών και τηρεί πλήρη ιατρικό φάκελο της πάθησής του. Στην περίπτωση αυτή οι υπόχρεοι προς κατάταξη να προσκομίζουν την ως άνω γνωμάτευση στην ιατρική υπηρεσία του Σημείου Υποδοχής Οπλιτών (ΣΥΠΟ).
Trishan
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 24, 2023 12:10 pm
Επικοινωνία:

Re: Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Trishan »

Γνωρίζει κανείς αν οι ιατρικές εξετάσεις φαντάρων στο ναυτικό γίνονται σε παραβάν ή ομαδικά;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες