Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ευζωνες

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Ευζωνες »

Γεια σε ολους! Ηθελα να κανω μια ερωτηση οσο αναφορα τους ευζωνες. Εχω δηλωσει αλεξιπτωτα και θα ηθελα να ξερω, αν σε περιπτωση που κοπω, θα μπορω να μπω μετα στους ευζωνες; Επισης, αξιζει; Ευχαριστω πολυ!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όχι, δεν μπορείς να πας στους Εύζωνες σε περίπτωση που κοπείς από τις ΕΔ. Θα πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα σε αυτά τα δύο που θέλεις να υπηρετήσεις αφού φυσικά πληρείς τις προϋποθέσεις και σε επιλέξουν.
Mixalis

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Mixalis »

Καλησπέρα και πάλι

Θα ήθελα να ρωτήσω αν στα ΚΕΝ μπορείς να δηλώσεις ενδιαφέρον και για ΠΦ και ΕΔ ώστε αν δε σε επιλέξουν για ΠΦ να μπορέσεις να πας ΕΔ. Γίνεται; Απλά διάβασα ότι τώρα τελευταία ακόμα και άτομα που πληρούν τα σωματικά κριτήρια και δηλώνουν ενδιαφέρον δεν τα παίρνουν και καταλήγουν 50-60 άτομα να κατεβαίνουν Αθήνα τελικά ανά ΕΣΣΟ. Αντίστοιχα γίνεται να δηλώσεις ΠΦ και ΕΛΔΥΚ ;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, αν κοπείς στην εκπαίδευση ΠΦ μπορείς να πας πεζικό ΕΛΔΥΚ, ή τελοσπάντων έχεις κάποια βούληση ως προς το πού θα σε στείλουν ή αποφασίζουν εκείνοι;
Άβαταρ μέλους
konna96
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2016 12:59 am
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από konna96 »

Καλησπερα σε ολους! Ξερει κανεις ποσα μορια μπορεις να παρεις απο προεδρικη φρουρα και μετα με αυτα που μπορεις να εισαχθεις;(στρατος, αστυνομια κλπ)
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από D.Y.K »

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα μόρια οι της ΠΦ έπαιρναν μόνο σε προκηρύξεις των Ειδικών Φρουρών. Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις και πόσα ήταν αυτά πληροφοριακά τότε ήταν 500 μόρια. Κάπου αλλού (ξαναλέω με τα σημερινά δεδομένα) πέρα από την Αστυνομία δεν μοριοδοτούνταν.
Άβαταρ μέλους
lokatzis
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2016 11:12 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από lokatzis »

Οι αξιωματικοι που ειναι στην προεδρικη φρουρα λογικα ειναι απο σμυ η αξιωματικων, αλλα τη επιλεγουν και πανε στην προεδρικη φρουρα
εχει καποια κριτηρια και για τους ανωτερους;
Ο Λοκατζης θα πει Ελλάδα και Ελλάδα Λοκατζής, τετοιας λεβεντιάς καμάρι δε συναντησε κανεις
Χρήστος

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Χρήστος »

Με τατουάζ στο ώμο αποκλείομαι για ΠΦ ; Είναι τύπου περιβραχιόνιο. Στις προϋποθέσεις επιλογής λένε να μην έχεις τατουάζ σε εμφανές σημείο αλλά στο μπράτσο δε φαίνεται με στολή οπότε δε το λες εμφανές. Γνωρίζει κανείς;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εφόσον δεν είναι σε εμφανές σημείο και πληρείς τις υπόλοιπες προϋποθέσεις δεν θα έχεις πρόβλημα.
Χρήστος

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Χρήστος »

Είναι γύρω γύρω από το μπράτσο σαν περιβραχιόνιο με πλάτος 4-5 εκατοστά. Με κοντομάνικα μπλουζάκια φαίνεται συνήθως εκτός από εκείνα με μακρύ μανίκι. Δε θα έχω θέμα;
Sakiss4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιαν 13, 2017 1:13 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Sakiss4 »

Παρουσιαζομαι στις 20/2 ΠΦ. Γνωριζει κανεις τι παιζει γενικα; Εκπαιδευση, υπηρεσιες, εξοδους κτλπ. Ευχαριστω!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Nassos »

Υπάρχουν τουλάχιστον 4 θέματα περί της Προεδρικής Φρουράς στη παρούσα ενότητα. Αφιέρωσε λίγο χρόνο.
Άβαταρ μέλους
stav93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 19, 2017 11:32 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από stav93 »

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι με τη Β' εσσο τεθωρακισμένα Αυλώνα. Θέλω να ρωτήσω: Α) έρχονται και στα τεθωρακισμένα οι αξιωματικοί της ΠΦ; και β) ακούω πολύ τελευταία ότι χρειάζεται βύσμα για ΠΦ. Κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο; Πιάνω όλα τα κριτήρια, οπότε υπάρχει περίπτωση αν επιλέξω ΠΦ, να με πιστολιάσουν επειδή δεν έχω βύσμα;
Άβαταρ μέλους
guccimane
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 12:46 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από guccimane »

Το γραφω εδω για να το δει ο μελλοντικος φανταρος.

Στην Προεδρικη Φρουρα ΜΠΟΡΟΥΝ να σε παρουν χωρις την θεληση σου, ειδικα αμα εχεις ενα σεβαστο υψος 1.93+ και εισαι Ι1.

Οταν ηρθαν στο κεντρο τα κλιμακια απο ΕΔ, Στρατονομια και ΠΦ η Προεδρικη Φρουρα επελεξε πρωτη ατομα, αναλογα με υψος, παρουσιαστικο κτλ. Η επιθυμια σου η οχι να υπηρετησεις εκει δεν τους ενδιεφερε και μαλιστα μια γυναικα που επελεγε για αυτους μου ειπε ενδεικτικα '' Αν δεν σου αρεσει να κοπεις στην εκπαιδευση.''.

Και ετσι αυριο μπαινω πρωτη μερα εκει παρα την θεληση μου.

Προταση μου σε καθε υποψηφιο φανταρο που θελει να την αποφυγει ειναι ειτε να βρει τροπο να μην βρισκετε εκει οταν γινετε η επιλογη, ειτε να τους πει οτι ειναι μειωμενης θητειας στρατιωτης, ειτε να φοραει γυαλια μυωπιας εκεινη την μερα.

Μην ακουσετε κανεναν που θα σας πει οτι ειναι επιλογη σας ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ.

Άβαταρ μέλους
guccimane
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 12:46 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από guccimane »

stav93 έγραψε:Καλησπέρα, παρουσιάζομαι με τη Β' εσσο τεθωρακισμένα Αυλώνα. Θέλω να ρωτήσω: Α) έρχονται και στα τεθωρακισμένα οι αξιωματικοί της ΠΦ; Και β) ακούω πολύ τελευταία ότι χρειάζεται βύσμα για ΠΦ. Κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο; Πιάνω όλα τα κριτήρια, οπότε υπάρχει περίπτωση αν επιλέξω ΠΦ, να με πιστολιάσουν επειδή δεν έχω βύσμα;


Ποιο βυσμα ρε αδερφε. Αλλα παλικαρια στο Μεσολογγι οπως και εγω παρακαλαγαμε να μην μας επιλεξουν και μας πειραν με το ζορι. Αν εισαι πανω απο 1.90 και πεις οτι επιθυμεις εισαι μεσα 99,9%.

Άβαταρ μέλους
stav93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 19, 2017 11:32 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από stav93 »

Ο αδερφός μια φίλης μου, φαντάσου, μου λέει έβαλα βύσμα για να πάω. Τι να πεις.1,88 είμαι στο ύψος. Εγώ θέλω να πάω για να μη σαπίσω σε καναν Έβρο και γενικά επειδή μου λένε ότι στα τεθωρακισμένα έχει πολύ μαυρίλα. Εσύ Αθηναίος είσαι;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες