Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
anonymous

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από anonymous »

Λοιπον για αυτους που ενδιαφερονται. Ναι απο οποιοδηποτε σωμα και εαν πας σαν νεοσυλλεκτος μπορεις να πας ΠΦ και σε αλλαζουν σε πεζικο. Επισης εαν θελετε να πατε ΠΦ σκεφτειτε το πολυ καλα γιατι η εκπαιδευση ειναι 40μερες και ειναι αρκετα δυσκολη ειδικα τις πρωτες 2 βδομαδες οπου ενα μεγαλο ποσοστο τα παραταει κιολας. Ακομα και οταν ανεβειτε στον λοχο σας αφου εχετε ορκιστει να μην νομιζετε οτι η ζωη σας θα ειναι λελα και καφεδακι στο κψμ, ειδικα μεχρι να γινετε οι "παλιοι" εκει δεν θα περασετε αυτο που η πεζικαριοι κανουν η ακομα και ειδικικοδυναμιτες μετα την βασικη τους εκπαιδευση. Αυτα ειναι κατι λιγα γιατι οποιος το επιλεξει θα περασει πολλα αλλα σιγουρα θα του μεινουν καλες αναμνησεις απο μια τετοια θητεια.354 Α εσσο Μια φορα Ευζων για παντα Ευζων
enad

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από enad »

Ξερει καποιος ποσα παιρνει καθε μηνα καποιος ευζωνας στη θητεια του?
anonymous

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από anonymous »

Το κανονικο 3.82 αχαχαχαχα τι νομιζεις τους πληρωνουν μισθο?
Άβαταρ μέλους
axilleas1
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 09, 2019 12:22 am
Τοποθεσία: λοχίας
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από axilleas1 »

Παιδια καλησπερα 2 ερωτησεις. Ειμαι 19 παρουσιαζομαι λογικα νοεμβριο κοβομαι επειδη ειμαι κατω απο 21; Και κατι ακομα, εχω ενα τατουαζ που με ενα κοινο κοντομανικο δεν φαινεται. Δε θα κοπω ετσι?
nikos

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από nikos »

Καλησπερα, ειμαι 1.91,77 κιλα αλλα εχω ενα τατουαζ στον καρπο στο υψος που φοραμε το ρολοι χειρος και λιγο πιο πανω. Επιπλεον εχω μεγαλη μυωπια που απο οτι εχω διαβασει ειμαι Ι3. Μπορω να μιλησω με καποιον γιατρο την ημερα που θα μπαινω για να του πω να με βγαλει Ι1; Επιπλεον το τατουαζ σε αυτο το σημειο ειναι απαγορευτικο κριτηριο για την ΠΦ; Ευχαριστω εκ των προτερων

oldie158
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Αύγ 23, 2010 12:42 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από oldie158 »

ΕΥΖΩΝ έγραψε: παντως μεχρι το 2017 σιγουρα αμα πηγαινες ΠΦ δεν περναγες ΣΠΕΝ. Τωρα πλεον δεν ξερω τι γινεται φιλε μου.

ΕΥΖΩΝ έγραψε:
αυτο σε εξαιρετικες σπανιες περιπτωσεις. Μονο αμα τυχει και εχει τοσους πολλους ψηλους μια σειρα. Αμα εισαι 1.90 ευκολα πας ΜΑΣ.

στέρηση ΣΠΕΝ και διαχωρισμός ΜΑΣ / Πρόεδρο είναι δύο από τα (αρκετά) φάουλ της ΠΦ
Στέλιος

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Στέλιος »

Μπορω να παω προεδρική φρουρα ενω έχω μυωπία;
Σπύρος

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Σπύρος »

Παίδες, να κάνω μία ερώτηση; Τι είδους φυσική κατάσταση χρειάζεται να έχει κανείς για να ανταπεξέλθει στη Φρουρά; Ρωτάω γιατί αν είσαι γυμνασμένος, τότε έχεις μεγαλύτερες αντοχές και βγάζεις τις οποιοδήποτε ασκήσεις καλύτερα... ! Μέχρι και την ακινησία νομίζω πετυχαίνεις καλύτερα με καλή φυσική κατάσταση! Ευχαριστώ Παίδες!

Τάσος

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Τάσος »

Είμαι 1.90 και άκουσα ότι έχουν μεγάλο θέμα με τα άτομα στην ΠΦ.Πως θα γίνει να το αποφύγω;

Διότι και όχι να πεις σε παίρνουν και σε λένε έλα κόψου.

Επίσης, πότε σε παίρνουν;

Μετά τα ΣΒΕΝ;

Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Πες οτι έχεις μυωπία αλλά φοράς φακούς επαφής. Δε το ψάχνουν πιο πολύ και σε αφηνουν ησυχο
ritopsf
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 11:11 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από ritopsf »

Darth_Bane έγραψε:Πες οτι έχεις μυωπία αλλά φοράς φακούς επαφής. Δε το ψάχνουν πιο πολύ και σε αφηνουν ησυχο


Έχω ανισοσκελία επίσης 1.7 εκατοστά, με το δεξί πόδι να είναι πιο μικρό, και χρησιμοποιώ πάντα έξτρα πάτο στο δεξί πόδι.

Θα τους πάω και ακτίνες και διάγνωση από γιατρό.

Νομίζω αυτό θα μπορούσε να με κρατήσει εκτός από μόνο του.

ritopsf
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 11:11 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από ritopsf »

Με ανισοσκελια το γλίτωσα χωρις πολλα πολλα. Απλα με ξαναρωτησε δευτερη φορα αν σιγουρα δε θελω.Ειχα μαζι μου ακτινες και διαγνωση αλλα δε χρειάστηκαν. Οτι εγινει θα γινει στο μιλητο και συνηθως δε κοιτανε κατι αλλο.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ritopsf την Παρ Ιούλ 29, 2022 12:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από yandr »

Οι Εύζωνες είναι οπλίτες θητείας, δηλαδή εθελοντές και η θητεία τους διαρκεί 12 μήνες.

Αφού καταταχθούν στις ομάδες ορκίζονται, όταν τελειώσουν τη βασική τους εκπαίδευση, και τοποθετούνται με εντολή του ΓΕΣ στην Προεδρική Φρουρά για να εκπαιδευτούν ως υποψήφιοι Εύζωνες. «Γίνεται μία εκπαίδευση 6 εβδομάδων που περιλαμβάνει ασκήσεις ακριβείας όπως σωματική αγωγή, ασκήσεις παρελάσεως, μελέτη ιστορίας.

Στις 6 αυτές εβδομάδες όσοι καταφέρουν και ολοκληρώσουν την εκπαίδευση ονομάζονται Εύζωνες σε μία ξεχωριστή τελετή που γίνεται στον προαύλιο χώρο της Προεδρικής Φρουράς και τούς απονέμεται ο γαλάζιος μπερές της Προεδρικής Φρουράς», υπογραμμίζει ο κ. Καρμοίρης.

Πηγη
Bizzle
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Απρ 26, 2023 10:39 pm
Επικοινωνία:

Re: Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Bizzle »

Καλησπέρα. Πήγα και ρώτησα τους σκοπούς που φυλάνε τους Εύζωνες τι παίζει με τη θητεία και μου είπανε ότι μπορείς να υπηρετήσεις και 9μηνο αν δικαιούσαι αντί για 12μηνο. Λιγότερο από 9μηνο δεν μπορείς. Ξέρει κανείς τι ισχύει;
Mack

Re: Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Mack »

Μερικές γενικές πληροφορίες για την διαδικασία νεοσύλλεκτων για την Προεδρική Φρουρά.
Παρουσιάζεστε στο μέρος που σας λέει το χαρτί. Σε αυτό το πρώτο Στρατόπεδο που γράφει το χαρτί δεν θα μείνετε (πολύ σπάνιο να μείνει κάποιος). Αυτό το πρώτο Στρατόπεδο είναι και ένα από τα ΣΥΠΟ (Σημείο Υποδοχής Οπλιτών), οπού εκεί θα συμπληρώσετε απαραίτητα έγγραφα, θα ενημερωθείτε για πολλά θέματα που μπορεί να σας αφορούν οπότε μην αγχώνεστε, θα σας ζητήσουν διάφορες πληροφορίες, θα σας εξετάσουν, θα σας ρωτήσουν αν θέλετε να πάτε παραμεθόριο (9 μήνες θητεία αλλά σε περιοχές που συνορεύουν με την Τουρκία) ή ΕΛΔΥΚ (Ελληνικές Δυνάμεις Κύπρου που είναι 9 μήνες και πληρώνεσαι 250 ευρώ τον μήνα), θα σας πουν σε ποιά μονάδα θα ανήκετε και θα σας δώσουν ότι χαρτιά χρειάζεστε και τον στρατιωτικό εξοπλισμό. Μετά την ίδια μέρα ή κάποια άλλη μέρα μέσα στις επόμενες 3εις θα σας πάνε στην μονάδα που ανήκετε. Εκεί μέχρι την αρχή της επόμενης εβδομάδας δεν θα κάνετε σχεδόν απολύτως τίποτα, είναι σαν μέρες προσαρμογής. Την πρώτη Δευτέρα που θα περάσετε στον στρατό ξεκινάει το ΣΒΕΝ (Σχολείο Βασικής Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων), αναλόγως το πόσα άτομα έχει το στρατόπεδο σας και το πόσα έχουν τα τριγύρω κοντινά άλλα στρατόπεδα, ίσως να σας ξαναλλάξουν στρατόπεδο (π. Χ. Εγώ παρουσιάστηκα στο ΣΥΠΟ 595 στην Νέα Σάντα, με πήγαν στην μονάδα μου το 601, εκεί μου είπαν το ΣΒΕΝ θα γίνει εδώ στο 601 αλλά ήρθαν και άλλοι νεοσύλλεκτοι από το 596 και το 116). Μόλις έρθουν ή πάτε για το ΣΒΕΝ μέσα στις επόμενες 1-2 μέρες θα σας μαζέψουν όλους σε έναν χώρο και εκεί θα έρχονται αντιπρόσωποι από διάφορους τομείς του στρατού. Θα έρθουν από Ειδικές Δυνάμεις, από Στρατονομία, από ΕΛΔΥΚ, από Δόκιμους, από τμήμα Πληροφορικής και Μουσικής, και από Προεδρική Φρουρά. Ένας, ένας οι αντιπρόσωποι λένε τα κριτήρια που χρειάζεσαι για να ενταχθείς σε αυτούς και όσοι τα έχουν έπρεπε να σηκώσουν χέρι ασχέτος άμα ήθελαν να πάνε ή όχι. Χρησιμοποιώντας την μέθοδο του αποκλεισμού έμεναν όλο και λιγότερα χέρια και στο τέλος αυτοί που είχαν όλα τα κριτήρια, τους μάζευαν σε μία γωνία, έπαιρναν τα στοιχεία τους και τους ρωτούσαν αν θέλουν να πάνε εκεί ή όχι (δηλαδή τους ρωτούσαν για προτίμηση ναι ή όχι). Για την προεδρική Φρουρά ρώτησαν ποιοί έχουν ύψος πάνω από 1.83, ποιοί είναι Ι1 και ποιοί πιστεύουν έχουν καλή ψυχολογική κατάσταση. Στο τέλος όσα άτομα έμειναν τους ρώτησαν και αυτούς αν έχουν προτίμηση για την Προεδρική Φρουρά και τέλος. Μετά θα συνεχίσετε το ΣΒΕΝ κανονικά μέχρι να ορκιστέιτε. Κανά 30λεπτο μετά την Ορκώμοσια πριν πάρετε την άδεια σας και φύγετε θας σας μαζέψουν όλους σε ένα μέρος για να σας πληροφορήσουν αν σας πήραν πουθενά από αυτά που δηλώσατε ή εαν έχετε πάρει απλά κάποια μετάθεση για άλλη μονάδα. Θα σας δώσουν οτι χαρτιά χρειάζεστε και θα σας πούνε να πάτε να μάσετε υπογραφές από διάφορα στελέχη του στρατοπέδου. Μετά απολαμβάνεται τις 10 μέρες άδειας και ξεκινάτε την πορεία σας ως Εύζωνας.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες