Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
thanos96
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2021 6:42 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από thanos96 »

Να ρωτήσω κάτι, για αυτούς που θα μπουν νοέμβριο τα σπεν λογικά πέφτουν μέσα στα χριστούγεννα;Σπανε για να δωθούν άδειες ή απλα τα κάνουμε μετά τα χριστούγεννα.

Βασικά σε αυτή τη περίπτωση το διάστημα που περιμένουμε τι κάνουμε;(με ενδιαφέρει κυρίως μήπως συμπιπτουν σπεν και περίοδος εξεταστικής... Για ένα χρωστούμενο μάθημα.)

Άβαταρ μέλους
Panosss
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2016 10:28 am
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή
Ενδιαφέροντα: Μπάσκετ
Επάγγελμα: Φοιτητής
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Panosss »

Κύριοι καλησπέρα. Επειδή ακούγονται τόσα πολλά για τις άδειες, μήπως γνωρίζει κάποιος τι θα γίνει με την ΣΤ ΕΣΣΟ; Γιατί είναι και τα σπεν που πρέπει να γίνουν. Υπάρχει το ενδεχόμενο 24/12-04/01; Με τις ομάδες που βγαίνουν κάθε χρόνο, δηλαδή με τα γκρουπ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς;
Αντώνης

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Αντώνης »

ΚαλησπέραΗθελα να ρωτήσω μπορώ να πάρω στο τέλος της θητείας μου όλες τις άδειες που δικαιούμαι... ;

Άβαταρ μέλους
Nikos32
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2021 11:52 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Nikos32 »

Καλησπέρα, ακούγεται ότι το πρώτο γκρουπ ΠΑΣΧΑ θα είναι 16-26 Απρίλη. Ισχύει;
Bill

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Bill »

KΑλησπερα ξεκινησα σπεν στις 4 απριλιου, υπαρχει περιπτωση να παρω 1ο γκρουπ πασχα αδεια και να γυρισω μετα η πρεπει ντε και καλα να παρω στο 2ο;
ΑΝΩΝΥΜΟΣ

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από ΑΝΩΝΥΜΟΣ »

Bill έγραψε:KΑλησπερα ξεκινησα σπεν στις 4 απριλιου, υπαρχει περιπτωση να παρω 1ο γκρουπ πασχα αδεια και να γυρισω μετα η πρεπει ντε και καλα να παρω στο 2ο;


Τα ΣΠΕΝ τελειώνουν Μ. Πεμπτη 21 Απριλιου. Οσοι συμμετέχουν στην εκπαίδευση ΣΠΕΝ θα πάρουν το δεύτερο γκρουπ

Erie45
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 10:30 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Erie45 »

Σαν Β εσσο έχουμε 10 μέρες πρπ άδεια ορκομοσιας και άλλες τόσες για Πάσχα. Αυτό σημάνει πως δεν έχουμε άλλη άδεια;
Άβαταρ μέλους
ANGEL031
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2022 2:00 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από ANGEL031 »

Erie45 έγραψε: Σαν Β εσσο έχουμε 10 μέρες πρπ άδεια ορκομοσιας και άλλες τόσες για Πάσχα. Αυτό σημάνει πως δεν έχουμε άλλη άδεια;
ολες αυτες οι αδειες ειναι επιπλεον αυτων που δικαιουμαστε μεχρι το τελος της θητειας
Κωστας

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Κωστας »

Καλησπέρα. Οι γιατροί μια μέρα πριν το γκρουπ του Πάσχα μου έγραψαν αναρρωτική άδεια που κράτησε όλο το γκρουπ +3 ημέρες. Το θέμα είναι ότι σπαταλήθηκαν 15 ημέρες αναρρωτικής ενώ θα μπορούσαν να γραφτούν σαν γκρουπ Πάσχα μιας που το γκρουπάκι μου ξεκινούσε τότε. Δικαιουμε να ζητήσω το γκρουπ άλλη στιγμή ή να ζητήσω να μη καταχωρηθούν ως αναρωτικες άδειες αυτές που ήταν μέσα στο γκρουπ;
fsafsa

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από fsafsa »

Κωστας έγραψε:Καλησπέρα. Οι γιατροί μια μέρα πριν το γκρουπ του Πάσχα μου έγραψαν αναρρωτική άδεια που κράτησε όλο το γκρουπ +3 ημέρες. Το θέμα είναι ότι σπαταλήθηκαν 15 ημέρες αναρρωτικής ενώ θα μπορούσαν να γραφτούν σαν γκρουπ Πάσχα μιας που το γκρουπάκι μου ξεκινούσε τότε. Δικαιουμε να ζητήσω το γκρουπ άλλη στιγμή ή να ζητήσω να μη καταχωρηθούν ως αναρωτικες άδειες αυτές που ήταν μέσα στο γκρουπ;


Αναρρωτική παίρνεις από το νοσοκομείο, τι είναι μπακάλικο να κάνεις το deal που σε συμφέρει; Τέλος πάντων, το γκρουπ μπορείς να το πάρεις και μετά αρκεί να φαίνεται στο φάκελο σου ότι όντως δεν το πήρες.

Giwmati
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2022 5:16 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Giwmati »

Καλησπέρα Να ρωτήσω, γίνεται να κόψουν όλες τις άδειες και τις εξόδους από όλους και να μείνουν όλοι μέσα;
fsafsa

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από fsafsa »

Giwmati έγραψε:Καλησπέρα Να ρωτήσω, γίνεται να κόψουν όλες τις άδειες και τις εξόδους από όλους και να μείνουν όλοι μέσα;


Σε επιφυλακή και επιστράτευση ναι.

Όπως και για κρούσματα covid.

Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Armyforce »

Όταν έκανα τη θητεία μου είχα ρωτήσει γι' αυτό το θέμα κάποιους ΕΠΟΠ και είχα πάρει την απάντηση από κάποιους ότι όταν αυτοί υπηρετούσαν ως στρατιώτες το '96 έκαναν περίπου δύο μήνες να βγουν από το στρατόπεδο επειδή είχαν μπει στον πάγο όλες οι άδειες. Δεν ξέρω αν ισχύει το χρονικό διάστημα που μου είπαν, αλλά είναι σίγουρο ότι όταν υπάρχει επιφυλακή δεν φεύγει κανένας. Όμως, σε περίπτωση απολύσεως μπορούν να σε κρατήσουν παραπάνω αν γίνει κάτι; Ή απολύεσαι κανονικά; Και αν σε κρατάνε μετά υπάρχει περίπτωση να αποζημιωθείς;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, το 1974 οι ΔΕΑ που μόλις είχαν ορκισθεί Έφεδροι Ανθυπολοχαγοί/Ανθυπίλαρχοι παρέμειναν στο στράτευμα για μερικούς μήνες που ίσχυε η γενική επιστράτευση και πληρώθηκαν παραπάνω μισθούς ώς Ανθυπολοχαγοί.

Το 1987 με τη κρίση του Σισμίκ και τη μερική επιστράτευση, η απόλυση πήγε πίσω και έμειναν υπο επιφυλακή μέχρι να τελειώσει το θέμα. Φυσικά εκτός του πανικού έπεφταν και γ#$%σταυρίδια.

Το καλοκαίρι του 2020 ανακλήθηκαν όλες οι άδειες του προσωπικού, και παρ'όλίγον να γίνει μερική επιστράτευση.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες