Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
guccimane
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 12:46 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από guccimane »

stav93 έγραψε:Ο αδερφός μια φίλης μου, φαντάσου, μου λέει έβαλα βύσμα για να πάω. Τι να πεις.1,88 είμαι στο ύψος. Εγώ θέλω να πάω για να μη σαπίσω σε καναν Έβρο και γενικά επειδή μου λένε ότι στα τεθωρακισμένα έχει πολύ μαυρίλα. Εσύ Αθηναίος είσαι;



Ναι απο Αθηνα. Μια χαρα ειναι το 1.88. Αν δεν εχεις καμια ακμη η ασχημα χαρακτηριστικα και τους πεις οτι θες να πας, θα σε παρουν μην ανησυχεις.

Εγω προσωπικα προτιμω την δυσμενη μεταθεση απο εκει. Θα δω τι θα μου πουν αυριο.

Επισης θα γραφω και εδω τι εκπαιδευση εχει και γενικα σκηνικα. Για καποιο λογο τα κρατανε κρυφα, ψαχνοντας στο ιντερνετ δεν βρηκα πολλα. Καλο ειναι οι υποψηφιοι να ξερουν τι παιζει.

Άβαταρ μέλους
stav93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 19, 2017 11:32 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από stav93 »

guccimane έγραψε:
stav93 έγραψε:Ο αδερφός μια φίλης μου, φαντάσου, μου λέει έβαλα βύσμα για να πάω. Τι να πεις.1,88 είμαι στο ύψος. Εγώ θέλω να πάω για να μη σαπίσω σε καναν Έβρο και γενικά επειδή μου λένε ότι στα τεθωρακισμένα έχει πολύ μαυρίλα. Εσύ Αθηναίος είσαι;



Ναι απο Αθηνα. Μια χαρα ειναι το 1.88. Αν δεν εχεις καμια ακμη η ασχημα χαρακτηριστικα και τους πεις οτι θες να πας, θα σε παρουν μην ανησυχεις.

Εγω προσωπικα προτιμω την δυσμενη μεταθεση απο εκει. Θα δω τι θα μου πουν αυριο.

Επισης θα γραφω και εδω τι εκπαιδευση εχει και γενικα σκηνικα. Για καποιο λογο τα κρατανε κρυφα, ψαχνοντας στο ιντερνετ δεν βρηκα πολλα. Καλο ειναι οι υποψηφιοι να ξερουν τι παιζει.



Έχεις δίκιο, ούτε εγώ έχω βρει επ'ακριβώς πως είναι η εκπαίδευση. Ότι μάθεις μπες να μας το πεις, να δούμε αν αξίζει ή οχι.
'Αλεξ

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από 'Αλεξ »

Παιδιά, τώρα που καταργήθηκαν τα κέντρα κράτησης, πως θα μας επιλέγουν για να πάμε ΠΦ?
nbu26

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από nbu26 »

Παρουσιάζομαι Έβρο στο 616 12 Μαρτίου όμως θέλω να δοκιμάσω για προεδρική φρουρά. Ξέρει κανείς τί πρέπει να κάνω;
SteliosPel

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από SteliosPel »

Καλημέρα σας,

θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση σχετικά με τη δική μου περίπτωση. Το 2013 κατετάχθη στην πολεμική αεροπορία, πήρα αναβολή όμως λόγω σπουδών. Πλέον, το 2018, έχοντας ολοκληρώσει τις σπουδές μου ήρθε η ώρα να υπηρετήσω την πατρίδα. Έχω αλλάξει όμως προτίμηση και θα ήθελα να θητεύσω ως τσολιάς.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε:

α) εάν ξανακατατάσομαι στην πολεμική αεροπορία;

β) εάν ναι, διαλέγουν για εύζωνες στρατιώτες της πολεμικής αεροπορίας;

γ) ποιο είναι το διάστημα θήτευσης ως εύζωνας σε αυτή την περίπτωση;9 ή 12 μήνες;

Ευχαριστώ πολύ!

Νικος

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπερα παιδια.. πηρα μεταθεση για ΛΦΑΤ/ΓΕΕΘΑ μπορει καποιος να μου πει τι παιζει?; Ολες οι λεπτομερειες δεκτες.
βαγγελης

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από βαγγελης »

Εχουμε καποια νεο απο το τι παιζει εκει το 2018; Πως γινεται η διαλογη την πρωτη μερα για λοχο ευζωνων και λοχο διοικήσεως ή και γενικα καποια πληροφορια?
Άβαταρ μέλους
Spiros78
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 16, 2018 4:51 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Spiros78 »

Καλησπερα. Ειμαι 1,91 87kg και μπαινω με τη εσσο Νοεμβριου. Θα δηλωσω προεδρικη οπως και να εχει. Αμα δε με παρουν εφυγα Ι5 (δε μπαινω στο τσιρκο του πεζικου). Θα ηθελα να ρωτησω απο παλιους ευζωνες ποια ειναι τα κριτηρια να συμμετεχουν στις παρελασεις του εξωτερικου.
Άβαταρ μέλους
Nikolis123
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 22, 2018 12:31 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Nikolis123 »

guccimane έγραψε:Το γραφω εδω για να το δει ο μελλοντικος φανταρος.

Στην Προεδρικη Φρουρα ΜΠΟΡΟΥΝ να σε παρουν χωρις την θεληση σου, ειδικα αμα εχεις ενα σεβαστο υψος 1.93+ και εισαι Ι1.

Οταν ηρθαν στο κεντρο τα κλιμακια απο ΕΔ, Στρατονομια και ΠΦ η Προεδρικη Φρουρα επελεξε πρωτη ατομα, αναλογα με υψος, παρουσιαστικο κτλ. Η επιθυμια σου η οχι να υπηρετησεις εκει δεν τους ενδιεφερε και μαλιστα μια γυναικα που επελεγε για αυτους μου ειπε ενδεικτικα '' Αν δεν σου αρεσει να κοπεις στην εκπαιδευση.''.

Και ετσι αυριο μπαινω πρωτη μερα εκει παρα την θεληση μου.

Προταση μου σε καθε υποψηφιο φανταρο που θελει να την αποφυγει ειναι ειτε να βρει τροπο να μην βρισκετε εκει οταν γινετε η επιλογη, ειτε να τους πει οτι ειναι μειωμενης θητειας στρατιωτης, ειτε να φοραει γυαλια μυωπιας εκεινη την μερα.

Μην ακουσετε κανεναν που θα σας πει οτι ειναι επιλογη σας ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ.


@guccimaneΣου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα για να μην σπαμάρω εδώ.

GIORGOS 0918
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2018 10:24 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από GIORGOS 0918 »

Γεια σαςΘα ηθελα να ρωτησω αν συνεχιζουν στη προεδρικη φρουρα τα καψωνια στους νεους οπως μπακαλιαρους μπουγελώματα κλπ. Πως μπορει να αντιδρασει κανεις; Μονο να πει να τον κοψουν η υπαρχει και αλλος τροπος πχ ενημερωση ανωτερων; Βρισκει κανεις δικιο η καλυτερα να μην παει;

Αυτοι που κοπηκαν πανε ΜΛΑΤ; Πως ειναι εκει

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον μπει στο κοπο να απαντησει

Gk4

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Gk4 »

Καλησπερα.. Μπαίνω με την εσσο του Νοεμβρίου και έχω δηλώσει προεδρική φρουρά... είμαι 1.94 78 κιλά και δεν έχω κάποιο πρόβλημα απλα είμαι 8μηνη θητεια... υπάρχει περιπτωση να μην με παρουν για αυτον τον λογο; και αν γνωρίζεται αν το κλιμάκιο για ΠΦ περναει απο όλα τα "κέντρα";
GIORGOS0918
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 4:30 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από GIORGOS0918 »

Μετα τη βασικη εκπαιδευση με στελνουν στα σπεν. Αυτο σημαινει οτι κοπηκα απο την προεδρικη φρουρα;
123

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από 123 »

Πηγες προεδρική φρουρά και κοπηκες εννοεις;
GIORGOS0918
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 4:30 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από GIORGOS0918 »

Φιλε οχι. Παρουσιαστηκα υπεγραψα χαρτι για προεδρικη φρουρα και μετα το τελος της βασικης εκπαιδευσης με στελνουν στα σπεν και οχι στην προεδρικη φρουρα. Αυτο σημαινει οτι κοπηκα απο ΠΦ (υψος 187-Ι1) η οτι θα παω μετα απο τα σπεν;
GIORGOS0918
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 4:30 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από GIORGOS0918 »

Οι ευζωνες αναλογως του υψους φυλανε το απο 1,95 και πανω το μνημειο και οι κατω του 1,95 το προεδρικο μεγαρο αποκλειστικα; Ειναι αληθεια αυτο;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης