ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΓIΩΡΓΟΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2011 6:31 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από ΓIΩΡΓΟΣ »

Ενταξει σε σχεση με τα αλλα κτιρια αυτο το πετρινο καλο ηταν. Τοσο βρωμια τα στρωματα και τα κρεβατια να μην ειχαν και θα ηταν πενα, αλλα η βρωμια ειναι κατι που πρεπει να συνηθισεις στον στρατο. Παντως οτι ηταν μεγαλο καψωνι για τελευταια μερα πριν ορκιστεις πραγματι ηταν μας πεθαναν εκεινη τη μερα.
Και για να βοηθησω και να προετοιμασω και εγω τους νεοσυλλεκτους με 2 λογια, αποσκευες εμενα και οσους ρωτησα δεν ψαξανε, υπνοσακους την 1η μερα μας ειπαν οτι απαγορευονται αλλα την 2η ειπαν οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αρα παρτε μαζι σας κανονικα λογικα θα σας αφησουν, ζεστο νερο τουλαχιστον οσες φορες πηγα ειχε αν και ηταν αρκετες φορες που γυρνουσαν ατομα απτα λουτρα καντιλιαζοντας επειδη δεν ειχε ζεστο νερο, τα καινουρια λουτρα και οι τουαλετες του 4ου (στο πετρινο πλεον) ηταν πολυ καλυτερα απτα προηγουμενα (αν και λιγο δυσκολη η ρυθμιση του νερου). Επισης απο επιθεωρησεις στον 4ο λοχο τουλαχιστον 1 φορα εγινε και δεν ηταν τιποτα ιδιαιτερο μην αγχωνεστε, και οπως ειπε καποιος πιο πανω αν σας πουν και καλα αναφορα-φυλακη κλπ μην τα πιστευετε εκτος αν εχετε κανει κατι παρα πολυ χοντρο δηλαδη με κανα οπλο, να πειτε τιποτα περιεργο σε καμια λοχια κλπ. Γενικως ηταν αρκετα ηρεμα τα πραγματα ουτε μας λιωσανε στο βημα οπως σε αλλα στρατοπεδα που ακουγα οτι τους λιωνανε 5ωρα+ ουτε τιποτα τραγικο. Προσωπικα αφου συνηθισα μετα απο 2-3 μερες το μονο που μου ελειπε ηταν η τουαλετα και το μπανιο Εικόνα

Stanley
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 4:32 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Stanley »

Εμάς στον πρώτο λόχο κάνανε επιθεωρήσεις ο λοχίας ο επιλοχίας ο λοχαγός και ο διοικητής του κέντρου... Αλλά αν είσαστε τυπικοί δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα... Οι αξιωματικοί είναι κομπλέ...
George

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από George »

Καλησπέρα σας και συγχαρητηρια για την όλη δουλειά που γίνεται στο φόρουμ! Είναι μαι σημαντική βοήθεια!Εικόνα
Παρουσιάζομαι και εγω με την Α ΕΣΣΟ Φεβρουαρίου στο ΚΕΜΧ Ναυπλίου. Εγω εχω τελειωσει ΤΕΙ Ιατρικών εργαστηρίων και πίστευα πως θα με στέλνανε σε κάποιο κέντρο του Υγειονομικού. Τουλάχιστον ετσι είχε γίνει με κάποιους γνωστούς μου.
Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση δεν γνωρίζω.Εικόνα Θα παω Ναύπλιο και μετά απο εκει θα πάρω την ειδικότητα μου (συνήθως η ειδικότητα που παίρνουμε είναι Νοσηλευτής-Τραυματιοφορέας) ή δεν θα την πάρω τελικά ποτέ;
Οποιος έχει την διάθεση και ξέρει ας απάντησει να μου λυθούν οι απορίες μου!Εικόνα
Καλές γιορτές να έχουμε!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από yandr »

Νομίζω θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε Όλοι ότι η ειδικότητα και οι σπουδές μας δεν εξασφαλίζει αντίστοιχη θέση στο στρατό. Χιλιάδες άλλοι θα μπουν με ανάλογες σπουδές και όπως είναι φυσικό δεν χρειάζονται χιλιάδες νοσηλευτές σε κάθε ΕΣΣΟ. Τυφεκιοφόροι χρειάζονται.

Διαφορετικά όσοι έχουν σπουδάσει διοίκηση επιχειρήσεων θα πήγαιναν απευθείας στο ΚΥΣΕΑ.

MiltosM
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2011 11:40 am
Τοποθεσία: Στρατιώτης
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από MiltosM »

Καλησπερα συναδελφοι, ξερει κανει ποιος ειναι διοικητης τωρα στο ΚΕΜΧ;
Snip3r
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Οκτ 29, 2010 4:53 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Snip3r »

Διοικητης πρεπει να ειναι ο ιδιος που ηταν και περσι σε εμας (314 Α ΕΣΣΟ), μιας και ηταν νεος διοικητης τοτε... Αρα μιλαμε για τον ΣΧΗ Π******. Εξαιρετικος Ανθρωπος και ευγενεστατος.

Γενικα μαγκες το ΚΕΜΧ ειναι ζωαρα. Ημουν εκει περσι τον Φλεβαρη και με εξαιρεση τις πρωτες 1-2 ημερες προσαρμογης, τις υπολοιπες 2.5 εβδομαδες περασαμε ζαχαρη... Με δυσκολιες βεβαια (κουραση, ταλαιπωρια, κρυο, κλπ) αλλα ριξαμε απειρο γελιο και γενικα μας εμεινε καλη αναμνηση. Μιλαω βεβαια κυριως για τον 2ο λοχο που ημουν εγω.

Γενικα μην μασατε... Ενας ειναι ο ΧΡΥΣΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ... Κανε οτι σου λενε χωρις πολλα-πολλα και ολα ειναι ενταξει. Μαγκιες και κουραδονταηλικια μαλλον θα σας δυσκολεψουν την ζωη... Οχι τοσο στο κεντρο, οσο στην συνεχεια της θητειας σας. Υπαρχουν απειροι προθυμοι ΕΠΟΠ και καραβαναδες να σας σπασουν ευκολα και την μαγκια και τον τσαμπουκα. Οποτε... Λιγα λογια, την δουλεια σας και να φροντιζετε παντα τον εαυτο σας.

Ο στρατος ειναι 8-9 μηνες... Η ζωη σας ειναι 80 χρονια. Οποτε μην σκατε. Θα περασει πριν καν το παρετε χαμπαρι.
περιςςςςςςςς

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από περιςςςςςςςς »

Γενικα στο μηχανικο πιοιες ειναι οι αρμοδιοτιτες;
Γιώργος

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Γιώργος »

Τπτ παιδια μην αγχωνεστε! Απλα ζωάρα!1ο λόχο ήμουν 2012 α εσσο, αν μπορείτε αποφύγετε 2ο! Απλα ζωάρα!!!
Μηχανικάριος

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Μηχανικάριος »

Όχι ότι είναι τίποτα τρομερό ο 2ος δηλαδή, αλλά όπως το δει κανείς. ΚΕΜΧ είναι, όχι Ρεντίνα! Εγώ 2ο ήμουν. Απλά λίγη προσοχή σε ότι μπορεί να φέρει καμπάνα. Ο λοχαγός είναι ψιλοτέντας.
Dimitris25
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 22, 2012 11:10 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Dimitris25 »

Καλησπέρα, Χρόνια πολλά και καλή προσεχή Χρονιά. Γνωρίζει κάποιος τι ¨κατάσταση¨ επικρατεί στο ΚΕΜΧ μετά και την αλλαγή Διοίκησης από
το καλοκαίρι?
Άβαταρ μέλους
Μανωλάκης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2012 8:28 pm
Τοποθεσία: Απόφοιτος
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Μανωλάκης »

Μάλλον θα πάμε για σπεν στο Ναύπλιο. Τι παίζει τώρα ξέρει κανείς?
Μάριος

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Μάριος »

Καλησπέρα παιδιά,Παρουσιάζομαι με την Γ'ΕΣΣΟ στις 20 Μαϊου στο ΚΕΜΧ Ναυπλίου.
Όντως τι παίζει στο ΚΕΜΧ Ναυπλίου πλέον; Ξέρει κανείς; Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη

χρηστος 88

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από χρηστος 88 »

Παρουσιαζομαι στις 9 του μηνα Ναυπλιο. Πειτε καποιος αν ξερει τι γινεται εκει τωρα! Ευχαριστω!
κεμχ 12Ε

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από κεμχ 12Ε »

Γενικά το ΚΕΜΧ είναι απ'ο τα πολύ καλά κέντρα, δεν είναι τεράστιο όπως Π. Χ Της Θήβας. Επειδή μπήκα πέρυσι εκεί τέτοια εποχή είσαστε τυχερή σειρά γιατί δεν θα αντιμετωπίσετε δύσκολες καιρικές συνθήκες, έχει ήπιο κλίμα και δεν έχει κουνούπια. Από εγκαταστάσεις είναι σε πολύ καλό επίπεδο έχει ζεστό νερό εκτός του πρώτου λόχου και φαγητό νορμάλ επίσης μπορείς να παραγγέλνεις κ απ' έξω αν κ απαγορεύεται και κάνουν κ ντου απο πίσω τα όργανα, αλλά κλαιν όλοι τρώνε. Έχει και πολύ καλές καβάτζες για φίδιασμα από τις προετοιμασίες για την παρέλαση. ΚΨΜ με νοβα, κρουασάν στεργιου και το Ναύπλιο που είναι ωραίο για τη μία έξοδο που θα έχεις. Από στελέχη τα περισσότερα λογικά θα έχουν αλλάξει εκτός από το Διοικητή που μόλις είχε τοποθετηθεί οπότε θα τον έχεις και που σε γενικές γραμμές είναι ήρεμος τύποςδεν θα τον δείτε και πολύ αλλά αυτός δίνει τον ρυθμό του κατα πόσο θα είναι τέντα το στρατόπεδο.
Άβαταρ μέλους
Chris_pap
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2014 8:51 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Chris_pap »

Καλησπέρα σε όλους... Κανένα νέο για το κέντρο έχουμε... Έχει αλλάξει κάτι αυτά τα χρόνια από τη τελευταία δημοσίευση;

Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας...

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης