ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κωστας

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Κωστας »

Κι εγω θα ηθελα να μαθω αν αξιζει να πας Ναυπλιο για ναρκαλιευτης και μετα στα τενξ στο μενιδι. Ευχαριστω.
Γιαννης4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2011 2:32 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Γιαννης4 »

Γεια σας παιδια εγω παρουσιαζομαι στην Κοζανη (523ΤΠ) (8-2-2011) και θελω να μαθω αν μπορω να διλωσω μηχανικος και που θα παω για εκπεδευση και ποσο καιρο θα κανω (και γενικα οτι ξερει ο καθενας σε αυτο το θεμα) ...
Ευχαριστω...
ForceF
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 26, 2011 11:04 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από ForceF »

Για τις διαφορες ειδικοτητες υπαρχει περιπτωση να σε κρατησουν παραπανω απο τις 3 εβδομαδες στο ΚΕΜΧ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Greek_Army »

ForceF έγραψε:Για τις διαφορες ειδικοτητες υπαρχει περιπτωση να σε κρατησουν παραπανω απο τις 3 εβδομαδες στο ΚΕΜΧ;


Σελίδα 4 τελευταίο μήνυμα, γενικά ρίξε μια ματιά θα βρεις ότι χρειάζεσαι για το ΚΕΜΧ
ForceF
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 26, 2011 11:04 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από ForceF »

Διαβασα ολο το θεμα και πηρα όντως μια καλη γνωμη... Και αν καταλαβα καλα για τις βασικες ειδικοτητες που παιρνουν ολοι (σκαπανεας-οδηγος) δεν σε κρατανε παραπανω :) Αν κανω λαθος διορθωστε με...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Greek_Army »

ForceF έγραψε:Διαβασα ολο το θεμα και πηρα όντως μια καλη γνωμη... Και αν καταλαβα καλα για τις βασικες ειδικοτητες που παιρνουν ολοι (σκαπανεας-οδηγος) δεν σε κρατανε παραπανω :) Αν κανω λαθος διορθωστε με...


Δεν το χω διαβάσει το θέμα :P απλά ξέρω ότι γράφουνε παιδιά που είχανε περάσει από το ΚΕΜΧ!
nireas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2011 5:07 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από nireas »

Στο ΚΕΜΧ παραμένουν μόνο όσοι έχουν επιλεχθεί για το Τάγμα Εκκαθάρισης Ναρκοπεδίων Ξηράς (Τ. Ε. Ν. Ξ.), όπου και περνούν από εκπαίδευση σκαπανέα.
Κωστας

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Κωστας »

Καλησπέρα κ ευχαριστουμε για τις πλιροφοριες. Μπαινω στο μηχανικο 2/5/11, Ναυπλιο, οπου εμαθα πως θα μεινω για βασικη εκπαιδευση μεχρι την ορκομωσια, δηλαδι περιπου 3 εβδομαδες. Μου είπαν πως μετα μεταφερομαστε αλλου με βαση την ειδικοτητα που παιρνουμε. Μπορει καποιος να με συμβουλεψει που να επιδιώξω να μεταφερθω μετα παρακαλω; Η οικογενεια μου ζει αθηνα κ ως προστατης (ειμαι μεγαλυτερος απο 3 αδερφια) ειχα την εντυπωση οτι μπορω να ερθω αθηνα. Ποιες ειναι οι καλες θεσεις για αθηνα;

Επισης, γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαδικασια μετα τις πρωτες 3 βδομαδες; Ποια ειναι τα επομενα σταδια κ ποσο κραταει το καθενα;

Το στρατοπαιδο στο Ναυπλιο ειναι καλο; Πως μπορω να χωθω ς εναν καλο λοχο;

Ευχαριστω πολυ κ Χρονια Πολλα

POLIS

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από POLIS »

Ποσα ατομα περιπου θα υπαρχουν οταν παρουσιαστω κ ποσες τοθαλετες υπαρχοθν... ναυπλιο

giannis

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από giannis »

Κολλεγιο το ναυπλιο παιδες μην μασατε... Ολοι οι ανωτεροι μια χαρα ατομα (με εξαιρεση τα οργανα και
καποιους ευελπεις) ... Υγειηνη μετρια προς κακη... Φαι μετριο... Αλλα γενικα για στρατος παλευετε...
αυτα... Μην αγχωνεστε γενικα θα περασετε πολυ χαλαρα ειδικα αμα εχετε και μια εξοδο στις 3 βδομαδες οπως εμεις
μια χαρα... Παρτε 5-6 λουκετα να εχετε απο την αρχη και νερα (αν και δεν πρεπει να φατε και πολυ ζεστη οι της Δ εσσο

Ανέστης

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Ανέστης »

Παιδιά καλησπέρα. Παρουσιάζομαι σε λίγες μέρες στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως Μηχανικού (ΚΕΜΧ) (ΝΑΥΠΛΙΟ) αλλά έχω επιλεγεί πεζικό. Ξέρει κανείς τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση ; Επιλέχθηκα Ναύπλιο λόγω του ότι έχουν κλείσει αρκετά στρατόπεδα και μας μαζεύουν όλους εκεί ;
Γιάννης

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Γιάννης »

Stanley πες μονο αν εχει ζεστό νερο στο μπανιο και αν κανουν ελεγχο στις αποσκευEς...
Stanley
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 4:32 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Stanley »

Γιάννης έγραψε:Stanley πες μονο αν εχει ζεστό νερο στο μπανιο και αν κανουν ελεγχο στις αποσκευEς...


Αναλόγως τον λόχο που θα είσαι. Αρχικα ζεστό νερό στους νιπτήρες μη περιμένεις με τίποτα. Οσον αφορά το μπανιο τώρα εγώ ήμουν στον 1ο λόχο και πηγαίναμε σε εξωτερικά λουτρά που τα μοιραζόμασταν μαζί με τον 4ο λόχο. Αρκετές φορές είχε κρύο νερό αλλά πάρα πολλές είχε και ζεστό. Οι καυστήρες ανάβουν 14:00-16:00 το μεσημέρι και 18:00-20:00 το απόγευμα. Ζεστό νερό συνήθως έχει στις ενδιάμεσες ώρες πχ στις 15:00 και στις 19:00 γιατί έχει προλάβει να ζεστάνει το νερό και δεν έχουν προλάβει να πάνε πολλοί φαντάροι. Ο δεύτερος λόχος είχε εσωτερικά μπάνια μέσα στο κτίριο του και ο τρίτος εξωτερικά. Εμείς συνήθως πηγαίναμε μουλωχτά στα μπάνια του 3ου λόχου γιατί αν και εξωτερικά είχε συνήθως πάντα ζεστό νερό και μπροστά στα μπάνια του 1ου-4ου λόχου ήταν Hilton... (Σε οποιοδηποτε μπάνιο και να πάτε εννοείται δεν αποχωρίζεστε τις σαγιονάρες που σας δίνουν... )
Diam

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Diam »

Γενικά, το ΚΕΜΧ είναι όντως ένα καλό στρατόπεδο και οι περισσότεροι από τους ανώτερους ήταν αρκετά καλοί θα έλεγα. Ωστόσο, υπήρχαν 2-3 *****, αλλά είπαμε 20 μέρες και μετά δεν θα τους ξαναδείτε ποτέ.

Αν σας πουν ότι θα φάτε καμπάνι, φυλακή και άλλες μλκ, να ξέρετε ότι αυτά τα λένε για να ψαρώσετε, δεν μπορούν να σας κάνουν τίποτα πριν ορκιστείτε. Αλλά και να μπορούσαν δεν θα το έκαναν.

Τα λουτρά (του 1ου-4ου) ήταν άθλια, χωρίς πόρτες με βρωμιές κάτω και κρύο νερό (το ζεστό ήταν συγκεκριμένες ώρες, ανάλογα με την κίνηση). Από την άλλη, ο 2ος και ο 3ος (ειδικά ο 3ος) είχαν χλιδάτα λουτρά και τουαλέτες για τα στάνταρ του στρατού. Μου έκανε εντύπωση για τον 2ο γιατί όλοι έλεγαν ότι ο 2ος λόχος είχε τις χειρότερες εγκαταστάσεις! Δεν αληθεύει γιατί τους είχαν στον κτίριο των σκαπανέων που ήταν καινούριος.

Το ΚΨΜ έχει βιβλιοθήκη με εφημερίδες και βιβλία, μπορείτε να ηρεμήσετε εκεί. Δίπλα έχει αίθουσα με πινγκ-πονγκ.

Επίσης, να αναφέρω ότι υπάρχουν πολλά (χοντρά) βύσματα (δεν είναι έκπληξη) με αποτέλεσμα αρκετά παιδιά να κάνουν πολλές υπηρεσίες ενώ κάποιοι άλλοι να μην κάνουν ούτε μια υπήρεσία. Εντελώς ξεφτίλα. Οκ δεν είναι τίποτα τραγικό οι υπηρεσίες, απλώς είναι άδικο. Οι μέρες θα περάσουν γρήγορα μην ανησυχείτε. Να έχετε κάτι να ασχολείστε μαζί σας (κανένα βιβλιο, κινητό με ραδιόφωνο κτλπ).

Λουκέτο για το λουκάνικο σας δίνουν, υπνόσακους επιτρέπουν τουλάχιστον στους 3 λόχους. Να προσέξετε το νούμερο για τα άρβυλα (πολλά παιδιά ήθελαν αλλαγή) αλλά και το νούμερο για το χιτώνιο.

Η πρώτη μέρα είναι πάρα πολύ κουραστική και η δεύτερη είναι λίγο περίεργη αλλά μετά όλα θα στρώσουν και θα συνηθίσετε την ζωή στο στρατόπεδο.

Insomniac έγραψε:
kiss έγραψε:Ποσες μερες ειναι μεχρι την ορκομωσια εγω που μπαινv 23/11, ποτε ορκιζομαι insomniac; Σε ποιο λοχο ηταν ο γιος ς; Ευχαριστω


9/12 ορκιζεσαι. Ηταν στον Λοχο που χθες τον μετακομισαν σε νεο χλιδατο κτιριο. Αν μπορεις πηγαινε εκει.

Θα ειναι πισω ή Τριτη βραδυ ή Τεταρτη πρωι πρωι. Εχει δικαιωμα επιλογης αλλα το δηλωνεις απο πριν.


σιγά το χλιδάτο κτίριο Εικόνα Αυτό που έκαναν στον 4ο λόχο ήταν μεγάλο καψώνι πάντως.

Θανασης

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Θανασης »

Παιδιά εγώ πέρασα 18 μέρες στο ΚΕΜΧ και πέρασα πολύ καλά έτυχε να πάω στον 1ο Λόχο και πιστεύω οτι είναι ο καλύτερος σε αξιοματικούς και είναι το πιστέψτε με είναι πολύ σημαντικό να έχετε καλούς αξιοματίκους. Το κτίτριο δεν είναι και από τα καλύτερα αλλά μένεις άνετα μέσα. Το φαί στα μαγειρία Ηταν αρκετά καλό με ελάχιστες εξαιρέσεις. Το σημαντικότερο όμως είναι να είσαι τυπικός στις υποχρεώσεις που έχεις π. Χ ξύρισμα, σώστο στρώσιμο στο κρεβάτι, να αναφέρεσε με δυνατη φωνή και άλλα τέτοια και θα περασετε πολύ καλά!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες